19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Soumrak naší doby

Než jsme se nadáli, stal se rok 2020 velmi pozoruhodným, a to ve značně dramatickém smyslu slova. Ve velmi krátké době došlo k rychlému vývoji velmi neblahých událostí. K chřipkové epidemii, jež se v únoru proměnila se v pandemii, a svět se změnil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 28.9.2020 19:08

Je zajímavé, že zatímco Západ se vyžívá v hysterii, v Číně a okolí už je po "pandemii". S přicházející (odcházející) dobou by se slušelo více se zajímat o tisícileté čínské dějiny, o její společenský systém a denní reálie. Bohužel poslední objektivní knihy o Číně vyšly zřejmě někdy před válkou. Od té doby je v zájmu humanity a korektnosti mnoho zamlčeno, ještě víc překrouceno, někdy na jednu, jindy na druhou stranu. Po celé věky byli v Číně, podobně jako jinde, bohatí obchodníci. Ti jediní ze všech společenských vrstev, kromě nevolníků, nesměli vstupovat do státních služeb. Původně mohli být státními úředníky pouze šlechtici. U nich byla samozřejmá mravní bezúhonnost. Pak byl císařským dekretem povolen přístup ke zkouškám i mužům z lidu a uspěli nejlepší bez ohledu na původ a majetek. Dopadlo to tak, že šlechta často předstírala nevzdělanost, protože vzdělání přestalo být její výsadou. Něco podobného vidíme občas kolem sebe i teď - je trapné být zbytečně chytrej před primitivem, jakkoli vzdělaným. Následoval dosti strmý pokles úrovně čínských úředníků, protože šlechta už nedržela obecný mravní standard. Dále úpadek říše, povstání, potoky krve a nový císař, který zase vše postavil do latě.

V. Bok 28.9.2020 22:47

No jo, každejch cca 150 let nová kultirní revoluce. Oni v tom nějak žijou a jedou dál. Teď zrovna sprintují.

Mimochodem, neúspěšní absolventi úřednických zkoušek byvali vyzváni k sebebraždě. V Zakázaném městě ukazují místo, kde skákali po hlavě na dláždění. No, pak zas byla období, kdy se zkoušky staly formalitou, jako u nás dnešní maturity. Momentálně sice k sebevraždám nedochází, ovšem čínští studenti jsou velmi ukázněmí. Konec konců, vysokou bezplatnou nemají a skládají se celé rodiny na jejich vzdělání. Jo, panečku, to bývá motivace, že..

P. Zinga 28.9.2020 13:34

Pro pana Pivodu: disent v Hungárii. Spor o "klimatickou změnu".

https://www.magyarhirlap.hu/velemeny/20200909-melyebben-megismerni-a-termeszetet

https://wattsupwiththat.com/2020/09/19/dissent-in-hungary/

M. Pivoda 28.9.2020 17:19

V Maďarsku jsou mnohem pravděpodobnější inovace guláše, nikoliv ekologicky čistých technologií.

M. Pivoda 28.9.2020 18:35

Upřesnění.

Ekologii a klima světa mohou zachránit jen nové technologie. Ano, sázejte dnes stromky, ale rozhodující budou stejně nové technologie.

Nový nápad (invence) může vzniknout kdekoliv na světě, tzn. nejen v Maďarsku, ale třeba i v Africe. Nicméně pro praktickou realizaci nového nápadu, tj. pro inovaci, je již třeba pro-inovativní prostředí.

Pro realizaci revolučních nápadů se Elon Musk musel přesunout z Jižní Afriky, přes Kanadu do USA. A těsně po zvolení Donalda Tumpa prezidentem, přišel na prezidentskou poradu i Elon Musk. Proč? Protože prezidentem USA byl skutečně zvolen Donald Trump, a ten mohl ovlivnit i technologický vývoj. Tehdy ještě dost silně ovlivnit, i když dlouhodobě síla politiků na ovlivnění dalšího technologického vývoje postupně klesá. V tomto směru existuje velká příležitost i velká hrozba současně.

V. Bok 28.9.2020 22:50

No, pro řešení ekologických problémů jsou pořád rozhodující ty staré technologie. Ono stačí je využívatr. Dnešní ekonovinky , např. elektrovozy či tzv. bezuhlíkové technologie moc ekologické nejsou, že.

