16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SVĚT: Konfrontační politika není užitečná

Nedávný varšavský summit NATO a jeho závěry ve vztahu k Rusku, jež počítají s odstrašováním i se spoluprací, se dostaly do mediálního stínu především v důsledku brexitu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hamal 31.7.2016 14:19

Chybí pud sebezáchovy?

Ruské dějiny v průběhu staletí jsou plné příkladů, kdy se pokoušely západní imperiální mocnosti podrobit si Rusko vojenským útokem, ale nevyšlo to. Agresivita vůči Rusku plyne ze západního ekonomického systému kapitalismu, který plodí imperialismus jako svůj nástroj pro vyvlastňování cizích přírodních zdrojů a podrobování si cizích národů. Rusko jako největší národ podle rozlohy na Zemi je a vždy bylo primárním cílem.

Podle Wolfowitzovy doktriny Spojené státy musí zabránit každému státu s dostatečnou mocí ohrozit americké unilaterální akce. Rusko té úrovně dosáhlo. Ve válkách - Afghánistán, Irák, Sýrie - byla konstantním jevem démonizace lídrů místních vlád, Kaddáfi, Hussein, Assad. Tomu vzoru odpovídá i démonizace Putina.

Vzhledem k tomu, že USA nedokázaly zvítězit nad pár tisíci Talibánců, nemouhou zvítězit ani v konvenční válce proti ruské armádě, a zbývá tedy nukleární válka. V takové válce však vyhrát nelze. K jejímu vzniku ale stačí malé nedopatření, chybná kalkulace...Spoléhat při konfrontační politice na Putinův dobrý úsudek a chladnou hlavu nesvědčí o dostatečném pudu sebezáchovy.

Prameny: http://www.informationclearinghouse.info/article44944.htm http://www.paulcraigroberts.org/2016/03/24/the-real-likelihood-of-a-nuclear-war-paul-craig-roberts/

J. Vintr 31.7.2016 15:51

Re: Chybí pud sebezáchovy?

Papouškujete pitomou ruskou propagandu. Samé blbosti.

M. Prokop 31.7.2016 16:36

Re: Chybí pud sebezáchovy?

Asi nějaký nablblý mlaďas, který si nepamatuje ruský, posléze sovětský, nyní opět ruský imperialismus, živený mesiášstvím a paranoiou. A žvaní o kapitalismu.

J. Krásenský 31.7.2016 20:31

Re: Chybí pud sebezáchovy?

Je Ruský imperializmus jiný než americký, anglický, francouzský a německý? Zapomínáte, že ruská vojska byla v Paříži po porážce napoleona a odtud jsou stánky rychlého občerstvení ve Francii i u nás nazvány "bistro". Zločinné není Rusko ani Rusové, ale marxizmus a jeho klony leninizmus a stalinizmus a pro nás aktuálně trockizmus, neomarxizmus a levicový liberalizmus, které vládnou po obou stranách atlantiku a přímo ohrožují naší svobodu i životy.

M. Prokop 31.7.2016 20:43

Re: Chybí pud sebezáchovy?

Ruský imperialismus byl před marxismem (leninismem), je i po něm.

Na rozdíl od amerického a hlavně britského přináší bídu a právní nihilismus.

J. Krásenský 31.7.2016 22:03

Re: Chybí pud sebezáchovy?

No, to co přináší dnešní USA, Británie a EU je právní nihilizmus - zrušení presumpce neviny je toho dokladem. Bída nás teprve čeká.

M. Prokop 31.7.2016 22:14

Re: Chybí pud sebezáchovy?

Jestli byste místo toho chtěl ruský systém nabobů poslušných svého cara a bezprávného plebsu, tak to "potěš koště".

J. Jurax 31.7.2016 19:25

Re: Chybí pud sebezáchovy?

Ale kuš - trošku ten Váš žgrynd obrátím - nuže, vzhledem k tomu, že SSSR nedokázalo zvítězit na mudžaheddíny, nemůže tuplem RUsko, neboť proti časům SSSR oslabené, zvítězit v konvenční válce proti americké armádě, resp. proti NATO. Zbývá tedy nukleární válka. Co Vy na to při Vašem vzdělání?

