28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Ateista je agnostik?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Alex 9.11.2006 17:32

Přečetl jsem si ten Halíkův článek. Cituji:

„Náboženská neutralita státu“ je právně zaručený prostor náboženské svobody a plurality (včetně legitimního prostoru pro lidi, věřící v ateismus).  (Konec citátu)       Je to opravdu neskonalá drzost od pana Halíka, označovat lidi, kteří nevyznávají některou z náboženských ideologií, ale dělají si názor na svět podle vědeckých poznatků, za "věřící v ateismus". Víra je přeci charakterizovaná dogmaty, o nichž se nepřemýšlí, natož pak že by se o nich pochybovalo, jim se prostě "věří", nehledají se žádné důkazy pro ani proti. To je přesný opak vědeckého nazírání, poznávání světa, který s velkou pravděpodobností není utvářen s nějakým vyšším záměrem existujícím mimo tento svět, vtěleným některými do existence toho či onoho Boha.

Alex 9.11.2006 17:52

Mimochodem, pro věřící křesťany:

Křesťanství vyznávané v současné době vzniklo (jako římské státní náboženství, tedy nástroj uplatňování moci v rozlehlé říši) v roce 325 (po nar. Krista, ten se ale narodil v roce -7...) na Nikejském koncilu, kdy se římský císař prohlásil za biskupu určující ta správná dogmata. Kánon Nového zákona pak vznikl v 6. stol., kdy vládnoucí mocní prohlásili většinu z dosavadních písemností za zmatené, a uznali jenom část z nich - samozřejmě ty, které se hodily jako užitečný nástroj. Tedy s původním představami lidí o Ježíši, zvaném Christos, nemá křesťanství téměř nic společného. I kdybych dospěl k názoru, že existuje nějaký vyšší záměr, tedy bůh, rozhodně by to nemělo nic společného s tímto nástrojem moci.

Pamětník 9.11.2006 18:27

Re: Přečetl jsem si ten Halíkův článek. Cituji:

Pane Alexi, zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku:

Čemu všemu musíte věřit, abyste nevěřil?

(Je toho dost, nebo snad ne?)

L8M 11.11.2006 13:04

Re: Re: Přečetl jsem si ten Halíkův článek. Cituji:

Trapná blbost. Těmihle rádobyinteligentními "argumenty" se můžou ohánět jen duševní chudáci...

Pamětník 9.11.2006 18:40

Existuje Bůh?

Ateista věří, že Bůh neexistuje.

Věřící člověk věří, že Bůh existuje.

Věda není schopna odpovědět ani tak ani onak!

Z toho plyne, že všichni něčemu věříme!  

Alex 9.11.2006 19:49

Re: Existuje Bůh?

O tom právě ten článek taky je - žádám vás, nepodsouvejte mi, že "věřím, že Bůh není", a že "musím věřit v mnoho věcí, abych nevěřil". Je zásadní rozdíl mezi vědou a vírou, netahejte ty, kteří neuznávají o jedno náboženství více než vy, do skupiny těch zaslepených nafoukanců, kteří si myslí, že celý svět byl stvořen právě jen za tím účelem, aby tady mohl existovat tvor ze všech nejdokonalejší - ČLOVĚK...

Alex 9.11.2006 20:00

Re: Existuje Bůh?

A vědě nepodsouvejte otázku, že nedokáže odpovědět, zda Bůh existuje, nebo ne. Takovou otázku si věda z principu neklade - proč a jak by měla zjišťovat, zda "existuje" jakási imaginární představa - která má navíc podobu buď křesťanského Boha, nebo muslimského Alláha, nebo židovského YHWH, atd. Já věřím v zelený mužíčky s tykadýlkama s červenou bambulkou na konci - začnou si vědci kvůli tomu klást otázku, jestli něco takového existuje? Samozřejmě, jestli při zkoumání světa narazí na doklady o existenci takových bytostí, tak se to dozvíme. Stejně tak, jako se dozvíme, že narazili na nějaké náznaky, že existuje jakýsi vyšsí záměr, jehož výsledkem je tento svět. Nenarazili. (takže vlastně nemáte pravdu, ani s tím vykřičníkem - věda je schopna odpovědět)

zdeněk 9.11.2006 21:02

Re: Re: Existuje Bůh?

tady musím reagovat.

