28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

USA: O Thanksgiving jinak

Když se Mayflower v listopadu roku 1620 přibližovala k břehům dnešního amerického státu Massachusetts, silná vichřice rozbouřila oceán a mohutné vlny slané vody hnaly tu křehkou skořápku rovnou na skálu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 21.11.2018 16:11

Zeptejte se Indiánů...

Česká kotlina zažila již tři vrchností řízené imigrační vlny a všechny tři ohrozily existenci zde historicky usídlených Čechů: první byla ve dvanáctém století, kdy vrchnost a především církevní (Němci ovládané) instituce zvaly do Čech německé kolonisty. O neblahých účincích této kolonizace (rozuměj imigrace) svědčí např. boj Jana Husa o práva Čechů na Karlově univerzitě.

Druhá vlna přišla po třicetileté válce, kdy řadu původně českých panství převzali cizáci, především ti německy mluvící. Ti s sebou přivedli na svá nová panství nové osadníky a služebníky: jednak aby nahradili třicetiletou válkou zdecimované původní české obyvatelstvo, jednak proto, že s rodáky si lépe rozuměli. Výsledkem byla eliminace českého obyvatelstva s rozhodovacích pozic a rozvoje řemesel, kde si monopol uzurpovaly Němci ovládané cechy.Záměrům těchto imigrantů a jejich mecenášů udělaly konec dva tragické konflikty, které z nedočkavosti sami vyvolali.

Třetí, vrchností nařízenou imigrací, byl přesun Cikánů s Balkánu do české kotliny s cílem nahradit pracovní sílu, o kterou jsme přišli odsunem imigrace předešlé. Že to nebyl šťastný nápad, nemusím dnes nikomu vysvětlovat...

No a teď má podle přání vrchnosti vstřebat česká kotlina další vlnu, tentokráte z prostředí na hony vzdálenému zdejšímu chápání života. Dle vrchnosti a jí sloužící (a na občanech parazitující) tzv. „nezávislé a pravdoláskařské“ organizace je nezbytná pro přežití zde usídlené společnosti a i kdyby tomu tak nebylo, jsme povinni (!) chovat se solidárně s trpícími, kteří u nás hledají útočiště.Zeptejte se indiánů, co si oni myslí o imigraci. A neříkejte mi nic o "vyšší kultuře": ti dnes příchozí si to o sobě myslí taky.

"Princip" 2015

J. Schwarz 21.11.2018 13:53

Rudoši doplatili

především na ty choroby...ikdyž je docela zajímavé, že kdejaký přišelec je schopen svými patogeny likvidovat místní, populace, faunu i flóru a nebývá to naopak - že by nově příchozí bleskově vymřeli na nějaké místní patogeny...

F. Houžňák 21.11.2018 21:56

Na co vymřeli členové prvních osad Evropanů

v Americe, nikdo neví, takže to mohla být i nějaká ta místní choroba. Ovšem obecně byli Evropané daleko promořenější a tudíž odolnější (jako populace) proti nejrůznějším nemocem, vzhledem k hustotě a typu osídlení Evropy (města). Severoameričtí Indiáni žili převážně daleko rozptýleněji a neměli města, takže se u nich patogenům tak nevedlo a jejich imunita je tudíž neznala. Nicméně třeba syfilis pochází z Ameriky, jak známo, od lam. Kupříkladu Španělé (prý) používali pro své karavany v Andách jenom lamí samce, se kterými se nedalo šukat, tedy poté, co souvislost zjistili.

V. Novák 21.11.2018 12:32

Proč se proti výroku Stephena Colberta -

pravda, dosti drsnému - vymezují právě ti "leví"?

1) Je to celkem přesný, ač zhuštěný popis události (což až tak nevadí).

2) Neměl by vadit spíš "Pravým Američanům", pro které nějací rudoši se v Americe objevili náhodou a možná omylem a byl to skvělý nápad, sebrat jim půdu?

J. Pokoutný 21.11.2018 10:56

Tedy pane Vítku, vy jste opravdu skvělý papoušek!

Míněno regresivců. Možná se mýlím, ale z vašeho článku mi vychází: 1) Již r.1620+ byla epidemiologie (a genetika) v Evropě (Anglii) natolik rozvinutá, že tamní vědci a politici věděli, že dětské nemoci, které doma přecházejí, vyhubí celé kmeny nepohodlných Indiánů. 2) totéž, co se týče metabolismu alkoholu! Pokud bych to rozvinul, tzv. epidemie dýmějového moru za Justiniána I byla první bakteriologickou válkou Peršanů proti Evropě a "černá smrt" ve 14. stol. tímtéž v podání mingské Číny za použití Mongolů jako užitečných idiotů/přenašečů. Máte můj obdiv a nominuji nás vás via Greenpeace na Nobelovku.

A. Alda 21.11.2018 10:55

Máte tam jednu chybku.

Syfilis nepřivezli běloši do Ameriky, ale naopak z Ameriky do Evropy.

V. Petr 21.11.2018 11:43

Také jsem si toho všiml.

Černý mor byl ale skutečně důsledkem bakteriologické války MUSLIMŮ proti jednomu KŘESŤANSKÉMU městu.

A. Alda 21.11.2018 14:43

Ano, i to je pravda.

M. Pivoda 21.11.2018 10:45

Otcové poutníci padli na kolena a pak vpadli na Indiány

The Pilgrim Fathers landed ... and fell upon their knees. Then they fell upon the aborigines.

Hlavní chyba Indiánů byla v tom, že neznali udělování dočasných pobytových víz.

