28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

USA: Přihořívá! Nebo už snad hoří?

„... ústupky a omluvy na ´progesivisty´ neplatí, ba naopak. Dokud nemají moc, všechnu moc, a opozice neexistuje, tak nepřestanou.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 20.7.2021 19:27

Nikita Sergejevič Chruščov prý kdysi (když byl na politickém vrcholu) prohlásil: "Ještě tato generace bude žít v komunismu".

Jenže nestalo se. A proto všichni (údajní) čeští "pravičáci" zde hojně citují toho Chruščova, a zesměšňují jeho politickou propagandu, jako důkaz nefunkčnosti socialismu a komunismu.

Jenže zapomínají, že v knize Kybernetika a společnost (asi z roku 1952) respektovaný zakladatel kybernetiky, Norbert Wiener, odhadoval, že v případě existenčního tlaku, by bylo možno postavit plně automatizovanou továrnu (bez dělníků) již za cca 4 roky.

Plně automatizovanou výrobu elektromobilů Tesla navrhoval (odhaduji asi tak v roce 2015) Elon Musk. Nechal proto i letecky (tedy velmi draze) dopravit nejmodernější robotickou technologii z Německa do USA.

Jenže pak se Elon Musk rozhodl flexibilnější lidské bytosti do výrobního procesu elektromobilů Tesla přece jen zařadit. Celkově to vyšlo to levněji, i když ti původně neplánovaní zaměstnanci museli přespávat v obytných automobilech před Muskovou továrnou Gigafactory.

P. Motyka 20.7.2021 20:51

No, to ja jsem zas cetl Tarzana. Nevzpominam si vsak, jaky mel nazor na vitezstvi komunismu behem jedne generace. Musim se mrknout na Wiki.

M. Pivoda 21.7.2021 10:46

Časy se mění, co bylo není.

Článek z roku 1998 z prestižního Harvard Business Review začíná tímto odstavcem.

When Marx was beginning work on Das Kapital in the early 1850s, the phenomenon of management was unknown. So were the enterprises that managers run. The largest manufacturing company around was a Manchester, England cotton mill employing fewer than 300 people, owned by Marx’s friend and collaborator Friedrich Engels. And in Engels’s mill—one of the most profitable businesses of its day—there were no “managers,” only first-line supervisors, or charge hands, who were workers themselves, each enforcing discipline over a handful of fellow “proletarians.”

M. Pivoda 21.7.2021 10:50

Oprava: Jde o článek z roku 1988.

https://hbr.org/1988/09/management-and-the-worlds-work

P. Han 20.7.2021 22:35

Ta filantropie se v panu Muskovi vzedmula v okamžiku, kdy zjistil, že mu ta AI nefunguje. A Gigafactory není továrna na elektromobily, ale na baterky. Vaše informace jsou jako vždy zcela hovnověrné - po vzoru Radia Jerevan.

M. Pivoda 21.7.2021 10:48

Gigafactory je továrna na baterky (především) do automobilů Tesla.

T. Pudil 20.7.2021 15:14

Pane Motyko, Rad bych s vasim clankem seznamil mnohe sve kamarady a zname. Budu ho tim padem muset prelozit do anglictiny. Predpokladam, ze jste ho napsal pouze pro NP. Piste dal, rad vas ctu a souhlasim s vami. Je treba sve okoli probouzet a informovat. Nebo budeme, tam kde jsme uz byli. Dekuji.

P. Motyka 20.7.2021 15:31

Diky za vlidna slova. Good luck! :-)

V. Hodorka 20.7.2021 17:26

Presne tak.

D. Bowman 20.7.2021 13:44

Zachrání Trump Ameriku?

Musel by nejdřív vyhrát roztodivné volby.

V Kongresu by museli mít většinu jeho lidé. Prezident toho bez Kongresu moc nezmůže, zvlášť pokud chce tvořit, ne demontovat jako Obama.

Do kabinetu by musel najmenovat svoje lidi (ne Ivanku a Kushnera)

Musel by vyházet valnou většinu byrokratů, zvláště v bezpečnostním aparátu.

Reformovat školství - vypustit rybník školským odborům.

A nakonec zničit onen prsten moci, Centrální Banku, která té ohromomné byrokraticko-korporátní mašině dodává palivo. A komunisté moc dobře věděli, proč jí uvedli v požadavcích Komunistického Manifestu.

