28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Svět zastavila panika, ne virus

Virus je méně nebezpečný než informační mlha kolem něho – Západ by se měl probudit a připravit na těžší situace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Žižka 27.3.2020 18:57

Naprosto perfektně napsáno.

Ještě bych dodal, že naše neschopná a zločinná vláda, nás nutí nosit roušek i tam kde je to absolutní blbost, tedy tam kde jsme sami, například v našem osobním autě, na kole při projížďce apod.. a tím ohrožuje naše zdraví a to jako jediná na světě! Takže vládo... naser si.

V. Církva 18.3.2020 19:27

Emile, nezdá se Ti, že ten pan Guttmann sem zanáší nevědecké názory? A hlavně zastaralé. Článek sice byl už před 2 dny ale před 2 týdny byl zastaralý. Po zprávách z Itálie to v reálu není žádná legrace.

S druhou částí by se dalo souhlasit, jen nevím jestli Evropa v sobě ještě najde tu starou dobrou Evropu.

V. Církva 18.3.2020 15:39

Tak jak jsem psal posledně od poloviny je článek velmi inspirující a pozitivní. Bohužel si nejsemjist jestli Západ ještě dokáže být tím Západem co se vzpamatuje. Ono se skutečně už dělá vše v Asii nebo alespoň subdodávky.

Jinak začátek je naprosto nebezpečné ignorantství. V Číně, Jižní Korei, Tchajwanu to zastavili velkým úsilím. Na Diamond Princes se nakazila polovina lidí. 3naž 10 procent lidí umírá. Není mi jedno pokud by naráznzemřelo 100tisíc nebo ví našich spoluobčanů. Bez karantény by se to mohlo stát.

E. Ptáčková 17.3.2020 17:31

Výborně!! Článek je napsaný s vysokou odborností a zodpovědností.

L. Raška 17.3.2020 1:17

Dobrý den pane Guttmanne, promiňte, ale ani ten článek nedočetl. Vždyť vy si pletete úmrtnost se smrtností a pletete si jablka s hruškami. Jak můžete počítat smrtnost z celkového počtu nakažených? Vy už víte, že nikdo další nezemře z uvedeného počtu nakažených? Daleko přesnější budou čísla pokud vezmete poměr mezi uzdravenými a zemřelými. Když vezmu Itálii k dnešku tak 2158 mrtvých ku 2749 uzdravených mi vychází na 43,98% smrtnosti, u Španělska 342/530 to vychází na 39,22%, u Číny 3099/55142 tj. 5,32%. Pořád si myslíte že jde o horší chřipku? Nemám sice přesnou informaci o smrtnosti chřipky, ale zřejmě nedosahuje ani 0,1%.

P. Jaroš 16.3.2020 23:42

To, že je to jenom horší chřipka už před pár týdny říkal minzdrav Ken, ale už z toho vystřízlivěl...

P. Dostál 16.3.2020 23:05

Je to fakt jen chřipka. Stačí porovnat úmrtnost. Tak chřipku má v úmrtním listu...počkat....průměrně tak 100 lidí v Česku ročně. Itálie má kolik, 60 milionů. Takže vychází 600 mrtvých za rok. Řekněme 1000, ať nežeru. Hm, to nějak nesedí, teď mají 350 denně. Tak asi to bude trochu horší chřipka.

Pokud jste v poslední době četli o chřipce jiná čísla, jako třeba 1500 až 2000, to jsou čísla dopočítaná zpětně z nárůstu úmrtnosti během chřipkové epidemie. Stejně se zpětně dopočítá úmrtnost Covid-19. A bude dost pravděpodobně větší než uváděné počty mrtvých, protože v Itálii umře normálně 2000 lidí denně a určitě všem nedělají testy.

J. John 16.3.2020 21:58

Nemorální bagatelizování nebezpečí. Autor asi netuší, jak roste počet mrtvých i nakažených v Evropě, kde se bude daleko hůře problém řešit. Není možné postižené státy dát do karanteny a zásobovat je z nezasažených míst, protože taková v Evropě nejsou.

A úplně mimo realitu je sdělení, že "Politická korektnost a zelená opatření na Západě pomáhají Číně a ničí akceschopnost západní civilizace". Vzestup Číny a současně úpadek "Západu" způsobila nenažranost podnikatelů "vyspělého světa".

V. Církva 18.3.2020 15:48

S prvním Vašímmodstavcem souhlas. Co se týká druhého platí všechno, jak nenažranost, tak korektnost a zelená opatření. Ono máme už i fenomén zelených korektních nenažraných kapitalistů.

Nenažraní boháči byli vždy. Jde jen o to jak se daří společnosti je držet na uzdě. A to se neděje.

J. Kalíšek 16.3.2020 20:04

Kde mají smrtnost 8%???????

R. Tesařík 16.3.2020 21:22

Itálie?

