28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Cézura aneb Lze vyhrát bez Číny?

Hádanka: kdy se v něčem shodli Václav Klaus a Angela Merkelová? Odpověď: v minulém týdnu v reakci na pandemii. Tedy ne že by se shodli úplně, ale jasně řekli, že jde o největší takovou událost od druhé (kancléřka ve středu v televizi), či dokonce první (bývalý prezident v sobotních LN) světové války a španělské chřipky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 25.3.2020 11:33

Autor nechť se poučí, než začne psát o vzniku druhé světové války. Krátce po Hitlerově nástupu k moci bylo Polsko první, které s ním uzavřelo pakt o neútočení. SSSR byl ke spolupráci s Německem fakticky dotlačen Británií a Francií, které se odmítaly podílet na společné dohodě o spolupráci při stále pravděpodobnější expansi Německa. Ta jednání inicioval SSSR. Posílaly na jednání nekompetetní zástupce druhého řádu, vše ke značnému znepokojení Dr.Beneše a čs. diplomacie. Teprve po ztroskotání sovětsko-francouzsko-britských jednání z důvodu nespolupráce Západu SSSR otočil a vznikl známý pakt. SSSR šlo o čas, bylo by možno uvést mnoho detailů. Západní demokracie chtěly, aby se Německo a SSSR vzájemně střetly, k tomu bylo nutno odstranit nárazníkové státy střední Evropy. Názor, že SSSR patří k původcům WWII, je obludný a naši staří vojáci, východňári i zápaďáci, by za to autora hnali svinským krokem.

J. Ganaur 25.3.2020 12:05

Máte naprostou pravdu.Ještě bych doplnil, že nejrozhodnějším činem, bez kterého by nebylo vítězství, bylo vyvraždění Poláků v Katyni.K tomu ale byl SSSR donucen Británií a Francií.

J. Jurax 25.3.2020 20:22

Vite, i přes Vaši rádobyvtipnou reakci má pan Kraus v zásadě pravdu.

Pokuste se nahlížet onu dobu optikou konce třicátých let, kdy Stalin byl dlouhodobě puncovaný zloduch šířící po Evropě strašidlo komunismu, kdežto Hitler byl víceméně demokraticky zvolený politik, jenž pokoušeje obnovit velikost Německa zaklínal se svou mírumilovností; i v tom Mnichově mír přece s pomocí Anglie, Francie a Itálie, tehdejších evropských velmocí, přece zachránil. Akorát měl trochu zvláštní vztah k Židům, ale ten v tehdejším světě nebyl - tedy v mírnější formě - ničím zas tak zvláštním a příliš deklasujícím.

A na druhé straně - velmoci mají své zájmy a ty si prosazují. Anglii ani Francii se nechtělo do války, ta minulá byla v živé paměti. Nepomohlo ani obsazení Porúří a porušení Mnichovské dohody rozbitím a obsazením zbytku ČSR. Taky četli Mein Kampf a Drang nach Osten by jim až tak nevadil. Ostatně ještě po přepadení Polska Británie i Francie provozovaly akorát sitzkrieg a nechaly Německo si otevřít cestu na východ.

No a pragmatický Stalin taky nechtěl do války, přinejmenším zatím, a taky četl Mein Kampf. Takže se holt dohodl s Hitlerem, když s Británií a Francií to proti Hitlerovi nešlo. A ještě si vyhandloval územní bonus.

Teprve když Británie už rok stála sama proti Hitlerovi a ten se holt vydal na východ, antikomunista Churchill se pragmaticky zasadil o spojenectví se Stalinem a o poskytnutí pomoci SSSR. A v USA přes jisté sympatie k Británii dosud vítězil izolacionismus; ani tam se nikomu nechtělo do vzdálené cizí války.

Ono historie je složitá, nečernobílá a ne vždy voní tomu momentálně správnému ideologickému pohledu.

F. Navrátil 25.3.2020 12:33

V zásadě s vámi souhlasím, ale velmoci v době před válkou měly své vlastní plány a Stalinovo Rusko nebylo výjimkou. Velká Británie a Francie měly zájem na tom, aby využily Sovětský svaz jako klacek na Hitlera a doufaly, že se obě diktatury pustí o sebe a tím se ony vyhnou válce. Stalin zase předpokládal, že když vstoupí do války proti Hitlerovi ve spojenectví se západními státy, bude si moci přivlastnit Pobaltí a východní Polsko. S tím nesouhlasily ani V. Britanie, ani Francie a pochopitelně Polsko. Smlouvu svolil podepsat, když mu zisky předložilo Německo. Že bylo nakonec všechno tak, jak to chtěl Stalin od začátku, je stejnou ironií dějin, jako že Rusko se dnes vrátilo k hranicím Petra Velikého.

V. Novák 25.3.2020 20:44

O přivlastnění si Pobaltí ani východního Polska se na moskevských jednáních v srpnu 1939 vůbec nejednalo. Stalin se pokoušel dohodnout záruky vzájemné pomoci v případě napadení.

