28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Obhájce neonacistů

O principech občanských svobod se krásně kecá v abstraktní formě, ale když dojde na zcela konkrétní případy a události, zjišťuje hodně lidí, že na to nemají žaludek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 1.3.2021 18:36

Zastávám názor:

Proti slovu slovem (Masaryk: Demokracie je diskuse, já dodávám: ať je to slovo sebevulgárnější).

Proti facce (násilí) fackou (násilím). Nemám-li tělesnou konstituci na facku svalovci, nechť násilí provede policie.

Ale proti slovu fackou (násilím) neuznávám. (Příklad: v roce 1961 - bylo mi 15 - jsem byl poprvé na prvoligovém fotbale -Sparta - Bohemka. Nějaký Bohemák zařval: To byl ofsajd a vedle stojící Sparťan mu dal takovou pěstí až upadl). To k ilustraci zde prezentovaných mých názorů.

J. Nový 1.3.2021 17:55

Já mám rozporuplní názory. Vím, jaký "hon" se tady udělal na jednoho blbečka, který na nějaké akci zahajloval a zároveň nikdo nekritizuje, že v Německu vztyčili sochy Marxe i Lenina, tu první za účasti tehdejšího předsedy Evropské komise, Junckera. Média nenapadají Německo, že vyplácí doživotní renty bývalým členům Waffen SS a jejich vdovám, kteroužto organizaci prohlásil Norimberský tribunál za zločinnou.

Není kritizováno ani to, že bývalí členové Waffen SS konají pravidelné pochody v členských státech EU - Litvě a Lotyšsku.

Tak jaký si mám asi udělat názor? Kdo z vás v tom má jasno? Já to považuji nejspíše za další pokrytectví, kterými EU překypuje. Ale třeba to vidím špatně. Poradíte? 8-o

J. Hajský 1.3.2021 18:13

Neporadím, ale Váš příspěvek bych podepsal.

U nás se odstraňuje socay Koněva, v Německu se vztyčuje socha Marxe. A furt je Německo náš vzor.

U nás jsou kritizovány důchody bývalým estébákům (do kriminálů s nimi!). v Německu členové SS (mezinárodně uznané zločinecké organizace) dostávají důchody. A furt je Německo náš vzor.

Krystalický důkaz selektivní spravedlnosti.

J. Ptáček 1.3.2021 17:55

Po obsazení Rakouska nacisty si gestapo netrouflo na slavného S. Freuda. Pustili ho s rodinou do Anglie, ale musel podepsat, že se k němu chovali korektně. Podepsal a připsal vlastní rukou:

"Mohu každému gestapo vřele doporučit".

Sigismund (pravé jméno) Freud

J. Špicner 1.3.2021 18:20

Prosím o uvedení zdroje. Zatím jsem se s touto informací nesetkal; což je možná obecně signifikantní pro sdělování údajů, jimiž nejsme nadšeni.

Děkuji JŠ

J. Ptáček 1.3.2021 19:50

Jan Zábrana, Celý život (2), Torst 1992, stránku bohužel nemohu najít, jen jsem si to opsal. Ale protože oba díly knihy vlastním, najdu si čas a stránku snad najdu.

M. Sedláček 1.3.2021 13:18

Každý má mít příležitost se sám znemožnit. Pokud by během pochodu zároveň hlásali "do plynu", bylo by v pořádku je v sebeobraně postřílet.

J. Nový 1.3.2021 18:00

A kdyby křičeli: "do koše"?

P. Milan 1.3.2021 10:57

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Psal-o-migrantech-ma-jit-na-prevychovu-Policie-CR-se-cinila-Veta-o-odsunu-Nemcu-a-Benesovi-653438

S Foldynou ani jeho asistentech bych nechtěl mít dvojdomek (se žádným socanem, pro úplnost).

Nicméně zmíněný proces je názornou ukázkou, jak moc bychom zde nějakou ACLU potřebovali.

M. Pivoda 1.3.2021 11:03

S Karlem Šebestou, který se zde preventivně podepisuje jako agent "Milan Prokop", bych určitě nechtěl mít dvojdomek.

J. Kombercová 1.3.2021 13:26

On nejspíš s vámi také ne, co tedy řešíte?

L. Novák 1.3.2021 14:09

Agent "Akát" Pivoda má větry, tak si přišel upšouknout... ;-)

M. Pivoda 1.3.2021 18:59

Parchant Ladislav Novák je právně nepostižitelný.

To je právě charakteristika polistopadové demokracie.

