16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SVĚT: Jak zatočit s chudobou. Zn. Levně

Nejhorší choroba, která sužuje lidstvo? Chudoba. Na to, abychom ji vymýtili, by vlastně stačilo málo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 16.5.2017 22:53

Levicové bláboly

No jo, to je stejná fantasmagorie jako myšlenka, že kdybychom neplýtvali potravinami a posílali je do chudých zemí, nebylo by na světě tak mnoho podvyživených...

P. Rada 17.5.2017 9:35

Re: Levicové bláboly ?

Kdybychom dokázali neplýtvat a žít zde ze své a místní podstaty - mohl by to být velmi pozitivní příklad a základ minimálně pro naši vlastní dlouhodobou stabilitu - potažmo vzor i pro jiné včetně té podvýživy která je vázána i na nevzdělanost atd.

Opak je dnes pravdou a tak se většina lidstva chce mít materiílně tak dobře jako západní svět který ale ekostopu překračuje několikanásobně a tak fakticky žije na úkor jiných. Celek se pak jen tím náhleji sesune s lavinovitým efektem. Migrační vlnky a terorizmus dneška jsou k recesi prvními nesmělými příznaky.

Pohůnkové stáda co jej ženou do propasti ačkoli se s ním vezou ale v naději, že na ně samotné nedojde ale takovým trendům hloupě tleskají.

J. Kanioková 16.5.2017 22:44

Nesouhlasím s článkem

J. Fleiszner 16.5.2017 21:19

Příroda

Neschopnost přeží řeší příroda.

J. Jurax 17.5.2017 15:39

Re: Příroda

Máte-li i lidi za součást přírody, pak nedokonale.

T. Hraj 16.5.2017 19:14

spasme je vsechny

Darovani penez ma byt pomoc? Kdy uz tito mesiasove pochopi, ze nelze nikoho spasit z vnejsku? A uz vubec ne cely svet a nejlepe naraz.

P. Rada 16.5.2017 20:02

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Darování sice může být pomoc - ale tak na "jeden den". Viz čínské přísloví:

.."Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na jeden den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život"...

Problém západního světa je však v tom, že sám vykazuje neudržitelně vysokou měrnou spotřebu a vlastní území už v mnoha ohledech vyčerpal. Proto sotva může "učit" jiné, jak žít trvale udržitelně.

Lomborg si tohoto aspektu omezené až pokřivené "pomoci na jeden den" zřejmě vědom také není.

O. Uživatel 16.5.2017 20:24

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 16.5.2017 22:02

Re: spasme je vsechny?

Zkusím scifi pohled.

Zdroje obživy mohou dojít i bakteriím a ty bych s politizování zprvu nepodezíral - i když i na tom něco může být. Závisíme na nich totiž svým trávením i munitou a dokonce jsou v našem organismu i proti našim vlastním bunkám až v řádové převaze a tak když si něco "odhlasují....".... A taková toxoplazma jak se to jeví je schopna ovlivnit i psychyku.

Metabolický systém planety býval po dlouhé epochy relativně stabilní ale vykazoval i zvraty které pravidelně následovaly na geofyzikální či astronomické podněty. Tentokrát však nestabilita hrozí anomálně jaksi zevnitř. Jsme totiž prvým druhem za stamiliony let který ovládl těžbu energie s čistého uhlíku či dokonce s jádra. I když jen s pomocí nástrojů tak ho zároven velmi masivně a s významnými externalitami vracíme do oběhu... a doby ledové nebudou už hrozit...

Že by o tohle mohlo bakteriím jít? Jak to vyloučit? Oceány - domovina bakterií - mají biologicky aktivních látek (uhlík, fosfor, dusík..) našim přičiněním nejvíce za stamiliony let - ale nejen těchto.

Takto by konečně dostalo lidské počínání daleko hlubší smysl. Co Vy na to?

O. Uživatel 16.5.2017 22:21

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 17.5.2017 10:05

Re: Já na to:

V oceánech funguje proces sedimentace přes izoklinu a na pevninách se svého času pro celou biofféru uktajoval atmosferický uhlík do fosilní zásobárny než se to bakteriím podařilo zastavit rozkladem ligninu. Do oceánů se přesto jen pomalu splavoval fosfor, aktivní dusík... a tak je tam voda relativně čistá/s malým měrným obsahem života.

