29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ÚVAHA: Krize člověka a světa

Občasné kalamity, vymírání ryb, vysychající toky, usychající lesy, mýcené pralesy, všedusící agrokombináty nás neustále negativně upozorňují, že krizovost naší situace roste.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Vogel 25.10.2020 22:23

Filosofie je důležitá. Věnujme se jí a važme si filosofů.

M. Pivoda 26.10.2020 13:21

Važme si některých filosofů: Bertrand Arthur William Russell, 3rd Earl Russell OM FRS[68] (18 May 1872 – 2 February 1970) was a British polymath, philosopher, logician, mathematician, historian, writer, social critic, political activist, and Nobel laureate.

V. Petr 26.10.2020 17:57

Filosofové patří k lopatě!

"U meditujících mužiků v ruských krčmách jsem se setkal snad se všemi filosofickými směry, které jsem mnohem později poznal pod vznešenými názvy se jmény věhlasných filosofů" (c) Maxim Gorkij

M. Pivoda 25.10.2020 20:30

Dobrá, ale pro Česko pozdní zpráva: Už i bývalým vysokým českým politikům dochází (tuší to), kvůli čemu já jsem byl před 30 lety vyhozen z VUT Brno.

Cituji z dnešní zprávy na Seznam.cz: "... „Střední vrstva bude v dalších letech pod velkým tlakem, ne jenom tlakem kapitálu, ale i tlakem digitalizace a umělé inteligence,“ přemítá Špidla v rozhovoru pro Seznam Zprávy o budoucnosti. Tuší, že společnost čekají podobně zásadní změny jako za časů průmyslové revoluce. ..."

O možném oteplování planety Země (a pravděpodobných důsledcích) se nebavili.

V. Kučer 25.10.2020 20:20

Od šedesátých let se počet obyvatel na zemi zvýšil 2,5x, produkce potravin 3x a to díky používání průmyslových hnojiv. Při opětovném hnojení přírodními způsoby musí dojít k redukci druhu homo sapiens což je ale v přírodě obvyklé. Současný mainstream viní z oteplování činnost člověka ale v minulosti bylo na zemi tepleji než dnes a lidem to jenom prospívalo. Naopak při ochlazování docházelo k válkám hladomorům a stěhování národů.

B. Lukáš 25.10.2020 15:54

Zajímavé čtení, ale trochu složité a dlouhé, závěrečný odstavec by byl postačující. Autorova kritika současného drancování přírody je oprávněna, ale jeho nástin obnovy rovnováhy spočívající v odmítnutí současného životního trendu plýtvajícího konzumu je víceméně utopii. Přesvědčit na základě dobrovolnosti sobce, hamižníky a politiky, „kteří si ještě vesele užívají zbývajícího blahobytu“ k přiměřené pokoře a skromnosti, rovněž tak s respektování lidských práv a svobod humánním a demokratickým způsobem omezit nadměrnou plodnost obyvatel civilizačně zaostalých zemí , je snad možné pouze ve společenském zřízení čínského typu.

H. Vogel 25.10.2020 22:59

Jasně, je to dlouhé a nesedí to na byznismodelistickou zásadu KISS (Keep It Short and Simple). Není to zajímavé čtení. Je to velmi zajímavé čtení.

M. Pivoda 25.10.2020 15:28

Říká se, že na smrtelné posteli sdělují starci svým potomkům tu svou největší životní moudrost.

Dnes mne napadlo, že pokud se do toho závěrečného stavu dostanu v hovorném modu, sdělím svým potomkům následující:

"Nejdůležitější životní kumšt člověka je, v záplavě informací z okolí, si vybrat ty pravdivé a podstatné/relevantní zprávy."

A přišel jsem k tomu závěru právě při letmém sledování diskuze pod tímto článkem, článkem filozofa.

O. Zuckerová 25.10.2020 14:16

Jistě máme být k přírodě slušní a nevybíjet zvířata proto, aby trofeje zdobily salony idiotů, máme být skromnější, pokornější atd. To ale lze říct bez onoho šíleného barokního výraziva, a je to ostatně slušným lidem jasné i mimo Psa (tj. nenaPsané). Když už, na konci článku mělo být pár vysvětlivek. Ejhle, automatický korektor (pouhý čtverák) tomu taky nerozumí a červeně to podtrhává.

P. Zinga 25.10.2020 11:10

Pro pány Radu a Pivodu: je ne-delěle, čas k samovzdělávání

https://wattsupwiththat.com/2020/10/12/washington-state-blows-away-wind-fantasies/

https://www.cfact.org/2020/10/18/californias-energy-nightmare-is-coming-to-virginia/

https://www.iceagenow.info/toxic-waste-from-solar-panels/

A na konec : proč je „energetická změna“, vyvolaná klimahysterickým CO2, zbytečná https://www.researchgate.net/publication/342109625_Return_to_Earth_A_New_Mathematical_Model_of_the_Earth's_Climate

M. Pivoda 25.10.2020 12:26

https://www.youtube.com/watch?v=vywXMlGByDY

P. Rada 25.10.2020 15:52

Energetická změna kterou by vyvolával "klimahysterický CO2" zbytečná rozhodně je a to podobně jako přenášení lidských afektivit na fyzikální jevy které jsou s principu na pozorovateli nezávislé.

