28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Kolonialismus znovu oživený

Bouří to dnes, bouří, ne však sázavskými lesy, anobrž v německé politice; a jako v posledních letech obvykle, příčinou bouření jsou patálie kolem utečenecké otázky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 22.6.2018 19:31

NECHME PŮSOBIT PŘÍRODNÍ ZÁKONY!

Je to sice nehumánní, ale účinné! Přemnoží-li se v přírodě nějaký živočišný druh, nemá potom dostatek potravy a velká část tohoto živočišného druhu vyhyne. Zůstane jen pár nejodolnějších jedinců.

Pokud se "někde" množí obyvatelé jako králíci, bez ohledu na zdroje potravy a pitné vody - nechť se množí, je to jejich svobodná volba. Ale Evropané (ani nikdo jiný) nemají žádnou povinnost těmto nezodpovědným lidem pomáhat. Jinak hrozí, že v nedaleké budoucnosti skončí stejně.

Howgh.

J. Schwarz 24.6.2018 15:09

Re: NECHME PŮSOBIT PŘÍRODNÍ ZÁKONY!

"Západ" si už terminologií, na je jímž používání zarytě trvá, na sebe sám nastavil past. Pokud jsou imigranti "oběti války a násilí", pak pašeráci nemohou být zločinci. Pokud bude západ trvat na posuzování každého jako individua a odmítat princip kolektivní viny, nikdy nedokáže zamezit imigraci afrických populačních přebytků. Nikomu, kromě snad páru politiků nelze prokázat, že se vědomně podílel skrz množení na devastaci vlastní země. V přemnožené populaci narůstá tlak, množí se boje mezi ozbrojenými skupinami nespokojenců až všechno přeroste v občanskou válku. A hle - už tu má Evropa povinnost "pomáhat" - vždyť přece Lidstvo je jen jedno a život každého člověka má nevyčíslitelnou hodnotu... Přitom v rámci "jediného Lidstva" nemůžete zasahovat jinému etniku do jeho životního stylu, ale když se ono etnikum samo přivede do problémů najednou máte povinnost pomáhat. Řešení je jedno - prostě všechny ty "úmluvy" vytvořené jindy a pro úplně jiné poměry ignorovat, neziskovky i s jejich "zachráněnými trosečníky" nepustit do přístavů a země, které je přijmou ať se o ně postarají, protože vlastních problémů zřejmě dost nemají. Howgh.

F. Navrátil 22.6.2018 14:58

Respek vůči ostatním

Doba kolonialismu byla pro Afriku dobou přerušeného přirozeného vývoje a vytvoření umělých hranic, ktreré neodpovídají hranicím národů a kmenů. Zajisté doba předkoloniální nebyla žádná idylka, ale byl uržován určitý řád. Pokud by vývoj postupoval prostřednictvím podpory obchodu a vzdělávání, pak by africká společnost byla podstatně dále. Pokud jste byl v Africe a cestoval vnitrozemím, pak vás jistě přímo zarazi rozdíl mezi špinavými chaotickými a zločinem zamořenými městy a klidným, spořádaným, bezpečným a čistým! vnitrozemím, pokud zde stále fungují kmenová společenství. Evropa nemá sebemenší právo vnucovat svoji civilizaci jiným společnostem, stejně jako nemá povinnost nést odpovědnost za osudy ostatních společenství.

K. Janyška 22.6.2018 18:58

Re: Respek vůči ostatním

Neberete vůbec realitu v potaz... Dzp.

J. Schwarz 24.6.2018 15:14

Re: Respek vůči ostatním

Jak byste s těmi "kmenovými společenstvími" obchodoval? Na území jeddnoho jediného "umělého" afrického státu existují desítky až stovky kmenových jazyků. Kdo v tom vnitrozemí staví silnice? Buďto to byli bývalí kolonizátoři, nebo centrální vlády. "Kmenová společenství" by tam měla tak leda stezky pro osly a dobytek. Mimochodem, to vnitrozemí vypadá jakž takž protože většina "populačních přebytků" přesídlila do příměstských slumů...

K. Janyška 22.6.2018 14:05

Byla to civilizace necivilizovaných civilizovanými více.