Vy opravdu ničemu "nevěříte". Myslíte si že evoluce je pravdivá teorie? Jestliže ano, studujete ji a kriticky hodnotíte poznatky? Nebo to necháváte na jiných a jim věříte že je to tak?

V případě že toto je váš obor jistě se najde tisíc dalších kde přejímáte fakta bez toho aby jste se jimi do hloubky zaobíral. A o tom to je. Že každý nečemu věří, když jste malý věříte rodičům, když starší tak zase autoritám, ať je ta autorita věda nebo církev. U vědy můžete na rozdíl od církve pochybovat, vymýšlet nové názory a popírat staré. To u církve není možné.

Tato debata ale není o církvi, je o tom jestli člověk věří nebo nevěří že existuje bůh. Je o tom jestli existuje materialismus jak jej definoval Marx . Jak ukázali dějiny komunisti také nakonec věřili ve svou víru,  stejně jako  všichni  ostatní. Člověk bez víry neexistuje! 

L8M 11.11.2006 13:07

Re: Re: Re: Existuje Bůh?

Milý púane, je PODSTATNÝ rozdíl mezi "vírou" ve vědecké poznatky a náboženskou vírou. To můžete velice těžko srovnávat...

R 10.2.2007 7:34

Re: Re: Re: Re: Existuje Bůh?

To jistě, protože pochybuji, že by někdo věřil ve vědecké poznatky. Veškeré vědecké poznatky jsou jen více či méně ověřené teorie, které se v průběhu věků, jak postupuje poznání světa, mění. Jedna teorie střídá druhou, vzájemně se mohou doplňovat, ale i vyvracet. Tak nevím, proč bych měl věřit v nějaký vědecký poznatek. Nicméně nechápu, proč by se měly vzájemně potírat víra v Boha a věda, která o Bohu nic neví, jen částečně poznává tento svět. Je možné věřit v Boha i předpokládat pravdivost posledních vědeckých poznatků. To se přece nevylučuje.

Pamětník 10.11.2006 9:59

Re: Re: Existuje Bůh?

Pokud by někdo zcela jednoznačně na tuto otázku odpověděl, dostal by nepochybně Nobelovu cenu!

Tana Zajicova 9.11.2006 14:41

Pane Pergille

Atheisticky pristup o kterem jsem se zminovala, neni definici pouze ceskeho atheismu, nybrz definici, do ktere cesky postoj zapada. Vy navrhujete, ze shrnuti lidske bytosti lezi v genetickem make-upu (nakonec ...americti vedci...:-)). Je mozne timto Vasim porozumenim obhajit existenci svobodne vule? Jestlize ano, pokuste se mi to vysvetlit.

Pozor! Existenci svobodone vule je dost dobre mozne zamitnout a lide, jak jeden z nas Slovanu presne definoval, se ve sve vetsine nemohou dockat prilezitosti, kdy se ji zbavit. Najit nekoho, neco, komu tuto svobodnou vuli predat(..odevzdat dar svobody se kterou se clovek rodi.' Dostojevsky). Vy doma (a my tady v US) tenhle fenomen vidite v kazdodennim zivote. Vas determinismus genetickeho make-upu ma naprosto stejny zaklad.

Podivejte se na tuhle analogii: Predtavte si dva neslysici(hluche) lidi dohadujici se o tom, jestli existuje hudba. Jeden z nich muze dokonce objevit hudebni kompozici na notovem papire. Rozhodne se, ze se jedna o hmatatelny dukaz, ze existuje Muzikant (Buh) a zalozi hudebni skolu postavenou na zaklade hudebni kompozice na notovem papire, kterou nasel. Jak daleko se dostane ve svem porozumeni pouhym studiem hudebni kompozice, bez schopnosti slyset samotnou hudbu?

To je problem atheismu, ktery se hudebni kompozici nakonec ani nezatezuje a kdyz ano, jeho schopnost zachytit 'all that jazz', se rovna nule. Ta, umrtvena materialistickym chapanim sveta, lezi na smetisti vlastni pychy.

