28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Cesta promyšleného nechtění

Klimatická změna, jež se lidstva očividně dotýká, vyžaduje náležitou odpověď. Mělo by jít o odpověď radikální, to znamená jdoucí ke kořenům problému, k samým pramenům antropocentrismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 21.2.2020 23:39

Z článku mám následující dva rozporuplné dojmy:

A) Krásná inspirace k individuální duchovní praxi a cestě životem.

B) Děsivá náplň pro kolektivistické šílenství.

Poslední odstavec článku naznačuje, že to autor myslí spíš kolektivisticky, ale třeba ne. Ono se taky může prostě stát, že volným plynutím si lidé tuto cestu zvolí sami coby individua. Někdy v budoucnu...

J. Anděl 21.2.2020 23:40

Ale moc oceňuji, že tu tenhle konkrétní text je. Myslím na Neviditelném Psu.

J. Kraus 21.2.2020 19:18

Přejme autorovi, aby byl jeden z toho mála, kteří přežijí a mohl ukazovat cestu mladým. Nedávno na tv Noe (kdysi tam dávali čb francouzské a italské filmy s titulky, teď se tam někdy zarazím při projíždění kanálů) byl presentován pán, který mluvil o potřebě odpoutání se od závislostí. Takový odpoutaný člověk nemyslí vůbec na sebe, ale vidí jednotu všeho. Slouží pak radostně přírodě, bližním, Zemi, celému universu. Úvaha gradovala k nevyřčené tezi, že jen člověk nevyvinutý a neodpoutaný, lpějící na svém okolí, majetku, rodině, vlasti, je proti přijímání uprchlíků. Pohlédneme-li vpřed, je skutečně sporné, zda v očích universa lépe obstojí člověk bránící urputně svůj zanikající svět, člověk vtahovaný do negace a bránící ho i proti svým dětem, nebo onen prostoduchý a dobrácký Švéd pana Plevy. Ten bude umírat uvědoměle s dobrým pocitem, že vykupuje hříchy svých otců a dědů. I když, jak je bezpočtukrát potvrzeno, pár dní hladu obrátí psychiku člověka.

Jedna věc zdá se být jistá. Do přicházejícího světa, po vzájemné eliminaci zduřelým egem zatížených Osobností, vstoupí lidé s vyšším vedením. Ono existuje i teď, někomu pro posměch, jiný ho hledá, k někomu přichází samo. Někdo nás pozoruje a neříkejme jim hned bohové. Po tisíciletí jsou většině lidstva, vynechejme snad Huny a Aztéky, strkány pod nos stejné mravní imperativy. Kromě toho byla i do člověka vložena schopnost intuice, vhledu, empatie. Přišel čas zjistit výsledky té snahy. Nikdo není lámán ke ctnosti, každý člověk ať ukáže co se naučil a podle toho bude zařazen. Země není jediné místo pro další vtělení. Dnes to na první pohled vypadá, že Západ zešílel. Cesta zpět ale není a kdo se nebojí, ať pohlédne vpřed. Stačí 90% logiky a 10% intuice. Jak říkají staří mudrcové, aby se mohlo zrodit nové, musí zaniknout staré. V Rusku už delší dobu vznikají soběstačné zemědělské občiny, něco podobného v menším i u nás. Na pospolitost rakouského venkova je radost pohledět. Zkusme si (nejen) mentálně tvořit vlastní budoucnost.

J. Anděl 21.2.2020 23:33

V podstatě souhlasím s článkem. I s tím, co píšete. Ve většině.

Jen dvě připomínky: ono (cituji z článku) "nechat-být ve svém přirozeném chodu, naladit se přitom na jedinečný zdroj bytí a vyjadřovat jeho krásu a pravdu" může mít mnoho podob. Kdo bude soudit druhého, zda svědomitě žije podle tohoto kréda? Soudci často soudí povrchně - tedy podle toho, jak vypadá jednání daného člověka, zda je v souladu s jejich představou.

