28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Konec kapitalismu?

Už jste slyšeli tu fámu, že kapitalismus nefunguje a je třeba ho změnit? Já ji v posledních týdnech slyším snad každý den. Co se stalo, že si najednou lidé myslí, že dosud nejvyšší vývojový stupeň společnosti přestal fungovat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 13.7.2020 21:19

Only the good ideolog is a dead ideolog! Kapitalismu je MÁLO!

O. Roldán 14.7.2020 10:38

Nesouhlasím. A “Ideolog” je jen vágní nálepka. Všichni věříme nějaké ideologii.

Mě se víc líbi: Svoboda Vaší pěsti, končí před mým nosem. Plus: Nesouhlasím s Vámi, ale budu bojovat za Vaše právo své názory svobodně vyjadřovat.

Jsou to volné parafráze citátů Churchilla a Voltaira, ale teď nemám čas to dohledat.

Jestli je třeba být nesnášenlivý - pak je to k těm, kteří proti těmto myšlenkám aktivně vystupují. Což je bohužel velká část levice.

I. Spálený 13.7.2020 18:25

Nejdříve je třeba zachovat život a pak lze řešit jeho kvalitu. Že evropská nejen ekonomika umírá, to každý snad alespoň tuší. Na dluzích a z nich placených dotacích na nesmysly nepřežije dlouho. Jenže západní část Evropy je natolik vypasená velryba, aby ji okolí ještě pár desítek let po smrti okusovalo. Marné je hledat smysl honění dotovaného traktoru po dotovaném poli dotovanou naftou, aby sklidil dotovanou řepku do dotované továrny, co s pomocí dotované energie vyrobí dotovanou bionaftu. Přičemž k vyrobení litru takového zázraku je třeba spotřebovat minimálně dva litry normální nafty. To už je leší ty peníze rovnou spálit.

P. Staronový 13.7.2020 22:40

Ano, bohužel.

F. Žůrek 13.7.2020 15:18

A ještě jedna poznámka: lidé to rádi přehánějí (asi ve všem)

I. Jouza 13.7.2020 13:27

Na všechny složité otázky existují jednoduché snadno pochopitelné nesprávné odpovědi..........

E. Klapka 13.7.2020 13:21

ekonomika by měla sloužit životům občanů a ekonomie by měla hledat teorie, jak to co nejlépe provést. Ale teze, založené na nekonečném růstu jsou ujeté. A to, co provedl tzv ekonomický neoliberalismus v posledních desetiletích s rozvrstvením světového majetku je nebezpečné a vede to do pekel - lze snadno dohledat, jak se v posledních letech přesouvá - a to stále rychleji - většina světového majetku k malé skupince lidí. Zbytek je čím dál chudší včetně tzv střední třídy. Nastolená privatizace zisků a socializace ztrát vede mj i k megazadlužování států jako takových. Nadvláda korporací a kapitálu, které míří k tomu, aby měly silnější vliv na zákony a chod států , než zvolené vlády, také není to pravé ořechové. Z normálního logického pohledu je tento směr špatně a k ničemu dobrému vést nemůže.

T. Zlesa 13.7.2020 14:59

Tak. Obhajovatelé kapitalizmu vcelku správně jej obhajují, jako jediný logicky fungující a směřující k bohatství lidí. Kritici to buď nechtějí vůbec vidět = extrémní levičáci. Nebo ti mírnější chtějí opravit hlavní nedostatek kapitalizmu - nespravedlnost = různí omezovači a regulátoři. Obhajovatelé mají pravdu, ovšem v potaz je třeba brát také to, že volně puštěný kapitalizmus plodí nespravedlnost a velkou nespravedlnost a tím revoluce, převraty a podobná neštěstí. Proti růstu, jak jej obhajuje autorka, tak stojí ti omezovači a regulátoři. V zájmu zachování míru mezi lidmi jsem pro regulátory a omezovače. Bakalům navzdory...

L. Novák 13.7.2020 17:13

Jo. Zelený komunismus je to pravé... co to povídám... LEVÉ! ořechové... :-P

V. Petr 13.7.2020 21:21

"Nespravrdlnost" spočívá v tom, že parazitický ksindl se má často hůře, než ti, co řádně pracují...

J. Jurax 13.7.2020 21:43

Jo, jenže začasté je tomu naopak.

J. Honců 13.7.2020 22:56

A to já raději válku, než omezovače a regulátory. Ty už jsem zažil a nebylo to nic hezkého.

T. Zlesa 13.7.2020 12:25

Ekonomy v politice nebrat! Jó posčítat čísla a tak, to jo.

Ale radit lidem jak mají žít a co mají dělat a co je špatně a co je dobře?! Vždyť tomu sami nerozumí...

R. Pittl 13.7.2020 13:16

S textem se nedá nežli souhlasit. Ale Vy máte zřejmě pocit, že Evropa vzkvétá a že jde tou jedinou správnou cestou. V tom případě je pro Vás úplně jedno, kdo a jaký článek tu píše. Držte pevně prapor pokroku a pochodujte k dalším světlým zítřkům.

J. Anděl 13.7.2020 14:48

Šichtářová mi radí, jestli mám cvičit, co mám jíst, jaký číst knížky, kolik si spořit apod.?

