28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

TURECKO: Mohamed zvítězil nad Atatürkem

Letos uplynulo 100 let od boje o Gallipoli, jedné z velkých bitev první světové války, v níž se turecké armádě podařilo udržet pozice proti Anglii a Francii, a tak ubránit tehdejší hlavní město Istanbul.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 19.7.2016 17:56

Ano, tak to vidím i já. Proto demokracii spolu s s mistrem

Hayekem považuji za velmi chybný nástroj ku správě věcí veřejných a států... Dzp.

O. Sekl 19.7.2016 17:23

Demokracie jako zelený trávník.

Možná udělal Ataturk stejnou chybu jako ruští vůdci od Lenina po / zhruba / Jelcina. Přeskočit vývojové stádium a převést národ od středověku po novověk během pár let. Z hliněných chýší , zemljanek do moderního světa internetu , aut etc. Nikoli revoluce , ale evoluce vede k trvalému pokroku.

Je to jako s tou historkou - kdy se turista ptá anglického gentlemana zalévajícího trávník : Jak jste dokázal vypěstovat tak krásný , zelený koberec - když já ho zalévám tak jako Vy ? No jo , pane , to musíte dělat aspoň sto let, odpověděl Angličan.

Jak prosté !!!

A. Reček 19.7.2016 17:50

Re: Demokracie jako zelený trávník.

Ano, ale nesmí se to s tou demokracií přepísknout multikulturními trendy. Ty v učení proroka Mohameda nejsou a proto také v praxi nebudou Turky u nich doma povoleny.

P. Urban 19.7.2016 16:28

Evropa pomohla demokraticky zvolenému diktátorovi?

Proboha, jak ?

P. Rudolf 19.7.2016 15:33

Naprostá blbost

EU ani USA nemohli udělat nic jiného, než podpořit legálně zvolenou tureckou vládu. Slovnî podpora pučistů by nepřinesla nic, jen by zhoršila vztahy se strategicky důležitým členem NATO. Nebo měli snad použít vojenskou sílu? Vůči partnerovi ve společném obranném uskupení?

R. Morava 19.7.2016 19:47

Re: Naprostá blbost

Evropská unie dala najevo, že Turecko bez demokracie do Evropy nemůže, což dalo legitimaci demokraticky zvoleným ISLAMISTŮm a dále podlomilo legitimitu armády. Armáda zaváhala v roce 2002, kdy Erdoganova islamistická strana přišla k moci.

Lidé čtěte!

Tím a podporou Islámu uškodila Evropa Turecku. Blbost to není ani náhodou. Chce to trošičku lépe číst a přemýšlet bez růžových brýlí evropských představ o hodných Wahabistických Muslimech které porazí demokracie.

J. Jurax 20.7.2016 2:16

Re: Naprostá blbost

No, ona holt EU škodí i Turecku, co v ní ještě není. A dostala o co si řekla - demokratické Turecko v čele s demokraticky zvoleným diktátorem, který demokraticky za potlesku davů vede Turecko do propasti islámu.

A EU mu podkuřuje, protože šílená Anděla upekla s diktátorem dohodu, že Turci dostanou prachy a privilegia a budou zadržovat migranty. Prachy berou, o privilegia si říkají a migranti vesele proudí jinudy. A diktátor si mne ruce a vydírá, že kohorty migrantů vypustí z klece.

Ergo - jako obyčejně to čacká EU pokurwila co se dalo. Ale chránit vlastní hranice ani šílenou Andělu, ani ty pitrysy v bruseli nenapadlo.

R. Morava 19.7.2016 15:29

Wahabismus je holt silnější než komunismus

Skvělý článek, přesně tak to v Turecku bylo a je. Jen ten podraz od Evropy je mnohem větší. Diktatura armády jako přechodný stav funguje, přivedla ke svobodě Chile i Jižní Koreu. Turecko už by dnes mohlo být demokratické a svobodné. Jenomže pokud Evropa tvrdí, že do ní patří Islám a nedokáže odsoudit Saudský Wahabismus, těžko to dokáží Turci. Proto se Turecko vrací do středověku a demokracké volby nemůžou přinést svobodu. To co se podařilo v Koreji a Chile je tak v Turecku ohroženo.

