28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

USA: Reakce na tyranii

Před japonským útokem na Pearl Harbor kupovali Američané japonské zboží a tím přispěli na japonské bomby a torpéda, která nakonec 7. prosince 1941 potopila americkou flotilu zakotvenou v havajském přístavu Pearl Harbor. O čtyři roky později byl tento záludný útok Japonsku vrácen i s úroky dvěma jadernými údery na města Hirošimu a Nagasaki.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 29.5.2020 20:50

To je příspěvek nějakého válečného štváče.

J. Jurax 29.5.2020 16:42

Na článek se dá říct akorát pozdě bycha honit.

V. Církva 29.5.2020 20:57

Ne, že by nebylo pozdě, ale nikdy není pozdě :)

L. Kubeš 29.5.2020 16:24

Americké technické univerzity jsou plné čínských studentů, kteří se po skončení studií vracejí zase zpět do Číny. Amerika tak nešikovně pomáhá Číně na nohy.

Je to daň za liberalismus. V Číně by americké studenty brali jako špiony.

L. Kolman 29.5.2020 16:50

S americkou budoucností bych to dvakrát neviděl. Sice vykrádají zemím jejich mozky po celém světě, ale proti Číňanům to bude málo. Americká mládež je napadená chlastem a drogami, jejím hlavním koníčkem je hauzírování po městech v bourácích od jedné diskotéky k druhé, kdežto ta čínská touží po znalostech a snaží se maximálně prosadit v oboru. Na vysokých školách v Americe hledají hlavně dobré fotbalisty, basketbalisty, atlety, plavce a podobné. Mnozí z nich se neumí ani pořádně podepsat. A takových vysokoškoláků tam mají mraky, podle toho to také vypadá. Jak jsem koupil, tak prodávám. Tak promluvil spolužák mé dcery, který tam nějaký rok studoval.

V. Kobetič 29.5.2020 18:44

Souhlasím s vámi pane Kolmane i když na kopírování tech. řešení téměř čehokoli - od speciálních technologií (např. i v elektronice kopírování IO) až po šmírování na specializovaných výstavách, atd... A to dělali běžně jiné státy už v dobách, kdy Čína ještě zápasila s hladomory, a vlastně i to není tak dávno...

Autorovi panu L. Kadishovi mohu pak už jenom doporučit – aby taky zajel na pár dnů či týdnů do Číny a pak se event. opět vrátil ke svému tématu...

M. Pivoda 29.5.2020 20:33

Dosud zde nebylo zmíněno něco podstatné. Totiž:

Čína okopírovala a dále zdokonalovala nejen americkou technologii. Čína okopírovala i americký kapitalismus. Dnes pouze nevíme, zda ten čínský inovovaný kapitalismus bude účinnější než ten původní, neinovovaný americký kapitalismus.

V čem spočívala ta specifická čínská (netechnologická) inovace? Čínští komunisté se (po zralé úvaze) překabátili na čínské kapitalisty - ale zůstali i nadále podřízeni příkazům Komunistické strany Číny. Výsledek konkurenčního střetu inovovaného čínského kapitalismu s původním kapitalismem americkým je dosud nezodpovězen.

(Český osmašedesátník, komunista Miloš Zeman, vsadil spíše na ten čínský.)

J. Lancik 29.5.2020 20:54

Ano Cina okopirovala kapitalizmus, ale zapomel jstese zminit co neokopirovalla. To je v cem zapadni kapitaliste nemuzou tem kapitalistum komunistickym konkurovat. Jsou to odbory, (vzpomente, ze u nas za komousu stavkovat znamenalo sabotaz a dlouholete vezeni), bezpecnost prace zanedbavana, naprosta bezohlednost k zivotnimu prostredi. To vse dela cinske vyrobky levnejsi.

Jeste bych dodal, cinsti komuniste slouzi zap. kapitalistum co stavkokazi. Kdyz jsou delnici nespokojeni, staci kapitalistovi rict: jestli se vam to tady nelibi, zavru tovarnu a odstehuju vyrobu do Ciny! Toho Cina neustle vyuziva.

M. Pivoda 29.5.2020 21:04

Důležitější než odbory je čínská kultura: vyšší pracovní úsilí a specifický vztah k duševnímu vlastnictví (patenty, copyright,...).

Číňané nerespektují ochranná práva na duševní vlastnictví - nejen Čína vůči Západnímu světu, ale také Číňané vzájemně mezi sebou. Tento drsnější systém jim ale dovolí rychleji inovovat - viz například síť 5G od čínské firmy Huja Hej.

P. Zinga 29.5.2020 15:21

Amerika po celé generace živila řadu zemí, zatímco ji tyto země chtěly zničit.

Nezlobte se, ale větší pitomost jsem za svůj život nečetl.

M. Pivoda 29.5.2020 14:35

Cituji z článku: "... A všichni jsme byli svědky toho, jak americké firmy přemisťovaly své továrny a pracovní příležitosti do Číny. Jako součást tohoto vývoje poskytla Amerika Číně technologické know-how a teď nám hrozí, že nás Číňané v budoucnosti překonají. ..."

Upřesnil bych tu citaci z článku následovně: Jestliže nám skutečně hrozí, že nás Číňané v budoucnosti překonají, pak je to tím, že nás v minulosti v naší zemi překonali naši vlastní ekonomové.

Výrobu do Číny převedlo rozhodování dle ekonomického ukazatele ROA. Když totiž vlastní aktiva (výrobu) převedete ze své země do Číny, pak téměř vynulujete jmenovatel poměrového ukazatele ROA, a tím pádem ukazatel ROA dosáhne fantastické výše. A je to důvod povýšit toho magora-manažera a dát mu mimořádnou odměnu.

