28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 20.5.2010 20:31

Nebylo vytvořeno ještě nic lépe fungujícího,

než systém výrobce, obchodník, kupující. A nad tím rychle fungující rozhodčí (soud, chcete-li státní soud).

Historie učí, že ti kdo si mysleli, že vědí něco lepšího a dokázali to prosadit v rámci státu, byli brzy plaite (ten stát bohužel, nikoliv jednotlivci).

Klaus jen cituje osvědčené obecné učebnice ekonomie, bohužel je novátory označován za extrémistu.

Š. Hašek 20.5.2010 20:25

Nebylo vytvořeno ještě nic lépe fungujícího,

K. Janyška 20.5.2010 19:17

Kajan

Milý pane prezidente,

rozumím Vám a vím o čem mluvíte ! Cesta k porozumění lidskému světu vede jen přes znalost teorie spontánních řádů, přes nic jiného ! Bez díla mistra Hayeka a jeho žáků se lidé neobejdou už nikdy ! Zatím nevědí, že na spontánní řády mohou mít vliv je minimální  a časem dokonce čím dále tím menší ! Složitost lidského světa bude muset být ponechána právě jen silám neosobním ! Dzp.

V. Brož 20.5.2010 14:13

Trh je bůh

Trh je bůh. Tak mi to někdy připadá. Nemám nic proti trhu, ale je jisté, že určitá regulace zde musí být. Bez regulace  má trh vždy tendenci k romu, že provede nějakou lumpárnu viz finanční krize. Příkladem je regulace trhu v zemědělství v EU. Pokud by nebyl regulován, nadprodukce by  brzy  způsobila jeho zhroucení. Ostatně neznám jediný systém ať v neživé, či živé přírodě, který by fungoval bez regulace. Samozřejmě typ regulace formou centrálního plánování za komunismu byl exces, který se sám zahubil.

V. Kusý 20.5.2010 14:58

Re: Trh je bůh

Na jednoduché tvrzení-regulovat!  jednoduchá otázka. CO?

B. Jelínek 20.5.2010 15:20

Re: Trh je bůh

Trh = dobrovolná směna. Zaměňujete příčinu a následek - právě regulace (tady nezáleží na množství - to má vliv jen na časový posun) jsou příčinou nedostatků nebo nadbytků. Pro důkazy se vraťte o 20 let zpátky do výrazně regulovaného prostředí řízené ekonomiky. Ono bylo něčeho "akorát"? Od toho, aby nedošlo k Vámi oblíbené "nadprodukci", máme cenový mechanismus. Popřemýšlejte o tom co se asi stane, když ho budete uměle vychylovat.......pokud to není na Vás moc složité

V. Kusý 20.5.2010 15:39

Re: Trh je bůh

Však se zeptejte "regulátora" kde začít a kde skončit, co regulovat a co ne.Žádný Vám racionálně neodpoví.Ale regulovat, to se golubčikům zachtělo.

V. Brož 20.5.2010 15:45

Re: Trh je bůh

A přece se točí.

V. Kusý 20.5.2010 17:09

Re: Trh je bůh

Nemám nic proti trhu ALE?! Konečně taky "argument".

A. Novák 20.5.2010 15:27

Re: Trh je bůh

pokud to nevíte, tak finanční krize měla svůj prapůvod v regulaci. Americký vládní program "bydlení pro každého" natolik pokřivil trh s hypotékami, že se s tím svezla celá ekonomika...do kytek.

V. Kusý 20.5.2010 20:42

Re: Trh je bůh

Trh a zhroucení z nadprodukce? Když nemám odbyt, začnu vyrábět nebo pěstovat něco jiného.Ta nadprodukce byla vždy způsobena regulací v opačném smyslu.To znamená, že byli výrobci uměle motivováni.Sami od sebe by se řídili tržními zákony.A regulaci v přírodě zavedl teprve člověk!

V. Brož 20.5.2010 21:26

Re: Trh je bůh

Mýlite se, právě v přírodě můžeme sledovat neustále opakující se regulační principy. Například, když se nějaký druh přemnoží, dojde k vyčerpání jeho potravinových zdrojů a začnou se jeho stavy snižovat. Takže naopak v přírodě kontinuálně dochází k nesčetnému množství regulací. 

V. Kusý 21.5.2010 7:33

Re: Trh je bůh

Ale tím, co jste napsal, jen potvrzujete SAMOregulaci v přírodě! A tento jev v tržní ekonomice nikdo nezpochybňuje. Ale v přírodě s regulací neexperimentuje Brusel, nebo snad myslíte, že ussurijští tygři dostávají dotace na maso, když jim hrozí vyhynutí? A ta zvířata, která už vyhynula, zmizela sama, nebo působením člověka, ergo regulací? A to, k čemu v přírodě dochází, je AUTOregulace.

P. Brodský 20.5.2010 12:25

Čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné

skandují ovce v Orwellově románu "Farma zvířat". Evropská politika ve čtyřicátých až šedesátých letech dvacátého století byla do značné míry ve znamení hesla levice je dobrá, pravice je špatná. Dokonce Gaulisté, když po převratu v r. 1958 vyhráli volby, odmítli sedět ve francouzském parlamentu na pravé straně a vynutili si tak zrušení jeho tradičího(již od Velké revoluce) rozdělení na pravici a levici(z něhož se tyto termíny původně narodily).