Všemu živému - nejen bakteriím - ale hlavně hrozilo, že už brzo poklesne teplota a planeta se ponoří ještě hlouběji do další doby ledové. Člověk toto nejdříve před 5tis lety nevědomky zbrzdil a dnes náhlou redistribuci těchto prvků zas víceméně nevědomě změnil s extrémní strmostí.

Do oceánu tak splavuje lidstvo s polí zejména fosfor který bývá limitním prvkem bez kterého neze sestavit genetický kod (každý z nás ho nosíme zhruba kilogram).

Dramatické geologické změny v minulosti nepřežilo s vyšší pravděpodobností nic hmotnějšího/komplexnějšího než např 23kg které např omezily pokračování dinosaurů. Dinosauři ve lepici, drobní plazi...a samozřejmě bakterie přežli. S této úvahy mi vyšlo že při změna zas přežije něco drobného, odolného, variabilního = přispůdobivého ...a doposud objemem živé hmoty právě to dominantní - BAKTERIE! Jestli a které z nich nám budou vděčné opravdu nevím ale bez toho fosforu a dalšího by i jich v živé hmotě dominantních rozhodně ubylo.

http://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

M. Prokop 16.5.2017 21:33

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Myšlenka obchodu je vám zřetelně cizí.

P. Rada 17.5.2017 12:56

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Svébytnost končívá tam kde začíná příliš silná vazba obchodní. Takovéto uvažování je vám "zřetelně" cizí.

J. Vintr 16.5.2017 21:34

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Západní svět využívá jen malou část využitelné zemědělské půdy a přesto produkuje víc potravin, než stačí (i přes velké plýtvání) spotřebovat ...

M. Prokop 16.5.2017 21:36

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Ano, ale .... Nejsem panikář, ale produkční schopnosti půdy začínají být trochu napjaté.

R. Tichý 16.5.2017 16:51

Jedina cesta je v rozvojovych zemich: rozsirit antikoncepci, vzdelani a televizi.

M. Prokop 16.5.2017 17:01

Re:

Penzijní systém. Mají-li vás ve stáří uživit děti, je jich třeba hodně.

P. Dvořák 16.5.2017 19:28

Re: Hodně? Jste spadl odkud?

Kolik hladových uživí "hodně" hladových? Čím víc hladových dětí, tím víc zbude na rodiče?

M. Prokop 16.5.2017 21:35

Re: Hodně? Jste spadl odkud?

Tak minimálně je tím řešena možnost úmrtí jednoho dítěte.

Prostě to tak funguje, kde není penzijní systém, je hodně dětí.

R. Langer 17.5.2017 7:07

Sice to tak funguje, ale funguje to tak špatně!

R. Tichý 17.5.2017 7:37

Re:

Myslím, že málokdo myslí tak daleko do budoucnosti. U nás taky není hlavní metlou porodnosti důchodový systém, ale lenost (TV, milion možných koníčků) a možnost "slasti bez rizika".

V. Kain 16.5.2017 19:11

Re:

A právě tyto země jsou nejlidnatější jinými slovy jsou přemnoženi a nic s tím nedělají.Množí se dál jako nechci říci co.

P. Bures 16.5.2017 16:20

Takže ano, pošleme každému chudému peníze. Co to udělá s inflací? Jak dlouho je budeme posílat? Co se stane, až se rozhodneme transfery zastavit? Na to by měl autor odpovědět...

P. Portwyn 16.5.2017 15:25

K tomu Kongu

je otázka, zda se ti lidé opravdu mají tak špatně.

Pokud žijete na africké vesnici, máte políčko a vypěstujete si vše, co potřebujete k přežití, tak se z globálního hlediska zas tak špatně nemáte, i když vás FINANČNÍ příjem je nula (0,00) USD/den. Patrně se ani necítíte chudý, dokud nepřijde nějaký marxistický dobroděj a nesdělí vám to.

