29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

USA: Říjnová revoluce na Wall Street

Dle polského listu Gazeta Wyborcza se bývalý polský prezident a bývalý vůdce odborového hnutí Lech Walesa chystá přijet podpořit demonstranty na Wall Street, informoval ve čtvrtek Idnes.cz. Walesa vyzval i prezidenta Obamu, aby se k němu připojil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Matousek 20.10.2011 11:34

komunismus

prý nefunguje, protoze  do nej  jeste neuzráli lidé. Systém je to dobrý, ale lidé jsou zatím nevyzrálí.

Ted to vypadá, ze podobnou teorii zacínají hlásat zastánci  "volného trhu" i o kapitalismu.

K. Kužel 20.10.2011 13:19

Re: komunismus

Myslím, že pro volný trh byli lidé zralí už dávno. Problém je v tom, že se našli tací, kteří vsugerovali většině, že nejlepší bude mu zakroutit krkem, tedy nasadit regulace.

R. Tesařík 20.10.2011 17:35

Re: komunismus

ale pane Matoušku, kde jste to slyšel?

M. Prokop 20.10.2011 21:21

Re: komunismus

Zastánci volného trhu hlavně v dnešním polosocíku žádný volný trh nevidí.

S. Rehulka 20.10.2011 10:11

Čím to je.....

.....že mnoho bývalých prezidentů blbne na kvadrát ?

Když je jednou z politiky pryč, má psát paměti, nebo pěstovat koně na farmě, či hrát si s vnoučaty, ale necpat se z minula, do přítomna !

J. Láníček 20.10.2011 8:30

Když se někdo chová nemorálně

a má z toho profit, na rozdíl od těch co se morálně chovají, musí být něco špatně a asi se ten systém nesamočistí, jak nám tvrdí liberálové. A k čemu je nějaké soucítění a projevy pochopení, když se toho nenajíte ? Prý proti kapitalismu nikdo moc neprotestuje. Problém je ovšem v tom, že se protestuje téměř proti všemu, co ten současný kapitalismus představuje. No a když není schopen nic vymyslet Pavel ani Šavel (Bush ani Obama), musí být někde dost zásadní problém. A když navíc nejsou prachy už skoro na nic a přesto se zbrojí a válčí o sto pryč, armády chudáků se rozrůstají, ale miliardáři si vesele bohatnou dál -a čím dál rychleji (i v době krize), jak to chce ten neoliberalizmus vlastně řešit ? Když boháčům se nesmí na prachy sáhnout a už se vymýšlí, kde by se zas mělo začít válčit ?! To mě teda moc neuklidňuje, když se nám tvrdí, že přesto není nikdo schopen nic lepšího vymyslet !!!

S. Rehulka 20.10.2011 10:17

Re: Když se někdo chová nemorálně

Láníčku, bývalý inženýre, "Pavel", tedy G.W.Bush, nemusí nic vymýšlet, je to soukromník ! Tak si o něj neotírejte svoji špinavou tlamu. Raději hlídejte, co vymýšlí "Šavel", v tom je nebezpečí !

J. Láníček 20.10.2011 11:54

Hele, vepřová hlavo

Když byl rozumem jednoduchý a též (prý) vyléčený alkoholik Bush junior prezidentem, tak soukromníkem nebyl. Pokud teda nemohou američtí soukromníci válečně napadat suverénní státy ... ! To je jak s naším současným báťuškou - nikdo neví, kdy mluví jako prezident nebo soukromá osoba. To nám vždycky vysvětlí (podle reakcí veřejnosti) ti jeho hradní poskoci !

R. Tesařík 20.10.2011 18:06

Re: Hele, vepřová hlavo

vy , když o někom napíšete, že je  rozumem jednoduchý, tak propukám v huronský smích. Vy máte hroší kůži.

K. Kužel 20.10.2011 6:16

USA jako čtyřkolka

Čtyřkolka je úžasný stroj spojující fantasticky nevýhody automobilu a motocyklu. Podobně USA se propracovávají k spojení nevýhod socialismu a kapitalismu. Autorka mluví o hybridu, drsnější pisatel by to nazval třeba bastardem.

Článek nenaznačuje další pravděpodobný vývoj. To teď asi opravdu nelze odhadnout a věřím, že situace je skutečně tak zmatená, jak to paní O´Toole popisuje a dokládá.

Ale nakonec přeci jen zbývá naděje v samočistící schopnosti americké společnosti, která má potenciál současné problémy překonat.

T. Kočí 20.10.2011 7:23

Re: USA jako čtyřkolka

Takže pravdoláskovníci všech zemí spojte se...už i Walensa.Všem těm demonstrujícím chybí zkušenosti,nebo alespoň povědomost o SSSR třicátých let.