VLK 9.11.2006 15:51

Re: Pane Pergille

Tak nejak nestiham, a tak jsem si vcera stihl precist jen clanek. A sliboval jsem si peknou diskusi, ke ktere se vratim. Ale zjistil jsem, ze prakticky nic. Vetsinou jen stkave vytky nasich zarytych materialistu, jejichz urovni se prizpusobila i druha strana. Az ten zaver ma aspon trochu uroven, mimo jine i od vas, jak je u takovychto temat zvykem.

Ale i vy mne zklamavate svym presvedcenim, ze tomu, kdo neveri v Boha, je transcendentno zcela odepreno. Prominte, ale zde vam musim silne oponovat. Kdybych se zdrzel u analogie, kterou uvadite dnes: Jak vite, ze hlusi nemohou vnimat hudbu? Ja vim, ze mohou! Dokonce jsem to, prestoze hluchy nejsem, sam poznal. A se mnou to poznal kazdy trochu vnimavejsi clovek pusobeni hudby vystaveny. Hluchota je jen nedostatecnost jisteho ustroji na vnimani zvukovych vln, toto ustroji vsak neni jedine, ktere tyto vlny dokaze vnimat. Dokonce se odvazuju tvrdit, ze pro urcite frekvence a intenzity je vnimani jinymi castmi tela emocionalne vyznamnejsi. Pozitek z bicich na koncerte se nikdy neda dohnat nejakymi repracky a uz vubec ne sluchatky.

Netvrdim, ze toto vnimani je natolik jasne, ze dokaze rozlisit drobne nuance v rozlicnych podanich Paganiniho koncertu. Ale vy taky nejste schopna rozlisit nuance v tradicni cinske hudbe. Mozna je vnimani transcendentna materialisty znacne oslabeno tim, ze je nevyhledavaji, celkem urcite ale jsou schopni je vnimat a delaji to. A to at uz podvedomne nebo vedomne. Bez toho, ze by to bylo mozne, by preci nebylo ani mozne, aby neverici uveril. Takovy nazor je jen obracenim toho jejich mechanistickeho materialismu naruby a dogmatickym, tedy tmarskym krestanstvim. Ale materialismus dokaze byt tvurci a inspirujici, bez toho by soucasna veda nebyla tam, kde je. Stejne tak jako krestanstvi dokaze byt ekumenicke, a to nejen vzhledem k jinym cirkvim, ale i vzhledem k nevericim.

Nebot jinak bych musel rict, ze vase transcendentno je jen piskani v usich a ne hudba.

Tana Zajicova 9.11.2006 16:49

Vlku!

To byla ANALOGIE!

Look! Ja nemam problem s atheisty jako takovymi(jenom atheisticky militant je nezajimavy). Rovnez se nedomnivam, ze atheismus je implikaci neceho spatneho nebo nemoralniho. Ja netvrdim, ze atheista postrada predstavivost jako takovou. Ja tvrdim, ze atheiste maji tendenci popirat, ze tato imaginace, tento intelekt je schopen poznani, ktere si nedokazi predstavit. Jinymi slovy stanovuji limit na poznani, ktereho je lidsky intelekt schopen, protoze toto poznani neodpovida jejich empirickemu nahledu na svet. Takze svet ve kterem zijeme, je jedinou realitou, kterou lze poznat a lidske vedomi je pouhym pruvodnim jevem. Nase vjemy od barev, zvuku, doteku nejsou schopny vypovidat o nasem svete (vesmiru), nebot jsou zredukovany na frekvenci svetla (barva). Hudba je chapana jako vybrujici vlny narazejici na nas usni bubinek ( jak jste brilantne popsal).

Z pohledu atheisty jedine empiricky vyklad sveta odkryva platnou informaci o nasem vesmiru. Barvy, zvuk, smysl (nebo smyslplnost, vyznam), krasa, laska neodkryvaji zadnou realitu o vesmiru ve kterem zijeme. Ukazuji pouze na existenci naseho nervoveho systemu.

Tenhle postoj - co nedokazi ja pochopit (prestavit si), nemuze existovat - je postojem fundamentalniho puritanstvi.

A jiste. Samozrejme ze existuji krestanske sekty, ktere zakladaji svoje porozumeni na vykladu hudebni kompozice na papiru, bez snahy o naslouchani hudbe, na kterou kompozice ukazuje 'prstem'.