T. Zlesa 13.7.2020 15:00

Už od toho není daleko.

J. Jurax 13.7.2020 21:45

Myslíte? Nemyslíte ...

T. Zlesa 13.7.2020 15:09

Personální: Šéfe, musíme objednat to školení pro ekonomický útvar a manažery obchodu. Koho oslovíme? Ať to není jako minule, stěžovali si na nějaké vesničany.

Šéf: Tak vezmeme tu ženskou, co je furt v novinách, ... má moc dětí... Š...

:-/

J. Nový 13.7.2020 15:37

Jééé, já myslel, že pro podobné rady si chodíte k Minářovi na Letnou! ;-D

J. Anděl 13.7.2020 15:41

Já? Minář pro mě není vzorem, kterým bych se chtěl nechat inspirovat pro svůj život. Vy ho znáte nějak víc?

V. Kain 13.7.2020 17:42

Ekonomy v politice nebrat? Je podle vás lepší udělat ministryní financí bábu z kanceláře která financím rozumí jako koza petrželi?

M. Šejna 13.7.2020 12:04

K článku bych měl ještě jedno kouzlo nechtěného, kterého se madam Šichtařová dopustila:

madam fetišizuje peníze coby základ kapitalismu, zároveň jí ale vadí, že centrální banky tisknou peníze.

Madam Šichtařová nikdy nepochopí, že v kapitalismu jsou i peníze zboží. Existují dokonce i peníze, které nejsou tištěny centrálními bankami. Například bicoin, stravenky, vouchery apod. Všechny tyto "poukázky" mají směnnou funkci, tedy lze si za ně nakoupit zboží nebo službu, nebo mít v nich uložený kapitál.

A všechny tyto směnné protředky tisknou jejich vydavatelé tehdy, když je o ně zájem a když jsou ostatními účastníky trhu akceptovány jako směnný prostředek.

Podstatou kapitalismu je tvorba hodnot a tvorba produktů pro směnný obchod. Pokud tedy peníze jsou hodnotou, je o ně zájem, a jejich "tisk" nepůsobí výrazný pokles jejich směnné hodnoty, pak je vše v pořádku.

P. Černý 13.7.2020 12:29

Jenže "tisk peněz" nezpůsobí v konečném důsledku pokles jejich, jak píšete, směnné hodnoty pouze tehdy, pokud povede ke zvýšení koupěschopné poptávky.

Koupě dluhu, který byl využit na produktivní investice nebo k odložené spotřebě, k inflaci vést nemusí. Zato například u dluhu použitého na financování chimér a produktů sociálního inženýrství už tomu tak být nemusí.

Tohle ovšem manažerům a nárohospodářům, kteří v onom chimérickém prostředí vyrostli a dokonce na chimérách i poměrně bezpracně vyrostli, vysvětlíte pouze teoreticky. Praktická zkušenost s reálným životem a s reálnou ekonomikou ji bude nejspíš pro pochopení souvislostí přeci jen trochu chybět.

V. Pravda 13.7.2020 12:48

Pane Šejno,

Peníze jsou základem kapitalismu. U vás už zřejmě vymizel rozdíl mezi penězmi a měnou. Doporučuji si tento rozdíl připomenout a ve vašem případě asi nebude na škodu zopakovat si pojmy jako deflace a hyperinflace (jak vznikají a jaké mají důsledky) příp. historické zkušenosti. Dle mého názoru pí. Šichtařová narážela na nerentabilitu a celkový úpadek evropy kde pokrok znamená tři kroky vzad. Vámi zmíněné poukázky a stravenky... připomíná mi to spíš socialismus než kapitalismus. BitCoin je soukromá iniciativa pro tvorbu decentralizované měny a tyto technologie jsou stále v plenkách, takže bych to vůbec nespojoval se stravenkami či produkty. A např. soukromá firma FED své postavení ve světovém trhu nedá, protože by se jim začaly vracet dolary ze světa, což by vedlo k totálnímu kolapsu financí USA.

J. Matuška 13.7.2020 15:47

Pane Pravdo, mluvíte jazykem, kterému i já laik snad rozumím...

J. Vintr 13.7.2020 13:01

Po penězích bude poptávka vždycky a jejich hromadná výroba "z ničeho", jak se děje teď, určitě k ničemu dobrému nepovede.

J. Anděl 13.7.2020 14:51

No, když si můžu vytisknout pro sebe, tak to neplatí :-).

P. Staronový 13.7.2020 22:43

Peníze NEJSOU zboží, leda u vás socanů.

P. Aron 13.7.2020 11:37

Paní Šichtařová naprostý souhlas a jsem rád, že jste to řekla takto naplno. Dalo by se ještě ledacos dodat k příčinám tedy ke strategii neomarxistů a jejich Dlouhém pochodu institucemi, který se jim dost podařil. Teď už je jen otázka, zda my, kteří s tímto vývojem nesouhlasíme jsme schopni s tím něco dělat.

Za sebe říkám, že první krok je začít pracovat na politickém odtržení od Západu. Ten se může zhrouti rychleji než si kdo myslí. A pak najednou nebudou platit argumenty o tom jak bychom bez Západu a exportu našeho zboží tam nemohli existovat.

D. Mach 13.7.2020 12:54

Obávám se, že to jste ji nepochopil.