29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SVĚT: Co se můžeme naučit od generace Grétiných obdivovatelů?

Margareta Meadová je nejslavnější antropoložkou všech dob. Na konci 60. let se stala mediální hvězdou a všeobecně respektovanou intelektuálkou díky závěrům, které učinila na základě pozorování domorodých kmenů v Tichomoří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zaorálek 18.9.2019 22:19

Jak by řekl profesor Kirck v Letopisech Narnie: "Co je v těch školách jenom učí?"

J. Zaorálek 18.9.2019 22:17

Vynikající článek.

J. Hanzlík 18.9.2019 19:46

Dobrý článek! Vystihuje podstatu využití média v podobě postiženého nezletilého děvčete, které nahrazuje davu jeho emotivní prázdnotu. Racionální důkazy pro bezprostřední ekologické ohrožení jsou nepodstatné a politická výtěžnost je obrovská. Obdiv k mladé generaci, která rutinně zvládá moderní technologii s povrchním komerčním obsahem je žalostnou protézou kulturně nenáročných rodičů. Trvání a úspěšnost civilizace přeci zdaleka nespočívá jen v technologickém pokroku. Ten v rukou omezeně vzdělaných osob u moci, kalkulujících s emocemi davu, sice kráčí k nezářným zítřkům, ale jsou už náznaky, že se jim to nepovede.

V. Pavelka 18.9.2019 21:26

Nemůžu si pomoci ,něco jako "neposkvrněné početí,.

J. Kraus 18.9.2019 19:45

Zkušenost některých techniků je taková, že mladší pracovníci, vychovaní na počítačových programech, nejsou třeba při chybě v zadání a následné i řádové chybě ve výsledku schopni intuitivně ten nesmysl poznat. Mluvím o elektrikářích, kteří by byli schopni (a občas se to děje) naprojektovat třeba napájecí kabel několikrát silnější a mnohonásobně dražší. Kdo začínal s tužkou, papírem a logaritmickým pravítkem, tomu se to stát nemůže. Říkal mi nedávno bývalý kolega, jak konkurenční firma vyhrála zakázku s cenou o čtvrtinu nižší, protože mladistvý inženýr přípravář zadal do autocadu špatné měřítko. Klíčové slovo toho všeho je intuice a tu lze získat pomalým stoupáním od nuly vzhůru, nikoli naskočením do rozjetého rychlíku.

L. Novák 18.9.2019 19:52

Přesně tohle vidím v praxi. Špatně zvolené měřítko či posunutá šablona dokáže ve výrobním podniku nadělat obrovské škody, převyšující plat mamlase, který takovou chybu (opakovaně) udělal. No a obyčejný Ohmův zákon je pro některé strojaře navrhující el. vedení taky španělská vesnice... :-)

M. Prokop 18.9.2019 20:47

IMHO je to spíš rutina, než intuice, ale jinak souhlas.

V. Liptovský 18.9.2019 16:41

Je problém v "preinformovanosti"?

Nezamýšľal som sa nad tým... Len som sa čudoval. Ale - nie je problém v prílišnom tlaku informácií? A bieda spočíva v tom, že značná časť informácií, ktoré sa na mladú generáciu valia, sú hlúposti, dokonca škodlivé a zradné... V minulosti (aspoň tej našej), informácie z médií, kníh či školy boli do značnej miere preverené (nehovorme o politických), verili sme im... A do veľkej miery oprávnene. Ale - naša generácia si (aspoň do istej miery) dokáže z informácií vybrať. Ale čo tí naši vnuci - nemôžme stáť nad nimi a každú informáciu, ktorú prijímajú, "cenzurovať"... To je nad naše sily... Zdá sa, že menej by bolo viac... čo s tým, neviem... Asi sa musíme uspokojiť s konštatovaním, že naša generácia tomu nerozumie, a naši mladí v našich rokoch sa budú čudovať nad ich mladými... Ale - neviem prečo, som spokojný, že moju mladosť som prežil v pokojnom, medziľudsky prijateľnom, informačne "chudobnejšom" prostredí... Informácie som musel prácne získavať... Preto som si ich dokázal zapamätať... A využívať...

