29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SVĚT: Od klimatického žalu k vyhlášení klimatické nouze

V horkém létě 2018 se patnáctiletá švédská holčička rozhodla, že místo školy v pátek půjde demonstrovat před parlament. Proti tomu, že je jí teplo. Stala se miláčkem médií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 8.3.2019 10:09

Je patek

A pomatena teenagerka je zase na ulici místo ve škole. A dospěli na to koukají jak na svatý obrázek.

P. Rada 8.3.2019 23:01

Re: Je patek

Dospělí se na planetě opravdu mnohdy chovají jaksi pomateně a nejen v pátek. Přijde mi to, že jsou fosilama jako jakýmsi "svatým obrázkem" technického věku jaksi zdrogovaní. Chtějí více a ještě více energií, surovin... a povětšinou na dluh... a pokud hrozí, že se budou muset v chamtivosti uskromnít začnou vyvádět jako by se dostavil abstinenční syndrom.

V. Církva 7.3.2019 20:53

Zneužívání nemocných a dětí

Greta Thunberg prý trpí Aspedgovým syndromem. Pokud je to pravda, a uvěřitelné to je, je to důkaz špatnosti klimatických alarmistů, kteří se tak neštítí ničeho.

Zblbnou nemocnou holku a místo toho, aby se káli, že z nich má deprese, zneužívají ji pro svoji propagandu.

Kam až zajdou. Jim spřátelení multikulturalisté zas fotí mrtvého chlapečka. A místo aby vynadali jeho otci a ukázali nesmyslnost masové migrace, použijí to jako důkaz špatnosti těch Evropanů, kteří si myslí že problémy a chodobu světa nelze vyřešit přestěhováním všech so Evropy.

P. Rada 8.3.2019 9:33

Re: Zneužívání nemocných a dětí

O zblbnutí relativně zdravých ve smyslu, že se palneta neotepluje a když - tak, že to nebude mít dokonce fatální následky se příznačně dlouhodobě pokouší právě Kremlík!

Ve stresu zatížení od nebývalých letních veder, sucha, válek .... to už ale dnes bývají ti nejslabší kteří nejvíce trpí. Tedy celosvětově právě i děti kterých se navíc budoucí vývoj týká nejzásadněji.

Š. Hašek 7.3.2019 20:20

Vidím dvě varianty.

Těm patnáctiletým holčičkám dát na holou/umýt nádobí, vyprat kalhotky, uložit mladšího sourozence s vypucovanýma zubama do kanafasu ....

Nebo kmitat podle nich ....

Nic mezi už nevidím, jsem stará škola, skaut a počasí mě více jak šedesát let fascinuje .... s normálníma holkama kol patnácti byla dřív i legrace ......

O. Uživatel 7.3.2019 17:06

Uživatel požádal o vymazání
R. Langer 7.3.2019 17:26

Re: Hlavně neprozrazovat, že

Touché! :-D

M. Šejna 7.3.2019 17:35

o pohybu kontinentů ...

o pohybu kontinentů se učí už na základních školách. Takže je to dávno prozrazeno. Betonovat tedy nikdo nic nehodlá.

Komické je, že s teorií o pohybu kontinentů vyrukoval v roce 1912 klimatolog jménem Alfréd Wegener a tehdy se mu "popírači" smáli a tvrdili, že podobnost tvaru kontinentů není důkazem o tom, že by byly dřive spojeny.

O. Uživatel 7.3.2019 18:16

Uživatel požádal o vymazání
K. Drábek 7.3.2019 20:02

Re: Hlavně neprozrazovat, že

A zakažte knihy o geologii. Velké ledové doby začínají vždy ke konci vrásnění.

J. Ráž 7.3.2019 17:00

Kdo se bojí nesmí do lesa

to jsem slýchával od babičky s následující poznámkou,že když se bude víc lidí bát chodit do lesa, najdeme my více hříbků.

Klima se mění, to je jasné. Ale ono se měnilo už před miliardami let, mění se teď a bude se měnit i během dalších milionů let.

Evoluce rozhodne, kdo změny klimatu přežije a jak jsme se mohli poučit z historie, tak z živočichů přežili jen ti odolní a přizpůsobiví. Ti,kdo se třesou strachy, moc nadějí na přežití nemají.