Jednání zkrachovala na britském nezájmu a na neschopnosti Francie dohodnout s Polskem průchod RA k otevření fronty při napadení Francie. Jak jinak mohl SSSR Francii pomoci?

Pozdější vývoj ukázal, že i kdyby Francie a Británie smlouvu se SSSR uzavřely, stejně by mu nepomohly - nebyly totiž nejen ochotné, ale ani schopné.

B. Rameš 25.3.2020 9:40

A jak je to správné, poslání se skrývá v posledním odstavci autorova textu. Je to podobné, jako s tím slavným a jednu dobu tolik propagovaným outsorcingem. Tak dlouho outsourcujete (fuj, hnusný anglismus, ale český termit není), až zjistíte, že už neumíte nic a jste úplně zbytečný. Snad bude nový projev naší (pojmem "my" teď myslím euroatlantický civilizační okruh) nadměrné závislosti na asijských zemích, Číně především, budíčkem i pro její evropskou část (v USA to už z větší části pochopili, což je, mimochodem, hlavní Trumpova zásluha).

P. Lenc 25.3.2020 10:46

Podobně reaguji na článku pana Guttmanna.

V. Novák 25.3.2020 20:47

Nevěřím.

"Outsourcing" do laciné Číny je příliš výhodný pro příjemce dividend.

B. Rameš 26.3.2020 12:07

Smutnou pravdou je, že tady kapitalismus ve své nadnárodní globalizované formě a s imperativem "vydělávej co nejvíc, nebo zemři" selhal.

V. Církva 25.3.2020 9:35

Ano podepisuji poslední odstavec. Tato doba ukázala závažný problém globalismu - nesoběstačnost Západu a závislost na Číně.

Výsledkem, až/pokud to přežijeme by mělo být návrat průmyslu na Západ.

To ale s dnešním stavem Západu nepokládám za reálné. Místo aby si to lidé uvědomili, radši Francouzi a Italové píšou jak jim ČR ukradla 10tisíc roušek. Když zemře 5% lidstva se Západním universalismem to ještě nehne. Kdyby zemřelo 50% tak v současné konstelaci vznikne nový komunismus.

Tak jako tak nám tato pandemie dává šanci se vzpamatovat. To by znamenalo budovat novou ekonomiku a dost práce pro všechny, především na Západě. Současný svět je ale nastaven na propad, krachy a další posílení přechodu ekonomiky do Asie.

J. Vlček 25.3.2020 10:42

Výsledkem, až/pokud to přežijeme by melo být návrat průmyslu na západ.

Tak mne napadá, zda už ten západ prozíravě nekumuluje pracovní síly, pro ten návrat průmyslu, formou otevřených dveří pro odborníky přivandrovalé ze všech koutů světa. To bude boom neskutečných rozměrů. Až teď mi to dochází, aha, ha, ha a ještě jednou ha.

J. Kalina 25.3.2020 8:23

nebyly to vlády západních států (natož odbory), které přesouvaly výrobu na východ. Ty se tomu spíše bránily. Co by letitý sportovec si pamatuji jak jsem před desítkami let zíral na "addidasky" kde stálo made in něco a to něco bylo Indonésie, Tchaj wan, China, a lze dosadit dalších 10 států z této oblasti. Dnes se tam vyrábí kde co - všechno a i velmi pokročilého neb začínají dominovat i ve vědě, výzkumu, nových technologií. Pokud se budou vlády "západního světa" snažit dostat tu výrobu zase zpět nebo aspoň udržet na svém území tu stávající, jak to udělají bez státního násilí?? Myslíte, že vytvoří takové podmínky, že to půjde "samospádem" nebo se tady ohraničíme jako za totáče, budeme shánět devizy, bony abychom si c novodobém Tuzexu koupili něco opravdu kvalitního?

Dám k zamyšlení: a) v této době vláda snižuje "daně", odpouští různé poplatky, odvody ABY PODPOŘILA EKONOMIKU.

TO SI MÁME MYSLET, ŽE TATO OPATŘENÍ FUNGUJÍ JEN V DOBĚ KRIZE? b) kdyby byly všude na zeměkouli stejné daně, stejné zákony pro podnikání, stejné mzdy, měly by smysl daňové ráje nebo přesouvání výroby. Vždyť to je to samé. c) co se stane, až krize s virem vymizí?

J. Ganaur 25.3.2020 12:08

Nic, vše se vrátí do starých kolejí.Nekupte to, když z Číny je to tak laciné.

R. Langer 25.3.2020 12:35

Přesně tak... :-(

R. Langer 25.3.2020 12:36

... ale možná by stálo za to pořádně se zamyslet nad tím, proč je u nás naopak všechno tak drahé, a něco s tím udělat. ;-)

F. De Winter 25.3.2020 3:40

Myslím, že pandemie jen urychlí proces, který začal už před ní. Deglobalizaci. Lokalizaci s novými technologiemi.