J. Jurax 18.9.2019 16:22

Co se můžeme naučit od generace Grétiných obdivovatelů?

K odpovědi na tuto otázku mi přijde nejvhodnější tzv. Cambronnovo slovo: Merde!

P. Harabaska 18.9.2019 16:15

Gretu Thunberg nám média nejraději představují jako sui generis Matku Terezu mezi ochránci životního prostředí. Já se ale obávám, že Greta nakonec skončí spíše jako mnich Savonarola ve Florencii. Bude zatracena a - alespoň obrazně - popravena.

L. Novák 18.9.2019 15:07

Co se můžeme naučit od generace Grétiných obdivovatelů?

Nejspíš nic. Jsou to hlupáci.

J. Anděl 18.9.2019 14:11

Napíšu něco asi naivního. Začnu příběhem. Před pár lety jsem chvíli pracoval v obchodě s mimo jiné produkty zdravé výživy. Navštívil nás obchodní zástupce, prodávající jistý výrobek. Chystali jsme se ho prodávat a já v roli správce e-shopu věnoval velkou část dne snaze dohledat na internetu, jak se to má s jeho složením a zázračnými účinky doopravdy.

Rychle jsem ale zjistil, že mi Google v první řadě vrací komerční sdělení a nabídku e-shopů, které víceméně metodou Copy Paste kopírovaly marketingový text prodejce. Až po delší době se mi podařilo nalézt pár PDFek s analýzami složení, ačkoliv tam už jsem se nedozvěděl, zda je zachované i při různých způsobech konzervace (mražení, sušení).

Cestou jsem minul také pár odkazů na studie, které však nebyly laické veřejnosti dostupné. A tím se dostávám k tomu naivnímu. Jestliže chce vláda bojovat s desinformacemi, možná - zdůrazňuji možná - by stálo za to zapátrat, jak se to má s různými odbornými výstupy, schovanými za zdmi členství v příslušných stavech a skupinách, a také za poměrně vysokými poplatky. Šíření neověřených marketingových textů metodou copypaste podle mě širší informovanosti nepomůže. A s dezinformacemi se nesetkáváme pouze v diskuzích o tom, kdo sestřelil nizozemské letadlo či otrávil dvojitého agenta. Co nějaký veřejný portál s dostupnými ověřenými výstupy výzkumů a analýz? Mohlo by to fugovat? Zveřejňovala by studie, podmínky jejich vzniku, kdo je financoval, vše bez filtru ideologické správnosti... Pravidla by mohla definovat klidně nějaká akademická komise třeba...

Já vím, je to naivní.

I. Břízová 18.9.2019 14:22

Ano. To se zdá naivním dokonce i mně. Ale myšlenka je to hezká.R^

J. Vintr 18.9.2019 14:23

Ano, je to naivní. Právě veřejná správa má většinou největší důvod lhát a manipulovat s lidmi.

J. Anděl 18.9.2019 14:51

Nevím, jestli největší. Důvod má, jako každá instituce, pokud jde o prokazování účelnosti vlastní existence a maskování vlastních pochybení až šlendriánu, ale jinak... Jinak myslím veřejná správa ten důvod nemá. Ten důvod mají konkrétní jedinci či skupiny s určitým zájmem, a k tomu tuto státní správu využívají, protože státní správa spravuje věci veřejné, tedy má moc pomoci jim ty jejich zájmy realizovat...

Nicméně izolování výstupů ze studií před laickou veřejností má jiný důvod - obchodní tajemství, případně zisk z těch poplatků za členství a obchodní, tedy tržní využití těch informací.

Je to tak - informace jsou peníze a za kvalitní informace se platí kvalitní peníze.

Takže informace zadarmo na webu? Sám jsem si, obávám se, odpověděl. Člověk, hledající informace na webu, by si toho ale měl být vědom. Prý otevřená informační společnost...

J. Uzel 18.9.2019 13:50

Dlouhá staletí byla nastupující generace vzdělanější, než ta předchozí, ale dnes je tomu, bohužel, naopak.

