28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Trable s tlumočníky

Během dvaceti let od 11. září jsme byli svědky toho, jak americká armáda bleskově a s minimálními ztrátami dobyla Irák a Afghánistán. Na území prvního z obou států nechala (nechtěně, ale přece) vzniknout teroristickému Islámskému státu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 19.9.2021 22:02

Tu jsem četl, jak nějaký afgánský Salam se slzou v oku vyhlíží z Calais na doverské bílé útesy v Albionu, jak ho několikrát lapli ve vlnobití v La Manche a šoupli zpět do Calais, že si musí své duševní pohnutí jezdit zklidnit do Paříže a pokecat mobilem s rodinou v Afganistánu (kde na to bere prachy?). Francouzky a anglicky sice prý neumí, ale v Británii by prý chtěl studovat "na inženýra" na vysoké škole. Nu, potěš koště, komu tedy tlumočil (perštinu do uzbekštiny a naopak?). Jak jsem četl, tak podávám, snad to bylo na CNN news. Chuj s tím, ale naše "Jourodivá erosenka" v Bruseli v EK zase perlí, a kydá do voleb v "českomoravskoslezské kotlině", ktrerak máme býti volbou přítulní k debilním vizím a dienstreglamá EU. Boha, když jen tu babu vidím, opustí mne přirozené libido, a začnu mít parforsní choutky patriárchálního velbloudího karabáče z metodiky musulmanů (která ona ostatně obhajuje, byť nepřímo formou EU eufemismů). Tož tak, končím své epické expozé, patrony mám naládovány v magacínu bambitek, abych byl připraven, až si nějaký Salam vyhlídne moji špajz se salámem s bílou plísní na povrchu, a bude to pokládat za Doverské útesy. Rád se nechám poučit.

M. Pivoda 19.9.2021 20:24

Trable nejsou pouze s tlumočníky, jak zní název článku. Jsou to trable střetu různých kultur.

Jako pamětník připomenu, že i po roce 1989 docházelo ke kulturnímu střetu (tj. mnohým nedorozuměním) mezi lidmi z USA a lidmi z post-komunistických zemí. Nejen v Afghánistánu.

Pracoval jsem také pro podnikatelskou americkou univerzitu 2004 - 2010 a velmi agilní prezidentka té univerzity (podporující ženy podnikatelky kdekoliv na planetě Zemi) skončila svůj život v Indii, blízko hranic s Pakistánem. Jak skončila? Tradičně, tzn. s proříznutým hrdlem.

J. David 19.9.2021 22:20

A poplácal jste jí před tím po obhýždí? Řezání krků je tam národní kolorit, jako u nás pomlázka (EU odsuzována), jiný kraj, jiný mrav, nekydejme jim do toho, a nechme je na pokoji. Oni si své problémy řeší sami, dle kmenových tradic. Z lišky také ohaře neuděláte, jako z náčelníka Samburu lorda horní sněmovny UK, geny, jsou to geny.

P. Milan 19.9.2021 23:37

Nepoplácal, jen povyprávěl o Zlatuškovi. :-P

M. Pivoda 20.9.2021 8:38

Karel Šebesta (AeroKarel a zde také Milan Prokop) se snaží ututlat skutečně skandální případ. Ale fakt je, že Jeho Magnificence Jiří Zlatuška (z Masarykovy univerzity v Brně) zlomyslně zabil slibný český projekt umělé inteligence doc. Václava Poláka, takže Česká republika dala světu zdarma tento výzkum:

https://www.amazon.com/Mathematized-Humanities-Via-Humanized-Mathematics/dp/8085219220

J. Lukavsky 19.9.2021 7:54

"Obecně respondenti odpovídali, jak si mysleli, že výzkumníci budou chtít, aby odpověděli." Což je ovšem základní rys orientálních společenství. Orientálec nemůže říci "nevím kudy na nádraží" protože musí zdvořile ukázat rukou kamkoli, protože tak byl vychován. Ale asi jsou metody jak získat pravdivá data i od lidí co nechtějí pravdu říkat. Nemyslím mučení pro přesnost. J.L. end