L8M 11.11.2006 13:11

Re: Pane Pergille

"To je problem atheismu, ktery se hudebni kompozici nakonec ani nezatezuje a kdyz ano, jeho schopnost zachytit 'all that jazz', se rovna nule. Ta, umrtvena materialistickym chapanim sveta, lezi na smetisti vlastni pychy." A vesele si blábolím blábolím blábolím...:-/

ValVlk 9.11.2006 5:55

Víra v Boha, nebo církev, P.S.

 Slovy apoštola Pavla: ,,Prosím vás na místě Kristově, smiřte se s Bohem!!       Kdo uvěří v Ježíše Krista a přijme Ho, je automaticky včleněn do jeho církve! Je jen jedna jediná církev - Nevěsta Beránkova, jediná pravá církev. Katolická a další církve jsou jen spolky založené lidmi a nikam nevedou! Ježíš žije a stále ještě má ty rány po hřebech a probodený bok! Oči má zalité slzami nad vámi, kteří nevěříte a svými hříchy jste ho znovu přibili na kříž. On je ten beránek bez viny, jediná oběť za vaše hříchy. Zemřel za vás strašnou, bídnou smrtí na dřevě kříže! Dovedete si představit ty strašné bolesti, utrpení na kříži. Byl strašlivě zbičován a přežil to, aby poslušně za vás, vzpurné plemeno, zemřel, abyste nemuseli zemřít vy! Doporučuji vám shlédnout film Mella Gibsona Umučení Kristovo. Je to drastický krvák, ale tak to skutečně bylo! Ježíš řekl dokonáno jest a zemřel. Nastalo hrozné zemětřesení a opona v Jeruzalémském chrámě se roztrhla, na znamení, že už není třeba žádné oběti! Beránek Ježíš Kristus, oběť nejčistší byl obětován jednou provždy! Starý Zákon skončil a nastala doba milosti, která se chýlí ke konci! Zachraňte se u Golgotského kříže, jděte k Ježíši Kristu, dokud je čas!!!

ValVlk 9.11.2006 5:35

Víra v Boha, nebo církve?

 Je třeba si uvědomit, že Bůh je, existuje! Byl tu před námi a bude i po nás! Je nesmysl spojovat Boha s jakoukoli církví a sektami, to je čistě lidský výmysl a právě proto to tak dopadá! Viníte Boha ze všech možných katastrof a válek, ale jste si tím vším vinni sami! Ateistická zabedněnost českého národa je alarmující, děsivá! Takhle se jako národ nikam nedostaneme! Je třeba se jednou provždy vykašlat na tzv. ,,pravou a neomylnou" katolickou církev a prostě věřit. Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nikdy nezahynul, ale měl život věčný, tak to stojí v Janově evangeliu. Ježíš Kristus pláče nad tímto světem, stále ještě čeká na každého, kdo se obrátí a učiní pokání! Stojí také psáno: Těm, kteří v Něho uvěřili, dal moc stát se Božími dětmi! Kdo vyzná Ježíše Krista za svého Spasitele, Pána a Boha, a požádá Ho, aby vzal pevně do rukou jeho dosud zpackaný život, je spasen! Musí však Pána s důvěrou následovat, poslouchat jeho vedení. Uposlechnout Boha a podřídit se Mu je ta největší svoboda, jakou může člověk získat. Kdo nevěří, je otrokem ďábla, který není hoden být jmenován a není hoden, aby měl ve jménu velké počáteční písmeno! Současný svět poslouchá ďábla a proto to taky tak vypadá! Přestaňte už konečně otročit ďáblovi, poraženému nepříteli. On zuří a svádí lidi ke hříchu, protože dobře ví, jak málo času mu zbývá. Lidičky dobrý, přestaňta mu otročit a postavte se na stranu Vítěze Ježíše Krista! Ježíš je Král Králů a Pán Pánů. Pod jeho vedením zvítězí dobro a zlo s jeho původcem bude jednou provždy odsouzeno! Nepochybujte a věřte! Musíte se znova narodit - přijmout Ježíše za svého Spasitele, Pána a Boha. On jasně říká: kdo ke mě přijde, toho nevyženu ven! Víra není o církvi a dobrých skutcích. ty dobré skutky lze činit jen a jen v Ježíši Kristu, jinak je to k ničemu! Vím, že mě nenávidíte pro Ježíše, ale On mě nedá! Budu-li mlčet, Bůh bude hledat vaši krev na mě!  Ježíš je ta Cesta, Pravda i Život! Nikdo jiný! Amen!

