16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

USA: A co bílá chudina?

Měsíce trvající nepokoje způsobené smrtí George Floyda jsou těmi opakujícími se chvílemi, kdy si americká společnost uvědomuje, že uprostřed nejmocnějšího státu světa existují ostrovy přímo patologické chudoby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 16.8.2020 16:17

Amerika potřebuje vyčistit. Repatriaci všech černých do Ghany,... Ve věznicích zavést 3x a dost, zločince rozebírat na náhradní díly, žádné přídavky pro nemanželské děti,.... neplacení výživného prohlásit za hrdelní zločin.

P. Zinga 16.8.2020 11:07

Ruský časopis LGBT „Parni plus“ hlásí, že většina Rusů věří na zpřisahání LGBT proti Rusku. Jsou Rusové šiblí - anebo něco na tom je?

Dnes platí obzvláště identitární politika ve spojení s LGBT a sexuální identitou jako levicová. To je v určitém smyslu překvapivé, neboť identitární politika nemá v žádném případě své kořeny v emancipačních hnutích, protože je původně reakcí na osvícenství a je ve svém duchu reakční. Identitární politika byla v počátcích zaměřena proti universalismu osvícenství.

Takže houby levicová. „Levice“ uloupila velké skupině lidí politickou representaci. Obyčejní dělníci, nižší úředníci a lidé s menšími příjmy všeobecně nemají najednou v parlamentech žádný hlas, zatím co je současně s LGBT k smrti objímána skupina, doposud politicky sotva zaznamenatelná a rovněž početně neskonale menší. . Gert Ewen Ungar

Můj dodatek:

LGBT je dítětem neoliberalismu, definovaném především sobectvím.

F. Žůrek 15.8.2020 19:18

Pan Církva uvažuje dosti dobře. U západní civilizace vládnou "peníze" a když je přitom otupena morálka, potažmo potom také spravedlnost. Neznal jsem západní společnost do pádu komunismu, protože jsem nevytáhl paty na "západ." Komunisté nás tam opravdu nepouštěli a doprošovat se na příslib jsem nechtěl a v KSČ jsem nebyl. Byl jsem (za komunismu) jen otrokem či poskokem komunistů, tak tomu tehdy bylo. A nyní udiveně hledím, v jakém stavu je západní společnost. Jde zde o to: sebevědomě (někdy až drze) se hnát za penězi a to je tak již všechno. A snad bez známostí s vlivnými lidmi člověk nemá žádnou cenu, což je druhý problém kromě těch peněz. V západní společnosti samotná morálka velkou cenu nemá.

Říkala mně jednou kolegyně učitelka, že přijel dřívější český občan k nám z Kanady a někdo se ho otázal: "Tož jak tam žijete?" A on odpověděl:" Stejně jako vy tady. Jeden podvádíme druhého úplně stejně jako vy nyní u vás."

Všechno je v lidech a je pouze otázkou, jak se lidé chovají. A mám takovou zkušenost: "Být slušný značí velice často být blbý". Neboť "Za dobrotu na žebrotu" se také říká.

P. Milan 16.8.2020 0:46

Peníze vládnou všude, pokud v nějakém státě nejsou zavedeny, tak barter.

Aby nevládly mně, na to je třeba mé osobní rozhodnutí.

I. Spálený 15.8.2020 16:10

USA. To byla západoevropská kultura přistěhovalců, protestantská víra, volný trh a svoboda slova. Nic z toho už nemají. Nefunkční stát poznáte podle rostoucího státního dluhu. Ono slovo pokrok zní skvěle. Ale opravdoví první průzkumníci většinou nedopadají dobře. Z USA zbude model, jak to rozhodně nedělat. Buď se rozpadnou a jednotlivé části půjdou různou cestou, nebo jako celek přejdou k jednodušší politice typu Mexiko nebo dokonce Venezuela. Vracet se není kam.

I. Mertl 15.8.2020 16:42

Herdek, Vy jste to zhurta vyřešil, pane Spálený!

I. Spálený 16.8.2020 0:43

Tak Američané, co se narodili v době přistání na Měsíci, prostě nemají děti. Každé druhé dítě je imigrantů a za každé narozené dítě dorazí imigrant, nejvíce z Mexika. Jak Mexiko bohatne, lidi tam mohou dostat dobrou práci a každá další migrační vlna do USA je méně vzdělaná. Oficiální politika Mexika je budoucí sloučení s USA. Alespoň to říká jejich prezident.

