24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: V Rusku je demokracie, říká Putin...

Rusko je demokratický stát, který usiluje o to, aby jeho občané měli co největší vliv na správu své země, a pro nějž je základem úspěšného vývoje konkurence. Odhodil ideologii, navázal na národní tradice a zachoval pořádek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 30.4.2013 12:07

Soud dějin

Na vyslovení definitivních dějinných soudů o Rusku i "Západu" je trochu brzo, což ale vůbec neznamená, že nelze už teď zpozorovat významné kvalitativní jevy a trendy.

Není pochyb o tom, že současný režim v Rusku je nejdemokratičtější v jeho dějinách. Že jeho zkušenost z hrůzami a konečným debaklem totalitního kolektivistického bolševismu je tak intenzivní, že přes svou autoritativní pravoslavnou mentalitu je Rusko (jeho elita) proti jeho návratu na dlouhou dobu na rozdíl od jiných zemí imunní.

Z jelcinovského prozápadního idealismu bohužel Rusko "vyléčili" ti političtí hochštalpeři, kteří ho ponížili arogantním bombardováním jeho odvěkého srbského spojence (i proto Putin např. i v syrské záležitosti vyslovuje krédo: "Je možno prohrát, není možno zradit"), podporou separatismu (čečenského, kavkazského, ukrajinského,...) a pokusem zmocnit se ruského přírodního bohatství. Putin prostě pochopil, že v současném globálním světě platí bohužel stále síla víc než pravda či spravedlnost.

Byli bychom opravdu hloupí, kdybychom nevyužili našich zkušeností a jazykových výhod při ekonomických vztazích s Ruskem a stali se naprosto závislí na DEU byrokracii, zatímco ona s Ruskem intenzivně ve svůj prospěch za našimi zády jedná.

O západní Evropě se opravdu nedá říct, že je nejdemokratičtější ve svých dějinách. Posilování prvků soudcokracie, mediokracie, politicko korektní cenzura, dogmatismus "zeleného" státního náboženství, přechod k vládě závislé na sociálních a "zelených" parazitech a dotovaných hospodářsko-politických komplexech způsobuje tak rychlý úpadek demokracie (vznik postdemokracie), že naše děti budou pravděpodobně závidět mnohé, byť asi nevelké svobody ruským občanům.

J. Urban 29.4.2013 22:03

zemánek je mladý a nezkušený, souzi

by o něm možná řekli, že je pomýlený. Za "ostrov normality" lze však přesto Rusko v jedné věci považovat (tu ovšem zemánek nějak zapomněl zmínit): Rusko bylo, je a zůstane antimuslimské. Tedy paradoxně k uchování hodnot evropské civilizace dojde nejspíš tam.

V. Ondys 28.4.2013 11:00

:))))))) Z bláta do louže v zájmu našeho vykutáleného přicmrndávání

Západ

Proletarizace střední vrstvy, tohoto předního opatrovníka a tvůrce západní civilizace, patří k nejzávažnějším změnám naší doby. Elita tvořící pilíř vzdělanosti a kultury byla vládní politikou prakticky dohnána k přijetí bídné morálky průmyslového ghetta.

Historik a politolog Paul Johnson

Východ

Současné Rusko vzhledem k nemilosrdným poměrům v devadesátých letech s absolutní lhostejností k lidskému životu z pohledu nejdravějších vítězů připomíná USA, které by zcela ovládla Cosa Nostra a usoudila, že původní uspořádání státu vyhovuje jejím zájmům a je taky díky němu přijatelnější pro zbytek světa.

M. Prokop 28.4.2013 18:16

Re: :))))))) Z bláta do louže v zájmu našeho vykutáleného přicmrndávání

Co se toho Západu týče, je to celkem logické. Vlády toho chtějí ovládat stále více, to stojí stále více peněz, chudí je nemají, bohatí je nedají, tak musí stát odrbat ten střed.

J. Mrázek 28.4.2013 8:57

Hezká a plodná diskuse,děkuji!

Po delší době myšlenky a úvahy, co za něco stojí.Fajn. Kéž by to šlo takhle dál...

