28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Co nám dává češství?

Především náš jazyk a jistotu, že se s ním domluvíme ve všech koutech naší země. Dokonce státu. Touha mít svůj stát byla tak silná, že jsme kvůli ní rozbili Rakousko-Uhersko. Pomohly nám k tomu okolnosti i tradice českých králů a tím i hranic zemí Koruny české.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 13.1.2021 19:58

R^R^

K. Křivan 13.1.2021 17:21

Hrdost při návštěvě Royal Air Force Museum na letišti v Hendonu. Je tam i oddělení věnované českým pilotům.

Š. La 13.1.2021 16:53

Já myslím, že být Čechem je mnohem víc.

Zvykli jsme si dívat se na svět i na sebe kriticky - ale máme i jiná prvenství:

Když se testovalo, kolik se vrátí ztracených peněženek; skončili jsme na předních příčkách (tuším 79% vrácených peněženek i s penězi)

Jsme jedním z nejvíce solidárních národů vůbec - když se někdo dostane do nouze ne vlastní vinou, tak pomáháme (nejen při povodních a nejen v rámci ČR)

A určitě by se našlo daleko víc pozitiv :-):-)

Třeba i zde: https://www.staletekoreny.cz/

P. Čech 13.1.2021 20:55

Být Čechem ? Co máte konkrétně na na mysli? České občanství nebo národnost? Nebo dokonce příjmení? Já se totiž jmenuji Čech. Narodil jsem se ovšem na Moravě a mí předkové jsou po meči Moravané a Němci a po přeslici Češi a Švédové. Jsem tedy Čechem? Podle jména určitě. To ostatní je velmi sporné. I to české občanství mi bylo přiděleno, aniž se mne někdo v roce 1993 zeptal zda o něj stojím. Za svou vlast totiž dodnes považuji československý stát v němž jsem se narodil a který byl nezákonně a protiústavně rozbit několika mocichtivými jedinci v roce 1992

K. Křivan 13.1.2021 16:45

Co mi dává češství ?

Požitek při čtení mnoha spisovatelů, hlavně Čapka.

Velice příjemný pocit při rozhovoru s lidmi, kteří zažili předválečné Československo. Ve Frankfurtu, jako taxikář v 70,letech.

K. Křivan 13.1.2021 17:14

Já totiž při studiu taxikařil, asi 7 let. Sice jen pátek a sobota ale stačilo to. Každý hned podle přízvuku poznal, že nejsem rodilý ěmec, a tak začalo vzpomínání. Velice mě udivilo kolik lidí pocházelo z Prahy nebo ze Sudet, a jak krásné měli vzpomínky.

P. Vavruch 13.1.2021 16:40

Žádné čistě slovanské geny neexistují. Není vůbec žádná slovanská etnicita, jen jazyková skupina.

K. Salajka 13.1.2021 18:19

Také čistě germánské geny nikdy nebyly. Pokus o jejich vytvoření cestou programu Lebensborn selhal - rodily se degenerované děti. Už když se přes nás valili, byli to Markomani a Kvádové. Frankové jsou už vůbec náplava. Durynkové se liší od Sasů, co si myslí Bavoři a Prusové o ostatních Němcích netřeba připomínat. Geneticky mají asi 3 0 % procent shodných genů se Slovany, na jihu a západě samozřejmě mají velký podíl románské geny. Pokud se nemýlím a Deutscher má původ v názvu jednoho z kmenů (Teutoni), je naše české označení - němí, protože se neumí domluvit česky- výstižnější.

P. Moravčík 13.1.2021 22:22

Tí dementi sa rodili skôr preto, že blond vlasy a modré oči sú zabezpečené recesívnymi (slabými) génmi - boli to tzv. recesívni homozygoti. U tých je štatisticky významne zvýšená šanca prejavenia génov, kódujúcich rôzne poruchy - psychické aj fyzické. Príroda má rada zmesky, pouličný rafaj vydrží desaťkrát viac ako homozygotný ratlík, pudlík, čau-čau a podobne, ani netrpí sklonmi k cukrovke, hubovým infekciám, rakovine....

J. Nevrkla 13.1.2021 11:21

Jsem přesvědčený, že se národy nerozpusti, snahy globalizatoru jsou marné, lidi je pošlou do háje. Teď se to názorně vyjevilo, když globální korporaty sociálních sítí zcela umlceli člověka, kterého volila polovina Ameriky. Takový diktát si přece lidi nemůžou nechat líbit. Je to cesta do otroctví.

J. Kanioková 13.1.2021 13:12

R^

J. Elias 13.1.2021 9:16

Czech point.

Na kontrolním stanovišti mezi Betlémem a Jeruzalémem kontrolují izraelští vojáci a vojačky turistické autobusy. Vždy, když jsme tam zastavili my, stačilo aby řidič řekl "chamišim čechim" a bylo to jako abrakadabra, vojákům spadl kámen ze srdce, usmáli se, zasalutovali, autobus nekntrolovali a jeli jsme dál. Ptal jsem se řidiče co že to znamená to zaklínadlo "chamišim čechim" - no "50 Čechů" řekl. A mě pohltila hrdost. Od té mě vzápětí osvobodila má bubertální cynická dcera - "co říkal ? hamižní češi?"

:-) PF 2021

J. Ptáček 13.1.2021 12:36

Stejný poznatek. Navíc jsem v památníku Jad Vašem cosi potřeboval, anglicky neumím, tak jsem zřízence oslovil německy. To jsem si dal!!! Naštěstí se mně podařilo, německy, vysvětlit, že jsem Čech. Usmál se, celý se rozzářil a byl jsem O. K.