P. Harabaska 18.9.2019 16:16

Netahejte sem tu povinnou maturitu z matematiky, na kterou ještě není české školství připraveno.

J. Jurax 18.9.2019 16:27

Ale kuš, na povinnou maturitu z matematiky bylo tuzemsko připraveno i uvyklé nějakou stovku let až do doby, kdy ji jedná prsatá ministryně v souladu s hlupci a lenochy zrušila.

P. Portwyn 18.9.2019 17:35

Ono nejde v první řadě o maturitu z matematiky, byť tu nižší úroveň dokázali v době, kdy jsem učil na ZŠ, udělat osmáci.

Vůbec nejde o matematiku. Klesá vzdělanost napříč obory, v posledních cca 3 letech včetně IVT.

P. Harabaska 19.9.2019 8:43

Nejde-li hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře.

M. Pivoda 18.9.2019 13:12

Článek nenapsal specialista na technologii, která je dnes rozhodujícím faktorem pro naši budoucnost. Takže jsemten článek jen přeběhl očima.

Na otázku v nadpisu "Co se můžeme naučit od generace Grétiných obdivovatelů?" bych odpověděl, že do školy je třeba zpět poslat i diskutující české důchodce.

Problém je ale v tom, do které školy. Dnes již nemusíte leštit kliky v kamenných školách (vynálezu průmyslové revoluce), dnes ta "škola" k vám může přitéci po internetu. Navrhuji začít s Wikipedií, o které se v některých kamenných školách dosud stále učí, že Wikipedie lže.

J. Anděl 18.9.2019 13:31

Do školy je něco jiného, než od (nějaké) generace.

L. Novák 18.9.2019 13:47

Jo, jak vidno, vaše znalosti jsou na úrovní "posbíraného Internetu". Což už jste dokázal odkazy na zjevné nesmysly... Pravda je, že Wikipedie není žádnou zárukou kvality tam zapsaných informací...Rv

V. Petr 18.9.2019 14:06

Wikipedie skutečně LŽE tam, kde se to hodí rudozelené pakáži. Někdy tak nejsou přímo lži, ale tradované nepravdy. Tam kde nejsou politické zájmy, je více méně v pořádku.

J. Jurax 18.9.2019 16:30

UI fakt ještě není dokonalá, když plodí takovéhle texty ... :-)

P. Portwyn 18.9.2019 17:38

Vzhledem k tomu, jak je wiki dělána, jsou zákonitě některá hesla špatná (nepravdivá) nebo jednostranná. Jinak těší mne, wikipedista Portwyn :-)

M. Pivoda 18.9.2019 17:48

Ta ideologická zkreslení u politicky citlivých pojmů by ale měl český důchodce ve Wikipedii snadno zjistit - se svými bohatými životními zkušenostmi.

Jeden český důchodce, který se zde v diskuzi ohání svým vysokoškolským titulem v matematice a IT, nebyl si schopen ve Wikipedii dohledat pojem Umělá inteligence - anglická zkratka AI. Až donedávna nás zde poučoval, že ten pojem je to v podstatě blud.

Pouze jsem zde sdělil, že začínat můžeme studiem pojmů ve Wikipedii. Já úskalí této encyklopedie znám. Je ale dostupná úplně zadarmo - i pro důchodce.

P. Portwyn 18.9.2019 18:10

Přiznám se, že ty útoky proti důchodcům nějak nechápu, tak nejsem schopen se vyjádřit.

Nicméně chyby na wiki mi vadí hlavně kvůli tomu, že pro žáky či studenty je to první a často jediný informační zdroj.

J. Anděl 18.9.2019 12:24

Mladší (obecně, statisticky) více rozumějí světu dneška. Starší (opět statisticky) více rozumějí přirozenosti člověka, která dnes není jiná než včera či před tisíci lety.

J. Anděl 18.9.2019 12:30

Pomíjet první znamená ustrnout ve vývoji. Pomíjet druhé znamená jednat zbrkle a podléhat utopiím, které se prostě v lidském světě natrvalo neusadí, bez ohledu na to, jak mocnou máme víru.

Vyvážená spolupráce a oboustranný respekt by pomohly. Ale top je taky utopie.