J. Kalina 16.3.2020 19:22

a) za chvíli bude otázka ne kolik máme ventilátorů, ale kdo je má obsluhovat, když jsou doktoři v karanténě b) může mi dát někdo odkaz na článek/reakci kde se ředitel nemocnice, privátní lékař chlubí, že jako jediný nebyl blbý a nakoupil si v lednu roušky co hrdlo ráčí a za desetníky? c) už vyhlásila Čína zákaz letů z Itálie, Francie, USA? Ono to totiž může posvětě kolovat zase nazpět nějakým evropanem, který to zavleče do Pekingu. Šanghaje, kamkoliv a odstartuje se druhé kolečko!!! Nebude to na pár měsíců. Pěkně to půjde kolem světa ve vlnách.

P. Štěpánek 16.3.2020 17:51

Tak po děsivě popsaných událostech v nemocnicích v Itálii, kde chcípají lidi na udušení jak zvířata, bez pomoci jsem nečekal, že tu bude další Pirk a hle další pan doktor tu je. Počkáme ještě pár týdnů a pak zhodnotíme. Na větu - I kdyby měla epidemie pokračovat stejným tempem, sotva se vyrovná obyčejné chřipce - mi přijde krátká doba, proč nedáte viru čas a honem honem něco soudíte? :) jen jestli tomu rozumím dobře pane doktore, ti nejhůře postižení potřebují ventilátor, ten mimotělní, co odleví srdci i plicím, emco, kolik jich máme na ARO u nás pane doktore? 10,20,30 ? 500? 5000? já třeba vůbec netuším

M. Panter 16.3.2020 18:02

Tuším že 500 a ti co je opravdu zatím u nás potřebují je do 10. ...

P. Štěpánek 16.3.2020 19:02

jo? A kde jste to číslo vzal? Já, že jsem dohledal akorát, že nemocnice to braly jako novinku ještě v roce 2014... A Itálie jich prostě dost nemá, ani těch normálních. A to je pandemie jen na části území.

J. Vaníček 16.3.2020 16:45

Mudrlanty nemám rád. Tak jsem to dnešní "150." mudrování nedočetl. Zkazil bych si vkus. Je-li něco hrozného dnes, tak jsou to neustálé žvásty, kterých jsou plné noviny, internet, televize a zejména ČT. Mladí redaktoři se dokola ptají na roušky, i když vědí, že nejsou. Skoro nikde. Snad

budou. To mlátí Babišovi o hubu pořád dokola. On přece nebyl nákupčí nemocnic. Oni to vědí, ale hodí se jim to, "demokratům". Také se ti mladí novináři ptají na tiskovkách na věci, které tam byly již jasně řečeny, nebo dokonce již zodpovězeny několikrát.Velmi málo rozumných dotazů, samé voloviny. Jejich nevzdělanost a lidská ubohost je evidentní. Ti moudří tam nejsou, obsadili to mladí "eurohujeři". Ptát se na detaily a propočty následků akutních rozhodnutívlády, když hrozí nebezpečí z prodlení 15 minut poté, co byly vyhlášeny, je vrchol tuposti a neurvalosti. Žádné poděkování za obtížnou práci. Hezky vyspinkaní mydlejí ty co to mají na hrbu ostošet. Další chytráci píši kraviny jako je tento článek. Nutkná je to a nemohou jinak. A panika? Viděli jste někde paniku? Já ne. Možná je dobře, že si lidé nakoupili dokud to nebylo tak rozjeté, alespoň neběhají teď do krámů.

J. Kalíšek 16.3.2020 20:03

Nákupčí nemocnic nebyl, ale on jim zakázal si ochranné prostředky kupovat samostatně. Vše jen přes stát, a ten byl, je a bude neschopný jako vždy. Jeho a Kena se opozice ptala na ochranné prostředky už v lednu. Odpovězte si sám, v čích rukou byste naše zdravotnictví viděl raději?

J. Kalina 16.3.2020 16:09

tak z matematiky pro základní školy plyne, že smrtnost v procentech se získá asi takto: počet zemřelých dělo počtem nakažených krát sto. V tomto "vzorečku" hapruje určení mrtvých (všichni, méně, více?) a problematičtější je počet nakažených, který hodně závisí s jakým úsilím se to zjišťuje. Při větším rozšíření se nakonec zjistí pouze mrtví a ti co byli uznáni za nakažené protože měli nějaké příznaky, které je dohnaly k doktorovi. To takzvané trasování a zjištění všech nakažených se nutně zhroutí při výskytu kolem 400 případů, ostatně jak Prymula již uvedl, že nebudou stíhat. Jinak je hezké pozorovat jak se politici rozhoupávají k akci a po různých začátcích se to ke konci dost podobá. Jinak bych hlavně zdůraznil, že se musím zdravotnictví pokusit, aby zůstalo co nejvíce zdravých neb ti se musí starat o ty pacienty co virus nemají a dostat by ho neměli neb pro ně je fatální. A ti co mají virus s lehkým průběhem by se měli starat o pacienty co mají právě jen ten koranavirus. Tím, že se šíří virus všech pacientů celkově přibývá, ale zdravotníci - lékaři ubývají neb chodí do karantény a zavírají se ústavy.