A tohle udělat dostatečně rychle, než voličům opět dojde nadšení.

Možné ale nepravděpodobné.

L. Masar 22.7.2021 7:59

Pokud ovsem ten normalni, americky clovek -platici cely zivot vsechno to zverstvo co neomarxiste za posledni pulstoleti tise, postupne zabetonovavali do spolecnosti - neprasti rukou do stolu, nalozi na svou dodavku obsah sveho kabinetu s puskami a nevyjede "Na Belehrad !"

Mozne, v Texasu aji dost pravdepodobne.

D. Bowman 22.7.2021 14:05

To se nestane. Každá revoluce potřebuje zkušené a odvážné lídry, finance a oslabený bezpečnostní aparát nebo pomoc zvenčí. Za současné situace by je FBI slovilo dřív, než by zahli za roh. Všechny dosavadní organizované a násilné pokusy o odpor se děli za účasti a organizace více agentů FBI, než samotných účastníků.

I ta slavná nepovolená exkurze do Kapitolu měla asi čtvrtinu FBI informátorů a provokátérů.

Únos guvernérky Whitmer, agenti a informátoři sami zorganizovali a dodali většinu personálu - 12 z 15.

Včera zatkli FBI agenta, který to organizoval. Zatkli ho, že skoro umlátil svoji manželku po tom, co jí vytáhl na swingers párty a jí se tam nelíbilo.

Ty bomby z 15.1. před DNC a RNC se taky záhadně nevyšetřují a FBI odmítá sdělit detaily o útočníkovi - nechtějí sdělit ani výšku podezřelého. Nejspíš taky agent.

M. Pivoda 20.7.2021 13:26

Já jsem stále nepochopil, koho vlastně autor článku označuje za americké "progresivisty".

Zajímá mne především technologický progres, a ten je poměrně dobře viditelný. Ten, u soudného člověka, nelze popřít.

I když hypoteticky vzato, dnes probuzený někdejší historik technologického rozvoje, Karel Marx, spekuluji, by dnes vůči technologickým firmám mohl kriticky poznamenat: "Proč, proboha, mají takové zpoždění?" (To to ale jen moje spekulace, nikoliv politická propagace!)

Problém je totiž v tom, že náhrada lidského mozku technologií už dnes nejde tak rychle, jako kdysi v historii rychle šla náhrada lidských svalů (což poměrně dobře zdokumentoval právě Karel Marx - a americké managery na to upozornil Peter F. Drucker, tzv. otec moderního managementu).

Vězte, že dokud úspěšně neproběhne technologická revoluce (v rámci stávajícího kapitalismu), nemá úsilí o nějakou trvale udržitelnou sociální revoluci naději na úspěch. "Fake news" existovaly vždy. Samozřejmě není problém kdykoliv zblbnout masy pracující k nějakému protestu, nebo i politickému (levičáckému) převratu, problém je s trvalým udržením provedené společenské změny. Veřejně deklarované jako "Úsilí o změnu k lepšímu".

Takže se v závěru ptám autora Motyky: Kdo jsou vlastně ti američtí progresivisté?

P.S. Na životech černých amerických občanů samozřejmě také záleží (když už je ekonomové kdysi přivezli z Afriky do Ameriky), ... a (nekorektně řečeno) teplouši určitě existovali už i v době Karla Marxe. Takže vo co go?

D. Bowman 20.7.2021 13:57

Za Progesivisty se uznačují tzv. internacionální socialisté. V UK známí jako Fabiánští socialisté, pro které je charakteristická taktika salámové metody při zavádění socialismu a to nejlépe globálně.

Samozřejmě se o žádný progres nejedná. Vysoká míra přerozdělování a regulací, technologický proges dusí (od 70. let žádná přelomová technologie nevznikla). A na společenské úrovni mají ony socialistické politiky spíše podobu návratu do Feudalismu - nedostatek konkurence a mobility - horní vrstvy s přístupem k a ochranou od vlády si vesele ukrajují více a více z trhu a moci.

M. Pivoda 20.7.2021 14:21

"(od 70. let žádná přelomová technologie nevznikla)" ??? Diskutující D. Bownan mystifikuje.