J. Ráž 28.9.2020 13:11

Na poslední otázku článku je zcela jednoduchá odpověď: Doba ve které jsme dosud žili a bláhově se domnívali, že tomu tak bude napořád, ze změní, a to razantně.

Co se ve světě děje je praktická aplikace přírodního zákona o příčinách a následcích. dním Jedním z důsledků bude, že co zdegenerovalo, a změnám se nebude umět přizpůsobit, odejde.

M. Pivoda 28.9.2020 12:06

Nejsem klimatolog. Dojde-li ale k podstatné změně zemského klimatu, dojde i k podstatně vyšší migraci do Evropy z lidsky neobyvatelných částí pevniny na jihu. Takže trénink se zvládnutím dosud relativně malé migrace do Německa se nám může v budoucnosti hodit.

Climate scientists are terrified of a second Trump term. The implications: When climate scientists and policy experts imagine the possibilities if President Donald Trump is reelected, climate change isn’t the only issue they raise. “I immediately worry about democratic institutions,” says Daniel Schrag, director of Harvard’s Center for the Environment. “I worry about profound and deep corruption at all levels, including the Justice Department.” Regarding climate change specifically, they say new policies are effectively off the table. Old ones are very likely doomed. And climate change itself will only continue to accelerate as the time left to avoid extremely dangerous levels of warming ticks away.

Specifically: Four more years would allow the White House to lock in place many of the environmental rollbacks it’s already enacted or is pursuing, which cover nearly every major federal tool available for cutting climate emissions. The very long list of policies the administration has tried to weaken or reverse include rules requiring oil, gas, and landfill companies to prevent leaks of methane, and the ability of states like California to set stricter rules of their own. It’s also another four years to force out or muzzle scientists in federal agencies and replace them with pro-industry staff.

The bigger picture: The US directly contributes about 14% of the world’s total fossil-fuel emissions. But the election could have far wider effects on what the world does, or doesn’t do, to address climate change as well.

P. Zinga 28.9.2020 12:34

" Dojde-li ale k podstatné změně zemského klimatu, dojde i k podstatně vyšší migraci do Evropy z lidsky neobyvatelných částí pevniny na jihu."

A což když to bude obráceně?! Už Vás vidím v Mogadiši...

P. Zinga 28.9.2020 12:48

Climate elite say thee, not me, must $acrifice for the planet

By Peter Murphy |August 30th, 2020|Climate|187 Comments

The rich are different from you and me, as the saying goes. They have money. The super-rich have even more.

Some of the wealthiest people on the planet are driving and funding the climate change political agenda for more electric cars, wind turbines and solar panels, and eradication of nuclear energy and fossil fuels. Their message is clear: America and the world must reduce their reliance on traditional energy sources and adapt in order to save the planet. That means higher costs, less energy consumption and reduced living standards.

The problem with such people advocating these climate policies, with all their negative ramifications, is that none of them are leading by example, which calls into question their own sincerity and the validity of their cause.

One example among many is Michael Bloomberg, the successful former three-term mayor of New York City and spectacularly unsuccessful presidential candidate. Mr. Bloomberg is worth about $55 billion. His climate agenda includes elimination of the coal industry in the United States, which remains the linchpin employer for many working class communities.

The larger fossil fuel industry in America comprises nearly five million jobs, including many union jobs, which face major contraction if climate policies take effect.

Jeff Bezos, the head of the Amazon Corporation, also embraces the climate change dogma and has committed $10 billion of his own money to address it, somehow. This is serious cash, yet he will have plenty left over since he just became the first human to reach the $200 billion threshold of personal wealth; this, after his record-shattering recent divorce settlement with the former Mrs. Bezos. Most of the world’s countries have a gross domestic product less than Mr. Bezos’ proverbial bank account, which relatively speaking may someday surpass the oil Titan himself, John D. Rockefeller, Sr.

Fo

P. Zinga 28.9.2020 12:49

The list of wealthy individuals who are funding global warming causes and politicians, and urging enactment of climate policies, is a long one, including lesser known millionaires and billionaires from Wall Street, Silicon Valley and Hollywood. No doubt many, if not all, such people really believe something is occurring with Earth’s climate such that reduced carbon emissions would alter it.