Byla je to přeměna divochů ve spořádané občany. Tak vývoj lidského světa z účinků z obchodu funguje... Dzp.

V. Lunák 22.6.2018 13:27

Blábolivý dědek

zase v akci. Jen stručně k té pětce z dějepisu. Proč se vám z ní vytratilo srovnání s érou králů v Evropě a poptávkou po popracovní síle z jiných než arabských směrů? A nakonec: ve středověku a novověku v různých částech Evropy docházelo k tzv. čarodějnickým procesům. Myslíte, že lze potom říci, že podstatou zdejší historie jsou čarodějnické procesy, tedy přesně tak, jak činíte s odkazem na lidojedství a války v Africe (ve skutečnosti z hlediska historie toho kontinentu vzácný jev)?

P. Han 22.6.2018 14:13

Re: Blábolivý dědek

Vy byste mohl dostat jedničku. Z demagogie. Kmenové války v Africe jsou jak historie, tak žhavá současnost. Ti zlí kolonizátoři je po dobu koloniální éry stopli. Arabské otrokářství také kvetlo. Kde si myslíte, že se v novověku vzali v Evropě a Americe černí otroci? A proč by se měl pan Frýbort zabývat historií Evropy, když píše o historii Afriky a jejím vyústěním do migrační vlny? Evropská historie je historie a Evropa se vyvinula do současné podoby právě zásluhou této historie, vědy, kultury a náboženství. Srovnávejte si to s Afrikou, chcete-li, a známkujte. Ale nesnažte se roubovat africkou historii na Evropu, pokud tedy nechcete Evropu zničit.

V. Lunák 22.6.2018 15:03

Re: Blábolivý dědek

Další blábolivý dědek s podobným intelektem jako výše zmíněný dědek se přidal. Člověče, jste vůbec schopen přečíst těch několik málo vět mého komentáře a vyhodnotit je ve vztahu k textu autora, na který ten komentář evidentně reagoval? Zřejmě ne, protože jinak byste těžko mohl napsat takový žvást.

P. Han 22.6.2018 15:10

Re: Blábolivý dědek

Já jsem ten váš "komentář" ve stylu Frýbort o voze, vy o koze, četl. Vy ten můj patrně ne. Jako obvykle kritizujete autora, protože píše o něčem jiném, než na co jste schopen reagovat.

J. Kanioková 22.6.2018 16:12

:)))))))))))))

M. Dvořák 22.6.2018 16:17

Re: Blábolivý dědek

Tak !

J. Schwarz 24.6.2018 15:16

Re: Blábolivý dědek

Člověče, vy nejste Lunák, vy jste Lunatik! Co tady žvaníte o blábolivých dědcích, když vaše vlastní projevy připomínají skřeky paviána?

R. Langer 22.6.2018 11:51

No, řekl bych,

že kolonie skutečně ztrátové nebyly...

V. Novák 22.6.2018 11:20

Zapomínáte na to, že Libye je nestát, není

s kým uzavírat dohody, resp. uzavře-li ji EU s jedním warlordem, není nikde řečeno, že zítra bude onen warlord ještě na živu, natož aby ovládal kus pobřeží - a to jsem nevzal v úvahu spornost jeho ochoty dohodu (patřičně zaplacenou) dodržet.

S "vládami" nemá cenu se dohadovat vůbec - obě vládnou tak sotva hotelu, v němž jsou ubytovány. A to jen dokud budou dostávat ze zahraničí na tringelty pinglům.

Nadějí pro Libyi, jakož i pro Evropu, je to, že nějaký warlord všechny ostatní warlordy pobije nebo jinak zpacifackuje a stane se novým Kaddáfím. Chalífa Haftar má k tomu snad nejblíž - s tím ovšem jedná Rusko. Pro EU je nejspíš příliš umazaný...

J. Kanioková 22.6.2018 16:14

Ano, bohužel

J. Chaloupka 22.6.2018 11:16

A ti, co dnes radí pomáhat na místě, aby prý lidé nebyli

nuceni migrovat, si nepřipouštějí, že křik o migraci vystřídá křik o neokolonialismu. To budeme všechny ty Afričany živit, aby neemigrovali?

P. Han 22.6.2018 14:14

Re: A ti, co dnes radí pomáhat na místě, aby prý lidé nebyli

Menší zlo.

