28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Soumrak naší doby

Než jsme se nadáli, stal se rok 2020 velmi pozoruhodným, a to ve značně dramatickém smyslu slova. Ve velmi krátké době došlo k rychlému vývoji velmi neblahých událostí. K chřipkové epidemii, jež se v únoru proměnila se v pandemii, a svět se změnil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 28.9.2020 19:08

Je zajímavé, že zatímco Západ se vyžívá v hysterii, v Číně a okolí už je po "pandemii". S přicházející (odcházející) dobou by se slušelo více se zajímat o tisícileté čínské dějiny, o její společenský systém a denní reálie. Bohužel poslední objektivní knihy o Číně vyšly zřejmě někdy před válkou. Od té doby je v zájmu humanity a korektnosti mnoho zamlčeno, ještě víc překrouceno, někdy na jednu, jindy na druhou stranu. Po celé věky byli v Číně, podobně jako jinde, bohatí obchodníci. Ti jediní ze všech společenských vrstev, kromě nevolníků, nesměli vstupovat do státních služeb. Původně mohli být státními úředníky pouze šlechtici. U nich byla samozřejmá mravní bezúhonnost. Pak byl císařským dekretem povolen přístup ke zkouškám i mužům z lidu a uspěli nejlepší bez ohledu na původ a majetek. Dopadlo to tak, že šlechta často předstírala nevzdělanost, protože vzdělání přestalo být její výsadou. Něco podobného vidíme občas kolem sebe i teď - je trapné být zbytečně chytrej před primitivem, jakkoli vzdělaným. Následoval dosti strmý pokles úrovně čínských úředníků, protože šlechta už nedržela obecný mravní standard. Dále úpadek říše, povstání, potoky krve a nový císař, který zase vše postavil do latě.

V. Bok 28.9.2020 22:47

No jo, každejch cca 150 let nová kultirní revoluce. Oni v tom nějak žijou a jedou dál. Teď zrovna sprintují.

Mimochodem, neúspěšní absolventi úřednických zkoušek byvali vyzváni k sebebraždě. V Zakázaném městě ukazují místo, kde skákali po hlavě na dláždění. No, pak zas byla období, kdy se zkoušky staly formalitou, jako u nás dnešní maturity. Momentálně sice k sebevraždám nedochází, ovšem čínští studenti jsou velmi ukázněmí. Konec konců, vysokou bezplatnou nemají a skládají se celé rodiny na jejich vzdělání. Jo, panečku, to bývá motivace, že..