28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Jsme připraveni?

Jako malý kluk jsem často slýchal heslo „vždy připraven!“. Přichází teď druhá vlna koronaviru, nebo jsme si jen rozvolnění vyložili mnohdy po svém, jako úplnou volnost? Jsou roušky na místě, nebo jsou k ničemu, jak občas soudí někteří odborníci?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 3.8.2020 11:18

Kompetence a odvaha ctí nejlepší politiky. Ne tak u pana premiéra. Odborně i organizačně zdatný profesor Prymula je nahrazen ministrem Vojtěchem, pokud jde o vedení války s koronavirem. Ustrašený ministr zřejmě nejlépe plní šéfovy instrukce. Jeho vlastní názor jsem nikdy neslyšel. Paní Schillerová je arogantní suverénka, pokud Babiš není na blízku. Jinak ustrašeně kouká po velkém šéfovi, jestli naučený text odříkává bez chyby. Oč jiná třída je její odstavený předchůdce Ivan Pilný ze stejné Babišovy partaje. Někdy s ním nesouhlasím, ale jeho projev je pohlazení na duši (včera u VM). A dvojitý ministr Havlíček, to už je vrchol servilnosti. Výsledky tomu odpovídají. To se v ANO nenajdou dva nebo dvě, kteří sice nestávají ve čtyři ráno, ale oběma rezortům rozumí? A dokážou veřejně Babišovi oponovat, mají-li jiný názor?

S. Rádl 3.8.2020 10:30

Chiururgické roušky jsou pouze jednorázové. Látkové roušky opakovaně použitelné jsou český vynález vyplývající z jejich počátečního nedostatku. Jejich nízká účinnost proti rouškám chirurgickým je obecně znáná - slouží spíš jako alibismis. Viz. dokument ECDC dostupný na stránkách SZÚ:

Podle dostupných důkazů poskytují látkové roušky nižší ochranu než chirurgické roušky a mohou dokonce zvýšit riziko infekce při zvlhnutí, průniku tekutin a retencí viru. Průnik virových částic tkaninou je vysoký. V jedné studii rouškou proniklo 40 – 90 % částic. V rámci randomizované kontrolované studie, která srovnávala respirační onemocnění podobná chřipce (influenza-like illness) s laboratorně potvrzenými respiračními infekcemi byl v klastru zdravotníků používajících látkové roušky významně vyšší výskyt onemocnění než ve skupině, která používala chirurgické roušky [1,2].

P. Hatina 3.8.2020 17:59

No to je sice pravda, jenže mám takovej dojem, že pro jednorázové - chirurgické a opakovaně využitelné (látkové) jsou zcela různé způsoby využití. Pro ty chirurgické, řekněme že je lékař používá při operacích, nebo při vyšetření. Pak si pro vyšetření dalšího pacienta vezme další novou roušku. Už kdyby je měl nosit po celou službu v nemocnici (ca 12 hodin..) a pořád si je střídat, by bylo dosti namáhavé. T jsou nutné ale řekněme, že je ta nemocnice objednává po desítkách tisíc a mají na to finanční zdroje..

Kdežto, když si to představíte, "prostý" občan, kolik by jich asi potřeboval za den? Jednu ráno do busu, další když dává děti do školky, další do jednoho každého obchodu, na úřad, v práci odhadem tak 10-20 (pro jednání s každým klientem?), pak další do busu, další obchody, nedejbože nějaká kulturní představení, vynásobte si to počtem členů domácnosti. Na to by delší dobu ani čínské dodávky, ani jeho plat nestačil..

I. Pávek 3.8.2020 19:21

Výpis materiálu: respirátor FFPI, bavlněná dětská plena, stará guma s tepláků, nůžky, malý kastrůlek, čtvrt litru vody, kuchyňská sůl, kuchyňský sporák. Postup: z pleny se ustřihne přiměřeně široký pás patřičné délky. V kastrůlku se uvaří přesycený roztok soli a pás se v něm namočí. Nechá okapat. Vytvaruje se na respirátor zvenku i zevnitř, pojistí se tvar gumou s tepláků. Nechá se vyschnout. Po nasazení na přední část hlavy plena dechem zvlhne a sůl udělá své. Po roce plenu vymáchat a obnovit. V

P. Hatina 3.8.2020 21:43

S tím souhlas to je ale amatérskej návod spíš pro ty opakovaně používané roušky. Zatímco u těch jednorázovek se nejen opakované použití nedoporučuje /ony se stejně při tom brzo potrhaj/ ale navíc se ve zdravotnictví nařizuje jejich hygienická likvidace. Což se ale při civilním použivíaní nedělá vůbec, jak často vidím , spousta se jich prostě válí po ulici, jak to lidi zahoděj, když vystoupěj z busu nebo tak,

P. Hatina 3.8.2020 10:19

Chytrou karanténu máme, jako apku v mobilech jí má přes milion lidí. Ono to sice k ničemu není (ani jako za středověku škapulíř proti moru), takže to ani hygienici neberou v potaz, ale plán splněn.

Roušky (i ty trvalé) lidi mají, schované ještě od jara.