F. Houžňák 7.3.2019 17:14

No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

problém je v tom, že nevíte, proti čemu máte být odolný a vůči čemu přizpůsobivý. Když se na to tak díváme, přežili ti, co měli štěstí - na tu správnou mutaci, nebo strategii něčeho, nebo tak. A nikdy nevíte předem, co bude výhodné. Podívejte se třeba na vačici, z těch vyšších živočichů, blbá jako štoudev, ale už je tady desítky, možná stovky miliónů let. Co jí umožnilo tohleto přežívání? Nikdo neví.

J. Krásenský 7.3.2019 17:26

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

Její přežívání umožnilo hlavně to, že netušila, že se svět kolem mění a nevymýšlela pitominy kvůli nezaručeným předpovědím.

F. Houžňák 7.3.2019 20:28

To je ovšem jenom takový bonmot,

nikoliv věcný názor.

R. Langer 7.3.2019 17:28

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

Hm, a ono je snad normální něco takového vědět? On to snad člověk někdy věděl? Ono to snad lidstvo někdy vědělo? Vždyť to, co tady tak složitě popisujete je normální ŽIVOT! ;-)

P. Rada 7.3.2019 18:15

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

"Normální život" se odehrává především v relativně ustálených podmínkách které jsou mu normou.

To co se dnes děje je s hlediska geohistorie anomálií která zde už minimálně 55milionů let nenastala. I přechody s dob ledových na meziledové které se vyznačovaly skokem o cca 5C trvaly cca 2000let. Dnes takto radikální změna ale může při zachování součastného trendu proběhnout zhruba za století!

S. Kneifl 7.3.2019 18:19

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

Současný trend je max. 2 ° za století, pane Rado. A musel by vydržet celé století, což je dost nepravděpodobné.

P. Rada 7.3.2019 18:43

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

WHMO to vidí následovně: ...https://www.seznamzpravy.cz/clanek/teplota-by-se-mohla-do-konce-stoleti-globalne-zvysit-o-pet-stupnu-61521 ..... Mám za to, že jsme teprve na začátku procesu kdy se teprve začínají uplatnovat zpětné vazby. Severní polární čepička ještě v létě neroztála a z permafrostu se zatím uvolnuje metan a CO2 nevýznamě. Podívejte se na geohistorickou křivku prognoz. Variant je doposud ve hře více a ve slovenštině je popsal Ač:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

https://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Na křivkách koncentrací hlavních skleníkových plynů je už dnes patrný trend nárůstu strmosti. Zhruba při oteplení o cca 2C začnou být přírůstky od přírodních procesů srovnatelné s antropogenními a později už na lidech přestane prakticky záležet. Trend oteplování na delší dobu by pak nezastavila ani termonukleární válka. Ve hře jsou mimo nevyzpytatelného chování lidského druhu ale i metody geoinženýringu které jediné by snad mohli zásadněji ovlivnit dopady.

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

L. Novák 7.3.2019 20:06

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

Vjedecké odkazy, jen co je pravda... :-D

S. Kneifl 7.3.2019 20:42

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

Všechny předpovědi jsou založené na modelech, které vývoj teplot zatím výrazně přestřelují. Je to právě proto, že počítají s pozitivními zpětnými vazbami, které ve skutečnosti neexistují nebo jsou vyváženy jinými, negativními. Kdyby pozitivní vazby existovaly, zeměkoule by se upekla v době, kdy byla koncentrace CO2 několikanásobně vyšší než dnes. Uvolňování metanu z permafrostu se experimentálně ověřovalo a vyšlo z toho, že to taky nebude tak horké. Emise jsou od roku 1950 v podstatě lineární. Všechny ty "tipping points" jsou jenom neověřené a neověřitelné hypotézy založené na nevalidovaných modelech.

Nic není tak horké jako oteplování v novinových článcích, pane Rado. ;-)

P. Rada 8.3.2019 8:52

Re: No, to není tak úplně pravda?

Pane Kneife uvedl jsem konkrétní zpětné vazby a pokud by jste se nad jejich nelieneárním vlivem omezeným právě teplotou jen trochu zamyslel, sotva by jste dospěl k argumentování typu:

...."zeměkoule by se upekla v době, kdy byla koncentrace CO2 několikanásobně vyšší než dnes"....

