28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

USA: Mladí a naštvaní

Z povrchního pohledu lze dění kolem posledních amerických prezidentských a senátních voleb interpretovat jako konflikt modernity s tradicí, progresivního města s konzervativním venkovem, mladých se starými, intelektuálních pracujících s manuálně zaměstnanými, univerzitních vzdělanců s nevzdělanými, technologických společností s tradičním průmyslem a zemědělstvím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stehlik 22.1.2021 14:57

Tak lidi volili pravici v 80 letech z jednoduchého duvodu. Byla dvouciferná inflace a tudíž kladli duraz na ekonomiku . Trumpovi prostě prohrál volby covid a jeho hulvátství.

M. Valenta 22.1.2021 13:40

Bydlení v USA se v průměru stále dá pořídit za výrazně nižší cenu než v Evropě a ještě mnohem levněji než v Česku.

J. Stehlik 22.1.2021 14:55

R^

M. Šejna 22.1.2021 12:18

Ještě by to chtělo, aby autor vysvětlil, proč se školné v USA zvýšilo 11-krát, zatímco cenová hladina jen 3-krát.

Co se na těch univerzitách tak zdražilo, že se tam musí platít tak šílené školné?

Ale on ten generační problém začíná vznikat i v Česku. Po revoluci jsme se vrhli na podnikání, nic nebyl problém a každý se snažil si zajistit si vlastní bydlení.

Dnes nová gererace mileniálů tohle vůbec nechápe. Vystudují sociální vědy a politologii a pak se diví, že nemají uplatnění v praxi. Nemají na bydlení na vlastní auto atd.

Když nemají uplatnění potřebují finanční podporu. Buďto od rodičů, nebo od státu. A to je ideální pole působnosti pro levici.

J. Stehlik 22.1.2021 15:02

U nás je naprosto minimální nezaměstnanost . Co je ale problém jsou naprosto nesmyslné ceny. A zde se dostáváme k tomu co dělá ameriku amerikou a to je převis nabídky - konkurence. Protože ta jediná nakopne inovace , sníží ceny na nákladovou uroveň atd. Všiměte si že o tomto u nás nikdo nemluví ;-) Protože podnikatelé se pohybují v regulích české republiky a zde je nemovitost uložení peněz (nedaní se) . Naopak američané financují obce z daní z nemovitostí podle hodnoty(procenta) . A toto nastavení nejenže drží nemovitosti na rozumné ceně , ale motivuje obce k rozvoji a privatizaci a samozřejmě i motivace uřadu .

T. Hraj 22.1.2021 16:37

Myslím, že to, co se na školném změnilo, je státní záruka za půjčky. Zdánlivě má pomoci zpřístupnit vzdělání. Ale ve skutečnosti umožňuje universitám nehorázně zvyšovat tuition, protože student půjčku v bance jistě dostane. University zdražují, banky (garantovaně) půjčují a studenti... ti ukončí školu s megadluhem.

R. Brzák 22.1.2021 22:34

přesně tak

P. Hatina 22.1.2021 11:55

Ve skutečnosti, jak jsme poznali i u nás během 40 let socialismu , tak stačí trochu zapracovat na represi proti odpíračům, a lidi si budou muset na tu svou závislost na státu a zhoršení podmínek zvyknout. Stejně jako studenti. že ty školy budou třeba zadarmo, ale budou na ně pořadníky podle kádrových materiálů. A to už bych Američanům nepřál vůbec...

J. Nevrkla 22.1.2021 10:35

Takhle nějak to bude. Mladí se ovšem nedockaji vysněného socialismu, kde byli téměř všichni stejně chudí, v Americe spíše fašismu, kde bohatí zůstanou bohatými a chudí dostanou státem rozdelovanou polívku, aby nezemřeli.

J. Stehlik 22.1.2021 15:24

Tak , tak . Harrisová a její manžel Douglas Emhoff vlastní nemovitosti v hodnotě 8 milionů dolarů v Los Angeles, San Franciscu a Washingtonu, DC.