A první odstavec je jak opsaný ze školení PŠM.

A k imperialismu - naopak Rusko bylo poslední zemí, jíž se rozpadla koloniální říše - až rozpadem SSSR. Rusko bylo akorát výjimečné tím, že si své kolonie dobývalo ve svém příhraničí.

J. Lancik 31.7.2016 20:15

Re: Chybí pud sebezáchovy?

Jeste se ta ruska kolonialni rise nerozpadla docela. Rusko vedlo kolonialni valku v Cecne podobnou alzirske a vyhrano na Kavkaze jeste zdaleka nema, vecne se tam bouri Dagestan, Indussko Cerkesove atd. Snad jednou pochopi (Putin sotva) nesmyslnost vnucovani a ze nasilim nic neziskaji. Zrudy jako Kadyrov nic neresi.

K. Janyška 31.7.2016 11:08

Rusům se nedá věřit. Proto je spolupráce s nimi

bezpodmínečně nutná... Dzp.

J. Vintr 31.7.2016 10:42

Ano Rusko by mělo změnit

konfrontační vztahy k Západu a začít spolupracovat. Jenže to by museli uznat, že mají holý zadek. Takže radši zůstanou v zákopech a budou si hrát na to, že Západ je jejich nepřítel ...

P. Čech 31.7.2016 12:54

Re: Ano Rusko by mělo změnit

To máte sice pravdu, ovšem pozor! Totéž platí pro země t. zv. Západu, které by měly změnit své konfrontační vztahy k Rusku Musíme si uvědomit, že zejména Rusko a USA svou politiku nezmění potud, dokud ostatní státy budou uznávat t.zv. sféry vlivu a nebudou se bránit do takových sfér patřit. Pokud by totiž Rusko a USA zůstaly se svou velmocenskou politikou osamocené a ostatní státy by prováděly politiku suverenity a svobody, t. zn. přísné neuznávání nějakých sfér vlivu, potom by ona konfrontační politika na obou stranách nutně ustala. Můžeme si za současný stav všichni sami. Zejména tím, že se snažíme někam patřit.Každý stát totiž patří tam, kde se geograficky nachází a nikoliv na západ, ani na východ.

M. Prokop 31.7.2016 16:37

Re: Ano Rusko by mělo změnit

Sféry vlivu, nebo Brežněvova doktrina?

Pro zajímavost, jaká sféra vlivu je Kuba nebo Venezuela?

J. Jurax 31.7.2016 0:24

Politika konfrontace možná je kontraproduktivní

Politika dělat jakoby nic či politika ústupků by ovšem byla pitomá. To ale není důvod k nějakému harašení zbraněmi na naší straně - to ruskou paranoiu jen podporuje.

Dlužno připomenout, že politika konfrontace se vyhrotila až po Krymu a podpoře separatistů na východní Ukrajině.

Poťouchle bych ale dodal, že ani Západ není bez viny. Jednak jedná schizofrenně - podpora separatistů (mimochodem muslimských) v Kosovu byla dobrá (podporoval Západ), podpora separatistů na východní Ukrajině je špatná (podporuje Rusko), jednak na ukrajinské krizi se Západ taky podepsal.

M. Prokop 31.7.2016 16:39

Re: Politika konfrontace možná je kontraproduktivní

Viděl bych jistý rozdíl mezi Kosovem a Ukrajinou: V Kosovu Srbové řádili jak černá ruka (paramilitární bandy), na Ukrajině nic takového nebylo, tam začali řádit separatisté.

J. Jurax 31.7.2016 19:33

Re: Politika konfrontace možná je kontraproduktivní

Jistý rozdíl samozřejmě ano - ale i tak je to k zamyšlení.

A ještě - albánští bojovníci z band UCK řádili jako ruka neméně černá.

M. Prokop 31.7.2016 20:45

Re: Politika konfrontace možná je kontraproduktivní

Ono je to vůbec v kraji zvykem, snad s vyjímkou Slovinců. Ti ovšem patřili do Cislajtánie, zbytek do Translajtánie. Ještě vliv osmanské říše a je to znát.