This begs the question: how strongly do any of these high-consumption climate adherents actually believe in the planet’s doomsday from carbon emissions? For example, has Mike Bloomberg or Jeff Bezos contemplated razing one or more of their mega-mansions into open space or mothballing their private jets? It would be akin the average person losing a 20-dollar bill in a shopping mall. Instead, they have piled up real estate castles with all the fossil fuel energy and excavation needed to sustain them, while doubling down on their commitment to “fighting” climate change. Their opulence betrays them.

I don’t begrudge any of these people amassing fortunes. America remains a mostly free country, and freedom includes the right to build wealth as large as your talents, initiative, labor and luck will take you. It is nonetheless distasteful in the extreme for highly affluent people to fund a dubious agenda that threatens the livelihoods of middle income, working class, and poor people, especially in the developing world, who are heavily dependent on affordable, reliable energy.

High-profile, preening rich people can easily be noticed. It would be newsworthy and impactful if some of them announced they were eschewing their carbon-tonnage lifestyles to fight climate change, and demanded the same from their fellow travelers. In a bygone era, steel mogul Andrew Carnegie donated about 90 percent of his enormous wealth. His present-day peers should follow suit.

Don’t bet the ranch or shoe collection that any such thing will occur. The pervasive pattern of climate tycoons is akin to billionaire inv

P. Zinga 28.9.2020 12:52

Don’t bet the ranch or shoe collection that any such thing will occur. The pervasive pattern of climate tycoons is akin to billionaire investor Warren Buffett supporting tax increases while fighting the IRS over prior-year unpaid taxes.

Virtue signaling from the wealthy and corporate chieftains by supporting tax hikes and climate change policies is cheap and easy. It costs them a pittance, and they sacrifice nothing. Not so for everyone else.

Stačí, pane Pivodo?

M. Pivoda 28.9.2020 17:17

Pokud se planeta skutečně otepluje, pak o snižování škodlivin v ovzduší budou rozhodovat dopravní prostředky lidových mas pracujících (miliardy lidí!), nikoliv tisíců zbohatlíků.

Nicméně správně investované peníze zbohatlíků dokáží podstatně urychlit technologický vývoj ekologicky čistých technologií pro všechny občany. Technologický potenciál je úžasný.

J. Urban 28.9.2020 11:51

Uzasny je v nemecku ten "vudcovsky" princip. Vudkyne prohlasila "wir schaffen das" a hned prestala platit Ustava a zakony. Naposled v Durynsku se clen CDU nechal zvolit za zemskeho premiera s podporou AfD, vudkyne rekla "to se musi zmenit" a on se ihned dekoval. Zazili jsme obdobu (teda spis nasi otcove a dedove) v letech 1933 az 45.

P. Zinga 28.9.2020 12:53

Nebyl to člen Merkelové CDU, nýbrž liberální, "opoziční" FDP.

B. Hamal 28.9.2020 11:35

A v tom soumraku naší doby tu máme Ameriku jako letadlo řízené pilotem se zcela vyjímečnými mentálními schopnostmi. Jeho příznivci se hrnou ke kokpitu, aby ostatní nemohli pilotovi znemožnit ty jeho vývrtky. Buch, Bůh žehnej Americe first.

V. Humble 28.9.2020 11:03

Domnivam se ze co zazivame je zacatek nejakeho korekcniho procesu kdy zaciname videt kombinace negativnich dopadu nasi cinnosti. Svet je stale moc slozity pro nas plne pochopit ci vysvetlit jednoduchoui lidsko vlastnosti jako touha po moci nebo fanatismus, Osobne se domnivam ze je to evolucni vysledek mnoho procesu ktere lidstvo zavedlo a ktere jsou kratkodobe vyhodne ale dlouhodobe skodlive. Napriklad dovazet vyrobky ci potraviny z druhe pulky sveta je kratkodobe vyhodne ale dlouhodobe destruktivni - znecisteni, pracovni mista atd. Stejne treba s financnim trhem kdy tisknuti penez je kratkodobe vyhodne dlouhodobe vsak nici prosperitu a uvrha nasledujici generace do bidy. Prikladu je mnoho. Svetlo v tunelu bude videt na konci tohoto procesu ktery bude hodne bolet.

I. Schlägel 28.9.2020 10:49

Pokud v případě covidu operujete koeficientem, který bere v úvahu vysoký věk či těžkou nemoc obětí, a tím vcelku oprávněně snižujete počet mrtvých "na covid", tím samým koeficientem si vynásobte statistické údaje týkající se klasické chřipky, při které spousta starých a nemocných lidí neumírá "na chřipku", ale s chřipkou, jinak Vaše údaje postrádají smysl.