Jednu přelomovou technologii AI koncipoval Geoffrey Hinton v USA. Jenže žádný americký head-hunter si toho nevšiml (jak tady v Česku na NP často šířil fake news český magor Ladislav Novák), a tak britský psycholog Hinton z prestižní americké Carnegie Mellon University emigroval do Kanady. A právě tam rozvinul know how dnes dominantního směru AI.

https://en.wikipedia.org/wiki/Geoffrey_Hinton

... While Hinton was a professor at Carnegie Mellon University (1982–1987), David E. Rumelhart and Hinton and Ronald J. Williams applied the backpropagation algorithm to multi-layer neural networks. Their experiments showed that such networks can learn useful internal representations of data ...

D. Bowman 20.7.2021 15:41

DNA, mikročip, laser, Quantum Field Theory, Concorde, Maglev. jaderný reaktor. Všechno 70. léta.

Kam se dohrabe AI, uvidíme. Každopádně se nejedná o přelom. Využívá stávající technologii mikročipu a computer science a léta starou teorii neuronových sítí.

M. Pivoda 20.7.2021 16:16

Cituji D. Bowmana: "... Kam se dohrabe AI, uvidíme. ... "

Když toto čtu, v roce 2021, pak musím nutně považovat za svou životní výhru, že jsem byl již v září 1991 vyhozen z VUT Brno. Proč?

Co je psáno, to je dáno! V té výpovědi z VUT Brno mám napsáno "výpověď z důvodů nadbytečnosti". Já jsem v té době řešil byznys aplikaci českého systému umělé inteligence (AI), brněnského matematika, doc. Václava Poláka. Konstatuji, že AI bylo a dosud je něco nadbytečného pro české Pepíky. I v roce 2021.

Vězte, že čeští Pepíci ze současného stavu montovny to nikdy nemohou dotáhnout na konkurenceschopnou ekonomiku. To by ti Pepíci museli přesvědčit všechny ostatní, aby se gentlemansky zastavili a nechali se (technologicky) dostihnout.

M. Pivoda 20.7.2021 16:19

... Od montovny k výzkumu

Přestože podle ekonomky chybí celkové zastřešení a jasně řečená vize, kde chce Česká republika po ukončení financování z plánu obnovy být, směr k oživení se přesto rýsuje. Co by tedy mělo být tím hlavním restartem české ekonomiky?

„Většina ekonomů hovoří dlouhodobě o tom, že naše ekonomika potřebuje projít transformací směrem k zelené ekonomice a ke znalostní ekonomice. Potřebujeme posunout ekonomiku od ekonomiky levné práce k ekonomice s vyšší přidanou hodnotou. Posunout se od montovny k ekonomice, která má výzkum, vývoj a produkuje výrobky s vysokou přidanou hodnotou,“ uzavírá Danuše Nerudová. ...

https://dvojka.rozhlas.cz/ekonomka-nerudova-pozadavek-bruselu-na-odstraneni-mozneho-stretu-zajmu-andreje-8537771#player=on

D. Bowman 20.7.2021 17:15

Takže vlastně dáváte za pravdu mému původnímu komentáři?

I tak slibná novinka jako AI, je i po 20 letech stále v plenkách, protože se prostředky rozmělňují v zkostnatělých institucích, jejichž kalcifikace se dá vypozorovat do oněch 70. let minulého století?

D. Bowman 20.7.2021 17:16

Takže vlastně dáváte za pravdu mému původnímu komentáři?

I tak slibná novinka jako AI, je i po 20 letech stále v plenkách, protože se prostředky rozmělňují v zkostnatělých institucích, jejichž kalcifikace se dá vypozorovat do oněch 70. let minulého století?

M. Pivoda 20.7.2021 17:50

Odpovím metaforicky. Já se domnívám že "škoda sviním perly házet".

J. Jurax 20.7.2021 22:05

A koukám furt Vám je hážou ... ;-D

L. Masar 22.7.2021 8:04

V plenkach je. Keca se o ni ovsem ostoset, kdo o ni nemluvi, neni.

Od vytvoreni umele consciousness jsme mile a dekady daleko.

A to aji s vypomoci tech kvantovych super-deep-duper pocitatek.

M. Pivoda 27.7.2021 7:49

Technologie umělá inteligence, AI, dokáže v byznysu udělat mnoho užitečné práce dávno před tím, než vývoj dosáhne umělého vědomí.