J. David 18.9.2021 22:18

Tak nevím, von der Lejno mezi řádky řekla, že každý Afgánec, připrchlý do EU, byl alianční tlumočník. Mohu se ale mýlit, ale v kontextu myšlení von der Lejno s těhotenskými tankistickými mundůry Bundeswehru, asi nebudu dalek od jejího "oumyslu". Naše "Jourodivé" stvoření je oplégr ze stejné líhně, nasypme jim zrní pod sklo (prebendy EU/EK), a budou zobat a zobat, až se sklo rozezní, jak Beethovenova devátá symfonie, tuším ta "Óda na radost". Když ale ty dvě baby vidím, slyším tlachat tak mám "po radosti", (za mlada jsem znělku Eurovize vítal). Asi jsem zapšklý stařík ražení diluviálního, nic nevzniká, nic nezaniká, pouze se přeměňuje. Kurňa, kdo to kdysi řekl? Nu berní fenďák a chemik Lavoisier. 1794 ho ale pohltil nikolivěk "Green deal" s mrkví a karfiólem, ale "Gillotine deal" ve smyslu "volnost, rovnost, bratrství". Cesty do pekel jsou vždy dlážděny "dobrými úmysly", sranda "muší bejt", i kdyby tátu věšeli. Omluva za heretickou úvahu v diskusním příspěvku.

I. Samson 18.9.2021 15:16

A ako môže niekto tvrdiť na základe účelovo vybratej autorky, že si USA nezískali obavateľstvo? Len preto, že agresívnejší vyhrali? S Vietnamom je to podobné, ale ako chce niekto vedieť, za kým stáli vtedy Vietnamci? Na severe sa ich nikto nepýtal, na juhu mali skorumpovaný režim a Viet kong, ktorý Vietnamci nenávideli a ktorý po operácii Tet (medzinárodne úspešnej, vojensky katastrofálnej) už nehral žiadnu úlohu.

Tam už sa bojovalo medzi USA na jednej a ZSSR, Čínou a Severným Vietnamom na druhej strane. Cieľom USA bolo "zadržať" komunizmus a to sa podarilo pod odchode Američanov. "Revolucionári" vo svete boli sklamaní, prišli o pohodlný kyjak na "amíkov". V Južnom Vietame po dobytí Severovietnamcami cez noc vznikli koncentráky s miliónom väzňov na prevýchovu, pri úteku z Vietnamu (nielen z juhu) sa podľa OSN utopilo až 700 000 ľudí. Že by to boli všetko tlmočníci?

Ale to hlavné malo ešte len prísť: najprv komunistický Vietnam prepadol komunistickú Kambožu, potom komunistická Čína komunistický Vietnam a napokon sa kommunistický ZSSR nadobro rozkmotril s komunistickou Čínou, ktorá všetky svoje zdroje začala investovať do budúceho konfliktu so Sovietmi. A svet prestal veriť rozprávke, že "socialistické" krajiny medzi sebou nemôžu viesť vojny. Ak toto nebol úspech (aj keď nečakaný) intervencie v Indočíne, tak čo potom? O 15 rokov sa rozpadol ZSSR a Čínu zachránilo to, že sa z nej stal dravý kapitalistický štát. Myslím, že v Afganistane si to tiež teraz rozdajú Taliban s Islamským štátom a ak niekto ešte veril, že islam je náboženstvom mieru, takho tá nádej rýchlo prejde.

J. Jurax 18.9.2021 18:38

Jen k té Kambodži - ta byla komunistická, ale hlavně hrůzovládně polpotovská. Tam byl zásah Vietnamu ve svých důsledcích svrchovaně žádoucí.

K. Křivan 18.9.2021 14:44

Angličtina byla "úřední" řečí v Afghanistánu. Takže žádné "německé" tlumočniky Němci nepotřebovali. Tedy, není koho zachraňovat. Jen ženský, .... chlapy až po kastraci.

V. Novák 19.9.2021 11:58

Jistě - a každý negramotný pasák ovcí uměl anglicky, že...

V. Novák 18.9.2021 12:20

Popsané je známo jako "syndrom Zátoky Sviní" - rozvědka podporuje ty, kteří říkají co chce slyšet a ti slyší to, co oni chtějí slyšet. Výsledkem v konkrétním případě bylo přesvědčení, že invaze bude hračka a kubánský lid povstane proti Castrovi.

