28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Bohatneme nebo chudneme?

Už mnoho let mi vrtá v hlavě kacířská otázka. Jak je možné, že ze všech stran slyšíme, jak bohatá jsme společnost, a přitom se stále častěji objevují informace typu, že cca polovina lidí nemá žádné úspory, že existují projekty na zaplacení školních obědů dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pavlik 19.2.2015 16:44

Svet se strasne meni

Svet se strasne meni a stare pravdy nemaji ani cenu papiru nebot dokonce ten papir jiz asi nebude existovat. Samozrejme prumerny clovek se ma podstatne lepe nez pred 50-lety (dokonce i podprumerny) ale meni se strasne podminky k tomu aby byl clovek uzitecny a to muze znamenat zasadni problemy. Hodne statu asi nebude mit vubec nic k nabidnuti pro smenu- Recko jiste, Cesko asi. Tech par studentu z matfyzu je asi nezachrani - pokud ovsem v Cesku vubec  zustanou. Tito absolventi asi nebudou ochotni moc prispivat na tu ostatni zebrotu.

Š. Hašek 19.2.2015 16:42

Zajímavý článek.

Ale s platidlem byly vždy potíže (doplňování zlata či stříbra v mincích jiným kovem), vydávání státních,  nikdy potom nesplacených dluhopisů (v době válek, atd.). Problém je v dluhopisech dnešních - "na tloustnutí", ty jsou také už nesplatitelné. Možno se jen dohodnout, jak to škrtneme, kdo prodělá (nejvíc). A kdo "cukne" první.

Zlato byla určitá kotva, neideální, ale ideál chtějí jen snílci (nebo chytří gauneři). Pokud dnes hodnota měn je určena křížovým držením rezerv v několika světových měnách a na řečech politiků/státně politických bankéřích - lze očekávat o to větší průšvih. A nové tisky oběživa jsou na rozhodnutí pár vyvolených/zainteresovaných.

Peníze založené jen na politických proklamacích, no dobře. Zajímavý článek. A bacha na FED a Singera (a další). Možná se začínají v chytrých zemích razit nové mince s "kovovou definicí", to se tak snadno nevokecá. Jiné země plánují zrušit hotovost, jen konta spravovaná bankou, docela dobrý komunismus/otroctví. Žáby v teplé vodě.

P. Urban 19.2.2015 16:33

Zákon nabídky a poptávky je starý, jak trh sám

Cena se vždy odvíjela od potřeby prodat s co největším ziskem (což souvisí s hodnotou coby množstvím vložené práce, energie atd.) a ochotou potenciálního zákazníka tuto cenu zaplatit. (Což s hodnotou ve výše uvedeném smyslu nemusí vůbec souviset). Nicméně u běžného zboží cena s hodnotou souvisí. S otázkou (ne)krytí peněz to nemá co dělat.

J. Plíva 19.2.2015 18:43

Re: Zákon nabídky a poptávky je starý, jak trh sám

Hodnota statku je dána tím, jak jej někdo konkrétní hodnotí. Je subjektivní. Proto cena nemůže být mírou hodnoty. Právě v tomto bodě se autor článku mýlí. To znamená, že i bohatství je subjektivní a nedá se prostě posčítat. Cena statku se vyjevuje v konkrétním případě směny, kdy se poměřují hodnoty prodávajícího a kupujícího.

Když v uváděném příkladu kovář přijme papírek, na kterém je napsáno, že mu někdo dluží pytel obilí, tak ten papírek plní funkci peněz. Kovář mohl ten papírek někomu prodat atd. Je to založeno na důvěře v lidi. Jakmile si stát dovolí tisknout po libosti tyto papírky, důvěra v peníze a ve stát jde někam...

M. Krátký 19.2.2015 15:13

Nejsem ekonom, ačkoliv jsme na večerní SPŠS

měli nějaký ekonomii podobný předmět - asi politická ekonomie, či co. Ale tento předlouhý elaborát mi připadá jako pitomost - jako přesýpací hodiny - k čemu to ale použít nevím. Hezký den všem

J. Schwarz 19.2.2015 14:41

Tak zaprvé

Slunce nás nezásobuje energií, ale negativní entropií. Co Země přijme ve dne od Slunce v noci zase vyzáří. Kdyby tomu tak nebylo, země by se stále více zahřívala... Takový obraz je vposledku taky formou peněz - celulóza obsažená v bedničce pětitisícovek taky nemá nic společného s letadlem, které za ni můžete pořídit. A závěrem, když už mluvíme o bohatství , si zkuste představit jak by se cítil upřímně věřící křesťan přesazený sem z takového dvanáctého století. Jídla dost, pokud by onemocněl anděl by mu dal kousek zázračného kamene který by ho do týdne vyléčil, střecha nad hlavou i oblečení zdarma od nejrůznějších charit - myslím, že by se ohlížel, kde uvidí Ježíše Krista protože by si musel myslet že se ocitl v Ráji.  Bohatí ve dvanáctém století se sice vyznačovali hlavně množstvím sluhů, že by měli být sluhové i v Ráji Bible nezmiňuje.