Druhá připomínka - píšete, že nikdo nikoho neláme ke ctnosti. Neláme. Ale snaha lámat tu kolem je. Ať už v některých teokraciích, které směšují světský zákon s náboženskými ideály, tak i v našem světě, který totéž v mírnější podobě dělá s ideály progresivně sociálními. To už přesahuje sebeobranné důvody legislativy.

Podle vás není lámání ke ctnosti, když vám za sebemenší nectnost hrozí pokuta, vězení, v nejhorším případě rány bičem či smrt ukamenováním? Může vůbec být jednání ze strachu o život, svobodu či majetek skutečně ctnostné? Nevyplývá skutečná ctnost z dobrého jednání ze svobodné vůle, z osobního rozhodnutí?

J. Gutvirth 21.2.2020 15:05

Fakt mrazivě zábavné. Ale jsem rád, že se nedomnívám, že by se tahle dystopie mohla stát. Jinak bych se bál.

J. Jurax 21.2.2020 13:30

No prostě je třeba vytvořit nového člověka. A když to nepůjde po dobrém ... záchrana planety a vytvoření ráje na Zemi je cíl natolik ušlechtilý, že opravňuje použití jakýchkoliv prostředků.

M. Ivanovský 21.2.2020 14:22

Jj, Martin Heidegger pochopil velmi rychle, že Adolf Hitler chce vytvořit nového člověka, proto byl jeho velkým příznivcem a oddaným nacistou. Dávat tohoto pana za příklad, no nevím, nevím.

V. Petr 21.2.2020 12:51

Adolf Hitler a Josef Stalin byli oproti Vám prozíraví státníci a dobrodinci lidstva.

Vaše záměry by vedly k nejkrutější tyranii a genocidě obludných rozměrů!

P. Rada 21.2.2020 12:57

Na svých soudruzích dokládáte jaká ideová východiska jsou Vám blízská.

V. Petr 21.2.2020 14:55

Pokud jste si toho nevšiml, tyto pány uvádím jako příklad šílených zločinců, kteří své "skvělé ideály" dokázali realizovat. Ale např. K. H. Borovský dokázal pochopit, že socialistické ideje jsou zhovadilostí a to ještě dříve, než se jejich výše zmínění "realizátoři" vůbec narodili. "Socialismus je tak nesmyslný, že to ani není třeba dokazovat. Vyžaduje totiž, aby lidé byli něčím jiným, než lidmi."

A s použitím analogické logiky není těžké pochopit, že ideologie autora článku je ještě o řád šílenější!

Pokud někdo chce, aby lidé jednali proti své přirozenosti, může toho dosáhnout jen terorem.

J. Uzel 21.2.2020 12:21

To revoluční nadšení pro "výrobu" nového člověka bych trochu mírnil. Zatím to vždy vedlo k těm nejhorším zvěrstvům.

P. Rada 21.2.2020 12:55

Intenzivní vývoj člověka by měl pokračovat. Tkví v tom největší ale až dlouhodobá naděje.

Aktuálně bych proto považoval za vhodnějšé mírnit zbytečnou spotřebu člověka hnanou dnes cíleně reklamou se záměrem zvyšovat zisk vůči konkurenci přes růst komzumnosti.

Nadspotřeba - zejména nerecyklovatelného - totiž vede k horším důsledkům než k jaké kdy historicky nastaly po půdobení zvířat.

Pojem "zvěrstvo" je v tomto smyslu spíše urážkou druhů jiných než jsme sami.

R. Brzák 21.2.2020 13:03

vývoj člověka je omezen zrozením a úmrtím - a jeho zákonitosti nelze pozmněnit. Pouze lze rozvíjet lidské vědění a bohatství. A obojí je stejně důležité - protože lidské vědění pro člověka chudobného není důležité, dokud nebudou v jeho pyramidě potřeb naplněny spodní patra...pak teprve se může více zaměřit i na touhu po vědění a svou potřebu zvyšování kvality života více sladit s enviromentálním prostředím.

Ale rodíme se jako sobci - a podléháme strachu z nežití, dokud se nenaučíme, jako jedinci, vždy znovu a znovu, svůj strach ovládnout - a stát se moudrými. Jenže k tomu nevede cesta vzdělání - ale zkušeností.