J. Sládeček 27.4.2013 23:42

V Rusku je zcela jistě více demokraci než v

havlostánu.

M. Prokop 28.4.2013 0:09

Re: V Rusku je zcela jistě více demokraci než v

Kam na ten "matroš" chodíte?

M. Stuchlik 28.4.2013 13:58

Re: V Rusku je zcela jistě více demokraci než v

Tak se tam odstěhujte. Aspoň vzroste průměrné IQ v ČR

V. Bok 28.4.2013 14:53

Re: V Rusku je zcela jistě více demokraci než v

Nesouhlasím a to zásadně. Uroven demogracyje je ouplně vyrovnaná.

J. Krásenský 27.4.2013 21:44

Demokracie v Evropské unii je, ale je to manipulovaná demokracie. Nevhodné názory nedostávají v médiích prostor, opozice je mediálně ignorována ...

Nepohodlné Pravdy?

Rodinu tvoří muž, žena a děti. Žena rodí, kojí a stará se o děti. Muž rodinu živí, chrání a vychovává děti k samostatnosti a staví je do života.  Muž je otec, Žena je matka.

Evropské lži: Není otec ani matka, jen rodič A a rodič B (cimrmanovské dilema: "A proč zrovna já jsem béčko?!") Zatím co děti v Babyboxech dráždí humanrights aktivisty tím, že je nalezencům odepřeno právo znát své biologické rodiče, u dětí svěřených párům stejného pohlaví je tato znalost zakázaná zákonem - naposledy ve Francii.

Římská říše padla pod náporem pouhých několika set tisíc barbarů, ne proto, že by nebylo kdo by ji hájil, ale proto že, ji nikdo hájit ani nechtěl. Pax Romana padla, protože cit pro spravedlnost obyvatel říše byl bližší barbarům, než praxi římské administrativy. A proto padne i euroatlantická společnost. Je to společnost smrti (Jan Pavel II), nikoli života. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je tak vše co proti tomu můžete dělat. Newspeak pohltil všechna media v České republice, všechna media v Evropské unii, víte to? Cítíte to? Měli byste....

M. Prokop 27.4.2013 21:56

Re: Demokracie v Evropské unii je, ale je to manipulovaná demokracie. Nevhodné názory nedostávají v médiích prostor, opozice je mediálně ignorována ...

Jo, socani řádí jak zjednaní.

Niicméně návrat ke katolickému pojetí života není ani možný, ani by nebyl řešením.

J. Krásenský 27.4.2013 22:03

Re: Demokracie v Evropské unii je, ale je to manipulovaná demokracie. Nevhodné názory nedostávají v médiích prostor, opozice je mediálně ignorována ...

Stačil by návrat k přirozenému stavu.

Křesťanství a Katolictví Vás zřejmě dráždí, ale je to právě ten přirozený stav. Nenaslouchejte jen tomu, co bájí nepřátelé Krista, zajímejte se o učení Krista, je to hledání Pravdy - ne výlet na  Kokořín...

M. Pechr 27.4.2013 23:01

...učení J.K. je fascinující

..."zajímejte se o učení J.K."...je výrok s nímž rád souhlasím... ...instituce všeho druhu mají vskutku potenciál zahubit cosi důležitého a životného, ...a na instituci jako je katolická církev bych si dal obzvlášť pozor, ...už jen její zásah do skladby "desatera" má nezanedbatelný negativní dopad...

M. Prokop 28.4.2013 0:13

Re: Demokracie v Evropské unii je, ale je to manipulovaná demokracie. Nevhodné názory nedostávají v médiích prostor, opozice je mediálně ignorována ...

Asi se neshodneme v obsahu pojmu "přirozený stav".

Křesťanství, zvláště v jeho katolické podobě, je jen taková epizodka v dějinách lidí. Určitě nic, co by bylo lze označit za "přirozený stav".

Kokořín mne neláká.

B. Rybák 30.4.2013 11:15

Re: Demokracie v Evropské unii je, ale je to manipulovaná demokracie. Nevhodné názory nedostávají v médiích prostor, opozice je mediálně ignorována ...