A.S. Pergill 8.11.2006 22:42

Paní Táňo,

Češi jsou více ateističtí především proto, že mohli ve své historii daleko častěji než jiné národy nahlédnout církvím "pod pokličku" a shledat jimi vařený pokrm krajně nevábným. Náboženství se tu mnohokrát silně zdiskreditovalo a posledních 300 let před vznikem republiky tu dominoval katolicismus, který se snažil český národ zlikvidovat germanizací (vlastenečtí katoličtí kněží sice existovali, ale byli všemožně potlačováni a umlčováni, např. Balbínova "Obrana jazyka českého" ležela víc než sto let v rukopise a mohlo se s ní seznámit každou generaci jen pár lidí; vyšla až v obrozenecké době, kdy už jí v zásadě nebylo zapotřebí).

Druhým vysvětlením může být, že u Čechů víc než u jiných národů byli daleko častěji vybíjeni nositelé genů náboženského fanatismu (to byli ti, co odmítli po desáté konvertovat na zase jinou víru a skončili na hranici nebo v emigraci). Existuje americká studie, podle níž je religiozita lespoň částečně geneticky podmíněná. No, a tady zůstali ryzí pragmatici, kteří jsou ochotni předstírat jakoukoli víru (pokud jim to přinese prospěch) a myslet si při tom zcela cynicky své. A podrazit její úpřímné nositele, jakmile k tomu budou mít sebemenší příležitost. Prostě "smějící se bestie", jak ráčil říkat rovněž věřící křesťan K.H. Frank.

Re:Skepticus M. 8.11.2006 22:29

Rád byste byl virus?

Ale vždyt Vy se jako virus občas dost realizujete, ne ? ;-)

Nemyslím, že moc nakažlivý, ale některé lidi dost otravující.Já jsem už celkem imunní ...takže zdravím. JZ

zdeněk 8.11.2006 21:42

na mnoho otázek není možno odpovědět pomocí vědy

Už na základní otázku jak vznikl vesmír a vůbec proč existuje není možno spolehlivě odpovědět. A zeptejte se vědce proč vesmír existuje. Na tuto otázku vám možná začne vyprávět něco o velkém třesku, ale pokud se ho zeptáte proč velký třesk vznikl tak vám neodpoví. Stejně jako vám neodpoví proč v teorii velkého třesku byli některé podmínky nastaveny tak že se opět nezhroutil do sebe nebo že se nerozlétl tak že by nevznikly hvězdy. Věda zakázala otázku co bylo před velkým třeskem tím že čas dala jako další rozměr.

V podstatě nedokáže ani věda odpovědět co se stane když se vesmír začne smršťovat a dojde k signatuře. Věřím vědě když projektuji zařízení, věřím že fyzikální zákony platí. Ale opět je tu otázka proč tyto zákony platí. Věda mi plně umožňuje odpovědět na otázky "jak" ale často není schopna odpovědět na "proč".   

Mnoho lidí se také snaží ve vědě určit co se stalo před 10 miliardami let a co se stane za 10 miliard let. Z důvodu že se věnuji měření si myslím že některé metody se snaží aproximovat závislosti pro proměnné které nebyli změřeny. Obecně se nedoporučuje aproximovat pro více jak 20% průběhu. Nevíme jestli existovali nebo budou existovat další vlivy co na danou závislost působí. takže v některých předpovědích jsem dost opatrný.

Nejsem členem církve ale existenci boha nepopírám, dokonce si myslím že mnoho skutečností se dá vysvětlit i jeho působením.  To je podle mě i názor dost lidí co znám.