Ladislav Novák a Jiří Zlatuška měli být vyhozeni z univerzit. To se těžko dohání, po cca 30 letech.

P. Moravčík 1.3.2021 10:46

Karikatúra v článku to všetko vyslovuje v geniálnej skratke.

L. Novák 1.3.2021 10:09

Pěkně sepsaná problematika svobody projevu/slova. Známé téma i z dnes už kultovního díla Miloše Formana "Lid versus Larry Flynt" (1996):

https://www.csfd.cz/film/2983-lid-versus-larry-flynt/

Čas od času si ho doma pustím, pasáže výkladu svobody slova v projednávání kauzy Larryho Flynta u Nejvyššího soudu USA (u nás Ústavní soud) jsou skvostné a je to asi nejlepší výklad svobody pro laickou veřejnost, jaký jsem kdy slyšel. Miloš Forman za toto dílo zaslouží velké uznání.

Podobně zaměřený je i o 20 let mladší film "Popírání holocaustu / Denial" (2016):

https://www.csfd.cz/film/418433-popirani-holocaustu/

Děj filmu se odehrává kolem přípravy důkazů a průběhu soudního procesu Deborah E. Lipstadtové, historičky obžalované Davidem Irvingem (popírá holocaust) z urážky na cti. V soudním sporu probíhajícím u britského soudu musí obžalovaná (zastupovaná elitní právnickou společností) prokazovat, že holocaust skutečně proběhl a že Irving zcela záměrně lže, když tvrdí a píše, že se jedná o výmysl.

Není lepšího seznámení se s problematikou holocaustu pro mladší generace, než shlédnutí tohoto mimořádného a kvalitně herecky obsazeného filmu. Kdo si rád užívá filmy s dlouhými pasážemi soudních procesů a jejich příprav, určitě film ocení. V ;-) R^

K. Křivan 1.3.2021 9:20

Každý má právo psát co si myslí. Každý má právo to nečíst.

J. Hajský 1.3.2021 18:16

R^

B. Rameš 1.3.2021 9:16

Nejsem rozhodně právník, ale pár vět si dovolím.

Vidím zde dva problémy.

První je v tom, že poměrně dosti lidí nadšeně přitaká represi proti něčemu, co se jim osobně nelíbí. Netuší jaksi, že ve chvíli, kdy se něco, co sami dělají, znelíbí většině ostatních, může podobná represe dopadnout i na ně. Bohužel se to vztahuje i na lidi jinak inteligentní. Tuto vlastnost nadšeně využívá většina (skoro) totalit, které nejsou založeny přímo na prosté hrubé síle.

Druhý problém je v oné často citované notorietě "moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného". To zní moc hezky, ale definovat v praxi onu hranici je velice obtížné. Je větší moje svoboda poslouchat na zahradě ptáčky, nebo sousedova svoboda poslouchat rádio? Je větší moje svoboda vychutnat si v klidu oběd v restauraci, nebo svoboda rodiny se dvěma psy a třemi malými dětmi zajít si společně na oběd v "italském" stylu? Příkladů každý najde mraky a zdaleka nemusí být takto triviální.

K. Křivan 1.3.2021 9:33

ad 2) Ptáčci mají přednost před radiem. To se dá zmírnit hlasitost nebo nasadit sluchátka.

V. Novák 1.3.2021 10:30

Jednoduché - pokud vaše svoboda otravuje jiné, je třeba ji omezit. Nechť si dělá mnohočlenná a vícepsí rodina jakýkoli bordel, pokud ten zůstane v její bublině a nebude otravovat hosta u vedlejšího stolu, je to její věc. Že to fyzicky nejde?

No tak na to máme společenská pravidla a bordelmacher se halt musí uskrovnit.

B. Rameš 1.3.2021 17:17

Tak něco méně triviálního. Je více moje svoboda psát nějaké komentáře, nebo svoboda těch, kterým se nelíbí? Je více moje svoboda žít jako homeless, když se mi to líbí (a nepřekračuji žádné zákony), nebo svoboda těch, kterým takoví lidé vadí a nechtějí se na ně dívat?

Otravují oni mě, nebo já je?

V. Novák 2.3.2021 0:02

Každý má právo vaše komentáře nečíst. Tudíž vaše svoboda je psát nikomu žádnou svobodu nebere. Ledaže by z nich museli dělat ranní výběr na nástěnku - ale to snad nehrozí.

