28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: O pandémii a globálním oteplování

Četl jsem celkem zajímavý článek, ve kterém se autor zamýšlel nad odlišným chováním jednotlivých států v době koronavirové pandémie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 25.6.2020 17:51

Zaprvé: Většinou míváme nad naší republikou proudění ze západu na východ. Proudění ze severu či východu (extrémní chlad, či extrémní teplo) nebývá tak časté. Když při západním proudění se v mracích přicházejících z oceánu objeví, hlavně v zimě, díra, máme v noci mráz. Je-li zataženo, je podstatně tepleji. To snad zná a připustí každý. Mraky brzdí unikající teplo.

Zadruhé: V atmosféře máme, semo támo, také molekuly CO2. Molekula pochytá určité množství tepla stoupající od země a to opět vyzáří - na všechny strany! Jak ale přejde toto teplo z - 30°C v šesti tisících metrech, do +15°C na zemském povrchu, to mi musí chytrolíní jako Šejna a Rada vysvětlit. Neproudí ono náhodou teplo z míst teplejších do míst chladnějších? Ohříváte se za mrazivých nocí u kamen a nebo pod širou oblohou na zápraží?

Zatřetí: CO2 je v atmosféře stopový plyn. Tu molekula, támhle a onde další. Jaká pak je tak asi průměrná vzdálenost mezi nimi? Kolik toho tepla uniká kolem? Máme, když hodně, moc spolehlivě to měřit neumíme, v milionu dílů vzduchu 400 molekul CO2. Vodní pára a mraky jsou rozhodující, ne oxid uhličitý!

Závěrem: Už více než 100 let se obyvatelé mrazivých částí USA, když mohou, stěhují kam? No přece do Kalifornie, na Floridu atd. Za teplem, pánové, za teplem.

J. Plzák 25.6.2020 17:52

Oprava: Proudění ze severu, či jihu...

M. Šejna 25.6.2020 17:02

Tak nám pan Čermák vysvětlil, že se oteplilo díky tomu, že poklesla vlhkost vzduchu.

Když ale poklesne vlhkost vzduchu, sníží se skleníkový efekt, takže by se mělo naopak ochladit.

Vodní pára je totiž dost významný skleníkový plyn.

Jenže ona navíc globálně vlhkost vzduchu neklesá, takže pan Čermák píše nepravdy.

V. Čermák 25.6.2020 18:56

Pane Šejna, když tak snad Polopravdy, pokud vůbec. Já totiž Skleníkový efekt nepovažuji za hlavní a jedinou příčinu nárůstu teploty při povrchu. Něco jiného je snížená ( a proč) relativní vlhkost teplého vzduchu při povrchu a něco jiného vodní pára v atmosféře, která také odráží teplo ve formě záření. Teplo do kosmu ale odchází i ve formě teplého vzduchu. Navíc o tom nárůstu teploty při povrchu jsem to napsal trochu-dost jinak, že? Takže s těmi nepravdami opatrně. Pamatuji dobře na Hokejkový graf a podivné klimamodely bez Slunce....

J. Kavalír 25.6.2020 21:00

On ten "teplý vzduch" (O2, N2) sám o sobě mnoho tepla nenese. To je v něm obsaženo především jako skupenské teplo vodní páry. Bez ní by ani žádné teplo do výšky nevynesl, protože by se při snížení tlaku (rozpínání) ochladil stejně, jako se při sestupném proudění (z hor do údolí) ohřeje.

V. Čermák 25.6.2020 13:36

Panu Radovi: Tak v článku samozřejmě jsou Polopravdy, na celou pravdu jsem si nárok ani nedělal. A slovy tety Kateřiny, chtěl bych vidět toho smělce, který by si dělal. Je ovšem fakt, že z polopravd a dílčích pravd, navíc proměnných v čase, se skládá úplně všechno. Velké změny se skládají z malých příčin. Mimochodem, tak nakrknutého pana Radu jsem tady už dlouho neviděl, takže jsem svými jednoduchými myšlekami nějakou klimabábovičku rozšlápl. Minimálně tu o Zatajování, že na rostoucí Teplotu vzduchu při povrchu má prokazatelný vliv klesající relativní vlhkost vzduchu při povrchu, přičemž nárůst Tepla není potřeba. A také tu, že Teplo odchází do kosmu i jinak, než přes tu neprostupnou vrstvu skleníkových plynů. A také tu, že boj proti GO by měl sice probíhat, ale jinak. No a hlavně tu, že si někdo dovolí Klimatologům do toho jejich byznysu mluvit. No, je tomu pár let, kdy ve svých "KlimaModelech" z podivných důvodů nefigurovalo Slunce....