Alex 8.11.2006 22:23

Re: na mnoho otázek není možno odpovědět pomocí vědy

Vy nejste členem církve, ale nejste ani vědec, tak proč mluvíte za vědce, co všechno nedokážou? Jeden Váš základní omyl - proč by měla věda hledat nějaké "proč"? Napadlo Vás, že třeba žádné "proč" neexistuje? V tom případě není potřeba hledat žádný vyšší záměr (ostatně tomuto vyššímu záměru říkáte právě "bůh"? to je matoucí - který bůh? Zeus? Buddha? Jahve? Zarathuštra? Bůh Otec? Bůh Syn? Bůch Duch Svatý? Manitú? Lomikel? Šiva? Višnu?) Na otázku "proč" je docela možné odpovědět tak, jak se odpovídá malým neodbytným dětem "proto". Anebo "pro slepičí kvoč", to je taky výstižné. Obojí znamená jedno - jen tak, náhodou. Prostě vesmír funguje bez jakéhokoliv záměru - je tady, nebo není, je takovýhle, nebo jiný, nebo někde jinde nějaký jiný... Proč by měly být po Velkém třesku "některé podmínky" být nějak nastaveny?? Prostě to probíhalo právě tak, jak dnes vědecky zjišťujeme - tedy zatím až k těm prvním 3 sekundám, před nimi ten svět byl tak jiný, že zatím netušíme o něm nic.

zdeněk 8.11.2006 22:42

Re: Re: na mnoho otázek není možno odpovědět pomocí vědy

Jenže to je právě ta neodbytná lidská touha chtít odpověď na otázku proč. Bez ní by nebylo ani vědy :-) . Můžeme říci že vše je náhoda ale to neodpovídá realitě. Není náhoda jestli napíši zkoušku, záleží to na tom jestli se naučím, tedy již existuje záměr, plán. 

Stejně tak k tomu aby fungoval můj zesilovač je potřeba můj záměr, kdyby se to nechalo na náhodě tak opravdu nevím jestli by náhoda sestavila tranzistory, odpory , kondenzátory atd... a pak je vhodně pospojovala. Jen když vemete v úvahu že máte sto součástek(a každá o různých hodnotách) a náhodně je pospojujete tak existuje obrovské množství kombinací. A to neberu v úvahu že některé kombinace jednotlivé prvky zničí.

A teď udělejte analogii. Náhoda podle vás vytvořila vše v tomto vesmíru a zrodila i člověka které se snaží postihnout zákony této náhody.  A tento člověk je schopen sestavit zesilovač.

A to všechno je nic proti tomu že neexistuje odpověď na otázku kde se veškerá energie vzala. Buďto přijmeme fakt že existovala věčně, nebo musela vzniknou z ničeho.

Lucifer 8.11.2006 22:50

Re: Re: Re: na mnoho otázek není možno odpovědět pomocí vědy

a nebo, že nám hrabe, což jest zajisté ta nepravděpodobnější varianta

fascinuje mne, že tvorové, kteří zhusta o svém okolí, natož o okolním vesmíru, ví míň než prd, dokáží filosofovat na té nejvyšší, to jest transcendentálně megalomanicko filosoficko rozumprdné úrovni

nikdy mne to nepřestane fascinovat

a taky nudit

Lucifer v.r.

zdeněk 8.11.2006 22:54

Re: Re: Re: Re: na mnoho otázek není možno odpovědět pomocí vědy

A mě zase fascinuje že některé otázky jsou zakázané neboť to určité lidi uráží.

Alex 9.11.2006 17:44

Re: Re: Re: na mnoho otázek není možno odpovědět pomocí vědy

Jste únavný v tom, jak neustále podsouváte vědcům otázku "proč". Vědci se ptají "jak" - jak to funguje, jak to je, jako bylo. Vy jste někde četl, že by se nějaký vědec ptal, proč došlo k Velkém třesku? Proč se vesmír rozpíná (nebo smršťuje)? Ne, ptají se, ZDA se rozpíná či smršťuje (tedy jak to vlastně je), a co z toho plyne. Zkreslujete pátrání po příčinách a následcích na svou otázku, jaký to má VYŠŠÍ ZÁMĚR - tedy máte vytvořenou hypotézu, že vyšší záměr to má, jen hledáte, jaký. Hledejte si, ale nepodsouvejte toto vědě, a neříkejte herdek, že bez hledání vyššího záměru "by nebylo ani vědy". To je záludnost, typická pro "věřící". "K tomu, aby dobrý člověk konal dobro, nepotřebuje víru. K tomu, aby dobrý člověk konal zlo, se bez víry neobejde."