K. Křivan 13.1.2021 17:11

Byl jsem v 1972 v Paříži a francouzsky jsem uměl jen "Jsem z Československa neumím francouzsky jen německy." To stačilo, frantíci se snažili mluvit i rukama a nakonec jsme se vždy domluvili. Přitom se ukázalo, že v nich zbylo víc němčiny z doby války než byli ochotni přiznat.

K. Křivan 13.1.2021 17:16

Není v Israeli ještě český kibuz ?

L. Písařík 13.1.2021 8:09

Pane Hlubučku, vaše vlastenectví je správné, ale dojímavé, jak v době obrození. Budoucnost ukáže - tvrdíte - já taky - jen smůla je v tom, že se oba té události nedožijeme.

K. Potoček 13.1.2021 7:52

Kupříkladu. V prodejně T-modil v OC Arkády Pankrác jsem , marně, hledal jeden nápis v češtině na velkých značeních úseků.:-(

P. Hatina 13.1.2021 9:19

Víte, z toho si nic nedělejte, ono se tvrdí že Karlovy Vary jsou ruské město, ale stejně ani tam příliš mnoho ruských nápisů nenajdete, leda co si místní ruská menšina nabízí mezi sebou. Ale samozřejmě, v ochodech všude byznys ingliš, jako jinde.. A něco co vzdáleně připomíná češtinu najdete ve vietnamských obchůdcích..;-D

P. Hatina 13.1.2021 4:30

Mimochodem, když o tom mluvíme, oni ani ti Němci, nebyli společně Němci (i když používali společný jazyk), ale dělili se na Bavory, BraniBory, Hamburčany, Sasy, atd, z nichý každá tato skupina měla vlastní stát se vším všudy. A že ten "zlom" přišel až během 19.století, když se pod patronací Pruska spojili do jednoho superstátu německého.

Takže, když už potom, roku 1914 pod vládou společného císaře vyrazili společně "dobývat Evropu", ani už se nebránili...No a když toho císaře později politicky nahradil jistý Rakušák Hitler, a nařídil jim to samé, jim to ani nepřišlo , přece " ein Volk, ein Reich, ein Führer“, vsjo jásno..

Tak se dá i z toho odhadovat, jak můžeme my (a další evropské mininárody) dopadnout pod centrální vládou Brusele..Hned ne, možná tak za půl století...

K. Salajka 13.1.2021 7:36

K uchování národnosti přispěl kupodivu křesťanský univerzalismus. Klérus na nižší úrovni se musel přizpůsobit lidem kolem sebe, aby mu rozuměli. To byl motiv Bohuslava Balbína a obrozenců z řad duchovních. Na Slovensku se proto prosadil jazyk jezuity Antona Bernoláka, když se k němu přiklonili Štúrovci.

Oddělení Moravy by bylo kuriózní. Většina ředitelů v Čechách byla už před sametovou z Moravy, o vlivu absolventů Baťovy školy práce v Praze nemluvě. Problém by nastal mezi Slezany a Moraváky - jak by se dělil Baník ?

P. Matula 13.1.2021 12:03

Pane Salajko, malá poznámečka k poslední větě. Jelikož už jsem Ostravakem-pamětníkem, jeví se mi, že "Baník" by se dělit nemusel. Baníkem je "teprve" od r.1952 a já ještě pamatuji jak se běžně říkalo ... jít na Slezskou... a udrželo se to hodně dlouho! :-)Původní jméno z r. 1922 znělo : Sportovní klub Slezská Ostrava

K. Salajka 13.1.2021 17:45

Máte jistě jistě pravdu. Přijde mi ale kruté, aby fanoušci z Moravské Ostravy museli překročit cestou na Bazaly hranici.

L. Písařík 13.1.2021 8:16

Zatím spíše anglicky, ale poangličtění nám zřejmě teď po brexitu hrozit nebude. Očekávám spíše růst německého jazyka, ale i Francouzi budou chtít využít příležitost, bývala totiž francouzština jazykem diplomatů - jak se tvrdilo před stoletím. Ale ve světě angličtina vede, strávil jsem nějakou dobu v Barmě a v tamějším domorodém jazyku pro věci technické, fyziku a chemii a vědy odvozené, neexistuje místní výraz, užívají tedy angličtinu.

P. Hatina 13.1.2021 9:11

Jasně, o tom že angličtina může v EU odpadnout se začalo mluvit už v tom roce 2016, když si to Britové odhlasovali. A jistě že , ono případné nahrazení jiným jazykem v institucích EU narazí právě na tu rivalitu Německa a Francie. Ale až k tomu dojde, stane se to co se dělo u nás za těch 300 let, že takový jazyk neslouží ke komunikaci mezi lidmi, ale pouze ke komunikaci vybraných elit s nadřízenými vzdálenými vládci. Ať, historicky, ve Vídni, v Berlíně, Moskvě nebo Bruseli. A tomu se lidé budou muset přizpůsobit,,,

J. Pankovic 13.1.2021 11:52

Nebojte, Malta mà taky uŕedni jazyk anglickÿ a je v EU:-):-):-)

J. Lancik 13.1.2021 19:14

Ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer, totez hlasal Gottwald a hlasaji Zeman Klaus, zastanci centralizmu. Slonzaci, Moravaci maji take spolecny spisovny jazyk , ale jiz jsou nuceni vsichni byt Cechy. Jen s tim rozdilem, ze v Nemecku si Bavorsko, Sassko, Sleswig-Holstein atd. si nadale uzivaji sva zemska prava, o jejich zemich rozhoduji v jejich Land Tag, kdezto v CR vsecko, vsecicko soustredeno do jednoho centra. Centralizmus jeste horsi nez za stareho Rakouska.