20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Zářící prasátka

Je libo kančí gulášek s černobylskou příchutí? Specialitu je možné připravit z divočáka uloveného na Šumavě. Ještě čtvrt století po havárii jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu běhá po šumavském národním parku radioaktivní černá zvěř.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 11.12.2011 16:57

O jaký radioaktivní izotop konkrétně jde?

Z takového povídání o becquerelech se toho člověk moc nedozví....

M. Bezouška 11.12.2011 12:37

mě by jen zajímalo

proč se zářící prasata vyskytují ausgerechnet na Šumavě a ne třeba taky  v Brdech nebo Beskydech. Je ovšem samozřejmě  možné, že prostě nikoho nenapadlo tam cosi podobného měřit, proč taky, nicméně je to věc jistě  hodná zamyšlení. Jinak se ovšem jedná, pokud je to pravda, o tak fantastické hodnoty, že by si to vskutku zasloužilo nějaké podrobnější zkoumání. Uvážíme-li cestu, kterou se ona radioaktivita do čuňat dostala, pak jednoznačně vychází radioaktivita prostředí, ve kterém se pohybují, v takových hodnotách, že by se aktivisti místo přivazování ke stromům měli dát na hromadný zděšený úprk. Možná by pan Rada mohl paní (nebo slečně) autorce se zkoumáním pomoci, bylo by to jistě zajímavé a užitečné. Zkusil někdo měřit taky jeleny, případně myši nebo jinou podobnou havěť?

B. Rybák 11.12.2011 21:02

Re: mě by jen zajímalo

Jediným možným vysvětlením je to, že nepřátelé šumavského kůrovce proti němu tajně použili atomové zbraně.

T. Blecha 12.12.2011 5:03

Re: mě by jen zajímalo

To bude tím, že spousta hub v sobě kumuluje těžké kovy a radioaktivní látky. A ty žerou hlavně divočáci. Tak se v jejich tělech kumulují. Ale může to být klidně radon z geologického podloží. Jen takhle mluvit o radioaktivitě je nesmysl. S Černobylem to nemusí mít nic společného. Dokud někdo neřekne co za radioaktivní látku to způsobuje. Klidně to tam mohlo být odjakživa, to jen po Černobylu se někdo sebral a šel měřit.

M. Prokop 10.12.2011 16:28

Kdo nechce jíst kaňoura ze Šumavy,

vyděšen podobnými výplody, ať mi ho klidně pošle. Sním ho za něj.

P. Rada 10.12.2011 20:07

Re: Kdo nechce jíst kaňoura ze Šumavy,

Pan Prokop je pěkně vychytralej. Vyděšených lidiček od kanců je všude spousta... Což si ale takhle napsat o ty rekordní úlovky přímo veterinářům ...a třeba jako dobrovolná pokusná osoba hned podepsat reverz... Posbírat skupinku takových "nadšenců" a věda by mohla časem udělat pokrok. Takový postoj bych pokládal za ušlechtilejší - vzláště pokud pan Prokop už dál neplánuje své množení. Změny v generickém kodu se totiž nemusí projevit ani hned v další generaci. Hlavně, že by ale momentálně chutnalo... - typický postoj ponáspotopáře.

B. Rybák 11.12.2011 20:57

Re: Kdo nechce jíst kaňoura ze Šumavy,

Proč by měl někdo ztrácet čas na dávno prozkoumanou záležitost, v níž už navíc probíhá miliardy let trvající úspěšná adaptace "života" na atomový reaktor zemský, jejíž výsledkem je to, že tam kde je ta radioaktivita vyšší, si lidé (nezblbnutí atomovou hysterií) staví lázně. Na zneužívání peníz daňových poplatníků musí mít člověk silný, např. "zelený" žaludek.

B. Rybák 10.12.2011 12:58

Další zelený "trik "

Když pomineme např. houstnoucí černobýlský turistický, zdravím tamní přírody přitahovaný turistický ruch, pak určitě nemůžeme pominout všemi seriozními (tedy nezelenými) vědeckými měřeními opakovaně zjišťovaný fakt, že černobýlský "mrak" nás zdravotně neohrozil ani v době kdy se nad Evropou proháněl a tím méně kdykoli později. Pokud tedy ta měření nejsou falšovaná (tedy prováděná pod kontrolou zelených inkvizitorů), znamenalo by to jedině to, že zmíněné normy jsou alibisticky nerealisticky nízké (způsobené pouhou přírodní radioaktivitou). Tyto normy byly vytvářeny za "zeleného" předpokladu, že účinky škodlivin jsou přímo úměrné jejich (jakkoli malému) množství. To je ovšem pitomost (vzpomeňme na očkování, opalování, radioaktivní lázně, většinu léků (jedů)...).

P. Rada 10.12.2011 11:48

Zajímavý článek

Vzpomínám si na články pana Škody či Burketa uváděné dosti často zde na NP v souvislosti s JE a Fukušimou. Jejich tvrzení jak nízká je dnes už radiace a o nepřiměřených obavách či o tom, že při cestě letadlem či na obyčejném RTG vyšetření obdržíme dávku daleko vyšší.... často problém bagatelizovalo.