B. Hudzieczek 31.7.2016 0:04

Pane Jičínský,

Rusové, resp. SSSR, kterému Rusko dominovalo, prohráli v roce 1990 studenou válku. V důsledku toho ztratili vliv na své východní satelity a rozpuštění Varšavské smlouvy byl formální akt, který jen konstatoval realitu.

Záhy na to se rozpadli i SSSR, takto poslední velká koloniální říše na zeměkouli. Vstup bývalých sovětských satelitů, potažmo kolonií, do NATO bylo výsledkem vůle politických reprezentací těchto zemí.

Nikdo na Západě nepřipomínal Rusku, že vlastně prohrálo válku. Rusko spolupracovalo ve vojenské oblasti se Západem, dokonce se jednu dobu spekulovalo o vstupu Ruska do NATO.

Dnešní Putinova politika se snaží obnovit a posílit svůj vliv v bývalých sovětských republikách a ve státech tzv. východního bloku. Rusko nemá ekonomicky co nabídnout, a proto se snaží zastrašovat. Nejhorší je ovšem propaganda uvnitř Ruska, která občanům RF vtlouká do hlavy názor, že NATO chce zahájit válku proti Rusku. Je to úplně stejná psychóza, jaká panovala v zemích Varšavské smlouvy počátkem 80. let 20. století v souvislosti s rozmisťováním raket středního doletu Pershing II v záp. Evropě. O tom, že je to reakce na dřívější rozmístění raket SS 20 a na rozmístění jaderných zbraní na území členských států VS mimo územ SSSR, se pochopitelně sovětská propaganda tehdy nešířila.

Š. Hašek 30.7.2016 17:24

Náš úhlavní/Zeměnepřítel Rusko.

Topí pod 80% sporáků v městech a dědinách (i lesních) v ČR. Jeho turisté plní pokladny měst a Babišovu kasičku na socanské zadarmo výdobytky. Ruští občané kupují za nefalšované měny nemovitosti v ČR. Rusko plní smlouvy do poslední flašky vodky do TESCA. Asi to Kalouskovi/Štětinovi nestačí.

Holé zadky se diví, že si nemohou koupit dům, ale že si ho koupil nějaký "špinavý" Rus. Jo chlapci v Karlsbadu/vod Škromacha makejte!!!!!

Proč už dávno nemáme stejné smlouvy s nějakým muslimrevolucedemokracie státem?????? Nebo s Majdanem???????? To bude žůžo.

Nemám z toho nadšení (důležité), ale kecy blbky z TOP09 soudružky Langšádlové mě dokáží vytočit. Stejně jako plky těch novokandidátů na presidenta, co jich je jak okurek v srpnu.

Zkráceno, zjednodušeno, nechci zdržovat a šetřím klávesnici.

M. Prokop 30.7.2016 21:06

Re: Náš úhlavní/Zeměnepřítel Rusko.

Zkrácen, zjednodušeno, úplně mimo.

V. Dostál 30.7.2016 16:25

Úvahu lze vést asi takto:

Rusko vlasně nikdy nepoznalo porážku ve válce. Stejně jako Německo po WWI má pocit, že vlastně válku neprohrálo, že jen pár intelektuálů, židů a jiných zrádců, ukončilo boj před konečným vítězstvím. (V případě Ruska mluvím o studené válce). Bohužel neude klid , dokud naše (tedy NATO) tanky nepojedou po Moskvu. Děsivá představa, ale asi jediná možnost