M. Valenta 21.11.2018 10:37

Sedí sám a něco mu schází,

jeho vlasy mají kovový lesk, ruka je pevná, v očích klid,

pár vrásek a na očích stesk. Nemá domov kde by cti jsou víru,

nemá právo žádat to co by chtěl, ztratil všechno co mělo svou cenu,

všechno co měl. (Indiánská dýmka míru - Žlutý pes)

Indiánům nebylo pomoci. Kdyby zlikvidovali těch pár prvních, tak bychom přišli o pár let později.

Z. Lapil 21.11.2018 10:10

Lepší? V čem lepší.

Viz film smažená zelená rajčata. Nabité parkoviště, poněkud masivní dáma středního věku v odpovídajícím autě si rovná volant, že zaparkuje na jediném místě široko daleko. Vklouzne jí tam malý červený sporťáček, z něj vystupují dvě v minisukních se slovy "No co, jsme mladší a dynamičtější".

Dáma zařadí jedničku, naněkolikrát sporťáček rozmašíruje a odchází středem se slovy "No co, jsem starší a mám lepší pojistku".

F. Kusák 21.11.2018 10:03

Já si zase myslím,

že člověk je predátor, dravec a vše z této podstaty plyne. Indiáni se určitě nechovali nijak mírumilovně, když pokořovali indiány z jiného kmene. A tak mudrovat nad tím, jestli to bylo humánní nebo nebylo je zbytečné. Spíše bychom se na podobnou invazi měli připravit, to ovšem neděláme. Důvody jsou složité.

Z. Lapil 21.11.2018 10:19

Re: Já si zase myslím,

Člověk je všežravec, ale především je to živočich. Společenský. Své teritorium si "stádo" rozšiřuje, jak může.

Četl jsem - a dává mi to smysl - že vzájemné zabití uvnitř druhu je MNOHEM častější mezi býložravci než mezi dravci. Zdůvodněno tím, že dravec zabije tvora své velikosti, na rozdíl od (velkých) býložravců, velmi snadno, a proto mají daleko lépe fungující mechanismy "stačilo, vzdávám se".

Což u lidí moc nefunguje třeba v pouličních rvačkách: prohravší se choulí na zemi a ten druhý do něj kope a kope a kope. Jestli je takový od přírody nebo opisuje z filmů, to si netroufám odhadovat, ale dělá to.

V. Petr 21.11.2018 11:53

Víte o tom, že tygří samci zabíjejí mláďata jiných

samců aby poté, až dospějí, nemohli konkurovat jejich mláďatům?

Jinak, šelmy, samozřejmě, hájí nemilosrdně své teritorium a nikomu ho dobrovolně nepřepustí, akorát je tygří samec ochoten sdílet teritorium se svou samicí. ALE je pravda, že poražený kus zpravidla pouze vyklidí pole. Takoví šimpanzi, kteří ŽIJÍ V TLUPÁCH jsou při rozšiřování teritoria mnohem brutálnější.

Z. Lapil 21.11.2018 12:27

Re: Víte o tom, že tygří samci zabíjejí mláďata jiných

Nejste v rozporu s tím, co jsem napsal: hájení teritoria, občas (často? spíš málokdy, řekl bych) za cenu brutálních soubojů není specialitou dravců.

V. Novák 21.11.2018 12:37

Nejen tygří samci zabíjejí mláďata jiných samců,

aby samice přišly do říje, čemuž péče o mláďata brání a oni s nimi mohli zplodit svoje mláďata. Platí i pro lvy, medvědy, jaguáry,... a nejsem si jistý, jestli ne i pro lidoopy.

J. Krejčí 21.11.2018 8:57

Zlé se někdy může

v dobré obrátit.Osud Indiánů není dobrou vizitkou evropské civilizace stejně jako na př. barbarské válčení za třicetileté války. První kolonisté byli produktem oné doby a další vlny přistěhovalců byly ještě spíš horší. Jenže zkusmw si představit, jak by asi vypadalo území USA, kdyby tam zústali jen Indiáni.Každý by potřeboval k uhájení existece několik km čtverečních, zatím co dnes 300 milionů obyvatel USA vyprodukuje nadbytek potravin pro pomoc světu.

V. Petr 21.11.2018 12:21

No, na východě už existovalo určité zemědělství

a hustota obyvatelstva byla vyšší. ALE jinak máte pravdu, lovecké kmeny, kterých se na obrovském území uživila jen hrstka se už v principu nemohly udržet proti mnohem početnějším zemědělcům. PROTO také zvítězilo zemědělství ve Starém světě, i když lovci bývali zdatnější, než první zemědělci.

F. Houžňák 21.11.2018 8:46

Ale houby, američtí Indiáni se mezi sebou vesele

vraždili, zotročovali, celé indiánské kmeny byly svými hodnými indiánskými sousedy vybity a zničeny, válka byla standardním stavem indiánských společností. Jak v Americe severní, tak i ve střední a jižní, tam ještě víc a ve větším měřítku. Takže evropští přistěhovalci nedělali nic jiného, než že se přizpůsobili místním zvyklostem. A že Indiáni vraždili mírumilovné neindiánské osadníky, vyvražďovali celé rodiny a vesnice, o tom se samozřejmě nikdy nemluví, to se nehodí do levocového orazu světa, kde je bílá křesťanská civilizace zdrojem veškerého zla a všichni ostatní jsou hodní a skvělí.

B. Rameš 21.11.2018 9:00

Re: Ale houby, američtí Indiáni se mezi sebou vesele

Američtí indiáni se bezpochyby vraždili neméně vesele než jiná etnika. To si nepomůžete. Btw, r. 1620 začala jistou, v Čechách celkem známou bitvou, "horká" fáze třicetileté války, patrně největšího masakru v dějinách Evropy, pokud bychom to počítali na procenta úbytku obyvatel.