Souhlasím s Vámi!

J. Tejkl 27.4.2013 16:45

z článku je celkem jasné,

že autor dříve nebo později dojde k logickému závěru, že jedinou nadějí českého národa nemá-li zahynout v dusivém obětí eurounijní (dříve rakousko - uherské) hydry, je příchýlení k mocnému slovanskému dubisku na Východě. Autor správně připomíná, že naše "novodobá identita se vytvářela s vědomím blízkosti Rusku a český národ měl až na výjimky k ruským bratřím vřelý vztah". Jízlivý cynik by možná připoměl, že ony výjimky byli shodou náhod většinou lidé, kteří tehdejší  Rusko na rozdíl od místních provinciálních slavjanofilů poznali na vlastní kůži a tato zkušenost je z jakýchkoliv romantických iluzí o" mocném dubisku na východě" vyléčila. Osobně pokládám za velké štěstí, že na utváření  moderní  identity českého národa měli nakonec největší vliv právě tyto výjimky a ne historické osobnosti  blízké panu Zemánkovi.

Jako milovníka starožitností mě samozřejmě těší i občasné oprašování starých myšlenek, ovšem výhradně jako milé zpestření nedělního odpoledne v kabinetu kuriozit. Vtahovat do současné politiky dávno překonané romantizující koncepty devatenáctého století, je stejně trapné, komické a bezúčelné, jako vyjet k dopravní nehodě na D1 s parní stříkačkou... 

Dále se ještě pozastavím nad chlácholivým tvrzením, že "stejný zákon jako v Rusku platí v USA už od roku 1938". Nejsem odborník na americké právo, ale možná mi někdo z diskutujích vyvrátí mé ničím  nepodoložené tušení, žev  USA žádný zákon, který by po organizacích financovaných ze zahraničí vyžadoval hanlivé označení "cizí agent" nemají. (Označení "cizí agent" je ruským zákonem  vyžadováno při jakémkoliv veřejném prohlášení a ve všech tiskových materiálech organizací financovaných ze zahraničí) Předem děkuji za vysvětlení.  

J. Barto 27.4.2013 17:44

Re: z článku je celkem jasné,

Já jen malou poznámku.Jinak se mi Váš příspěvek líbí.

Jestli to není dáno tím, že v Rusku slovo "agent" vyznívá úplně jinak, než u nás. Ale to fakt nevím. Vím jak vyznívá u nás.

Podobně, jako kolaborace,výraz který se u nás dává do souvislosti pouze se zrádnou činností , t.j.spolupráce s nepřítelem.

Přitom je to běžný výraz pro spolupráci.Jen u nás to zůstalo pod tímhle úhlem.

M. Prokop 27.4.2013 21:57

Re: z článku je celkem jasné,

Nepřichylovat se ani k Rusku, ani k Bruseli.

Obé vede do (_!_) .

J. Vyhnalík 27.4.2013 15:13

Marnost nad marnost

Zaráží mne, že tolik lidí, podle jejich výroků, často vzdělaných a zkušených, má pořád potřebu černobílého vidění světa. Dělení na naši/vaši, Rusko/EU, Zeman/Schwarzenberg atd. Lidé se šikují pod vlajky svých klubů a místo diskuse o problémech lepí nálepky. Čest výjimkám.

Je přece nelogické očekávat a vyžadovat shodu na 100 %. Rusko není "dobré" ani "zlé", je ruské. Navíc se vyvíjí.

Assad v Sýrii je diktátor, povstalci jsou často náboženští fanatici. Nemá smysl stranit jedněm či druhým, je potřeba přemýšlet o tom, jak konflikt může dopadnout a jaké to může mít pro svět a pro nás důsledky.

Zeman, Klaus, Schwarzenberg, Sobotka (B. či P.), nebo třeba i Putin, se mohou v něčem mýlit a v něčem jiném mít pravdu. Nejčastěji ovšem mají jimi prosazovaná řešení jak kladné, tak záporné aspekty a je třeba je položit vedle sebe a MYSLET.