M. Panter 16.3.2020 15:40

Holt má pravdu...

J. Jurax 16.3.2020 15:22

Moudře napsáno.

No a protože je to moudré a uvážlivé, zákonitě to bude oslyšeno.

R. Vacek 16.3.2020 15:04

Takže vlastně není potřeba nic dělat. Těch pár mrtvých navíc se úplně ztratí mezi tou spoustou, která zemře z jiných důvodů.

Autor se pravděpodobně pomátl. 8% nakažených potřebuje JIP. A pokud místo s umělou plicní ventilací není, tak těch 8% nakažených pravděpodobně nepočká, až se nějaký ventilítor uvolní, ale normálně zemřou.

M. Panter 16.3.2020 15:39

Prvním odstavcem jste se trefil , no ale tím druhým jste si to pokazil...

J. Jurax 16.3.2020 15:44

No, osm procent ze současných cca tří stovek u nás evidovaných nakažených je cca 24. Někde jsem četl, že umělých plicních ventilací je u nás přes pět stovek. Mimoto podle médií jsou ve vážném stavu s potřebou plicní ventilace u nás dva pacienti. Na koronavirus u nás neumřel zatím žádný pacient. Takže budiž zachovávána jistá opatrnost a respektována vyhlášená opatření - to není nikdy na škodu - ale nebudiž blbnuto a panikařeno.

Pro porovnání - podle https://www.irozhlas.cz/nehody zemřelo tento měsíc 20 lidí a raněno bylo úhrnem 639 lidí - ovšem při dopravních nehodách. Zatím nebyla přijata žádná drastická omezení silniční dopravy.

Pravda, situace se mění každým okamžikem, nicméně furt platí, že nejhorší smrt je z vyděšení.

M. Panter 16.3.2020 16:40

Včera zvýrazněny nadpis , že nějaký významný Ital zemřel na koronu... až na závěr v článku bylo uvedeno , že mu bylo 92 let. Možná bych taky chtěl v tomhle věku takhle zemřít .

J. Vaníček 16.3.2020 16:55

Další pitomost, nehody a běžná úmrtí jsou a budou pořád, člověk nežije navždy. Něco jiného je pandemie, kde počet nakažených a mrtvých roste exponenciálně (co to je si najděte na internetu místo psaní kravin). Takže to je třeba zastavit, neboť by také mohlo být 20 miliónů mrtvých, jako 1920 při španělské chřipce. Tehdy nevěděli co s tím a jak tomu čelit. Chytrákoviny si nechte napotom. Když ale chcete riskovat a předčasně umřít, tak tak si jděte třeba pokecat o svých myšlenkách do fronty nemocných na testy. Pak ale zalezte, abyste další lidi nenakazil. Když tak se ještě koukněte jak jsou v Itálii lidé po tělocvičnách na lehátkách, osamoceni a prakticky bez pomoci čekají na smrt, které se dočkají. Hovado jedno.

M. Panter 16.3.2020 17:20

Pane , během španělské chřipky umírali převážně v produktivním věku , v té současné umírají vesměs nemocni vysokého věku - to je myslím zásadní rozdíl . Když to řeknu drsně nebo spíše hloupě - na koronu umíraj nejčastěji ti , co to mají tak jako tak za pár...Ale máte pravdu , jsem laik a je to jen můj názor .

K. Wágner 16.3.2020 20:18

V nemocnicích regionu Lombardie, kde je situace v Itálii nejhorší, v posledních dnech lékaři zaznamenali nárůst pacientů ve věku mezi pětadvaceti a padesáti lety. Někteří z nich museli být naléhavě hospitalizováni. „Skutečnost, že je na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno čím dál více mladých lidí ve srovnání s první vlnou nemocných, lze interpretovat jako přirozený jev,“ říká profesor Pierluigi Lopalco.

To jaksi neodpovídá Vašemu "na koronu umíraj nejčastěji ti , co to mají tak jako tak za pár".

J. Jurax 16.3.2020 18:12

Ale kuš ... jistě nehody a běžná úmrtí jsou a budou pořád, člověk nežije navždy. No a některá "běžná" úmrtí jsou i na koronavirus.

V dikci Vašeho příspěvku shledáváme stopy paniky. Takže dodržujte karanténní opatření a nepanikařte.

R. Vacek 16.3.2020 18:05

A kolik že jich zemřelo na to vyděšení? Připomínáte mi toho optimistu, který padá z mrakodrapu a jak letí kolem třetího patra, tak si libuje, jak je to dobré.

J. Jurax 16.3.2020 18:18

Na vyděšení zatím neumřel žádný. Nicméně to neznamená, že to není nejhorší smrt ... :-)