P. Rada 16.5.2017 15:57

Re: K tomu "dobroději" ...

uvedeném v tezi: ..." dokud nepřijde nějaký marxistický dobroděj a nesdělí vám to"...

Mám spíše za to, že kdejaká reklama na všechny strany hlásá v čem všem je kdo z nás nedostatečně vybaven, zabezpečen, které všechny požitky nám chybí a mohli bychom je mít... stačí jen zaplatit...

Toto vše jsou ale produkty pozdního kapitalismu ženoucího spotřebu pro spotřebu až do extrémů které vedou až k tomu, že procento populace ještě nedávno vlastnilo polovinu celoplanetýtních zdrojů a dne už je to tak, že jen osum lidí na planetě je stejně bohatých jak její zbytek. Pochybuji, že o takováchto extrémnostech měl Marx představu.

http://www.euro.cz/miliardari/osm-lidi-je-stejne-bohatych-jako-polovina-lidstva-1324783

Osobně mi ale tolik nevadí to všeobecně frustrující rozevírání ekonomických nůžek jako fakt, že tento systém je dlouhodobě nestabilní hned s několika příčin najednou (spotřaba surovin, lidnatost, zráta biodiverzity, klimatická změna...) které při spolupůsobení navozují až kolapsové civilizační stavy jako konečné vysvětlení Fermih paradoxu. Toto sice nejspíše vědí i "vyvolení" ale žel to do svého chování ani oni obvykle nejsou schopni promítnout.

M. Prokop 16.5.2017 17:02

Re: K tomu "dobroději" ...

Z Marxe by byl dobrý zelenáč a že lidi spotřebovávají vinou kapitalismu je taky vtip. Vy možná.

T. Hraj 16.5.2017 19:07

Re: K tomu "dobroději" ...

Z tech ctyr je skutecnym problemem pouze ta ztrata biodiverzity. Spotreba se holt bude muset prizpusobit zdrojum surovin, lidnatost je problem pouze pro Afriku (rozhodne ne pro Asii, jak se stale mnozi domnivaji - demografie se tam zcela zmenila) a zmena klimatu,prinasi-li potize, je problem vzdy lokalni a lokalne by se mel take resit.

P. Rada 16.5.2017 19:51

Re: K tomu "dobroději" ...

Problémů je rozhodně více - někdy se uvádí devět - rozhodně nikoliv jeden.

https://www.enviwiki.cz/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Svým spolupůsobením navíc pravidelně zesilují dopady osamoceně ješte snad zdánlivě řešitelného.

P. Portwyn 16.5.2017 19:47

Re: K tomu "dobroději" ...

To bylo o obyvatelích Konga apod. Myslím ty v chýších bez elektřiny a tudíž i televize, reklamou nezasažené.

I když zase - co je to "stejně bohatých jako polovina lidstva"? Nejsem velký ctitel ekonoma Sedláčka, ale v jednom má pravdu - třetí steak prostě nesním. Těžko říct "on se má půlmiliardkrát lépe než oni".

Druhá věc je, že systém je opravdu nestabilní. V tom není neobvyklý, stabilita v dějinách druhu h. sapiens dosud nikdy neexistovala, ale problém je v tom, že už na Zemi jaksi není kam expandovat a expanze do kosmu je z hlediska zdrojů ztrátová.

Je u značné riziko likvidace demokracie a vytvoření "impéria" s masami elektronicky kontrolovaných podaných. Je možný i model "1984".

P. Rada 16.5.2017 20:16

Re: K tomu "dobroději" ...

K tézi: ... "stabilita v dějinách druhu h. sapiens dosud nikdy neexistovala"...

Míra stability se sice vždy měnila a má také svou míru. Až relativní ustálenost klimatických podmínek na planetě umožnilo biosféře rozmach výkonu a tak vytvořit i půdní podmínky pro vznik zemědělství a tedy už nikoliv kočovný ale usedlý způsob života. To dalo vzniknout celosvětově civilizacím.

S tohoto pohledu považuji posledních min 6 tisíc let za období relativní stability. To ale s rezantním nástupem Antropocénu evidentně končí.

Odhaduji, že demokracie zeslábne právě s koncem období stability pro překročení "planetárních mezí".