Svět není hollywoodský film. Happyendy nebývají nikdy úplně šťastné, padouši mají své kladné stránky a hrdinové slabiny.

V. Vlach 27.4.2013 16:39

Re: Marnost nad marnost

Nejtristnější černobílé vidění světa vidím v tvrdohlavém vymezování levá/pravá! To ostatní se z toho vyvozuje! tento veskrze horizontální problém je třeba posunout do hájemství vertikál. A ne se do nekonečna vymlouvat na pravou a levou hemisféru mozku!

J. Vyhnalík 27.4.2013 17:54

Re: Marnost nad marnost

Mozkové hemisféry nemají s politickou levicí a pravicí mnoho společného.

Levice a pravice mají v politice smysl jako stručné vyjádření vztahu k osobní odpovědnosti jedinců a rozdělování znárodněného majetku (daně jsou formou znárodnění soukromého majetku). Samozřejmě se nejedná o jediný rozměr a v některých oblastech má levicový přístup upřednostňující centralizaci a unifikaci své přednosti (policie, soudnictví).

Situace ovšem není symetrická. Současný demokratický systém levicová řešení obecně zvýhodňuje a k pravicovým se vlády zpravidla uchylují až v krizových situacích.

M. Prokop 27.4.2013 21:58

Re: Marnost nad marnost

Ano.

Až v krizových situacích, protože mimo ně si obyvatelstvo přeje socík.

M. Stuchlik 27.4.2013 22:37

Re: Marnost nad marnost

A v krizových situacích už je pozdě předcházet průs... švihům.

M. Stuchlik 27.4.2013 14:46

Soudruhu Zemánkovi bych přál

dlouhodobý pobyt v ruském ostrově naděje. Asi by z té bezvýchodnosti začal chlastat jako rusi. Pokud už nepije ve velkém stylu teď.

Š. Šafránek 27.4.2013 11:53

Alexis de Tocqueville, 1835:

„Dnes jsou na zeni dva velké národy, které, jak se zdá, třebaže mají různá východiska, postupují k témuž cíli: jsou to Rusové a Angloameričané.

Oba dva vyrostly v temnotách; zatímco pohledy lidí byly obráceny jinam, stanuly náhle v popředí mezi národy a svět vzal na vědomí jejich zrod a jejich velikost téměř současně. Zdá se, že všechny ostatní národy dosáhly téměř mezí, které jim vytyčila příroda, a mohou už jenom udržovat dosažené; tyto však rostou. Všechny ostatní se zastavily nebo jdou vpřed jenom s obrovským úsilím; pouze ony postupují snadno a rychle na své dráze, jejíž meze nelze zatím dohlédnout. Američan bojuje proti překážkám, které mu staví do cesty příroda; Rus se potýká s lidmi. Jeden zápasí s pustinou a barbarstvím, druhý s civilizací vybavenou všemi jejími zbraněmi: tak se výboje Američanů uskutečňují rádlem oráče, výboje Rusů mečem vojáka.

Aby dosáhl svého cíle, spoléhá se první na osobní zájem a nechává jednat sílu a rozum jednotlivců, aniž je řídí. Druhý soustřeďuje v jednom člověku celou moc společnosti. Hlavním prostředkem působení jednoho je svoboda, druhého nevolnictví. Jejich východisko je různé, jejich cesty se liší; nicméně se každý z nich zdá být určen tajným záměrem Prozřetelnosti k tomu, aby jednoho dne držel ve svých rukou osud poloviny světa.”

P. Ficek 27.4.2013 21:59

Re: Alexis de Tocqueville, 1835:

... tak se výboje Američanů uskutečňují rádlem oráče .................. s Mexikem (s indiány samozřejmě totéž) podepsali snad 20 mírových smluv, vždy je porušili, znovu Mexiko napadli, a sebrali mu další území. Potom: Viet Nam, Somálsko, Afghaniatán, Grenada, dosazení Pinocheta v Chile, Irák. Prostě 235 let agresí. SSA nikoho nenapadaly akorát v době války Severu proti Jihu. Podtrženo, sečteno = jedni za 18, druzí bez 2 za 20.