L. Masar 22.7.2021 8:13

Jedina "sokujici" novinka je snad Belluv teorem o nelokalite. No ale jak se tak divam do guuglu, rok 1964.

Takze mate recht. Vsechno okolo 70. let ...

P. Motyka 20.7.2021 14:31

Je mne, pane Pivodo, lito ze jsem se pro Vas nevyjadril dost jasne. I ja jsem prosel kdysi studiem Karla Marxe. Narozdil od Vas me Marx prestal zajimat okamzikem,kdy mne dali stempl na tehdy povinnou statnici. Na Vasi otazku, co jsou to vlasne ti mnou proklinani progresiviste: mezitim, nez jsem stacil odpovedet, odpovedel pan B. Bowman. Progresivistum vadi fungujici spolecnost, ktera dava otevrenou moznost projevit a uplatnit individualni schopnosti a stanovit si osobni cile pro zivot. At je uz motivaci progresivistu zavist, ci touha po moci, bylo tez motivaci pro uvazovani Marxe. Jak vidim, Marx je vase silna parketa. Je take ve hrubem zjednoduseni prikladem a representantem dnesnich progresivistu: I on, pri vymysleni raje pro vsechny, se nechal zivit svym oddanym pobocnikem Engelsem, ktery byl tim opovrhovanym kapitalistou. Tim velice dobre representuje dnesni progresivisty. I jejich hlavnim bodem je zniceni nynejsi fungujici spolecnosti. Nejak jim nedochazi to, kdo je bude zivit, kdyz se jim jejich snahy naplni? Mozna jsem Marxe nestudoval moc pozorne, mozna ma pro ne navod, jak si sem tam nejakeho Engelse vydrzovat, aby je nakrmil.

P. Motyka 20.7.2021 15:27

To jsem mluvil o manipulovatelnem kanonenfutru. Jak to jako amater sleduji, nejvetsi nebezpeci je moznost vzniku toho, co v tricatych letech privedl na svet Benito Musolini. Tri svazane pruty (Neplect si se Svatoplukem!) a sekyra. Monopol korporaci, uniemi organizovana pracovni sila a diktatura silneho statu. Ano, fasismus. Ze svym cilum rikaji dnesni progresiviste jinak?Jeste tam tak uplne nejsou. Proto jim zatim rikam jen progresiviste.

M. Sedláček 20.7.2021 16:20

R^

D. Bowman 20.7.2021 17:33

Demokracie nevyhnutelně spěje k socialismu (ve všech jeho formách od Marxismu až po Fašismus). Ten zase spěje k tyranii (nutná pro realizaci centrálního plánování a kolektivistických cílů). A ta se zase naprosto přirozeně mění v Feudalismus, jak si rodinné klany usurpují moc a snaží udržet ostatní v roli poddaných.

Viz KGB šlechta v SSSR, potažmo FSB v RF, stranická aristokracie v Číně, dědičná monarchie v Severní Korei a pomalu se formující globální šlechta kolem WEF.

Levice slíbí Rovnost, aby získala masy. Absolutisti nabídnou Stabilitu jako protilátku vzniklému chaosu a úpadku. Až to nakonec unese pár dobře situovaných vyčůr-nků, aby zajistili pozice své a svých potomků na vrcholu pyramidy, za pomoci vrchnějších pater, násilým okupovaných.

Celý politický souboj se tak dá zůžit na Republika vs Císařství. K udržení toho prvního ale potřebujete omezit střet zájmů v demokratickém procesu tj. vyšachování těch, co považují Rovnost za bohulibí cíl.

M. Pivoda 20.7.2021 16:02

Karla Marxe označil za dobrého dokumentátora minulého technologického rozvoje Peter F. Drucker. https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Drucker

Já jsem četl poctivě P.F. Druckera (který si nepřál, aby po své smrti byl zařazován mezi ekonomy!) a narazil jsem přitom na informaci o Karlovi Marxovi. Tak jsem si uvědomil, že již v době mého povinného studia Marxismu-Leninismu (Ve studovně ML na Starobrněnské ulici v Brně) ve 2. ročníku VUT Brno jsem skutečně četl zajímavou dokumentaci nějakých tkacích či pletacích strojů z doby Karla Marxe. Bylo to napsáno v Knize všech knih, tj. Kapitálu.