Pochybuji , že budou chtít pozvat k sobě domu potřebné ;-D

D. Polanský 22.1.2021 9:55

Rodiče umřou na covid, a bude volný barák. Jinak v USA bydlí nejvíce lidí ve vlastním, myslím v procentech a plocha na m2 je na obyvatele také největší. Kéž bychom tak trpěli u nás!

V. Církva 22.1.2021 10:00

Jasně tento problém je u nás větší než v USA. Ale u nás to může být způsobeno dědictvím komunismu. Na příkladu USA pan Kohout ukazuje že tento celosvětový problém se všude horší a před 40 lety v USA neexistoval.

V. Petr 22.1.2021 10:18

U nás si za to mladí mohou sami, protože volí zelené, piráty a jinou pakáž. Oni záměrně brzdí bytovou výstavbu, např. bukvice Stropnický...

P. Hatina 22.1.2021 12:00

Btw, sice cynické řešení. ale může být i hůř. Totiž, když se do toho báráku narvou všichni najednou, dílem díky domácí karanténě, dílem kvůli home office. A pak se tam v té ponorkárně domlátí mezi sebou..

J. Jurax 22.1.2021 18:18

Dlužno ovšem říci, že americký rodinný dům je začasté z našeho pohledu nepodsklepená dřevěná chata, byť s velkorysou obytnou plochou. Když televize ukáže následky tornáda, vidíte místo domu hromadu třísek.

T. Kohout 22.1.2021 19:55

Jsou to otapetovane dřevěné chatky. Nic cihlového jako česká ves.

V. Církva 22.1.2021 9:52

Myslím, že autor na to celkem kápnul. Rozumné bydlení je skutečně problém Západu a školné a zdravotnictví drahé a neefektivní.

A je pravda, že staří bílých mužové, tento stav zavinili (vysoké školné a předražené bydlení) vždyť ten svět vedli ekonomicky i politicky.

Biden to dotacemi nezmění, jen zhorší. Jinak ale pojmenovat to popsat v tisku a hledat řešení, to by skutečně inteigentní lidé měli udělat. Ať jde o ekonomy, politiky nebo ostatní. Jenže ti řeší minority feminismus, gendrismus a CO2 (což není vždy totožné s přírodou a ekologií)

Nějak mi tam ale smrdí že kapři si rybník nevypustí a sytý hladovému nevěří. I přesto, že lidé jako Buffet, Gates si uvědomují že něco s kapitálem a lidem není v pořádku.

Samozřejmě, že progresivistický liberalismus není řešením ale jednou z mnoha příčin. Takže možná že Trump ne, ale Biden určitě ne! Řešením není nechat rabovat BLM a neplatit policii. To je jen špatná reakce na neřešené příčiny.

V. Petr 22.1.2021 9:28

Tak volí lžipresidenta Bidena, jehož hlavní starostí ovšem nejsou studentské půčky ani dostupnost bydlení, ale globální oteplování a podpora černých kriminálníků...

J. Pokoutný 22.1.2021 8:39

Ono s těmi školami... Asi od r.2014 čtu vcelku často články na pravicově orientovaném townhall.com, a tamní autoři už tehdy varovali mládež, zda chtějí opravdu studovat na VŠ, ať uváží, zda je zvolený obor uživí a zda budou schopni splácet půjčky. Podle jejich dat končí většina absolventů oblíbených "socio" oborů v mizerně placených zaměstnáních, jako jsou třeba číšnice apod. Přičteme-li k tomu raketový nárůst různých rasových a osobnostních poradců a špecifik, jako jsou "bezpečné prostory", vše se prodražuje. A poměr takových individuí na jednoho studenta narůstá a berou slušné platy. Žádný div, že university bobtnají a objemy půjček rostou.

