29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SVĚT: Proč žijeme v absurdním světě?

Nezdá se vám někdy, že se svět zbláznil? Kdykoli kliknu na nějakou internetovou stránku novin, nestačím se divit. Celý ten politický rambajs v Americe i v Evropě má většinou společného jmenovatele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Venc 15.4.2013 11:59

Výborný článek, ale..

Mám problém s předposledním odstavcem, kde autor píše o novátorské, dynamické židovsko-křesťanské civilizaci.

Domnívám se totiž, že dnešní euroatlantická společnost již nežije judeo-křesťanskou kulturou, ale mainstreamem náleží ke kultuře osvícensko-marxistické.

Dnešní společnost ztratila povědomí o Bohu. Společnost, která přestává respektovat Boha ztrácí svou perspektivu.

Výše zmíněné kultury jsou naprosto rozdílné, nejsou slučitelné nebo zaměnitelné. První je kulturou naděje a druhá, podle papeže Jana Pavla II, kulturou smrti.

Je velikou chybou se domnívat, že obě kultury mohou získat ve společnosti rovnoprávné postavení, nebo dokonce, že ho snad musí v demokracii mít. Vždy to bude pouze ta jediná z nich, která bude mít hlavní slovo. Vidíme, že vítězí osvícensko-marxistické kultura a vede společnost k relativizmu a multikulturalismu.

J. Tachovský 15.4.2013 12:31

Re: Výborný článek, ale..

Ja bych do toho boha netahal. Navic je to spise fiktivni postava

V. Venc 15.4.2013 12:54

Re: Výborný článek, ale..

Ad Tachovský

Samozřejmě jste svobodný občan, nemusíte Boha nikam tahat, ale máte potom problém: komu, čemu věřit, jakým pravidlům.

Věřit sám sobě, je sice dobré, ale potom sám jste sobě bohem nebo jinak za boha máte demokracii, humanismus, stranické ideály...a nelišíte se moc od primitivních lidí, kteří věří ve vodu, zemi, slunce, čaroděje...(a svou kulturou nejsou schopni dosáhnout pokroku a rozvoje).

P. Rada 15.4.2013 16:33

Re: Výborný článek, ale..

Já naopak za tím přenášení osobní odpovědnosti které ke zmíněné svobodě patří na hlavu někoho jiného - třeba i údajně nejvyššího - vnímám nevyslovenou potřebu zbavit se nepříjemného problému.

S tou vírou je to totiž opravdu zašmodrchané a problematické od samého počátku. Neobejdem se bez ní už záhy po narození (základní víra ve svět) a i později když začnem brát rozum tak ji rádi a často zneužíváme (náboženké konflikty... ).

A. Kaňka 15.4.2013 12:53

Re: Výborný článek, ale..

zdá se vám?

kámen úrazu je v tom, že u složitých problémů (řízení společnosti k nim patří) lze jen velice těžko poznat, které řešení je diktováno "zdravým rozumem"

autor operuje osvíceneckými pojmy jako lidská přirozenost, ve které moderní antropologie už moc nevěří. podle ní je lidská "přirozenost" kulturně podmíněný pojem

kdyby se důsledně uplatňovala prudentia, měli by v USA ještě pořád otroky a v Evropě by se upalovalo (co je považováno za neúnosně kruté, není dáno přirozeností, ale kulturou)

k panu Vencovi - osvícenské hodnoty jsou v podstatě hodnoty biblické, uplatněné do důsledků. osvícencům jenom ze záběru vymizel Bůh

V. Venc 15.4.2013 13:01

Re: Výborný článek, ale..

Ad Kaňka

Viz ad Tachovský.

"Kulturně podmíněný pojem" (?) a jakým, čím vlivem skončilo otrokářství, upalování, ...

O biblické hodnotě bez Boha asi nemůžeme hovořit, že je biblická. Vlastně můžeme, ale jenom jako zmatení zastánci relativizmu!

A. Kaňka 15.4.2013 13:32

Re: Výborný článek, ale..

Otrokářsví skončilo vlivem biblické, potažmo osvícenské (pamatujete? svoboda, ROVNOST, bratrství) myšlenky, že všichni lidé jsou si rovni (před Bohem, nebo zákonem)

bibli vlastní je určitý étos vyplývající z jistého pojetí toho, co je člověk. osvícenství má tento étos v podstatě totožný, jenom neříká, že byl ustaven a zjeven Bohem, ale ž vyplývá z lidské "přirozenosti"

pomýlení nemusí být jen "zmatení zastánci relativizmu", ale i nevzdělaní zastánci zjevené pravdy (promiňte, že nadávám, ale Vy jste začal)