J. Kostrba 20.10.2011 11:11

Re: USA jako čtyřkolka - 2 stopa kvůli stabilitě

Obhajoba kapitalismu a jeho legitimita jako společenského řádu snad pořád spočívá v tom, že je, má, může být zdrojem "bohatství národů" Symbol 99% odkazuje na nezpochybňovaný fakt, že za posledních 25 let podíl 1% nejbohatších američanů na celkovém bohatství vzrostl z 33% na 40%. Takže skutečnost je nějak jiná, než předpoklad  a nějak chybná. Spousta lidí reaguje na projevy a důsledky té chyby, aniž by ji hluboce analyzovali.

Opravdu respektovaným analytikem je ale Petr Robejšek. Na http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=13889 napsal o situaci v EU:

"Abychom si rozuměli, jsem realista a nemoralizuji. Sebedrzejší spekulace a sebenestydatější manipulace jsou tak dlouho legitimní, jak dlouho jsou legální. Je úlohou vlád, aby změnily pravidla hry. Napřed si však musejí přiznat, že devizové trhy v dané podobě nejsou jejich spojencem.

Zkrocení finančního průmyslu by byl jeden z mála smysluplných celoevropských projektů a eurokrize ideální příležitost ho odstartovat. K tomu se však vlády zatím nemají. Spoléhají na to, že se občané kontinentu nechají po desetiletí ždímat. To je omyl."

Záměrně uvádím citát v širším rozsahu, aby bylo opakovaně zjevné, že P.R. není žádný eurosocialistický kritik kapitalismu, ale kritik toho, kam dospěl finanční průmysl. Jednostopý pohyb kapitalismu na dvou kolech potřebuje tedy vyvážit druhou stopou - omezením finančního průmyslu! Nemusí být tak široká, jako ta hlavní, musí přispívat ke stabilitě. Jako u katamaranu.

K. Kužel 20.10.2011 13:17

Re: USA jako čtyřkolka - 2 stopa kvůli stabilitě

Jirko, jsem rád, že se shodneme minimálně na tom, že ..."skutečnost je nějak chybná". Osobně vidím chybu v kombinování kapitalismu se socializmem (to myslím tou "čtyřkolkou"). Čistý kapitalismus volné soutěže skončil strašně dávno. Například i legalizace a ochrana odborů, což dnes vidíme jako něco naprosto samozřejmého, byly vlastně hrubou deformací trhu práce. Nejen to, kapitalisté nesmějí uzavírat kartelové dohody, ale dělníci mohou stávkovat za kolegy z jiného podniku. Mohl bych pokračovat věcmi daleko zřejmějšími, ale to by bylo nošením piva do hospody.

Státní zásahy jsou velkým narušením svobody podnikání, ale ti nejchytřejší podnikatelé se naučili i takových ran využít ve svůj prospěch. Dokáží se domluvit s úředníky na regulacích, které jim neuškodí, ale konkurenci zlámou vaz. Samozřejmě, že to není zadarmo.

Nyní je nejmarkantnější a nejkritizovanější selhání bankovního sektoru. Ale ten je už dávno pod tlakem státu. Právě v USA vnutili bankám uzavírání rizikových hypoték, čemuž se banky bránily vytvářením neprůhledných balíčků, s nimiž se mohly toho nadirigovaného sajrajtu zbavit.

Jestliže kritizujeme špatnou tvář americké ekonomiky, měli bychom si ujasnit, zda je to tím, že je v ní ještě příliš mnoho kapitalizmu, nebo již příliš mnoho socializmu.

Z. Jaromír 20.10.2011 22:12

Re: USA jako čtyřkolka - 2 stopa kvůli stabilitě

Napsal jste to přesvědčivě. Dodal bych, že dvoje vaše "příliš" je odvislé od třetího, totiž, že se v ekonomice potažmo ve státě je příliš mnoho peněz, hlavně těch in spe ; což je asi důsledkem toho, že onoho prvního je mnoho a toho druhého se chce mít víc...

K řečnické autorčině otázce : Je vůbec třeba v této době dostatku, dostupnosti a snadného dobíjení proti něčemu protestovat?

K. Kužel 20.10.2011 22:30

Re: USA jako čtyřkolka - 2 stopa kvůli stabilitě

K té řečnické otázce:

1. nemyslím, že je doba dostatku. Zejména v naší civilizaci se silně nedostává ochoty riskovat, podnikat, chybí vědomí povinnosti, ale přebývá přesvědčení o právech....

2. je třeba protestovat? Řekl bych, že jsou daleko potřebnější činnosti než protesty.