R. Janov 28.9.2020 10:47

Dobrý den pane Cícho, ne že by na tom zase nějak extra záleželo, ale při počtu úmrtí 1538 v letech 18 a 19 a při počtu obyvatel 10.000.000 faktor F* určitě nebude roven 0,000387...

P. Zinga 28.9.2020 10:15

Nevím, kdy byl tento článek napsán: minulý týden zakázal Trump presidentským výnosem uzavírání smluv s organizacemi a firmami, které se řídí "woke" politikou. Rovněž dotace těmto organizacím byly zakázány.

Například firma "Tom&Jerry", hlásící se k BLM, dodávala potraviny armádě. Teď má utrum.

P. Zinga 28.9.2020 10:04

Autore, máte velice široké pojetí "komunismu": 40% v Německu?

"Socani" nejsou komunisté a mluvit o zelených jako o komunistech?! Když jejich politika postihuje především lidi práce a prospívá bohatým a bohatším? Ještě tak "Die Linke", ale ti mají tak 10%.

F. Navrátil 28.9.2020 9:54

Cui bono? V čí prospěch? To je otázka, kterou si musíme položit při rozšiřujícím se multikulturalismu, genederismu a greténismu. Kdo usiluje o rozvrat společnosti, rodiny, státu a ekonomiky? A jaký je skutečný cíl, pro který jsou tyto prostředky používány?

J. Plzák 28.9.2020 9:07

Zrušit všechny university? Stačilo by zrušit jen ty, které nemají vyvážený poměr kateder humanitních a technických. Při čemž nutno přiřadit katedry a školy ekonomické k humanitním a tím zredukovat jejich neblahý vliv na společnost.

D. Bystriansky 28.9.2020 8:40

Soumrak? Progres! Ke spuštění evropského roku 68 byl zapotřebí agent východoněmecké Stasi, který v Západním Berlíně zastřelil revoltujícího studenta. Trvalo desítky let než se to odhalilo.

V dnešním světě stačil totálně zdrogovaný černý kriminálník napadený čínským virem a současná Demokratická strana USA!!!

J. Nevrkla 28.9.2020 8:13

Mám podobný názor a obavy jako pan Cicha. Mění se atmosféra ve společnostech, už to třeba není jen na Merkelove, Němci to takto chtějí a volí. Velký vliv má zřejmě globizace a z toho vyplývající narůstající sociální rozdíly, které často vedou k revolucim.

P. Zinga 28.9.2020 10:08

..." Němci to takto chtějí a volí."...

Ano. Na jednu stranu si stěžují (70%!), že nemůžou říkat, co si myslí (třeba o migraci) a pak jdou do skutečně svobodných a tajných voleb a dají 94% hlasů stranám (poslední volby v Porýní-Westfálsku), které podporují to, o čem se Němci bojí veřejně vyjádřit svůj názor.

T. Kohout 28.9.2020 6:57

Co se týče německé Angely, mám takové neblahé tušení, že po ní může přijít ještě daleko větší šílenkyně. Vůbec bych se tomu nedivil. Toto období šílenkyň může trvat takových nějakých 500 let, hrubý odhad. Jednou pomine, ale za našich životů těžko. To hnutí stále nabírá vítr do plachet. (Rád bych se mýlil)

P. Jaroš 28.9.2020 9:11

Myslím, že se skutečně mýlíte, chalifátu bude těžko vládnout žena.

J. Vintr 28.9.2020 2:48

Jestli prezident Donald Trump opravdu řekl to, co je napsáno v úvodu, pak je velký důvod k optimismu, že se to v Americe pohne správným směrem. Kořen zla je totiž právě ve vymývání mozků mládeže školským systémem. Měli by okamžitě zrušit všechny univerzity, které neposkytují praktické vzdělání a vyyházet na dlažbu všechny jejich pedagogy.

T. Kohout 28.9.2020 7:05

Zrušit univerzity - zajímavý názor. A co by ti socio vědátoři asi dělali potom? Mám obavu, aby to pak nebylo ještě horší. Asi jako když Bush jr. zrušil iráckou armádu. Co se stalo s těmi lidmi? Založili si něco daleko horšího.