M. Marek 21.2.2020 12:13

V Utopii neexistuje soukromé vlastnictví, obyvatelé žijí skromně a prostě: navštěvují společné jídelny, společně obdělávají půdu a konají řemeslné práce (Wikipedie) a mají nové a spásné technologie, které zajistí čistou energii.

P. Bárta 21.2.2020 11:01

Aaa... Další autor, který chce "pouze změnit morálku"... O to se snažili i komunisti...

I. Schlägel 21.2.2020 10:00

Nevím, co autor hulí, nicméně jeho výplod se s realitou míjí v maximální možné míře. Možná má ambice býti filosofem.

D. Polanský 21.2.2020 9:13

Jedinečně moudrých a rozumných politiků? To je vtip, každý sociolog vám jistě vysvětlí, kdo do politiky leze.

P. Rada 21.2.2020 12:58

Problém ale tkví v tom, že kdo se nezajímá o politiku - tak o toho se zajímá politika.

M. Valenta 21.2.2020 9:10

Článek připomíná v dnešních českých poměrech posuzujících vše z ekonomické stránky krátkodobých prospěchů, science fiction, ale fiction to není. Je to skutečnost a nutnost a jestli to většina z nás včas nepochopí (Klaus a Zeman prominou), tak je s námi amen.

M. Krátký 21.2.2020 8:27

Utopie tečka cz

V. Mokrý 21.2.2020 6:24

S klimatickou změnou bude nutné se vyrovnat, ale ne za tu cenu, že se vrátíme do jezkyní a na stromy. To můžou dělat ti zelení spasitelé světa.

Pravdou však je, že se bohatá část lidstva bude muset trochu uskrovnit. A všichni i trochu přiložit ruku k dílu, při ochraně přírody.

P. Rada 21.2.2020 8:00

Pane Kotasi máte zřejmě představu, že "zelení spasitelé světa" chtějí zpět do jeskyní a na stromy - ale zároven nikoho nejmenujete. Tak to nejspíše bude představa právě Vaše a příznačněmylná.

To co totiž lidstvu nejspíše hrozí je spíše návrat ke kočovnému nezaktvenému životu. To už se ostatně už začíná dít.

Na jedné straně lidé globálně nadmíru neobnovitelně jak kobylky těží suroviny a s nabyté momentální ekonomické výhody života na dluh pak letecky "kočují" za superpožitky s kreditními kartami. Zvyšují přitom ale ekostopu až tak, že se rozpadá stabilita planetárního klimatu a narůstá socioekonomický stres.

Obojí na druhé straně vede k řevnivosti až válkám a tím k dalším migračném tlakům vedoucím k sociálním rozvratům v dříve relativně boharých a stabilních regionech. Nejvíce tak hrozí zásadní redukce lidnatosti a pozůstalým zas kočovný život za rostroušenými zbytky potravních zdrojů. O lesy přeci už přicházíme a bydlení v betonových jeskyních je součastností.

V. Mokrý 21.2.2020 8:06

Vy neznáte ty zelené spasitele světa ? Jsou jich plná média, Gretou počínaje.

P. Hlobil 21.2.2020 8:38

no a taky ten, komu odpovidate...

V. Mokrý 21.2.2020 9:36

Tak to samozřejmě.

P. Lenc 21.2.2020 9:59

Ano pane Hlobile...

P. Hatina 21.2.2020 1:02

Překrásná toť filozofie, o které by šlo diskutovat dlouze. Leč není to povinnost českého politika, který by s ní chtěl souhlasit. Tomu stačí víceméně zvednout ruku pro všechna nařízení tohoto druhu co přijdou z Brusele a vůbec nepřemýšlet o jejich reálných dopadech...:)))

P. Rada 21.2.2020 0:36

Pěkné myšlenky ale prokládané zavádějícím optimismem. Zajímaloby mě konkrétněji jak si autor asi tak představuje že :

..."Lze například svižně odsávat nepříznivé množství plynů z atmosféry,

těch známých plynů, jež způsobují nadměrný skleníkový efekt."...

Nebo zde chtěl názorně předvést "Cestu promyšleného nechtění"?

P. Lenc 21.2.2020 10:00

Haf haf...