J. Nevrkla 25.3.2020 7:55

Ano, a povede to taky k posílení národních států a zásadnímu oslabení či rozpadu nadnarodnich struktur, především EU. Revoluci v technologiích neočekávám, to je evoluční proces. Větší přínos očekávám od zbaveni se všeho neuzitecneho, drahého a neefektivniho, toho je v EU habaděj.

P. Labaj 25.3.2020 17:22

Těžko.

To máte jako třeba s automatickou pračkou. Když už si jednou zvyknete, že za vás maká někdo jiný, tak už se k ručnímu praní v neckách nebudete chtít vrátit. I když se občas ta pračka porouchá a řeknete si, že s neckama by se vám to nestalo.

Západ si už tak silně zvykl, že na něho dělá někdo jiný, že už je to spíš nevratné. Navíc si současné uspořádání ještě dále zabetonováváme novými a novými regulacemi, které výrobu tady u nás stále více komplikují.

R. Vacek 25.3.2020 3:08

Důsledkem pandemie ale nemusí být vůbec zvýšení významu Číny. Za rok tady můžeme mít západ (Evropa + USA), který se zbavil "zátěže" přestárlých občanů a jehož populace je imunní proti viru. Rozvojové země budou též imunní

Na druhé straně tady bude Čína, Jižní Korea a Japonsko, které budou stále bojovat nekončící boj s nákazou, která je bude ekonomicky devastovat a kolem nichž bude oblast "zamořená" infekcí.

Možná proto Merkelová upozorňovala na to, že budou milióny nakažených a statisíce mrtvých.

R. Langer 25.3.2020 5:39

Cože? 

R. Vacek 25.3.2020 5:47

Nevím, čemu nerozumíte, ale přesto se to pokusím vysvětlit pomaleji a každý výrok očísluji, abyste mohl popřípadě zareagovat, který výrok nechápete.

1. Pandemie projde Evropou a rozvojovým světem 2. Populace Evropy a rozvojového světa díky tomu získá proti viru imunitu 3. Čínou pandemie neprojde, protože tomu drastickými opatřeními bude bránit. 4. Občané Číny nebudou imunní vůči viru 5. Vir bude kolovat všude ve světě s výjímkou Číny (jižní Koreji, Japonska) a to stejně jako rýma nebo chřipka. 6. Pro Čínu bude okolní svět promořený nebezpečnou epidemií, proti níž nebudou číňani imunní.

R. Gramblička 25.3.2020 6:19

No jo, to ale bude možné jen tehdy, pokud bude platit vaše druhá premisa, na kterou to zatím nevypadá, nakolik většina zemí eu zvolila drastická opatření, nemoc stůj co stůj zastavit. Snad s výjimkou Itálie či Španělska, kde se vzbudili moc pozdě

R. Gramblička 25.3.2020 6:41

hm, beru zpět.

R. Langer 25.3.2020 12:38

Tomu opravdu věříte? 8-o

V. Novák 25.3.2020 9:17

Jste hodně mladý, že?

Jen připomenu, že tomu italskému "pacientovi 1", kterého zachránily jen dva týdny s plicním ventilátorem, bylo 38, přemládlý občane...

R. Vacek 25.3.2020 10:06

Snažím se jen popsat, jaký způsob vypořádání se s epidemií si zvolila Čína a jaký západní země.

Z. Lapil 25.3.2020 10:13

Asi zapomínáte, že Čína a obecně "žlutý východ" je odolnější proti kolektivnímu neštěstí. Odolnější ve smyslu "nu což, tak budeme mít rok co rok nějaké ty mrtvé z další choroby". U nás - a teď schválně nesmyslně přeháním - ještě nemáme mrtvého ani jednoho a už se pořádají celostátní manévry včetně ekonomiky kolabující z toho, že zavíráme všeho, co neslouží k bezprostřednímu přežití.

V. Braun 25.3.2020 2:43

Do značné míry souhlas, ovšem s výhradami. Ano, role Číny je velká a roste. Ovšem státy západního světa si po této zkušenosti pravděpodobně začnou své dodavatelské řetězce více diverzifikovat. Pomůže k tomu i ten Průmysl 4.0, který důrazem na automatizaci podpoří výrobu i ve státech s vysokými náklady na pracovní sílu.

R. Langer 25.3.2020 12:41

Žádný Průmysl 4.0 neexistuje, už se na tu mediální reklamštinu konečně vy*erte, když tomu nerozumíte, stejně jako naše malá hloupoučká UI a Zelený bolševik...

V. Braun 25.3.2020 17:33

Tak jsou to již nejméně tři, možná 4 roky, co jsem byl v závodě Bosch Bleichach na celodenní prezentaci o Industry 4.0 a zdá se, že firma Bosch s vámi, že Industry 4.0 neexistuje, zjevně nesouhlasí, ale asi tomu rozumíte lépe.