Víru si vymýšlejí vládcové a kněží, bez ní by to měli těžší.

A.S. Pergill 8.11.2006 22:31

Otázka "proč" není vůbec vědecky relevantní

Jediné "proč", na které je věda schopna odpovědět, je nastavení "vstupních podmínek" vzniku vesmíru: při většině jiných nastavení by v něm nemohly vzniknout vysoce organizované objekty - pozorovatelé.

A zase v tom nehledejte žádnou "boží prozřetelnost": Vesmír mohl vznikat mnohonásobně opakovaně, až se náhodou "strefil" do podmínek, kdy v něm mohou existovat lidé. Dalších X vesmírů bude opět bez inteligentních pozorovatelů.

Alex 8.11.2006 22:32

Re: Otázka "proč" není vůbec vědecky relevantní

Přesné.

zdeněk 8.11.2006 22:49

Re: Otázka "proč" není vůbec vědecky relevantní

Omyl některé vesmíry by se rozpínaly do nekonečna a žádné další by nevznikly.

Wolf 9.11.2006 2:11

Re: Re: Otázka "proč" není vůbec vědecky relevantní

A proč by žádné jiné nevznikly? Jak víte, že právě teď existuje pouze jediný vesmír? Co když "existují" všechny možné vesmíry najednou? To mi přijde rozhodně mnohem jednodušší než apriori přijmout tezi, že existuje jen tento náš vesmír a ohromně se divit, jak to, že základní konstanty jsou nastaveny zrovna tak a tak.

Alex 8.11.2006 22:31

Re: na mnoho otázek není možno odpovědět pomocí vědy

Ale co jsme věděli o těch prvních milionech let před 100 lety? a ještě předtím jsme nevěděli o vzniku vesmíru vůbec nic - dnes je spousta vědeckých důkazů, které potvrzují, že Vesmír vznikl Velkým třeskem. Žádná jiná takto podložená teorie není tedy kromě teorie Stvoření před 6000 lety... Zda se Vesmír bude rozpínat, nebo se smrští do singularity (ne "signatury"), to záleží na "kritickém množství hmoty". Kupodivu, zatím se zdá, že množství hmoty je právě tak na hranici - jsou tedy možné obě možnosti. "Proč?" K jedné z nich dojde - buď Vesmír zanikne nekonečným zřídnutím a vychladnutím na nulu, nebo zanikne smrštěním do nekonečně hustého bodu o nekonečné teplotě, rozměr času zmizí. Vidíte nějakou nutnost pátrat po tom, "proč" zanikne Vesmír právě tak, a ne tou druhou možností? není to fuk? zanikne tak jako tak. Tedy ten náš Vesmír, tak, jak ho známe, a známe ho proto, že tenhle Vesmír se náhodou vyvinul právě tak, že jsme se v něm objevili (na jednom nepatrném smítku, v jednom nekonečně kratičkém okamžiku) my, kteří jsme o tom začli přemýšlet. Stejně tak je jisté, že za 7 miliard let zanikne naše planeta, neboť zanikne Slunce, předtím ovšem spálí Zemi na padrť. "Proč?" A proč ne? Takový je prostě vývoj. Proč mermocí potřebujete nějaké proč? Jste tedy, tak žijte. Obstarávejte si potravu. Proč? Přeci proto, abyste přežil. To je zákon.

Proč máme neodbytné nutkání, ptát se "proč"? Protože jsme strašlivým způsobem ve svém vývoji zpychli. (Znáte ten příběh o Prométheovi?) Připadá nám neuvěřitelné, že by něco tak úžasně dokonalého, jako je Homo sapiens, mohlo vzniknout jen tak náhodou - proto vznikla v oblasti Malé Asie někdy v 5., 6. století u některých kmenů představa o jakémsi "Bohu" (YHWH?), který není nijak podřízen zákonům tohoto světa a který si vybral některý národ jako "vyvolený" (ano, Izraelity), na které se tím pádem také jakoby nevztahují zákony tohoto světa. Do té doby byli bohové (ano, bylo jich víc) součástí světa, nebyli postaveni někam "nad".