29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SVĚT: Darwin vs. Newton

Bylo nebylo, v rámci surfení při podzimním lockdownu jsem narazil na blog popularizátora ekonomie jménem Morgan Housel a na něm na článek, který mě inspiroval k dnešnímu příspěvku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Šír 4.12.2020 21:11

To je zajímavé povídání, dobře se to čte. Jeden si říká - ano, dobře to vystihl, chytře to rozebral. Ano. ... Fakt dobrý. ... Jo, dobrý ... dobrý... chytrý ... ... ... A... co z toho vlastně vyplývá? Co navrhuje? Jak konkrétně by se měly daně vyměřovat? Jak konkrétně zabránit válkám? Atd.

A. Šír 4.12.2020 21:12

Není ten pan Kechlibar jen takový obratný žvanil?

R. Polášek 3.12.2020 21:26

daně a dávky - další příklad: Populističtí politici chtěli ve svých krajích za peníze daňových poplatníků získat další voličské hlasy. A tak zavedli dotování včelaření. Včelaři , pokud nakoupili včelařské potřeby u certifikovaných výrobců, mohli potom na tyto nákupy chtít dotaci. Jenže co se nestalo, čeští výrobci včelařských potřeb, už tak velmi drazí, protože vyrábějí po kusech nebo maximálně v malých sériích, protože je jich u nás hodně a trh je malý, prakticky všichni bez výjimky po udělení cerftifikace zdražili o předpokládanou výši dotace nebo o trošičku méně. A včelařské potřeby, už tak velmi drahé, se stal ještě dražší. přitom to jsou většinou velmi jednoduché věci. Kdo má trochu řemeslné zručnosti, ušetří, třeba u medometu, až 3/4 ceny, pokud si to vyrobí sám.

P. Milan 3.12.2020 22:58

U dotací normální průběh.

I. Hermanek 3.12.2020 19:24

Vanocni prani microsoft stoji za to..vstric ke svetlym zitrkum prostrednictvim tluste cernosky nema chybu

P. Han 3.12.2020 23:00

Není to Melinda v převleku?

K. Křivan 3.12.2020 17:31

Jak je to ? Vidíme ty přelidněné černochy jako lidi, o kterých velkohubě žvaníme že "všichni lidi jsou si rovni", nebo vidíme jen přírodní katastrofu, něco jako kobylky, dvounohé kobylky ?

J. Krynický 3.12.2020 22:00

A jak vidí oni nás? Jako lidi, o kterých jim pašeráci lidí říkají, že "všichni lidi jsou si rovni" a proto byste se měli mít stejně, jako svině, co si žijí v bezpečí a bohatství, jak jim tvrdí tamní i místní levice, nebo prostě jako debily?

K. Křivan 3.12.2020 17:03

Němci (BRD), v rámci rozvojové pomoci vyvrtali v subsaharském pásmu studně. Nevím jaká země to byla. Nádhera ! Dobytek měl vodu, rostl, tloustl, žral, .... černoši se radovali, milovali Němce, všude blahobyt.

Za pár let, dobytek sežral poslední trávu, poslední listy stromů, a začal chcípat hlady. Nakonec to vypadalo hůř než před příchodem Němců. Mnohem hůř. Všude jen písek, šutry, a kostry dobytka. Nic víc. Obyvatelstvo odtáhlo do měst na pobřeží.

J. Krynický 3.12.2020 22:02

To už ovšem bylo poblitikům, kteří prosadili "pomoc" na cizí náklady ukradené. Oni si z pomoci odlili pro sebe a kdyby snad někdo nedejmarx šířil nějaké zvěsti o následcích pomoci, tak by na něj poslali Antifu a státní zastupitelství. Šíření fakenews, rasismus a tak vůbec.

R. Meišner 3.12.2020 16:30

...a nemohli by si v Etiopii stavět ty studně v poušti sami? jak složitou technologii vyžaduje vykopání studny? že by to nezvládli? pracovních sil jak máku-i bez těch inženýrů a lékařů, co utekli do Evropy by to měla být hračka. on ten problém bude asi jinde--totiž v neuvěřitelné lenosti a naprosté neschopnosti cokoliv vytvořit. daleko jedodušší je mačkat kohoutek samopalu, že. ---no nic, škoda slov, tyhlety rovnice vážně nemají žádné smysluplné řešení.

K. Křivan 3.12.2020 17:33

"...neuvěřitelné lenosti a naprosté neschopnosti cokoliv vytvořit..." to platí pro celou Afriku.

R. Polášek 3.12.2020 20:52

Za prvé v Etiopii moc pouští nemají.

