28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Ekonomický smysl války v Afghánistánu

Rovnou varuji přívržence konspiračních teorií – tohle nečtěte. Nebudu tady rozvíjet nic o tom, že Spojené státy se potřebují zbavit staré munice, a proto vedou letitou válku s teroristy v zemích, o kterých jinak nic nevíme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Stary 10.8.2018 19:53

Afganistan a turistika.

Pred mnoha lety pred okupaci Afganistanu Rusy byla tato zeme tajny typ pro turisty. Mi svycarsti pratele tam pobyli mesic a byli nadseni. Takze nutno se ptat, kdo je zodpovedny za pomery v teto zemi.

M. Prokop 10.8.2018 21:47

Re: Afganistan a turistika.

No kdo to tam (a nejen tam) rozesral ... Rusové.

R. Stary 11.8.2018 18:13

Re: Afganistan a turistika.

Nutno pripomenout.

J. Novak 10.8.2018 17:47

Nechte Afgháncům, co jejich jest.

Nechte Afgháncům jejich kulturu a způsob života. V.I.L. kdysi napsal, že revoluci nelze vyvážet, leč jeho nástupci se tímto ke s své smůle neřídili. K tomu dodávám, že naprosto stejné je to i s demokracií. Jestliže někdo žije kulturně i společensky v 15. století n.l., nesnažme se ho transformovat do století 21. A podíváme se li na to tímto pohledem, zjistíme, že NATO ani jiná vojska tam opravdu nemají co dělat.

K. Janyška 10.8.2018 21:03

Re: Nechte Afgháncům, co jejich jest.

To by ovšem oni museli nechat na pokoji nás civilizované. Vy nevíte nic o výcvikových táborech, na které si Clinton vykašlal ? Dzp.

M. Mařák 10.8.2018 17:45

Vyvážený a rozumný pohled na věc,

vnímám to podobně.

P. Han 10.8.2018 19:22

Re: Vyvážený a rozumný pohled na věc,

Tak to prezentujte vašemu Macronovi.

P. Urban 10.8.2018 17:10

V diskusi se objevila myšlenka

že nebýt války Západu v Afghánistánu, tak by tam byl SSSR.

Nebyl. SSSR se rozpadl (to je, mimochodem, také událost, která by nám neměla uniknout), mimo jiné i díky vlastní snaze zpacifikovat Afghánistán.

Pro zásadové levičáky to může být naděje, že tentokrát do dopadne podobně. Ale my ostatní, máme si skutečně přát, aby se NATO rozpadlo? Případně aby se rozpadly USA?

M. Mikulec 10.8.2018 20:39

Re: V diskusi se objevila myšlenka

Skoda, ze se zaroven s Varsavskou smlouvou reciprocne nerozpadlo NATO.

M. Prokop 10.8.2018 21:49

Re: V diskusi se objevila myšlenka

Naštěstí.

Protože Rusáci a jejich imperiální choutky se nemění.

M. Mikulec 11.8.2018 10:06

Re: V diskusi se objevila myšlenka

CCCP neni dnesni Rusko.

J. Vintr 11.8.2018 0:00

Re: V diskusi se objevila myšlenka

Rozpad SSSR byl jen taktický manévr Rusů, kteří se zbavili profláknuté značky a zbytečného přímého ovládání některých států.

B. Hamal 10.8.2018 16:53

Okupace Afghánistánu

Není náhodou invaze a okupace Afghánistánu porušením mezinárodních norem? Ochránit suverenitu země před okupantem je přece přirozené lidské právo. Bojovat proti okupantům je legální, národní povinností, nikoliv terorismem. Terorismem je z hlediska propagandy okupanta. Byli Gabčík a Kubiš teroristé?

Okupace Afghánistánu ohrožuje stabilitu celého světa.

P. Han 10.8.2018 18:08

Re: Okupace Afghánistánu

Pokud se dobře pamatuji, v Afghánistánu je legální vláda, na které se shodly veškeré frakce. Kromě Talibanu, se kterým jakákoliv dohoda není možná. Legální vláda o žádné okupaci nehovoří. Naopak jak naše, tak samozřejmě i americké a další jednotky se účastní akcí po boku jednotek afghánských. Hájíte zde tedy zájmy Talibanu, jistě zase v Sýrii, Íránu a Iráku hájíte zájmy IS. A proč do toho taháte Gabčíka s Kubišem, je mi záhadou.