Podobně zbytečné až spamující zároven ale je, aby jste sem dával odkazy na cizojazyčné články ze kterých zřejmě sám nestudujete.

P. Zinga 25.10.2020 10:55

Návod pro pana Radu:

Vítejte v roce 2030. Nic nevlastním, nemám soukromí a život nikdy nebyl lepší

Autorka této rudozelené fantasmagorie, Ida Auken je bývalá ministryně životního prostředí v Dánsku (2011–2014). Je poslankyní dánského parlamentu za Sociálně liberální stranu a předsedou parlamentního výboru pro klima a energetiku. Ida Auken byla jako první dánská politička vybrána jako Young Global Leader pro Světové ekonomické fórum a byla také zvolena jako jedna ze 40 nejslibnějších mladých lídrů do 40 let v Evropě. Je autorkou knihy „Dansk“ a mnoho let píše o klimatu, energii a oběhové ekonomice.

https://www.weforum.org/agenda/2016/11/shopping-i-can-t-really-remember-what-that-is/

J. Skála 25.10.2020 6:58

Tak jsem si na čtení tohoto článku vyhradil onu hodinu navíc, co nám milostivě vrátili. Nu, nedokázal jsem to. Zhruba ve třetině mi docházely síly, v polovině jsem přeskočil na konec ... a nic. Do téhle církve taky nevstoupím. I když některé modloslužebné úkony by mohly být zajímavé.

P. Rada 25.10.2020 9:39

Pane Skála nejspíše jste to napsal upřímě. Jinou otázkou je, zda víte o co vlastně autorovi v otázkáchkolem krizí světa jde?

Lidé kteří to nevědí se totiž pravidelně přiklánějí k nějaké skupině kde nalézají jakési útočiště před znepokojivou nejistotou ... Právě tato obrana Vám zřejmě také doposud vrtá hlavou a nebo se automaticky přikláníte ke ultra-konzervativcům, kteří neovlivnitelnost Země lidmi pokládají za neměnný základ. Jiné Poznání proměnlivosti světa se pak nutně jeví jako "náboženství".

Věcné argumenty k nadneseným tématům, které by mohly být diskusním vodítkem ... právě paradoxně příznačně postoji víry, neuvádíte.

V. Franěk 25.10.2020 22:09

asi tak

J. Sinnreich 24.10.2020 22:30

“Ze všech tyranií je ta, která je upřímně provozována ve jménu dobra obětí, snad ta nejtvrdší. Bylo by lepší žít pod vládou loupeživých baronů než pod všemocnými morálními šťouraly. Krutost loupeživého barona může chvílemi spát, jeho chtíč může být v jistý okamžik ukojen; ale ti, kdo nás trápí pro naše vlastní dobro, s tím budou pokračovat donekonečna, protože k tomu mají souhlas svého svědomí.”

V. Vérosta 25.10.2020 5:40

souhlas. největší "dobro" vykonali nacisté, když svou společnost vylepšili tím, že z ní odstranil ty se žlutou hvězdou ... ;-€

M. Pivoda 24.10.2020 17:16

Ústava zaručuje svobodu vyjadřování i pro filozofy. Respektujme je proto, prosím, zde (včetně ekonomů). Nicméně dnes (tj. ve 21. století) jsou pro pokrok rozhodující ti lidé, kteří rozumí technologiii. A do pařičné hloubky, nejen z pohledu IVK.

Nejsem klimatolog, takže k tématu klimatu se zde vyjadřovat nebudu. Možná že se v důsledku lidské činnosti Země otepluje, možná že ne. Nevím.

Nicméně technologické možnosti pro uspokojení současné energetické potřeby lidstva planety Země z energie Slunce jsou plně proveditelné. Slunce dodává na Zeměkouli 10 000 krát více energie, než kolik ji lidé dnes (v roce 2020) potřebují. Zhruba: Stačí na planetě Zemi pokrýt čtverec o straně 250 km solárními panely při jejich dnes běžně dostupné účinnosti konverze energie ze slunce, tj. 20%. A (metaforicky řečeno) jsme za vodou!

Technologie pro uchování solární energie v bateriích je již také úspěšně vyřešena, zbývá tu potřebnou kapacitu baterií jen (dostatečně levně) vyrobit (Storage is a problem that has been solved, it’s just a matter of production.). Lidstvo dokáže dnes (v laboratoři) manipulovat s hmotou již na úrovni atomu. Kapišto, Pepíku? Principiálně je tedy energetické zásobování ze Slunce možné, teď ale musí nastoupit šikovní inženýři (nikoliv politologové!), kteří ty stejné laboratorní procesy dokáží zrealizovat ve velkém měřítku v běžném výrobním procesu (reaching economies of scale).

M. Pivoda 24.10.2020 17:29

Upřesnění pro zvídavé.

The sun continuously delivers 173,000 teraWatts of power to the Earth. This represents over 10,000 times the current power expenditure of humanity.