R. Kulík 22.6.2018 9:37

hodně dnešního bohatství pochází z kolonií

Zvláště šťastni byli domorodci v Belgickém Kongu když patřilo belgickému králi. Občas některému, který neplnil normy, usekli ruce nebo zmrzačili nohy aby nemohl utéct. Že kolonizátoři z kolonií řádně nezbohatli může tvrdit jenom trouba.

J. Jelínek 22.6.2018 10:03

Re: hodně dnešního bohatství pochází z kolonií

Nesekali ty nohy a ruce občas, ale velmi často. Belgické Kongo nebylo belgickou kolonií, ale osobním majetkem (ano, přesně tak) krále Leopolda, pološíleného psychopata. Takže tento případ je trošičku jiný.

V. Novák 22.6.2018 11:24

Re: hodně dnešního bohatství pochází z kolonií

Britové zase rozstřelovali neposlušné Indy z děl a Francouzi přetínali "indočíňany" gilotinou v pase...

Britové zbohatli i ze španělských kolonií, ze stříbra, které Španělům uloupili a teprve pak si mohli dovolit sami kolonizovat. Z Indie taky odvezli co mohli a o dnešní Indonésii a okolí se rvali s Holanďany tak, že těžko věřit, že její kolonizace byla ztrátová.

J. Jelínek 22.6.2018 15:12

Re: hodně dnešního bohatství pochází z kolonií

Tihle Britové...Oni, když je to napadlo, jen tak mýrnixdýrnix rozstřelovali z děl třebas i Francouze, Američany, Súdánce, nebo všelijakou jinou podobnou pakáž

J. Schwarz 24.6.2018 15:20

Re: hodně dnešního bohatství pochází z kolonií

Ovšem ani ten belgický král na svých koloniích až zas tak nezbohatl. Mezi tím, kolika otrokům useknu ruce a tím, kolik vydělám neexistuje žádná přímá úměra a vyvozovat z míry belgických prasáren vysokou míru zisků je nonsens.

S. Ševeček 22.6.2018 9:31

Komu patří ty sluneční a větrné elektrárny

- například v Maroku ... Maročanům, nebo Siemensu?

J. Jelínek 22.6.2018 10:05

Re: Komu patří ty sluneční a větrné elektrárny

A co Suezský průplav?

J. Schwarz 24.6.2018 15:22

Re: Komu patří ty sluneční a větrné elektrárny

Nevím - ale upřímně, kdyby je postavili maročané, patřily by maročanům. Pokud Siemens, pak Siemensu a maročané určitě nevěnovali pozemky na stavbu zadarmo.

M. Krátký 22.6.2018 9:18

Zářným příkladem je Zimbabwe

moje švagrová s manželem - pivovarským umělcem a praktikem tam žili několik let a celkem v radostných podmínkách - naučili pár domorodých skutečně vystudovaných inženýrů jak ten pivovar řídit aby prosperoval. Pak ale přišlo něco bodobného Arabskému jaru - bílé farmáře a majitele, kteří nestihlin utéct povraždili a teď už mají výsledek - hlad a bídu, ale množí se jak králíci dál a dál.

L. Severa 22.6.2018 9:12

Hezká úvaha,

ale bez řešení. Zvednutý ukazováček. Jestliže Evropa nechce zčernat, musí dojít k razantnímu řešení. Třeba tak, že budou naplněny obavy pana Frýborta a k rozhodování dojde na území bývalých kolonií. Asi jsem rasista, ale stále pomáháme k populační explozi v Africe-lékaři bez hranic, různé neziskovky, jako "Nadace světového fondu dětí" a j. Je mi těch dětí líto, ale nejsou to budoucí imigranti?

J. Kanioková 22.6.2018 16:17

Souhlas, altruismus mívá i hnusné důsledky..

D. Polanský 22.6.2018 9:11

Nějak ten kolonialismus

bílý muž nezvládl. Ještě štěstí, že něco stačili zachránit misionáři. Ovšem teď již ani ti nemají téměř žádnou šanci. A to je i hlavní problém, dnes máme nadprodukci Všeználků, jenom nám chybí misionáři. Viz úředníci versus řemeslníci.