M. Varadinková 10.8.2018 19:10

Re: Okupace Afghánistánu

Co je to všechny frakce? Tam přece byly volby a někdo je vyhrál. Ale ne všichni jejich výsledek akceptují. Ostatně jako u nás, že? Rozdíl je jen v tom, že ten, kdo vládu zvolenou za přítomnosti americké okupační armády neakceptuje (tedy Taliban), má poněkud drsnější metody, jak dát najevo svou neochotu se takové vládě podřídit. U nás se máchá trenýrkami, u nich výbušninami na těle sebevražedných atentátníků. Jiný kraj, jiný mrav.

Pokud ale Západ afghánské volby za přítomnosti americké armády uznává za legitimní, měl by uznat za legitimní například i krymské referendum, ne?

A Gabčík s Kubišem? Ti přece udělali totéž, co dnes dělá Taliban. To jest spáchali teroristický útok na příslušníka okupační mocnosti. Byli v právu? Nebo ne?

P. Han 10.8.2018 19:32

Re: Okupace Afghánistánu

Žádná okupační armáda tam není. Jsou tam jednotky 39 států na nebojové misi, které pomáhají konstituovat řádnou afghánskou armádu. Máte totálně vymytou makovici.

M. Varadinková 10.8.2018 19:37

Re: Okupace Afghánistánu

Rusáci u nás byli taky na "nebojové misi".

Můžete to nazývat, jak chcete, třeba "bratrskou pomocí", ale z pohledu domorodců to prostě je cizí okupační armáda. A podle toho se k ní taky chovají.

M. Varadinková 10.8.2018 19:38

Re: Okupace Afghánistánu

I na Krymu byli Rusové přece na "nebojové misi" a dokonce byli obyvatelstvem vítáni.

P. Urban 10.8.2018 16:08

Autor si patrně neráčil všimnout

že tu válku s terorismem už tady máme. Před prahy sice nikoli českými, ale evropskými ano.

Afghánci svoje civilizační normy nikdy nevyváželi. Islamisté z Blízkého východu ano. Ale nezdá se, že by zásahy Západu (likvidace Saddáma Husajna a Kaddáfího, podpora demokratickým - či momentálně demokratickým - silám proti Asadovi v Sýrii) tyto islamisty nějak zvlášť oslabily. Spíše naopak.

Nezdá se, že by boje v Afghánistánu oslabovaly schopnost evropských teroristů kupovat samopaly či krást nákladní auta. Možná že po odchodu Západu z Afghánistánu ty samopaly zlevní a vzroste počet momentálně volných bojovníků. Ale k tomu dojde tak jako tak, tahle válka se vyhrát nedá.

J. Vintr 10.8.2018 16:37

Re: Autor si patrně neráčil všimnout

Každá válka se dá vyhrát, když je k tomu vůle. Třeba ve druhé světové to podle průběhu bojů vypadalo, že Američani budou muset vybít Japonce do posledního (nebo se raději pozabíjejí sami Japonci než aby se vzdali) a přece nakonec bylo Japonsko normálně vojensky poraženo, Američani mu "vnutili" demokracii a z Japonska se stala normální civilizovaná země. Jenže tehdy ještě byli lidé západní civilizace normální, byli hrdí na svou civilizaci, netrpěli politickou korektností a respektem k "lidským právům" kdejakého primitiva.

J. Dvořák 10.8.2018 16:57

Re: Autor si patrně neráčil všimnout

Japonci jsou (zbaveni císařské doktriny na dobytí Asie) normálně fungující lidé (národ), se kterými se lze dohodnout a spolupracovat. Jsou jako národ přínosem. U islámských států nelze dohodu a spolupráci (v široké míře) očekávat. Je nemožná. Už proto, že tyto národy nic nevytvářejí, jenom prodávají ropu a kupují si za ni civilizaci (kterou nakonec použijí pro globálním džihád).

P. Urban 10.8.2018 17:06

To byla ovšem válka proti státu a proti vojákům

Jak chcete vyhrát válku proti obyvatelstvu, které bude znovu a znovu povstávat?

J. Vintr 10.8.2018 20:51

Re: To byla ovšem válka proti státu a proti vojákům

Myslím že drtivá většina Afghánců má valky plné zuby a vůbec jim nevadí "okupace" západem, která jim nic špatného neudělala a nedělá. Smířit se nechce jen hrstka fanatiků.

M. Varadinková 10.8.2018 19:16

Re: Autor si patrně neráčil všimnout

Afghánistán můžete porazit podobně "normálně vojensky", jako to Japonsko. Stačí tam přece hodit pár atomovek a bude posekáno. Tak nějak jste to myslel?