J. Tachovský 19.2.2015 14:14

Cena je opravdu peneznim vyjadrenim hodnoty

Tou nasivkou na totozne rifle opravdu jejich uzitna hodnota vzroste. Jejich nositel si zvysi spolecenskou prestiz. S tim obrazem je to stejne. Silo s psenici muze mit kde kdo, ale obraz je jen jeden a jeho majitel ma neco unikatniho.

V. Mlich 19.2.2015 11:04

Je to trochu složitější

Protože něco jako objektivní hodnota neexistuje, jen subjektivní. Pro někoho to prostě tak je, že ta nášivka s logem má pro něj vyšší hodnotu, než samotný textil. Jemu nejde o oblečení, ale o předvádění nášivky. Stejně jako majiteli toho obrazu, je to ten samý příklad, jen je absolutní částka mnohem větší, aby člověk snáz pochopil.

Ani měření hodnoty množstvím práce na její vytvoření nemůže být objektivní. Nejen že kopat můžete krumpáčem nebo bagrem, ale žáleží i na tom, co je v hlavě, i na dalších tělěsných dispozicích - síla, zručnost atd.

Nicméně je svinstvo, že dnes může někdo bez práce vytvořit platidlo a směňovat ho za reálné hodnoty, které pak musí vytvořit ostatní - tohle by měl stát držet pod palcem, bohužel ti politici, co se dostanou k veslu, toho právě nejvíc zneužívají. Nezbývá, než šířit osvětu, aby to jednou pochopila většina voličů a dosadila nahoru síly, co tomu zabrání.

O. Kadlec 19.2.2015 11:48

Re: Je to trochu složitější

Nefantazírujte. Právě to, co píše autor o penězích, jsou bludy.

Státy pak nemohou držet emisi peněz pod palcem -to by to dopadlo! - to se snad učí i ve škole, že na to každý stát zakládá nezávislou Národní banku.

J. Tachovský 19.2.2015 14:16

Re: Je to trochu složitější

S tou nasivkou se to ma tak, ze nemusi byt ani tak cenna pro jejiho nositele, ale pro lidi kolem. Reknou si, to je ale borec a on ziska vic penez za svou praci, lepsi samice k pareni a kdovi, co jeste.

J. Plíva 19.2.2015 18:46

Re: Je to trochu složitější

Máte pravdu. Bohužel mnoho lidí to nechápe.

V. Němec 19.2.2015 9:39

Nesmysl

Pokud budete porovnívat hodnotu motyky a obilí - není problém. Ale umělecké dílo je něco mimo toto srovnání. Umělecké dílo se nadá jíst (obilí), ani se jeho pomocí další jídlo nedá vytvořit (motyka). Je to záležitost líbí/nelíbí, záležítost prestiže, módy...  Např. oč větší mají praktickou hodnotu pozlacené umělecky tvarované kliky proti obyčejným?

O. Kadlec 19.2.2015 9:49

Re: Nesmysl

...a to není jediný nesmysl. On nerozumí nemateriálním hodnotám, neví co jsou to náklady...prostě blog kejklíře, který chce vysvětlit námořníkům, že moře není.

J. Tachovský 19.2.2015 14:23

Re: Nesmysl

Navic nektere umeni, napr. hudba se da nekonecne a bez nakladu reprodukovat.

J. Jurax 19.2.2015 23:00

Re: Nesmysl

Nedá. Potřebujete čtecí a záznamové zařízení, záznamové médium a/nebo počítač, sluchátka a přístup na net a elektrickou energii - a to není zadarmo. Na to musíte nějaké náklady vynaložit.

J. Jurax 19.2.2015 22:53

Re: Nesmysl

No právě - nedá se to jíst, je to záležitost prestiže, módy ... v dobách ne tak vzdálených (1. a 2. světová) v dobách nedostatku potravin hladovějící majitel díla pílil na venkov a směnil jej za husu, pár vajec a pytlík škvarků, kteréžto komodity by pak pašoval přes akcíz, neboť prestiž neprestiž jíst se musí ...

A ty pozlacené kliky mají vyšší praktickou hodnotu o to zlato na nich - pozlacenou kliku vyměníte za víc potravin než obyčejnou; tedy pokud se společnost úplně nezhroutí a nejedlé zlato bude bezcenné ...