Pokud jsem reagoval na jejich vyjádření tím, že nezohlednují transformace radionuklidů v přírodním prostředí tak to bud ignorovali či jejich zastánci přicázeli se statistikou doložených úmrtí která pravidelně ve prospěch JE proti jiným zdrojům energie obstojí.

Článek Táni Králové ale ukazuje, že věc není zdaleka tak jednoduchá. Dnes úřady USA např dovolují návštěvu atolu Bikiny nebot měřitelná radiace je tam zanedbatelná ale návrt bývalých obyvatel je stále nemožný protože ti by se začli živit místně produkovanou potravinovou základnou a to už je jiný problém. Nerad bych aby se věc přeháněla do extrémů, tu a tam pokud si dá někdo "šumavskou divočinu" sotva asi hrozí zjistitelný následek. Problém je ale také v tom, že látek které jsou takto někde blízko pod hranicí zhoubného vlivu konzumujem s mnoha stran a různorodě přičemž sotva kdo ví, které kombinace účinky na organismus akcelerují. Potravinářské giganty o tomto nemluví, higienická služba dokud není moc zle, tak nemá tak rozsáhlé testovací prostředky.... a tak jde vývoj spontálně dál. Fakt je, že horské oblasi daleko více vyčesávají škodlivyny s ovzduší a pro nízký půdní profil pak bývají daleko kontamonovanější jak nížinné oblasti. To platí i pro kyselé depozice, popílek... a jak se ukazuje taky pro ovzduším přenášené radionuklidy, kde například Cesium 137 s poločasem rozpadu 33let je pro svou velkou reaktivnost ukládáno místo draslíku v organokovových sloučeninách např.  ve svalové hmotě. Tak se pak snadněji stane, že ho v přírodním procesu vychytá živá hmota jež se přes plody, žížaly... dál zkoncentruje v divočácích.

To, že se ale o problému dá hovořit považuji za pozitivní a děkuji proto autorce za tento článek.

P. Čížek 11.12.2011 9:01

Re: Zajímavý článek

Žulové podloží má vždycky zvýšenou radioaktivitu,  takže abyste na něm mohli přisoudit nadměrnou radioaktivitu potravinového řetězce Černobylu anebo Fukušimě, tak byste jí museli mít hodnověrně měřenou také před těmito událostmi. Bylo by ostatně zajímavé spočítat, kolik celých kanců by asi musel spořádat šumavský Bivoj, aby mu to mohlo vadit. Docela by mě zajímalo, jestli na ten nesmysl přišel někdo z vlastní iniciativy, anebo až náhlým vnuknutím po peněžní injekci cizí elektrárenské společnosti nějakému zelenému sekretariátu. Bylo by záslužné, kdyby si utrhl od huby část výplaty a věnoval jí na zjištění radioaktivity reprezentativního vzorku kostí starousedlíků ze zdejších sudetoněmeckých hřbitovů.

P. Rada 11.12.2011 13:42

Re: Zajímavý článek

Pane Čížek on to nesmysl asi nebude. Jednak proto, že podobnou informaci mám i  s jiného zdroje o tom jak je nakládáno s masem divočáků už dlouhodobě v Německu a pak hlavně proto, že právě jen to cesium137 se jako přirozená součást zemského tělesa nikde nevyskytuje a přirozené radiomuklidy třeba draslíku ze žuly... se takto nikde nekumulují. Kumulaci radioaktivního draslíku najdete pak akorát ve skladech draselných hnojiv ale už nikoli selektivně v potravním řetězci. Právě totiž jen některé uměle připravené radionuklidy mají zároven vyšší chemickou reaktivitu a tak v organických vazbách záměnou vytěsnují jiné stavební kameny jako např. cesium-draslík ve svalovině a stroncium-vápník v kostech. Tento efekt ale dnes nalézá i pozitivní praktické uplatnění. V okolí Fukušimy se např. bude pěstovat slunečnice, ta se vysuší, slisuje... a takto vyseparovaná podstatně radioaktivnější masa se teprve bude skládat do úložišt. Tím se rychleji připraví půda pro běžné využití. Podobnou funkci asi zastává maso kanců.

To co mi ale na uvedeném článku trochu chybí je, že autorka neuvedla bližší podrobnosti o tom, jakého fyzikálního původu ono záření je - možná to ale nebylo zatím zjištěno. To nelze odvodit jen s počtu rozpadů/čas při jednoduchém měření.

B. Rybák 11.12.2011 21:36

Re: Zajímavý článek

Autorka o žádném konkretním izotopu nemluví, tak nefantazírujte. Ona tím jen potvrdila, že to žádná seriozní laboratoř nezkoumala, protože ta by zjistila i zdroj toho záření. Ty desítky tisíc z Šumavy odvezených radioaktivních prasátek by už dávno Šumavu veškeré radioaktivity zbavily (podobně jako ty japonské slunečnice).

P. Sulc 10.12.2011 6:08

No, vydelat na tech cunicich by se ale dalo.

At je prodavaji v Karlovych Varech, puvodnim majitelum tech zarivych hmot. Kdyz by to dobre dopadlo, casem by nebylo ani cuniku, ani puvodnich majitelu. I politicka korektnost by si preisla na sve.