Jedna atomovka ale určitě stačit nebude, je to hornatá krajina a hory odstíní jak záření, tak tlakovou vlnu, čili nějací Talibanci tam ve stínu hor mohou přežít i ten atomový výbuch.

J. Lancik 10.8.2018 20:40

Re: Autor si patrně neráčil všimnout

Nemate pravdu, atomek treba neni. Jak se to dela ukazali Anglani ve valce burske, v jizni Africe. Zenske nahnali do koncentracnich taboru, vybili vsechen dobyt a znicili zasoby potravin a chlapum nezbylo nez vzdat se. Delali to i Rusaci na Ukajine kde hladomory vyhubili miliony kulaku.

Pokud se zastavate Talibanu jako afganskeho zpusobu zivota, pak se taky zastavate upirani i toho nejzakladnejsihi vzdelani pro zenskou cast populace. Zastavate se akci Talibanu, jako vlevani kyseliny do oci devcatum jdoucim do skoly, mrzacit divky zenskou obrizkou, casto provadenou za nehygienickych podminek, niceni 2000 let starych soch atd.Nedochazi Vam, ze Taliban nereprezentuje vetsinu, ze i mensina dokaze terorizovat vetsinu. Videli jsme to i nas po 'viteznem" unoru, drzeni za ostnatym dratem.

M. Varadinková 10.8.2018 22:01

Re: Autor si patrně neráčil všimnout

Já se nezastávám Talibanu, ale toho, aby si své záležitosti řešili Afghánci sami a my se jim do toho nemontovali. Tak jako si přejeme, aby se oni do našich záležitostí nemontovali nám.

J. Vintr 10.8.2018 20:47

Re: Autor si patrně neráčil všimnout

Kdo mluví o atomové bombě? V Afghánistánu je to mnohem jednodušší než s Japonskem. Japonci žili ve středověkem systému slepé poslušnosti až za hranicí života a týkalo se to prakticky všech obyvatel. V Afghánistánu chce válku zanedbatelná hrstka fanatiků, která ovládá ostatní pouze terorem a strachem. Většina Afghánců se už setkala s normální civilizaci a určitě by uvítala, kdyby je těch fanatiků, kteří by je rádi vrátili do středověku, někdo zbavil. Stačí zlikvidovat pár stovek pohlavárů Talibanu a bude tam klid.

M. Varadinková 10.8.2018 22:04

Re: Autor si patrně neráčil všimnout

Vy těm Afgháncům vidíte do hlavy?

J. Vintr 10.8.2018 23:45

Re: Autor si patrně neráčil všimnout

Tak proč například utíkají do Evropy? Asi proto, že se jim západní styl života vůbec nelíbí ...

J. Jurax 10.8.2018 14:29

No, názor v článku prezentovaný se opírá o předpoklad, že kdyby se nebojovalo proti zjednodušeně řečeno teroristům v Afghánistánu etc., že by se tyto země staly mocnou základnou terorismu, jenž by pak po světě nekontrolovaně bujel. A že naopak předpoklad, že kdyby se v tom Afghánistánu etc. neválčilo, že by nebylo důvodu vyvážet terorismus do jiných zemí pod záminkou odplaty za angažmá zemí západu je lichý.

No, nevím - on ten terorismus je primárně islámský, a islám velí bojovat, dokud Alláh nezavládne nad veškerým okršlekem zemským. A protože jezdci v burnusech s křivými šavlemi to už dnes realizovat nejde, bojuje se imigrací a vysokou natalitou vetřelců a taky terorem, neboť Alláh je veliký. Takže lze soudit, že stažení se z Afghánistánu etc. by byl vnímáno jako slabost a radikální islamisty by jen posílil. Chyba se stala už dávno.

Platí-li ale tato úvaha, pak je nutno bojovat nejen s muslimskými teroristy, ale přímo s islámem, jenž je jejich ideologickým podšprajcem a podhoubím, z něhož rostou. Protože teroristé jsou jen jedna bojových jednotek muslimských vojů, pravda mediálně nejzajímavější a jaksi na ráně jsoucí, nutnost boje proti vraždícím islamistickým panchartům nepopřou ani největší multikulti cvoci přinejmenším ve svých zemích, proti dalším vojům se nebojuje prakticky vůbec, ba se jim přímo pomáhá. A výsledky se dostavují a my nevítězíme.