Bezdomovec, který neotravuje žebráním ani puchem (no, to bych chtěl zažít) nechť si bezdomoví dle libosti. Ale páchnoucího bezdomovce v tramvaji nechci - ten omezuje svobodu mého nosu. A obvykle drasticky...

J. Nový 1.3.2021 17:59

Svoboda cyklistů na silnicích otravuje mne, řidiče auta.

Co vy vidíte "jednoduché", já vidím velmi složité.

V. Církva 1.3.2021 16:30

Samozřejmě člověku je asi přirozené pacifikovat ty co se mu nelíbí. Vyhazovat z práce a dělat si seznamy těch co mají nesympatické názory. Ti co pochopili co je svoboda a tolerance ale ví že to tak dělat nejde. A právě proto musí právo před takovými svobodu chránit.

Jinak vaše příklady ukazují že definovat svobodu tak složité není. Posloucháním ptáčků souseda nerušíte Co se týká obědu v restauraci, pokud si u toho prdnete vadíte té rodině se psy, jinak ale někomu psi a děti naprosto nevadí a je rád když do restaurace přijdou. Proto se to řeší třeba tak, že do některých restaurací psi povolíte a v jiných zakážete, vy si pak vyberete kam půjdete.V některých lázníc nesmí děti do bazénů, nebo dodržovat klid.

Takže, zas tak složité to nebude. Někdy stačí víc komunikace mezi lidmi, někdy na darebáky tvrdý metr. Sousede máte to audio moc nahlas. Aha, já ani nevěděl že je to tak slyšt. Ale mládeži mohli by jste to zeslabit? Ne, rozbijeme ti hubu. Dobrá, policie a raus zpátky do rozvojových zemí když sem nepatříš.

V. Církva 1.3.2021 7:04

Kde ty doby jsou. ACLU bychom skutečně potřebovali. Škoda že teď v USA změnila a nedokáže, nebo možná ani nemá zákonné podklady jít proti cenzuře Facebooku. A organizace a zákony proti šikaně většiny by potřeboval celý svět.

Na druhé straně je pravda, že svět má trauma že v Německu nedokázali zastavit Hitlera a v Rusku Stalina s Leninem. Jenže v Německu už buršáci byli minimálně o 150 let dřív a marxisté vznikli taky před Leninem. Jinými slovy jak udělat aby lidi nebyli magory? Snsd svoboda slova a boj proti šikaně by mohla být řešení. Ono totiž sebekorekce Němců proti buršáctví a rasové nadřazenosti měla vzniknout už 150 let před Hitlerem v Prusku. To nedostatečná svoboda slova a předpokládám šikana lidí jiných názorů neumožňovala.

Dnes je na Západě evidentní šikana těch, kdo nesouhlasí s marxistickým BLM, agresivním islámem, nebo utlačováním bílého muže. A dokud tuto šikanu Západ nevyřeší, putuje do sebezáhuby.

K. Křivan 1.3.2021 9:04

"nemá zákonné podklady jít proti cenzuře Facebooku."

Když to nejde podle zákona musí to jít podle přírodních zákonů. Zastřelením Zuckerberga dosáhnete, že jeho dědici si ta svinstva rozmyslí.

L. Novák 1.3.2021 9:31

Jasně. Majitele sousedního pozemku, který vám nedovolí tam chodit a dělat si, co chcete, je třeba zastřelit! A budete mít volný vstup!

Nedělal jste v komunistické ČSLA politruka? 8-o

K. Křivan 1.3.2021 9:38

Ježíšmarjá, vy jste ale hloupej ! ;-D;-D;-D

Facebook zve lidi a není pozemek. Od roku 1968 žiji v Německu a BW nemá politruky. Jasný vy troubo ?

L. Novák 1.3.2021 10:14

Facebook je soukromá firma a ten, kdo se dobrovolně stává jejím klientem, při registraci potvrzuje souhlas s jejími pravidly. Když firma prohlásí, že je porušil, a omezí mu zveřejňování textů nebo zablokuje účet, může si jít stěžovat leda na lampárnu nebo ke konkurenci. ;-)

J. Sedlář 1.3.2021 16:33

Jak říkáte, soukromá firma, její hřiště, její pravidla. Nebojte se, dočkáte se.

Provider, operátor, dodavatel plynu, elektřiny, vody, banky.... Vše soukromé firmy. Taky pudete na lampárnu nebo ke konkurenci... ehm pokud ji nevypnou jako Parler. Psát o retroaktivitě nových pravidel je už jen taková třešnička na dortu.

Proč nám ale tohle "její hřiště, její pravidla" jaksi neplatí všude??