S. Kneifl 8.3.2019 16:48

Re: No, to není tak úplně pravda?

Hlavní pozitivní zpětná vazba je vyšší výpar a tím i vyšší obsah vody v atmosféře, což je silný skleníkový plyn. Ovšem spousta klimatologů si naopak myslí (a IPCC aspoň přiznává nejistotu) že to naopak povede k větší tvorbě oblačnosti s výrazným ochlazovacím efektem.

Zkuste se raději zamyslet nad českou gramatikou, pane Rado...

P. Rada 8.3.2019 23:28

Re: No, to není tak úplně pravda?

Pane Kneife neuhýbejte od diskusního tématu klimatickému ke gramatickému a pokuste se rozlišovat zesilování účinku od projevů kladné zpětné vazby.

Pokud naroste jen koncetace nevymrzajícího a prakticky neredukovatelného CO2 v atmosféře o x%, vodní pára jen zesiluje tento efekt ale zkondesovala či dokonce by vymrzla, pokud by byl nevymrzající CO2 s atmosféry zas o stejné x% snížen.

Pokud se ale inicializaci o x% uvolní zas kladných Y% téhož činitele pak po odstranění podnětu proces dál pokračuje. Právě takto se projevuje kladná zpětná vazba. Takový princip je v přírodním prostředí krajně nebezpečný pro svou nestabilitu. Potencilně se chová jako past či požár který lze zapálit sirkou ale když už se rozhoří graduje dokud je co spalovat.

V. Petr 7.3.2019 21:20

Ani desetkrát větší koncentrace CO2 už není schopna výrazně

zvýšit jeho skleníkový efekt. Protože už současná koncentrace zadrží skoro všechno IR záření, které je CO2 vůbec schopen absorbovat!

P. Rada 8.3.2019 9:25

Re: Ani desetkrát větší koncentrace CO2 už není schopna výrazně

Tvrdíte omyl už s několika zásadních důvodů.

Předně proto, že s růstem koncentrrace zůstává sice stejná normovaná spektrální charakteristika ale roste faktická šířka pásma vzhedem k intenzitě vyzařování. Zkuste si připomenout analogii tohoto jevu např při ladění slabé a silné radiové stanice s amplitudovou modulací.

Zadruhé proto, že CO2 podminuje další zesilující účinky vodní páry a tím i urychlené nastartování zpětnovazebnch procesů. Např. tání které povede k růstu imisí metanu s pod permafrostu...

Obecným argumentem je pozorovaná realita zrychlování oteplovacího procesu v součastnosti.

F. Houžňák 7.3.2019 20:26

Nemluvím

o lidech, ale všeobecně. Vy nejste biolog, co?

B. Lukáš 7.3.2019 16:01

Nepřesvědčivé hypotézy p. Kremlíka.

Mám VŠ vzdělání technické, o klimatologii toho moc nevím, ale dle mého mínění jsou články p. Kremlíka na toto téma málo přesvědčivé a to i přesto, že se často snaží do svých článků vkládat grafická znázornění a odvolávat se na nepotvrzené vědecké výzkumy. Z názorově opozičních diskusních příspěvku p. Rady je zřejmé, že p. Rada je v tomto oboru podstatně vědomostně lepší, než autor článku. Jeho názory jsou argumentačně jasné, podložené přírodními zákony, proto je považuji za přijatelnější, než vratké a sebevědomé hypotézy p. Kremlíka.

R. Langer 7.3.2019 16:14

No hlavně že Zelení sedmilháři to potvrzené mají, co? A ty jsi hlavně jeden z nich, zelenáči, tak to na nás tady nehraj. :-D

L. Novák 7.3.2019 16:15

Re: Bernard Lukáš

To má být vtip? :-) Rada jenom blábolí, s vědou to nemá nic společného (což ostatně naznačuje jeho zanícení zelenou vírou a evidentní blbosti, kterými nás tu neodbytně častuje).

Od člověka s technickým VŠ vzděláním a zkušeností bych rozhodně čekal jiné hodnocení, než to, které jste nám představil.

F. Houžňák 7.3.2019 17:10

Pan rada číslo 2 aneb

když se nepochválím sám, kdo mě pochválí? Taktéž staré heslo, známé z Haška: Skromnost krášlí muže, leč pravý muž se krášliti nemá.