Imigranti volí jako v původní zemi. Každé volby v USA poslední dobou vyhrává na počet hlasů levice. Brzdí ji jen většinový systém dvou stran, který zvýhodňuje silnou skupinu více rozptýlených voličů. Levice je koncentrovaná ve městech a hlasy jí tak propadají. Ale pravicová blokační menšina se zmenšuje a mizí. V některých státech federace levice vyhrává desítky let a už v nich ani nedělá kampaň. Z 50 států USA jsou vlastně volby jen ve 12 a ten počet stále klesá. Až budou malé, většinově pravicové státy pod trvalou nadvládou federální levice, těžko se s tím smíří. Trend je jasný.

E. Pribijl 16.8.2020 12:58

Statisiky o demografii mluví o budoucnosti jasně. Představa života v Americe v 19. a 20. století dnes není pravda. Tehdy vytvořené zákony byly v té době solidní až revoluční. Třeba to že každý kdo se narodí na půdě Ameriky je Američan. Chudáci ženy z Mexika tam jezdí rodit, ikdyž tam nikdy nežili a neznají jazyk. Vyčůránkové všeho druhu tam emigrační zákony zneužívá kde můžou. Právo a advokacie se stává pouze finanční záležitostí. Tento úpadek je dnes v mnoha oblastech. Tamní elity, hlavně demokrati, se dívají raděj jinam a přinejlepším věci bagatelizují. Tento generační vývoj nemůže dopadnout dobře.

I. Mertl 15.8.2020 15:23

Nemají to tito konzervativci snadné! Pan Zrno celkem pravdivě popisuje problémy relativně malé části americké společnosti, alespoň jak já je znám z literatury, filmu i svědectví mých amerických příbuzných a kolegů, žijících tam odedávna (příbuzní) či dlouhá desetiletí (kolegové). Problémy pramenící především z individuálního i obecně zdůrazňovaného pocitu prvořadosti svobody a nezávislosti, často přecházejícího až do pohrdání společností a jejími zásadami, třeba i humanitou, jak to v extrému demonstruje občas např. Cormac McCarthy nebo Tarantino. Pan Zrno nechává své líčení bez jakéhokoli náznaku řešení, spíš jako strašák, co nás taky může čekat, jestliže ... . Nemyslím, Evropě obecně je kovbojská mentalita dost cizí. A naopak, silnější obecně sociální cítění většiny Evropanů alespoň částečně eliminuje nejhorší projevy chudoby a sociální nerovnosti. Na Zrnově líčení je spíš komická skutečnost, že právě republikánská administrativa, tradičně podporující klasické americké lpění na svobodě a nezávislosti, jak je dnes učebnicově reprezentována Donaldem Trumpem, přivádí společenské problémy USA do léta nevídaných extrémů. Jakpak si to konzervativec Zrno vysvětluje, nám nesděluje.

P. Milan 15.8.2020 15:27

Evropě obecně je kovbojská mentalita dost cizí, takže má své vlastní problémy, ne menší, než ty americké.

Extrémy v USA byly dávno před Trumpem. Jeden z nich byl a je třeba Obama.

I. Mertl 15.8.2020 16:44

Extrémy vždycky ano, ale takový polybordel je novinka. Nejméně od občanské války.

P. Milan 16.8.2020 0:47

To se stává, pokud se lidé mají příliš dobře.

V. Církva 15.8.2020 15:11

Tak konečně to někdo vzal z celkem správné strany. Problém černochů v USA dnes už není že jsou černoši. Problémy tam mají všichni, kdo se dostanou na dno. To ekonomické bohužel souvisí s tím morálním. Amerika je nastavená tak, že z toho není snadno ven.

Problém vidím v bezlimitním liberalismu. Socialistické dávky a práva bez povinností jim nepomohou. Bohužel i pravicové extrémní pojetí liberalismu znamená sobecké dělej si co chceš i když na to nemáš (nejen inteligenci, ale ani výchovu a zvyky)

Proto americký liberalismus fungoval jen když tam byla nejen vlastenecká vzájemnost ale hlavně jakás křesťanská kultura. Pokud to vylijí do kanálu nebuvidím budoucnost USA dobře.

R. Langer 15.8.2020 15:13

S "kresťanskou" kulturou to nemá zhola nic do činění... :-P

J. Kanioková 15.8.2020 15:57

Bolí paranoia ?

P. Milan 15.8.2020 15:21

Belimitní liberalismus by znamenal, že máte bezlimitní svobodu a s ní spojenou bezlimitní zodpovědnost. Nic jiného totiž liberalismus není, nejen svoboda, i zodpovědnost.