P. Trojan 22.1.2021 9:30

Souhlasím s úhlem pohledu, jen poznamenávám, že ti rasoví a osobnostní poradci bývají právě absolventi "socio" oborů, takže ono se jim to vyplatí. Ale musejí být hodně radikální ve svých názorech, aby kariérně mohli růst, a to je možná jedna z příčin radikalizace americké (nejen) společnosti.

V. Církva 22.1.2021 9:58

Tak jednoznačně jeden z podstatných problémů. Nadbytek právníků prosperitu nepřinese a to jsou nejžádanější a v USA drahé obory. Dále jsou ty sociologické. Ti když se chtějí uživit, musí vymýšlet gendrové nesmysly.

Část problému tak je, že schází technické obory na všech úrovních od soustružníků po inženýry. Pak se to všechno doveze z Číny a zůstanou dluhy a drahé bydlení.

Ale jinak je příčin víc. Měnová politika je taky jen jedna z nich.

V. Petr 22.1.2021 10:23

Nadbytek právníků je v USA přírodní pohromou už desetiletí. Ale mohou za to i řadoví občané-porotci, kteří je s jejich právnickými konstrukcemi nepošlou do WC. Právníci třeba silně parazitují na americkém zdravotnictví.

Z. Lapil 22.1.2021 10:45

Právníci by se neuživili, kdyby nebyli potřeba, respektive pokud by jim lidi neplatili. Nenapíšu, co by "se" s tím mělo dělat, protože nemám tušení.

Že skrze laickou porotu občas projdou věci, že zůstává rozum stát, to je součást problému. Na druhou stranu: co jsem se tak doslechl, porota vyřkne rozhodnutí o vině; o trestu rozhoduje soudce. Neboli i kdyby porota rozhodla, že McDonald servíroval příliš horkou kávu, může být odškodnění ve stovkách (plus nějaká ta návštěva lékaře; na nemocenskou to nějak nevidím, pokud spálený jazyk nevadí třeba degustátorovi vína), ne v desítkách miliónů.

Kromě toho, že už jsem se taky doslechl, že zrovna tahle kávová historka je výmysl.

V. Petr 22.1.2021 11:20

Speciálně se jedná o zdravotnictví, kde se kde kdo soudí o nesprávnou léčbu. Náhrady jsou astronomické (je to významné procento částky, kolik stojí celé americké zdravotnictví) no a doktoři se proti tomu POJIŠŤUJÍ, takže to celé si pak rozpočtou do nákladů a platí to nakonec pacient/zdravotní pojišťovna. Pokud by se nedalo nic vysoudit, problém by NEEXISTOVAL!

J. Lukavsky 22.1.2021 7:42

"srdce jim jaksi z přirozenosti bije vlevo" Kdo ve 20ti není komunista - nemá srdce. Kdo je komunista ve 30ti - nemá mozek. Už nevím kdo to řekl. Je to hodně o přirozené revoltě mladé generace. Ta zajišťovala rozptyl mláďat z mateřské tlupy primátů. Dneska mladí visí na rodičích do důchodu, i když nemusí, je to pohodlné a navíc jsou často jedináčci. A iluze o tom jak jsme se měli dobře jako mladí? Začínali jsme sice bez dluhů za školné, ale bez bytu, bez nábytku, bez auta a s platem 1250 Kč/měsíc. Bez pomoci rodin bychom se nezmohli na nic akorát že bychom neumřeli hlady. Ale je pravda, že jsme byli mladí, nevrzaly nám kolena a nehaproval žlučník ani hercna.... J.L. end

P. Lenc 22.1.2021 8:33

Přesné...R^

J. Ganaur 22.1.2021 9:03

Nositel Nobelovy ceny za literaturu.:-)

M. Valenta 22.1.2021 13:46

No především jsme začínali okradeni o výdobytky našich předků a také o svobodu zařídit se podle svého.

R. Tichý 22.1.2021 7:23

Jestlize je nekdo ochoten vzit si studentskou pujcku na gender studia, je to pomatenec. Jestlize si mysli, ze sve "znalosti" proda, je blazen nebo vyderac.

L. Písařík 22.1.2021 7:41

R^