Present generation solar panels can capture 20% of the solar energy striking the Earth’s surface, so this means that we could in theory harvest all our current energy needs from solar power if just 63,757 square kilometers of ground was totally covered in solar panels. This is a square with sides 252.5 km long, which will easily fit inside the confines of several different deserts around the planet.

P. Rada 24.10.2020 18:33

Pro uppřesnění by jste ale měl dodat, že uvedená optimistická čísla inspirovala už k projektu Desertec? a dalším ze kterých ale zatím pravidelně sešlo.

https://www.scienceworld.cz/clovek/sahara-se-obri-solarni-elektrarnou-asi-nestane-7103/

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/obri-solarni-elektrarna-sahare-by-mohla-elektrickou-energii-zasobovat-celou-evropu

Zjednodušené čísílka sice vypadají nadějně. Ale v realitě jde i o transport na velké vzdálenosti přes bezpečnostně riziková území a tedy o lidskou řevnivost a návaznou neschopnost se reálně dohodnout.

M. Pivoda 24.10.2020 18:45

V jazyce českém jsem o projektu Desertec záměrně nepsal. Němci se rozhodli raději pro nižší účinnost solárních panelů využívaných v Německu, než riskovat politický zvrat v Africe a vyvlastnění již realizovaného projektu. Ale to by byla jiná lekce.

P. Rada 24.10.2020 18:54

Také jak němci radeji přímo využívám několik solárních panelů FV i teplovodních na své střeše a nespoléhám na vzdálené a nejisté superprojekty. Je to pro mě "lekce" už cca 20let platná.

M. Pivoda 24.10.2020 19:06

Realizace projektu Desertec na Sahaře by v každém případě byla zdlouhavá (měřeno v desetiletích). Naopak, zlepšování účinnosti solárních panelů ale postupuje velmi rychle, takže se celkově Němcům vyplatí investovat do výzkumu a realizovat ty energetické projekty doma, nanejvýš někde v jižní Evropě, ve státech EU.

V. Kolman 25.10.2020 10:51

Dovolím si malý "Cimrmanův úkrok stranou".

Ve své bujné fantazii si představuji početnou armádu obyvatel pouště, jak s košťátky, lopatkami (a jiným vhodným) nářadím odstraňují stále nové a nové nánosy písku na solárních panelech v poušti;-D.

:P.S.-Tím nechci ani naznačovat, že bych měl nějaké výhrady proti samotným solárním panelům.

M. Pivoda 25.10.2020 11:55

Dostatek "pouštního" prostoru (cca 250 km čtverečních) je na střechám domů v celém civilizovaném světě. Proto Elon Musk vyrábí střešní tašky, které současně poslouží jako solární panely.

M. Pivoda 24.10.2020 21:00

Doplnění k tématu pro zde diskutujícího pana Radu: Budoucí elektrárny budou spíše virtuální. Váš dům či elektromobil by se mohl stát součástí toho virtuálního systému.

Z hlediska mé poslední a hlavní profese (tj. Inovace) mohu tu přicházející technologickou změnu formulovat následovně: V energetice nás čeká systémová změna, nikoliv změna jedné komponenty v rámci stávajícího starého systému.

Čtení pro zvídavé (o USA): Increasing numbers of homes outfitted with solar panels and batteries have the potential to help power entire regions with renewable energy. Working together, homes with solar setups are turning neighborhoods into virtual power plants that can feed power back to the grid and prevent blackouts.

These interconnected solar power systems are popping up across the globe — from apartment complexes in California and Utah, to public housing in South Australia. In the future, virtual power plants might even be made up of fleets of electric vehicles. It’s the next generation of solar power technology.

Virtual power plants are gaining traction because they solve some big problems with aging electricity grids. They can replace dirty power plants running on fossil fuels. They can also make grids more resilient to climate change-fueled disasters like hurricanes and wildfires. Unlike traditional power plants and even large solar farms, virtual power plants distribute energy generation over a wider area — so it isn’t as vulnerable to a localized calamity.

P. Zinga 25.10.2020 10:58

Pane Piv odo, tolik hloupostí, co jste nahromadil...

Virtuální elektrárny... Vaše hloupost ale virtuální není.

M. Pivoda 25.10.2020 12:04

Informaci o budoucích virtuálních elektrárnách jsem převzal z respektovaným amerických zdrojů, které cituji v jazyce původním, tj. anglickém. Já v Česku píši česky.

Je to pro vás příliš sci-fi? Uvolněte se, prosím, a zazpívejte si "Vlastníme nakrátko, uržené sluchátko".

Silnější sci-fi na Neviditelném psovi nabízí například bývalý český sci-fi spisovatel Ondřej Neff - viz jeho reklamu na knihu o Zlatém robotovi, který přiletí ze vzdáleného vesmíru v kosmické lodi, kterou řídí neohrožený kapitán Harold.

Pokud chcete něco ještě více silnějšího, obraťte se, prosím, na Institut Václava Klause. Tamní ekonomové organizují veřejné vzývání všemocné Neviditelné ruky trhu, v pokleku před Českou Národní bankou v Praze.

H. Vogel 25.10.2020 23:43

Zdroj?