Za druhé "vykopat studny" se podle mne v africké realitě většinou myslí úzké hluboké vrty třeba i víc stovek metrů hluboko do vrstev zvodněných vodou, která napršela možná ještě před více tisíc lety a která tam za dnešního klimatu není dnešními srážkami nahraditelná a obnovitelná. Tudíž samotné studny jsou často problematické a místními zdroji nerozvinuté africké společnosti nejsou udělat ani nějak dobře udržovat.

Za třetí zrovna Etiopie, až do této války, víceméně ekonomicky i vzděláním obyvatel rostla dobře a poměrně rovnoměrně a měla na to se stát dílnou kontinentu nebo aspoň regionu podobně jako je dílnou Asie Čína.

R. Tichý 3.12.2020 16:25

Tvrdim, ze hladomor, prelidneni a z toho plynouci valky maji na svedomi Lekari bez hranic a podobne organizace.

V ramci humanitarni pomoci maji byt poskytovani pouze ucitele a prezervativy. Mozna traktory.

V. Klepetko 3.12.2020 15:23

V politice? Ani Newton, ani Darwin... Spíše by to chtělo nějakou formu taoismu a uplatňovat ten princip wu-wej...

Jenže moderní Čína je spíše konfuciánská než taoistická, takže to s tou wu-wejí vypadá ve světě bledě. I s tím Newtonem... A sociální darwinismus? To, věru, dobrá alternativa není!

R. Gramblička 3.12.2020 16:09

taoismus je náboženství japonské a o sociálním darwinismu tady řeč není. Podstatou Darwinova učení je teorie Evoluce, založená na náhodnosti mutací a nenáhodnosti přírodního výběru. její aplikací na lidský svět je poznání, že řadu věcí nelze plánovat a řídit (jak to do omrzení zkoušeli různí soudruzi), ale je lepší nechat věcem volný průběh a adaptovat se na změny

V. Klepetko 3.12.2020 17:32

Njn, Lao-c' byl velký Japonec, že ano... ;-):-):-P

Vidím, že Kajanův odkaz žije... Řekl jste věc sice banální, ale pravdivou. Problém je v tom že dokonce ani s pomocí Newtona nelze nic moc naplánovat - chaos vzniká už v systému tří těles. Svět je plný podivných atraktorů. I bez Darwina, kterého si občas přečtu velmi rád, mám ho v knihovně hned vedle Zamrzlé evoluce od Flégra...

R. Gramblička 3.12.2020 18:40

a jejda, spletl jsem si to se šintoismem. Beru zpět

V. Klepetko 3.12.2020 19:03

To se stává i mně, že se spletu... Chtěl jsem jen říci, že ani ten Newtonův svět není predvídatelný, deterministický... Je v něm prostor pro růst složitých struktur z chaosu. Jako matematik to pan Kechlibar velmi dobře ví. Takže jsem ten jeho článek tentokrát vlastně trochu nepochopil - a to je to autor, kterého zde na Psu čtu snad nejraději!

V. Petr 3.12.2020 13:30

Velká Kozílkova věta: "Za ty prachy, co mi tady platí, si mohu akorát tak lehnout na břicho a kopat se nohama do pr..."

Toto je problém přerozdělování! Pokud bude mít každý základní příjem jistý a vlasním úsilím ho skoro nedokáže zvětšit, NIKDO NEBUDE MOTIVOVÁN PRACOVAT.

Budete muset lidi nutit do práce karabáčem či jiným násilím!

R. Polášek 3.12.2020 20:59

Já myslím, že by došlo k určitým změnám ve skupinách nepracujících a pracujících lidí.

Neboli někteří lidi , kteří dnes pracují za peníze, protože jinak by oni a jejich rodiny chcípali hladem, by nepracovali. A jiní, kteří dnes pracují nebo možná i nepracují a přežívají na dávkách, by se zajištěným příjmem pracovali na něčem nevýdělečném.

J. Krynický 3.12.2020 22:05

Na něčem nevýdělečném a prakticky zásadně i naprosto neužitečném. Naopak to užitečné by bylo podstatně dražší. PODSTATNĚ!

J. Jurax 3.12.2020 13:11

Článek je nesporně zajímavý, s jeho závěry lze souhlasit, nicméně premisa mi nepřijde správná. Darwina proti Newtonovi bych takhle myšlenkově nestavěl.

M. Grundmann 3.12.2020 12:26

Jedna věc se o válkách ví : nesouvisí s bohatstvím, ale s růstem populace. Čím je v zemi větší procento mladých mužů, tím je větší pravděpodobnost válečného konfliktu. Čím je tedy více mladých v dané společnosti, tím víc hrozí válka.

Muammar Kaddáfí vedl speciální propopulační politiku v Libyi. V této zemi bylo procento mladých lidí nejvyšší ze všech arabských zemí. Za svůj neblahý konec si tedy mohl sám. Obrovský nárůst populace nastal i v Sýrii, kde navíc došlo k suchu.