P. Mach 28.4.2013 10:11

U tohoto komentáře

platí, víc než kde jinde přísloví, kdo chce psa, bít hůl si vždycky najde. Tady  se dá konstatovat, že osoba postižená patologickou nenávistí vůči USA si občanskou válku (Texas), střety přistěhovavších se osadníků s domorodci, obranu demokratického státu před komunistickou agresí (Vietnam), lokální puč, humanitární operaci s mandátem OSN, atd. atd, vždy vyloží jako agresi USA.

P. Ficek 28.4.2013 14:20

Re: U tohoto komentáře

P.Mach je zřejmě novinář - typická ukázka naší mediální masáže. Psal jsem o naprostém nedodržování podepsaných mírových smluv Spojenými Státy a o občanské válce Sever-Jih jako o období, kdy byl od nich klid. To o občanské válce víte tak málo? Spíš si myslím, že trapnou mediální masáží, že v občanské válce šlo o Texas si myslíte, že o daných věcech primitivní český čtenář nic neví. Nebo jste tak prostoduchý člověk, že SSA odsouhlasujete to, že oni jsou tím, kdo bude určovat co je to demokracie, a má naprosté právo vojensky zakročit ve všech zemích, o kterých prohlásí, že v nich ta správná demokracie není??

Š. Šafránek 28.4.2013 16:12

Re: U tohoto komentáře

Zatím jsem nikoho kromě Vás neviděl užívat pro Spojené státy zkratu SSA - dokonce ani komunisty v padesátých letech, kteří vymysleli zkratku NSR. Zřejmě USA milujete natolik, že jste si je láskyplně pomateřštil.

Ano, měli se na šíření takzvané demokracie vykašlat a nechat Stalina, aby hnal wehrmacht až ke kanálu La Manche, nebo Kim Ir-sena s Číňany, aby dobyli Soul. Měli nechat západní Berlíňany pochcípat hlady. Vietnam se nepovedl - ne principielně, ale vojensky a politicky. Irák byla chyba (Saddáma měl dorazit už starej Bush), možná i Afgánistán. Indiánské války byly genocidou.

Ale nesrovnáváme USA s Ježíše Kristem, ale s Ruskem. Považuji za zbytečné vyjmenovávat, kolik národů si Rusové porobili a kolik suverénních zemí přepadli a ovládli, ale jedno je jisté: Američani jsou proti nim žabaři.

P. Ficek 28.4.2013 18:52

Re: U tohoto komentáře

1 - Zkratku SSA jsem na diskuzích viděl,a začal ji opět taky používat.  2 - To,že by "stalinovy koně pili z Atlantiku" jsem již dávno slyšel (četl ?), souhlas, to museli. 3 - Soul dobyli, po přetahované o poloostrov si ho rozdělili.....  4 - On se nepovedl nejen Viet Nam (Somálsko).  5 - Souhlas, taky jsem se tehdy divil, proč se zastavili, první válečné tažení Kuvajt Irák bylo osvobozovací, druhé je jasná agrese - jako by se v 1955 rozhodli pokračovat ve válce s Německem a zavádět na celém jeho území režim dle svých představ, nebo totéž Rusové 1945 osvoboditel, 1968 okupant. Afghanistán - agresoři: Anglie, SSSR, SSA - dopadli všichni stejně. Závěrem: Proč celá Latinská Amerika nenávidí Yankeye - protože víc jak 100 let otrockého vykořisťování a pohrdání Hispánci jim jen tak neprominou. Když jsem před několika lety četl, že americké ocelářské koncerny platí Venezuele za vysoce kvalitní 63% železnou rudu za Chaveze 75x tolik co za loutkové proamerické vlády, a ještě stále se jim to vyplatí, myslel jsem, že je tam řádová chyba. To, že celá LA vykopla amíky je podle mne jedna z hlavních příčin amerických ekonomických problémů. Ono přijít o 200 milionů otroků a suroviny skoro zadarmo je těžká ztráta. Nevím o žádném případě, kde by Rusové jednali tak jako oni v LA.