P. Brich 25.6.2020 15:27

Dokonce nás strašili globálním ochlazováním a uvažovalo se, že se polární ledové čepičky posypou sazemi (zase ten zatracenej uhlík), aby roztávaly.

P. Rada 25.6.2020 9:20

Autor napsal řadu polopravd a dokonce je uvedl do nesouměřitelných mezioborových analogií. Např.: ..."A že klesá vlhkost vzduchu a hrozí sucho, už dnes ví každý.".... Přitom ale nerozlišuje absolutní a relativní vlhkost.

Nejspíše dobře neví o čem píše a žije dokonce rád v iluzi, že jeho neznalosti sdílí všichni a že jistoty fyzikální i nejistoty komplexních a dokonce společesko elidemických projevů jedno jsou.

Fakt že absolutní vlhkost přitom dál zesiluje skleníkový efekt na zhruba násobnou hodnotu jak jej iniciuje CO2 nereflektuje to že CO2 nevymrzá rovněž. S teplotou sice v odděleném prostoru klesá relativní vlhkost ale to samo o sobě v realitě rotující planety nevede příčinně jen k projevům sucha.

Sucho konkrétněji u nás je hlavně důsledkem změn vzdušného proudění v důsledku změn úrovní i gradientů teplot na globu. To obojí obecně předurčuje globální cirkulaci atmosféry (https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_cirkulace_atmosf%C3%A9ry).

Ta má rozhodující vliv na intenzitu velkého vodního cyklu. Na toto místně navazuje vliv obhospodařování krajiny které ovlivnuje lokální malý vodní cyklus atd.

Závěrem tvrdí: ...."WHO nakonec ve svém doporučení k rouškám obrátila, světový koncensus klimatologů o škodlivosti CO2 tak brzy nejspíš neobrátí."...

Toto vše nejsíše dělá ve věcně nepodložené fantazii, že se v nejbližší době změní základní fyzikální zákony předurčující makroskopické jevy na planetě.

Takovéto vývody ale lze snadno vysvětlit lidskou nechutí důsledně nést odpovědnost za své počiny.

P. Lenc 25.6.2020 10:09

Božínku Rado až tak?;-D

R. Langer 25.6.2020 11:44

Autor napsal řadu polopravd, zato ty lžeš od začátku do konce, Zelený bolševiku! :-P

J. Nevrkla 25.6.2020 8:51

Pokud se naplní předpověď astronomů, že kvůli chybejicim tmavým skvrnam na Slunci se sníží intenzita jeho záření, a pokud se potvrdí, že oslabuje Golfsky proud, budeme na léta oteplování nostalgicky vzpomínat. Ochlazování je pro nás daleko větší a neprijemnejsi problém.

J. Kavalír 25.6.2020 6:08

"Čím více teplého vzduchu, tím více tepla projde do kosmu."

Autor si jistě myslí, že tímto (mimochodem zcela pravdivým) výrokem popřel obavy z globálního oteplování. Opak je pravdou. Nejdříve se musí zvýšit (globální) teplota a teprve poté se zvýší odvod tepla od povrchu Země vzdušnými proudy do vyšších vrstev atmosféry. K tomuto odvodu tepla dochází zcela běžně a všichni víme, jak se tomu říká. Nad pevninou jsou to bouřky, nad oceánem, kde je zásoba dostupného tepla ve vodě vyšší, jsou to hurikány, tajfuny a cyklony.

R. Langer 25.6.2020 11:45

Hm, tak za posledních sto let se to ovšem zatím nijak neprojevilo, jak jistě víte. ;-)

J. Kavalír 25.6.2020 16:13

Sledujte, k čemu dochází během léta během obyčejných letních bouřek. Většinou dochází k lokálním přívalovým dešťům a povodním. A některé hurikány v posledních letech bývají označovány jako nejsilnější v historii. Nejde o škody, ostatně New Orleans vytopila "trapná" trojka.

V. Čermák 25.6.2020 13:43

V posledních letech se už o Globálním oteplování nemluví, nýbrž o Globální změně. Ta GZ zcela jistě probíhá, ovšem nepřetržitě. A rozhodně jsem nechtěl něco popírat, já sám sice obavu nemám, ale jiní ano. Chtěl jsem jen čtenáře seznámit se Zatajovanými skutečnostmi, které mají také vliv na rostoucí teplotu vzduchu při povrchu.