Zopakuji proto předchozí závěr: "Jestliže nám skutečně hrozí, že nás Číňané v budoucnosti překonají, pak je to tím, že nás v minulosti v naší zemi překonali naši vlastní ekonomové."

A to ale také znamená, že je nejvyšší čas zahájit boj proti našemu vnitřnímu nepříteli: ekonomům.

J. Vágner 29.5.2020 14:13

Opravdu držím palce. Ale nebude to nic lehkého. Začít zase produkovat něco smysluplného místo rentierství a výroby zbraní. Bude to bolet, aby školy zase produkovaly někoho schopného něco užitečného tvořit, místo genderovych specialistek, ekofanatiků a specialistů na pozitivní diskriminaci.

J. Kanioková 29.5.2020 14:00

ASEAN je nyní pro Čínu větším obchodním partnerem než USA -

https://qz.com/1861047/asean-is-now-a-bigger-trading-partner-for-china-than-the-us/

Pod Himálajem roste napětí, Čína poslala k indické hranici tisíce vojáků - http://jdem.cz/fgmq39

B. Hamal 29.5.2020 13:53

Uvidíme, jestli jednou Čína udělá stejnou chybu a začne přesouvat výrobu do Ameriky s levnější pracovní silou.

V. Bok 29.5.2020 13:30

No, ten článek mi připoměl Rudé právo v padesátých letech. Stejně primitivní argumentace. Mimochodem, k výrobě atomové bomby Čína USA nijak nepotřebovala. V těch dobách byl obchod s USA opravdu zanedbatelný.

V. Podracký 29.5.2020 13:22

V tomto světě nikdo nikdy nikomu nedal nic zadarmo. Čína si svoje postavení vydřela svými pracovníky kvalitními a levnými. Bylo výhodné kupovat levné čínské výrobky, zvláště když později byly docela kvalitní a v oblasti IT na nejvyšší úrovni. Bylo výhodné investovat v Číně a bohatnout na levných pracovních silách. Ale vždy prostě přijde konec.

L. Kolman 29.5.2020 13:29

To se vyřeší, Američané začnou doma pracovat za poloviční platy, než když pro ně makali Číňané. A protože podnikání je činnost za účelem dosažení zisku, nebude americká podnikatelská elita spolkem miliardářů, ale spokojí se s multimilionáři.

L. David 29.5.2020 13:16

Jde o úvahu s chybějícím dovětkem: Jestliže dle autora USA donedávna krmily svět nejrůznějšími přínosy, pak je tomu nyní poněkud jinak. Dnes krmí USA svět už jen dvěna věcmi: inflačními zelenými papírky a padajícími bombami ! !

L. Kolman 29.5.2020 13:24

Ještě jste zapomněl na dvě věci, ty jsou dnes v Americe hodně v módě. Jsou Donaldovým přínosem světové tržní ekonomice rovných příležitostí - sankce a obří pokuty komukoli za cokoli.

V. Podracký 29.5.2020 17:16

To je prostě vidět, že Amerika není, co bývala. Trump to pochopil a chce se dostat zase nahoru. Ale ono to nejde tak snadno, Amici by museli začít makat jako Číňani a to dělat nebudou. Trump volí tedy kovbojskou metodu nízko zavěšeného koltu. Pokud ovšem má náboje.

L. Kubeš 29.5.2020 12:58

Měli bychom uvažovat stejně a odpustit si nákup čínského šuntu, bez ohledy na zájmy Kellnera, mladoboleslavského Volkswagenu a party okolo Zemana. Je to komunistická diktatura viz Hong Kong a agresivní chování vůči sousedům. Hřib možná není geniální primátor, ale nutnost nezávislosti na Číně chápe víc než dobře. A stoupající drzost Číny by měla být důrazným varováním !!!

R. Gramblička 29.5.2020 13:23

už vidím, jak v textilu či hobbymarketu budete u všeho zjišťovat zemi původu :-)

V. Bok 29.5.2020 13:27

První co bude potřeba je vyhodit z okna svůj tablet, počítač a televizi. A třeba třetinu součástek Vašeho auta.

J. Jurax 29.5.2020 16:45

No, ono to jde, ale nebudete si moci téměř nic koupit.

J. Uher 29.5.2020 21:05

A jinak jste zdravý??

V. Církva 29.5.2020 10:58

No konečně se o tom alespoň píše. V USA pro to dělá něco jenom Trump. Zbytek tupě (nebo kvůli rychlím prachům) papouškuje dogmatismus volného trhu, aniž by použili to co mají na krku a uvědomili si, že je to asymetrické, Čína volný trh neakceptuje.

No a EU se tradičně vydala opačným směrem, appeassement, podraz spojenců a podporu vzniku nového diktátora komunistické Číny. Debilové.

V. Petr 29.5.2020 10:52

Tomu všemu předcházelo VÝSOSTNĚ POLITICKÉ ROZHODNOUTÍ, asymetrické otevření amerických trhů Číně. A dnes nemá nikdo ODVAHU vzít zpátečku!

V. Petr 29.5.2020 10:46

ALE ono je to pravda! Američané by neměli "exportovat" svůj průmysl do třetího světa, ZEJMÉNA v době narůstající nezaměstnanosti!

Před WW2 bylo takřka nemožné dovézt do USA zboží, které tam bylo možno vyrobit!

P. Zinga 29.5.2020 10:43

Čína má x-tisíletou historii, nahoře i dole. Amíci budou moc rádi, dosáhnou-li zlomku toho.

V. Petr 29.5.2020 10:47

Co tím chtěl básník říci?