Vypadá to, že Wahabismus je silnější než komunismus. Proto je logické, že se svobodomyslní demokraté obávají Islámu v Západní Evropě. Hloupí lidé, ignoranti, submisivní naivky a milovníci totalit tomu ale říkají Islamofobie.

P. Urban 19.7.2016 16:31

Diktatura armády

Chile ani v Jižní Koreu ke svobodě nepřivedla. Možná ji zachránila, ale i to je hodně sporné.

V každém případě to trvalo desítky let. V Turecku by to od autokracie přes diktaturu ke svobodě trvalo jen pár dní ?

P. Neubauer 19.7.2016 17:33

Re: Diktatura armády

To je teda naivita. Že vy šprymujete? Takhle bude z Turecka druhý Iran. To bude demokracie jako řemen.

R. Morava 19.7.2016 19:37

Re: Diktatura armády

Jak jste napsal. Pinochet rozhodně svobodu nepřinesl, ale zabránil diktatuře proletariátu.

Ataturk nebyl takový diktátor jako Pinochet, hlavně ale měl obyvatelstvo zblbnuté Imámy po stovky let. Proto musel držet Turecko vojenskou silou déle. Směr nastavil dobrý. Na přelomu tisícietí bylo Turecko země velmi svobodná a perspektivní. S Ergodanem nasměrovalo směr středověk i když to ještě není vidět. Snad se to Turecku podaří zlomit. Mají mládež, která nemá vygumované hlavy a to díky Ataturkovi a jeho odkazu včetně vojska.

Pokud znáte cestu jak udělat svobodnou zemi třeba v Sýrii, Iráku, Iránu, řeknite jim to. Ti chudáci takovou cestu potřebují. Já tvrdím, že zatím nejlepší cestu pro islámské země našel Ataturk a skoro se mu to povedlo.

J. Mrázek 19.7.2016 13:33

Markvart :

Byl to především Gülenův nekompromisní postoj ke korupci v řadách Erdoganovy strany spravedlnosti a rozvoje

zejména v kauze obcházení sankcí vůči Íránu při vývozu jeho ropy a

plynu, který hrozil skandálem v nejvyšších patrech turecké politiky,

který přiměl Erdogana, aby Gülena prohlásil za veřejného nepřítele...

J. Mrázek 19.7.2016 13:34

Re: Markvart 2:

veřejného nepřítele a

postupně jej prohlásil za hlavu jakési (do vysoké míry smyšlené)

teroristické organizace. Špinavé peníze z tohoto obchodu byly nepochybně

použity i na financování teroristů v Sýrii a v Iráku.

S. Rehulka 19.7.2016 14:15

Re: Markvart :

Takže tímto vychytralým tahem, když to vše Erdogan svedl na Gulena, zajistil, že ten se nemůže vrátit z Ameriky do Turecka !

O. Prokop 19.7.2016 10:33

Když jsem mluvil

před 3 roky se známým Řekem, tak to, co se stalo před 3 dny, předpovídal již tehdy. U Řeků bychom se měli učit, jak vycházet s Turkem, Řekové, kde vznikla demokracie, byli staletí v Osmanské říši a vydrželi. Rok 1923, kdy se stal Kemal Atatürk prezidentem( mimochodem narozen v Thessalonikách) byl rokem, kdy došlo k tomu, že náboženství určilo, kdo byl Řekem a kdo Turkem bez ohledu na dosavadní státní příslušnost.

R. Langer 19.7.2016 12:18

Re: Když jsem mluvil

No, na tom nic není, to já jsem to předpovídal už před lety taky. Šlo jenom o to, kdy.

P. Rudolf 19.7.2016 15:42

Re: Když jsem mluvil

A s okresním hejtmanem jste taky hovořil? A co vám řekl?

T. Kočí 19.7.2016 9:27

Vše jde k horšìmu.

I. Schlägel 19.7.2016 9:14

Je to kvadratura kruhu.