J. Lancik 30.7.2016 18:47

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Mylite se pane Dostale. Porazeno bylo Rusko v roku 1905 Japonskem a ztratilo jizni polovinu ostrova Sachalin Japonsku. Dokonce nekteri historici povazaji separatni mir uzavreny v Brestu v breznu 1918 za porazku Ruska. Podminky byly tak ponizujici, ze se rovnaly prohre Ruska. Rusko taky zradilo uzavrenim separatni dohody s Nemeckem sve spojence z Trojdohody. Toho vyuzili Pobaltske zeme a vyhlasily nezavislost. Ve stejne dobe vyhlasily nezavisost Gruzie a Ukrajina, ty vsak byly kratce pote co rusti bolsevici ziskali v obcanske valce prevahu vpadli na Ukrajinu a do Gruzie (ktere jeste nemely svou armadu) a nasilim je znovu pripojili k Rusku. V Polsku ktere taky vyhlasilo nezavislost dostali v roce 1920 poradny vyprask ( zakrak na Visle) a Polaci je hnali svinskym krokem nazpet do Ruska. Vidite dalsi vojenska porazka Ruska. Na Finsko ktere taky bylo jejich kolonii si uz netroufli. Tedy ve 20tem stoleti bylo Rusko porazeno nejmene dvakrat.

V. Dostál 30.7.2016 19:08

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Jistě, máte pravdu, ale opravdovou porážku, takovou jako Japonsko a Německo ve WWII Rusko nepoznalo od dob Džingischána. A pocit vlastní nadřazenosti a neporazitelnosti je jim vlastní dodnes

M. Prokop 30.7.2016 21:07

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Ano.

J. Jurax 31.7.2016 0:41

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Pocit vlastní nadřazenosti a neporazitelnosti byl a je vlastní všem velkým státům a/nebo národům. Jen zpravidla nepatřilo a dodnes nepatří ke slušnému vychování se k němu přiznat.

Japonsku, Německu, Itálii, ale taky Francii se už porážky dostalo. Jestli výchovný efekt bude stačit i do budoucna ... ono je to dnes spíš o ekonomické síle. Ekonomicky (a rozpadem své koloniální soustavy) je dnes poražena Velká Británie, ještě počátkem 20. století nezpochybnitelná velmoc prvního řádu; nakonec totéž by se dalo říct i o Francii.

USA a Číně (od vzniku ČLR) se opravdové porážky nedostalo. A Rusku - i přes rozpad SSSR a svrchu vyjmenované dílčí porážky - doplnil bych ještě Afghánistán) taky ne. A tyto tři státy jsou momentálně jediné tři supervelmoci, byť o nestejné síle.

Máme se ještě na co těšit ... :-)

P. Čech 31.7.2016 13:09

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Proč by to měly být supervelmoci? jsou to USA, Rusko a Čína. Nic více a nic méně. Nejsou to žádné velmoci přirozené. Velmoci z nich dělají ostatní přizdise.oucí státy, které se snaží patřit někam, obvykle do logicky nepochopitelných sfér zájmů někoho z nich.

J. Jurax 31.7.2016 19:03

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Po mém soudu se zcela mýlíte.

A ještě - nevím, co rozumíte pod pojmem "přirozená velmoc". Mohl byste tento pojem definovat?

P. Čech 31.7.2016 13:04

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Ovšem pozor! Stejným pocitem nadřazenosti a neporazitelnosti trpí USA. Jeden za 18 a druhý za 20 bez dvou. Je na čase, aby všechny ostatní státy poslaly tyto někam. Je totiž na čase si uvědomit, že nikdo nemusí nikam patřit. Každý patří sám sobě a podle toho se má i chovat. Politiku sfér zájmů velmocí je nutno opustit, ukazuje se totiž jako velice špatná a vede jen k obecnému zániku lidstva na obou stranách.

Š. Hašek 30.7.2016 19:06

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Tak tanky na Moskvu ......... ? Kdy??? Až skončí parlamentní prázdniny a vyřeší se prodejní plocha v supermarketech o 199.8889 kvadrátmetr prodejní podlahy??? A bruseljourová se podívá na rozlohu Ruska????? A Obama se stane mnichovským katolíkem????

Nebudu dál komentovat. Nebudu.

V. Dostál 30.7.2016 19:15

Re: Úvahu lze vést asi takto:

Samozřejmě máte pravdu, já si to taky neumím představit, a ani o to nestojím. Ale byla by to jediná cesta, jak změnit Ruského mužika