V. Němec 19.2.2015 22:58

Re: Nesmysl

Po pravdě řečeno - bude-li ta klika jen pozlacená, tak na ní toho zlata moc není... :-)

J. Jurax 19.2.2015 23:05

Re: Nesmysl

Taky pravda ... ale prostší sedlák se třeba nachytá :-)

M. Pivoda 19.2.2015 9:28

Homo Sapiens je určitě bohatší o životní zkušenosti

"Budoucnost je lepší, než si myslíte".

To tvrdí například respektovaní autoři knihy: Nadbytek - Abundace. (http://en.wikipedia.org/wiki/Abundance:_The_Future_Is_Better_Than_You_Think). Vize Petera Diamandise podporuje i bývalý americký prezident Bill Clinton.

Dosažení bohaté budoucnosti lze v principu dokonce i uspíšit. Nikoliv v roce 2045, ale už za deset let. Viz: "I believe we can have a positive Singularity within ten years." --- Dr. Ben Goertzel (http://en.wikipedia.org/wiki/Ben_Goertzel).

Jenže do té slibné budoucnosti (téměř komunismu) se bohužel musíme dostat přes ty držitele moci, kteří o budoucí bohatství pro všechny nestojí.

Poznámka: V dobách socialismu v Čechách jsem bezpečně věděl, že do slibovaného komunismu se nikdy nemůžeme dostat. Nejen proto, že zde byla velmi liknavá, socialistická plánovitá ekonomika, ale také proto, že lidé kteří se vydávali za komunisty, neměli s komunismem nic společného.

Z. Švrček 19.2.2015 9:19

Jinak:

bohatneme materiálně, chudneme na duchu. Koukněte okolo.

J. Jurax 19.2.2015 22:57

Re: Jinak:

Chudý duchem nezbohatne, neboť je chudý duchem (ne chudý kvůli duchu jak v bibli) neboli hloupý. Bohatnou chytří (a pilní a pracovití).

V. Vaclavik 19.2.2015 8:53

Bohatstvi

jednoznacne zvysujeme a to radikalne, ale vetsina te nabyte hodnoty je nam konfiskovana, muze to byt az neco jako sedmdesat procent, nebo spis i vic. Dal je tu pak hodnota nerealizovana, kvuli pokrivenosti trhu, ktera by jinak vznikla, kdyby do fungovani trhu vlada nezasahovala.

Pocitace ve vyrobe, tedy nikoli stolni, jsou vedle mobilu obrovskym prispenim k produktivite a ta znamena bohatstvi. Jenze ve vysledku se to vubec nejak radikalne neprojevilo (kdyz si odmyslime multimedia a vetsinu kancelarske prace na nich, protoze ta je jen jen uspokojenim nasich regulatoru, neni to z velke vetsiny produktivni vyuziti pocitacu), protoze 'pod nami' vlady otevrely do siroka kanaly, kudy to bohatstvi odcerpavaji, jako se krave odcerpava mleko z cecku.

O. Kadlec 19.2.2015 9:52

Re: Bohatstvi

A není to naopak?!

Myslím že tvrdá data by vás usvědčila že je to právě naopak. Zkuste se po nich podívat.

V. Vaclavik 22.2.2015 7:56

Re: Bohatstvi

Co presne je naopak? Ktera cast?

P. Boublíková 19.2.2015 5:42

pro mě příliš dlouhé a složité

Nejsem ekonom. Ale ze svého okolí mám pocit, že dost lidi je chudých ačkoliv umí peníze vydělat, protože je prošustrují.

J. Vlasák 19.2.2015 9:04

Re: pro mě příliš dlouhé a složité

Zlatá slova. Rovněž mám ze svého okolí pocit, že spousty "chudých" svých 15 tis. brutto měsíčně nezodpovědně prošustrují.

P. Kmoníček 19.2.2015 9:34

Re: pro mě příliš dlouhé a složité

On a Ona.Každý kouří krabičku denně.Jen to dělá cca 5000,-měsíčně a je na nájem.Ale jednodušší je si stěžovat než přestat kouřit.

J. Vlasák 19.2.2015 20:59

Re: pro mě příliš dlouhé a složité

Nikoliv, jednodušší je argumentace pro nebohatost spočívající v závislostech významného podílu obyvatel, kteří nedosahují ani poloviny průměrného výdělku.

Z. Vostrejš 19.2.2015 5:33

Krátce

Chudoba nastává, když vnosy jsou menší než výdaje. A nemusí jít jen o peníze.

P. Dvořák 19.2.2015 3:10

Docela rád bych věděl, zda by dotyčný kupec

za obraz amerického malíře Jacksona Pollocka nazvaný No. 5, z roku 1948 byl ochoten dát jako protihodnotu 3,5 tuny zlata.

Předpokládám, že tak jedině bývalý guvernér ČNB Tošovský, který ještě hloupějším způsobem rozprášil zbytek našeho zlatého pokladu. Inu guvernér ČNB.