Od sedmdesátých let se začala situace obracet a ve východní Evropě se z pochopitelných důvodů stalo naopak slovo levice slovem sprostým.Přinejmenším mezi lidmi schopnými psát do novin nebo alespoň na internet(tzv. intelektuálové). Václavu Klausovi je nutno přiznat, že se k této bezobsažné ("lidovými masami" milované) terminologii příliš neuchyluje a, alespoň v tomto textu, hovoří daleko konkrétněji o trhu a regulacích.

(Kdysi, v dobách těsně po r. 1989 Klaus termíny pravice a levice dokonce ironisoval, rychle se ale vzpamatoval a přestal "čůrat proti větru". Později dokonce jeho spolupracovník Macek vrátil rozpadlou ODS do hry inteligentním použitím hesla "do leva anebo s Klausem?" Po volbách Klaus ovšem s nadhledem heslo modifikoval na zásadu "Do leva s Klausem a Zemanem")

Schema regulace anebo svobodný trh je sice konkrétnější než obdobně schematické dilema pravice nebo levice, je ale stejně zavádějící. Hospodářská politika vyžaduje obojí, a její úspěšnost zavisí především na zdařilém namíchání obou složek. Ostatně sám pojem trhu v sobě obsahuje fundamentální složku regulace.(Pokud by do města na tržiště mohli kdykoli svobodně vpadnout lupiči a trhovcům zboží prostě skonfiskovat, pak by se v takovém městě velké trhy prostě přestaly konat, neb by se trhovci  nedostavili.)

Nicméně lid chce mít jasno. Jsou dobré čtyři nohy anebo dvě? Je dobrý "svobodný trh" anebo regulace? A proto budou v demokratické politice vždy působit jasně se vyjadřující Klausové. Pochopitelně ke škodě svých voličů i odpúrců.

B. Jelínek 20.5.2010 15:10

Re: Čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné

Myslím, že toho nechápete více (možná by jste si něco mohl o ekonomii - "lidském jednání"  nastudovat) a pak by jste třeba pochopil, že regulace je také totéž co krádež.......

Jinak nikomu se ještě nic nepodařilo namíchat, protože to z logiky věci není prostě dost dobře možné. :-) 

K. Kužel 20.5.2010 10:08

Obraz summitu celkově pochmurný, ale

to, že rozumný postoj našeho prezidenta nebyl úplně jediný a dokonce našel odezvu, dává určitou naději.

http://karelkuzel.blog.idnes.cz

J. Schwarz 20.5.2010 10:04

Evropa, a Francie

zvlášť na to svoje podrazáctví a vychcanost jednou dojede. Bylo by dobré se od těchhle levičáků s hubami plnými "solidarity" držet co nejdál. Občané obzvlášť jihoevropských států jsou zvyklí na pohodlí a luxus naprosto neodpovídající výkonu jejich společností, ale politici je přesvědčili že na něj mají právo, neboť "společnost" má povinnost se postarat o všechny ber kde ber. Silně pochybuju, že kdokoli z těch levičáků by byl ochoten "solidárně"  snížit svůj životní standard kvůli nějakým nováčkům z východu. Krachující rozežraná Evropa koketující s jihoamerickými diktaturami žádnou zářnou budoucnost neslibuje.

M. Krátký 20.5.2010 8:55

Václave - držte se dál

v tomto kurzu, ale slyší vás vůbec někdo, nebo ještě lépe : chce vás vůbec někdo poslouchat - socializace ( hlavně jižní části ) Evropy je šílená - hezký den

M. Zavala 20.5.2010 5:25

bohuzel dnesni trend je levicovy

a ten Sarkozy - ja si myslel ze bude lepsi nez Sego, a helemese! Anti-ami levicak.

J. Bakulová 20.5.2010 5:16

Ano,

my, kteří jsme vyrostli ve světě neustálého omezování, dirigismu stíáně-stranického, regulace všeho, co regulovat lze i toho, o čem jsme doufali, že regulovat nelze - my máme dost oněch hlasů z EU, které jakoby nás chtěly vracet do let reálného socialismu. Nevím, proč tam chce EU směřovat, ale hrubě se mi to nelíbí.

S. Rehulka 20.5.2010 4:14

summit...

Úvaha Vašeho presidenta Klause, je natolik trefná, že k tomu není co dodávat. Pouze bych ještě vypíchl, že nejen řecký, socanský premier by chtěl "nadnárodní" vlády, ale asi také"nadnárodní" splácení nezodpovědných dluhů. Dále na summitu bylo jasně vidět, že bývalé koloniální, nebo kolonisační země, tedy Francie a Španělsko, se snaží díky jazykovým stykům prosadit ekonomické výhody - Francie pro Afriku, Španělsko pro Jižní Ameriku. Ovšem, co bylo nejmarkantněji cítit, skrytý i otevřený antiamerikanismus ! Nepřeji Evropě nic špatného, mám v Č.R. rodinu, ale "každý je srůjcem svého osudu" a bude-li kolébka naší křestansko-židovské kultury opět v "průseru", koho bude volat na pomoc? Rudou Čínu, nebo to hodné, demokratické Rusko ? Ne, zase to bude na těch Yankies !

T. Kočí 20.5.2010 10:24

Re: summit...

Souhlas.Není pro nás horší cesty než německo-francouzský antiamerikanismus.Projevilo se to už při jednání o radaru.Klaus je sekáč.Vždy jsem to tušil.Teď to vím.