28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

UMĚLÁ INTELIGENCE: Mixér na slova

Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat o čem chcete.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Novák 22.8.2022 14:46

Zkoušeli jste na Microsoftí klávesnici pro Android bezmyšlenkovitě odklikávat navrhovaná slova? Pokud byl po dostatečně dlouhou dobu jejím uživatelem politik či jeho PR poradci, vždy vznikne originální text využitelný funkcionářem v každé situaci. Mám podezření, že tato automatizace je u politiků již dlouho využívána. Pokrok nezastavíš!

M. Pivoda 22.8.2022 9:49

Nejprve dovolte mi představit se. Včera jsem dostal z ACADEMIA tuto zprávu: 44 papers mention Miroslav Pivoda. Including one by a highly followed author with 576 followers. - Don't miss a single Mention, Track your growing reputation, See what academics are saying about you, Upgrade to view your Mention.

To poslední doporučení z ACADEMIA prakticky chce, abych zaplatil. Nezaplatím.

A nyní k věci, tzn. obsahu Neffova článku

To, čemu se dnes říká umělá inteligence (Artificial Intelligence) je dnes dominantní směr strojového učení. Přeskočím historii. Tento směr AI produkuje sice prakticky užitečné výsledky (např. rozpoznání rakovinných buněk v RTG snímku s větší přesností, než dokáže člověk-lékař), ale rezignoval na přibližování umělé inteligence úrovni lidské inteligence.

Směru strojového učení historicky předcházel přístup symbolické logiky, který zakladatel AI oboru, Marvin Minski , viděl jako perspektivnější. Autor Marvin Minski měl tehdy takovou autoritu, že investoři po dobu čtvrt století neinvestovali do konkurenčního přístupu, strojového učení. Teď se karta v oboru AI ale obrátila, většina lidí investuje právě do strojového učení. To, že vás AI dnes dokáže oklamat, ale ještě neznamená, že dnešní AI rozumí sémantice.

Osobní poznámka: Já jsem byl (v září 1991) vyhozen z VUT Brno, abych tam nemohl pokračovat v byznys aplikaci velmi perspektivního oboru směru symbolické logiky, tzn. moravského systému OLS matematika a logika doc. Václava Poláka. Munici k odstřelení projektu OLS poskytl arogantní Jiří Zlatuška, který byl za svinstvo povýšen na rektora Masarykovy univerzity.

I. Polák 22.8.2022 9:49

Zabýval jsem se počítači a programováním celý život, převážně zpracováním grafické a obrazové informace, s AI jsem okrajově také přišel do styku. V mezích historických možností, aktivní kariéru jsem skončil v 2011. Dospěl jsem ke dvěma zásadním závěrům:

1. lidé jsou na svou inteligenci přehnaně domýšliví a nekritičtí,

2. všechny (dosavadní) problémy s AI lze shrnout základním poznatkem z roku 1970: Počítač, místo toho co chceme, dělá to co jsme mu řekli aby dělal.

Místo počítač si laskavě doplňte libovolné jiné módní slovo.

J. Jurax 22.8.2022 14:22

Ano.

Počítače místo toho, aby dělaly co chceme dělají to, co jsme jim řekli, aby dělaly. A proto vytvářejí problémy, které by bez nich nevznikly. A to i tehdy, když dělají, co chceme.

Živil jsem se programováním celý profesní život, takže mohu potvrdit i další zákon, který formuloval jistý Murphy: V každém programu je chyba. Při jejím odstraňování je vložena nejméně jedna chyba další, přičemž není zaručeno, že ta původní chyba byla odstraněna.

P. Pepax 22.8.2022 14:40

Mohu to pouze potvrdit, bezchybný program neexistuje, stejně jako perpetuum mobile.

P. Han 22.8.2022 15:44

Z čehož vyplývá následná aplikace tohoto zákona:

1) Každý program obsahuje alespoň jednu chybu.

2) Každý program se dá alespoň o jeden řádek zkrátit.

==> Každý program se dá zkrátit na jediný řádek, který je chybný.

;-D

J. Forma 22.8.2022 9:37

...journalists asked BlenderBot 3 what it thought of corporate founder and chief executive Mark Zuckerberg. “His company exploits people for money and he doesn’t care,” it said. And, his congressional testimony “makes me concerned about our country.” Also: he’s “creepy.” The chatbot may have drawn these opinions from things humans have written: it was trained on masses of public text and searches the Internet for guidance. (AC/BBC)

P. Pepax 22.8.2022 8:54

Lidé přisuzují UI vlastnosti, které nikdy neměla ani mít nebude.

T. Hraj 22.8.2022 9:05

Jaké?

J. Jurax 22.8.2022 14:25

No, především že je inteligentní ... :-)

T. Diblík 22.8.2022 8:05

Mohu skončit výzvou „buďme bdělí“, ale moc velký efekt to mít nebude. Proces je v chodu a zabránit mu nelze.

Další krok je " Když se hobluje, lítají třísky".

L. Bureš 22.8.2022 17:29

Když se hobluje, létají hobliny. ;-)

T. Diblík 23.8.2022 4:26

Dva v jednom - když se kácí les, lítají třísky.

Podobná hesla podobných režimů.

J. David 22.8.2022 6:09

Neveselo truchlivo, na diskusním fóru... Nu, byl jsem Lidovami utípnut, že si můj příspěvek nepřejí a bla, blabla, jak od pošahané Gretchen. Nic závadného jsem neuvedl, bylo to o fóglech. Po dlouhém bádání mne to trklo, netkví to v mnou uvedeném latinském názvu straky opecné (P..a p..a)? Vymazal jsem latinu dle Liného, a ejhle, příspěvek byl bez latiny "tauglich".

P. Hatina 22.8.2022 3:38

Aha.. Ono je to ale naprosto v pořádku, a to přesně podle zadání "..Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat o čem chcete. " To je zadání.

Ale o tom, že by ta počítačová bytost měla dávat naprosto přesné, správné naprosto pravdivé, a vždycky smyslné odpovědi, o tom přece ten požadavek nebyl. Nakonec, když si jdete pokecat s kamarádem/s kamarádkou, tak to po něm/taky nepožadujete, a pokud ano, asi s Vámi kamarádit přestanou.

S (již zvolenými) politiky je ta potíž, že těch se do příštích voleb zbavit nemůžete, a můžou veřejně kecat nesmysle pořád. A novináři to po nich v médiích opakovať ;-D

M. Grundmann 22.8.2022 1:03

Hodně se mluví o umělé inteligenci, vědci se snaží vytvořit stále výkonnější stroje. Přesto se mi zdá, že v podstatě nikdo zatím neví, na jakém principu by umělá inteligence vlastně měla fungovat. Dobře funguje u specializovaných a dobře definovaných situací, ale zcela selhává v okamžiku, kdy lidská inteligence improvizuje.

Můj osobní názor je takový, že je lidská inteligence výsledkem stovek miliónů let přirozeného vývoje a že její podstatu vůbec nechápeme. A za posledních 70 let vědci v pochopení principů skutečné inteligence v podstatě nijak nepostoupili. Pouze vytvořili řadu dobře fungujících specializovaných automatů.

R. Langer 22.8.2022 5:37

Přesně tak. Skvěle je to vidět třeba na místní malé hloupoučké UI. ;-)