Nejlepším způsobem, jak zabránit válkám, je podle mě zadarmo distribuovaná antikoncepce nebo sterilizace. Vše ostatní je zbytečné. Za tento názor by mě západní progresivisté určitě odsoudili k dlouholetému žaláři.

Proto se také nebojím vymírajícího Ruska nebo Německa. Naopak se bojím Afriky a dalších zemí, kde populace prudce roste.

V. Petr 3.12.2020 13:20

R^R^R^

J. Krynický 3.12.2020 22:07

Já se Německa bojím. Ne kvůli vymírajícím Němcům, ale kvůli usilovně se množícím Turkům, Arabům a Kurdům, kteří se dříve nebo později servou (v lepším případě hned za naší hranicí, v horším i u nás) nejen o majetek po těch Němcích, ale i o ty přežívající Němce. A Němky.

R. Gramblička 3.12.2020 11:12

Výborný článek, autorovi dávám zcela za pravdu a diskutérům rád doporučím skvělou knihu Evoluce všeho od Matta Ridleyho, kde ukázal, že teorii evoluce lze pozoruhodně dobře napasovat na chování nejen přírodního, ale i lidského světa. Dozvíte se, že evolučně lze popsat kulturu, morálku, ekonomiku, technologii, osobnost, vzdělávání, peníze, internet atd.

Doporučuji k přečtení. Kniha vyšla u Argo/Dokořán v 2018

R. Benýšek 3.12.2020 10:54

Nu, jakkoli ve své profesi se snažím pomáhát lidem rozhodovat se samostatně a brát své životy do vlastních rukou, a zdráhám se věřit v astrologiii (pozor, neplést s vírou v ovlivňování lidí planetami) hlavně proto, že neponechává možnost skutečně svobodné volby, tak leckdy mi připadá, že je to mezi lidmi více podle Newtona, nežli podle Darwina. Resp. že se navzájem až tak nepopírají, a jejich syntézou je Machiavelli (někdy si budu muset přečíst toho Vladaře celého, a ne jen tu a tam citované úryvky). A že jde jen o to, jaké máme znalosti o lidské tvarovatelnosti, a jak velké zábrany zacházet s lidmi jako s věcmi, a tak pouhým nastavením výchozích podmínek ovlivnit žádoucí výsledek. Myslím, že koronakrize ukázala, že možnosti jsou tu značné. A soudím, že vždy budou univerzálně platné reakce na nabidku: ́když uděláš, co chci, dám ti tolik a tolik peněz, ale když ne, zabiju ty a ty z tvých nejbližších ́, či na pohrůžku (nejlépe s nožem v ruce): ́když mi neřekneš všechno, co víš, a já vím, že něco víš, tak ti uříznu (zmrzačím) oblíbenou část těla, a běda ti, dozvím-li, žes mi v něčem zalhal(a) či mi něco zatajil(a) ́. Anebo, že u každé ženy (a možná i muže?) existuje částka, za kterou už se prodá, a možná vyjádřitelná nějakým koeficientem (třeba vyjadřujícím poměr mezi finanční situací současnou a vytouženou).

B. Rameš 3.12.2020 9:56

Popravdě, jen v Darwinovi to není. Evoluční teorie nám (sedřeno až na kost) říká "přežije ten druh, který se umí lépe adaptovat".

Problém je v tom, že člověk se dokáže adaptovat opravdu zatraceně dobře: najděte mi jiné zvířátko, které žije za polárním kruhem, v údolích Himálaje, v Saharské poušti i rovníkových deštných pralesech! Asi nenajdete.

Jenže, jako obvykle, všeho moc škodí. Na scénu vstupuje ekonomično (stále více jedinců spotřebovává omezené množství zdrojů) a sociálno (chování jedinců v obřích společenstvech musí být jiné, než ve společenstvech malých).

S prvním problémem se zatím vyspělejší země vypořádávají vědeckotechnickým pokrokem (umíme vytěžit více zdrojů a těžíme efektivněji). Nejsem si ovšem zdaleka jistý, že tuto bublinu našeho komfortního prostoru lze napínat donekonečna.

Problém sociální adaptace nám zuří v přímém přenosu před očima. A paradoxně k němu přispívá právě onen explozivní pokrok - svět se mění tak rychle, že se nestíháme přizpůsobit. Takže situace prakticky nemá řešení - čím intenzivněji budeme řešit problém ekonomický (budeme se rozvíjet stále rychleji), o to více se bude prohlubovat problém sociální (stále méně budeme schopní své chování adaptovat na nové podmínky). Takže - čekání na covid-21 :-/

Fuj, to jsem po ránu optimistický...

L. Harvánek 3.12.2020 9:52

Jen zkuste Newtonovy zákony přehlasovat. Myslíte, že se to podaří? A sám Darwin se dopustil mnoha omylů. Což se dnešním politikům také stává. Dokonce častěji než často.