Ostatně jak nyní popsáno. i hygienici už si zavedli pevný harmonogram ( v pátek v 15:30 padla. )

Takže zbejvá ještě zvládnout další (už asi tisící) ouřední komisi. Brnkačka.

Takže, hlásíme Připraveno.. :)))

R. Vacek 3.8.2020 6:25

Pokud roušky, testy a chytrá karanténa nebudou, tak nás vir časem donutí, aby byly.

Jak je obvyklé, tak i tady jde jen o to, jestli jsme poučitelní, jestli jsme schopni se poučit z vlastních chyb, nebo jestli jsme dokonce schopni se poučit z chyb těch ostatních a aplikovat to, co se osvědčilo.

J. Jirka 3.8.2020 9:43

Pokud nás ovšem k rouškám, testům a chytré karanténě vir přece jenom nedonutí, budete si muset vy dobroserové rychle vymyslet nějaké nové strašidlo...

R. Vacek 3.8.2020 9:53

No a právě chytrá karanténa by měla zajistit, aby se ti odvážní nemuseli trápit s nějakými opatřeními a přitom nebyli rizikem pro ty ostatní. Bez aplikace se ten odvážný nedostane do obchodu, na úřad, do MHD.:-)

P. Hatina 3.8.2020 10:29

Asi té sofistice příliš nerozumín. Proč by se ti odvážná nemuseli trápit s nějakými opatřeními a nebyli rizikem pro ty ostatní? Vždyť přece, i s tou aplikací pochopitelně i ty další lidi nakazit můžou. Rozdíl je v tom, že pokud by ti -další lidé- měli rovněž stejnou aplikaci v mobilu, šlo by je zpětně dohledat nic víc...Ale tím ta rychlost končí, jak se ostatně dnes píše,, zájem i hygieniků o kontrolu a ochranu těchto dalších přírůstků nulový,..

R. Vacek 3.8.2020 14:00

Ale tam, kde aplikace funguje normálně, tak bez ní se člověk do některých prostor nedostane - k tomu slouží QR kód u vstupu, který si příchozí musí z aplikace ofotit. A pokud je v karanténě, tak ho systém dovnitř nepustí a současně upozorní hygienu, že nedodržuje karanténu. Snad polovina lidí karanténu nedodržuje.

P. Hatina 3.8.2020 17:46

A jo, tak tohle samozřejmě česká chytrá karanténa vůbec neumí, a umět nemůže.. To by se musel udělat naprosto jinej program, a bylo by to protizákonný.

Nevím, jak je to v zahraničí, ale asi to takhle nefunguje nikde .Něco podobnýho zkoušeli na jaře na Slovensku když se vraceli lidi ze zahraničí, (a to šlo jen o vyplnění formuláře) ale tam ani tam jim to moc nefungovalo, takže zkejsli na čáře.. Udělat to masově by ani nešlo, protože by se museli všude (doslova všude) naistalovat , či přeinstalovat čtečky. A stejně pak spousta lidí řekne že snartphone nemaj (jako že je skutečně spousta nemá), takže soráč.

No a hlavně jsem napsal, že by to bylo protiústavní. To si snad nedovolili nikde, aby ta aplikace online selektovala ty nakažené a ty někam nepouštěla. Všude je to naopak, že může zpětně dohledat s kým se nakažený v minulosti setkal a mohl ho nakazit. V žádném případě to "nehouká" a neříká "pozor, je zde nakažený, držte se od něj dál", nebo aby jeho samotného (až když je v karanténě) jakkoliv omezovala či blokovala jeho pobyt..

Z. Koutecký 3.8.2020 1:06

Roušky snad, až se venku ochladí, ale jen v některých regionech. Mnozí obránci neomezené svobody pokládají nošení roušek za výraz podřízenosti a za omezování svobody, žalují a pořádají demonstrace, což není dobré pro image liberální demokracie. Chytrá karanténa určitě ne, protože zavádět tu podmínky, za kterých skutečně funguje třeba na Taiwanu, se tu žádný politik nemůže odvážit. Testy ano, semo tamo, ale je to drahé a kontakty nakažených se těžko hledají. Moc práce, moc peněz a moc nalezených případů by stejně škodilo turistice a vůbec kšeftu. A budou jiné starosti - chřipka, spotřebitelská krize, dotace, půjčky, dluhy, bezuhlíková Evropa atd. atd. Covid se smrskne na hádky o příděly vakcíny z Bruselu. No a co, jak tady píše třeba pan Mařák, pár lidí onemocní, pár lidí, bohužel, umře, normální den.

V. Sember 3.8.2020 0:43

"Budou roušky, chytrá karanténa i testy? Doufejme."

Doufám, pane Karpenko, že nebudou, už té šaškárny bylo dost.

J. Jirka 3.8.2020 9:48

Vy byste chtěl vzít smysl života lidem, kteří ho konečně nalezli v nošení roušek, mytí rukou až na kost a ustrašeném čekání na příchod viru? ;-D

M. Krátký 3.8.2020 10:29

R^R^R^