No -a kubánský lid povstal proti invazorům. Rozkradení americké pomoci a chybka v časové zóně byly proti tomu prkotiny.

Latinci mají tendenci přehánět vlastní důležitost a přeceňovat vlastní schopnosti. Jsou expresivní a obvykle nepočítají s tím, že si posluchač jejich řeči nevydělí nejmíň dvěma.

Asiaté, zejména ti v jihozápadní Asii, Číně a Japonsku zase radši zdvořile souhlasí - lež nebo mlžení je pro ně přijatelnější než nezdvořilost. Staletí, kdy nezdvořilost mohla být příčinou máchnutí mečem nebo i něčemu horšímu, ty nezdvořilé eliminovala. Přírodní výběr...

J. Nevrkla 18.9.2021 12:14

Už si někde získali okupanti obyvatelstvo na svou stranu?

J. Jurax 18.9.2021 18:40

No, řekněme západní Spojenci v Německu po WWII... možná ...

I. Schlägel 18.9.2021 10:50

Optimální řešení do budoucna je provést rychlou cílenou vojenskou operaci a zmizet. Je pravda, že obsadit zemi a vytvořit spořádaný režim se Američanům podařilo v Německu i Japonsku, ovšem to byly společnosti civilizačně na daleko jiném místě žebříčku než muslimská území se středověkou mentalitou, která splňují nároky na efektivní stát pouze formálně, někdy ani to ne.

V. Novák 18.9.2021 12:22

V Německu i Japonsku šlo o návrat ke spořádanému režimu podle euroamerických představ.

NÁVRAT!

Ne jeho vybudování od (skoro) nuly.

I. Schlägel 18.9.2021 13:16

Samozřejmě. Proto Afghánská mise neměla nárok na úspěch. Ovšem z každé lekce se dá poučit do budoucna, bude-li zájem.

J. Jurax 18.9.2021 18:43

A taky oba zmíněné státy byly drtivě poraženy metodami, z nichž by dnešní obránci lidských práv nepřátel dostali osypky.

J. Koubek 18.9.2021 10:19

Práci si vybrali sami, dostli za ní zaplaceno tak ať se starají. To si někdo u nás dělá ostruhy.

F. Navrátil 18.9.2021 8:45

Aplikovat hodnoty euroatlantické civilizace na klanovou společnost a civilizace postavené na zcela jiném základě vede k matení pojmů. Pojmy jako stát, obec, rodina, náboženství, práce, právo, pravda, svoboda a pod. mají v různých civilizačních okruzích zcela jiný význam. Jak politici, tak média si libují v tom, že je mylně přizpůsobují svým představám. Tak se z klanových kosovskoalbánských nebo čečenských drogových mafiánů mohou stát bojovníci za svobodu a z islámských teroristů demokratická protiasadovská opozice. Fikce se ovšem rozcházejí se skutečností.

V. Novák 18.9.2021 12:32

A věříte, že jde skutečně o nepochopení - nebo prostě momentálně se hodí, aby byli členové UCK teroristi a když se hodí zavrtět psem, tak jsou z nich simsalabim! bojovníci za svobodu?

S. Ševeček 18.9.2021 8:24

platí pro všechny vazaly U.S.A. kde jsou us základny - obyvatelstvo prohlédlo, co se vždycky stane kolaborantům po americkém vítězství.

T. Kohout 18.9.2021 2:55

Obecně, Američané jsou pověstní tím, jak špatně čtou cizí země. Zřejmě je to tím, že někoho podporují a poté poslouchají víceméně jen ty, co je podporují. Proto končí tento systém podivuhodným množstvím závažných omylů. Jak zpívá S&G v Boxerovi: poslouchat jen to, co chci slyšet a nedbat o ostatní (disregard the rest).

R. Langer 18.9.2021 6:03

Jenom Američané? 8-o

V. Novák 18.9.2021 12:09

Jak ukázala reakce administrativy GWB, politici poslouchají i od vlastních rozvědek jen to, co slyšet chtějí - a posly špatných (tedy jiných) zpráv ničí. Nepopravují je fyzicky, ale společensky a pracovně.