K vyspělé demokratické společnosti nevede ani Islám, ani vojenská junta. Chile asi zůstane výjimkou.

Š. Hašek 19.7.2016 9:17

Re: Je to kvadratura kruhu.

Budete velice blízko pravdě.

K. Křivan 19.7.2016 9:20

Re: Je to kvadratura kruhu.

Minimálně v Turecku a Řecku by byla vojenská junta ku prospěchu země. V Chile armáda zem zachránila před krutým osudem druhé Kuby.

Š. Hašek 19.7.2016 9:26

Re: Je to kvadratura kruhu.

Pouze dodávám, že ani Řecko, Chile nejsou muslimské země, kde armáda a Atatürk "vystavěl" novou zem "na zelené louce". Turecko může být za generaci naprosto jiné. Řecko a Chile asi nikoliv.

K. Křivan 19.7.2016 9:56

Re: Je to kvadratura kruhu.

Turecku už je jiné. Už se silně islamizovalo.

V. Novák 19.7.2016 11:03

Re: Je to kvadratura kruhu.

Turecko bylo muslimské vždycky. Atatürk "jen" oddělil náboženství od státu a násilím vnutil modernizaci.

K. Křivan 19.7.2016 9:24

Re: Je to kvadratura kruhu.

K vyspělé demokratické společnostivede pouze zkvalitnění občanů. K tomu opět vedou dvě cesty. Výchova dobrých a odstranění těch špatných.

Š. Hašek 19.7.2016 9:27

Re: Je to kvadratura kruhu.

A čas. Několik století, třeba. Dlouhých staletí.

K. Křivan 19.7.2016 9:47

Re: Je to kvadratura kruhu.

Tak je to. Dlouhých staletí. Co z nás Rakousko po tři staletí vychovalo, to protektorát a socialismus rychle zničili.

I. Schlägel 19.7.2016 9:33

Re: Je to kvadratura kruhu.

Jde o to, zda je této cesty schopna zrovna armáda. V Turecku evidentně nikoliv.

R. Morava 19.7.2016 15:07

Re: Je to kvadratura kruhu.

Tak snad jste četl tento článek. Turecko posledních 100 let ukazovalo, že osvícenská diktatura je někdy potřebná. Ataturk se svojí následovnicí armádou dotáhl Turecko na dost vysokou úroveň svobody. Takže v Turecku to fungovalo (ne že nikoliv) Chile není vyjímkou, ale naopak Chile, Turecko, Jižní Korea ukázali, že jsou případy kdy je národ zblbnutý Islámem, komunismem nebo jinými nebezpečnými ideologiemi. V toto stavu pravděpodobně nefungují demokratické metody, protože k demokracii potřebujete aby všechny strany ctily demokracii a lid měl svobodnou možnost "vystřízlivět z nesmyslných brainwash ideologií". Je to jako manželství se sadistickým alkoholikem. Taky nefunguje i když se jedna strana snaží jakkoliv!

Takže armádu v Turecku v minulém století chápu. Ale teď už měl přijít na řadu lid. Ten je ale zmatený Evropou která nechápe že Islám není ani svoboda ani demokracie, ale brainwash.

I. Schlägel 19.7.2016 15:31

Re: Je to kvadratura kruhu.

Ale četl. Jde o to, že armáda je nucena používat v podstatě diktátorské metody a také je používá. Pokud ve společnosti je zakořeněn nedostatek zkušeností s demokracií, armáda sama více zkušeností nemá a nemůže fungovat jako učitel pro zbytek země. Armáda je o poslouchání rozkazů. Dříve nebo později sklouzne k nějaké formě autokracie či despocie. V Jižní Korei vládl vojenský režim, v Barmě totéž, až poté, co armáda povolila otěže, mohl (a nebo nemusel) začít demokratizační proces. Turecko 100 let ukazovalo, co říkáte. A co má po 100 letech? Přesně to, proti čemu zemi bránila. Islamistického autokrata, který má, čím to asi je, většinovou podporu obyvatelstva. To je překvapení... Armáda je hasič požáru, ne budovatel.