Všechno ostatní si na liberalismus jen hraje nebo krade pojem. A v USA je liberalismus označení pro tvrdé levičáctví.

J. Krásenský 19.8.2020 5:05

Jenže liberalismus s odpovědností prakticky neexistuje. A je tu ještě jeden háček, pro pro mnohé je svoboda cílem, nikoliv prostředkem a to je zoufale málo. Pak hledají stále nové a nové hranice, které je mají nutkání bořit aniž by chápali čemu zabraňují. A tak tu máme sektu jurodivých revolucionářů - profesionálních aktivistů ve své podstatě následníků zločince trockého. Liberalismus - i ten s odpovědností - vede k destrukci práva a nastolení jediného práva a to práva silnějšího. Uznejte sami, k čemu jsou vám svobody, když nevycházíte z bytu a každý večer se bojíte, zda si k vám svobodní mladí a neklidní nepřijdou pro zdroje, zábavu nebo vybít svou frustraci z prázdnoty.

M. Hoblík 15.8.2020 12:35

Oni ti naši přátelé z USA uvěřili, že jsou dokonalí; až z toho úplně zhloupli.

V. Bok 15.8.2020 13:32

Ale starosti o lidských právech u nás a zemích, které jim odmlovaji mají stále. Už se těším jak nás zase zdrbnou...:-)

R. Langer 15.8.2020 14:57

No, když se nenajde nikdo, kdo by jim patřičně odpověděl, tak to tak holt je...

P. Zinga 16.8.2020 11:14

Jo, ten jejich misionářský zápal...

Ale většinou se za ním skrývá kšeft. Jo, pokrytectví jejdním ze sloupů, na nichž stojí "Amerika".

P. Zinga 15.8.2020 11:31

Řešením je tvrdá diktatura. Stejně lidé nevědí, co se svobodou...

I zde na Psu je řada těch, co upřednostňují penízky z Bruselu a laskavý pohled ze zámoří před suverenitou.

Suverenita? Sprosté slovo, v případě jednotlivce i státu

V. Bok 15.8.2020 13:30

No, na to už přišli Číňané. Za těch více jak 3000 let jeji civilizace už zkusili všechy možné ba i nemožné systémy. Oni mají čas, tam se uvažuje v řádu staletí. Takze se zdá, že na to přišli... A ani tam neni moc tvrdá diktatura...

R. Langer 15.8.2020 14:55

Hm, možná na tom něco bude...

J. Jirka 15.8.2020 11:14

> Úroveň služeb (doprava, školství, zdravotnictví, atd.) je mizerná, obvyklý společenský model je matka s několika dětmi, z nichž každé má jiného otce (kterého stejně neznají), a dostat se odsud po společenském žebříčku nahoru je skoro nemožné. Tady se žije z drog a na drogy (a kulku) se umírá. Hip-hopové velebení kultu násilí, drog a totální promiskuity jen prohlubuje všudypřítomnou beznaděj. Tady neexistují pozitivní vzory – třeba rodina, práce, vzdělání... Tady je jen totální nihilismus. <

===

Co mi to jen připomíná? Severní Čechy, Ostravsko?

J. Nevrkla 15.8.2020 10:17

Smutné čtení. Řešení netuším.

J. Jirka 15.8.2020 11:27

Přestat podporovat, to je řešení sice drsné, ale jediné účinné. Viz povídky Erskine Caldwella z tohoto prostředí.

V. Cícha 15.8.2020 9:42

Pokud by někdo uvázal soše Svobody dokonale těsnící pásku přes oči, vystihlo by to, mylím, celkem dokonale situaci v dnešní Americe rozkládné těmi, kdo se pokládají z demokraty, zatímco to slovo a celou ideu drancují na cucky...či rozmetají na ouhrabky, jak by řekl pan Hrbal Bohumil...

R. Vacek 15.8.2020 8:23

Spousta Američanů - a u těch chudáků to platí zvlášť, je přesvědčených o tom, že být Američanem je skvělé a že všude jinde se mají lidé hůře, než v Americe. Proto ti nejchudší, kteří by jinde už dávno protestovali, v USA žijí v chudobě a vyvěšují si Americkou vlajku.

K. Garfield 15.8.2020 10:03

Vždyť je... lepší než většina světa...

Potřebují zpátky výrobu (aby se uplatnil i někdo jiný, než bakalář umění), zastavit ilegální imigranty (kteří pracují za zlomek peněz) a přehodnotit různé "free dealy", které jsou založeny na využívání levné práce v zahraničí.

Hmmm... něco mi to připomíná... kdo že s tímto programem vyhrál volby???