29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Vyschl pramen Vltavy

Zprávu o vyschnutí pramene Vltavy jsem obdržel od starosty Kvildy právě v okamžiku, kdy ministr životního prostředí Richard Brabec obhajoval v Senátu Rámcovou směrnici Evropské komise o vodě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 13.8.2015 11:45

xxx

Tož co, tak si za pramen Vltavy ustanoví některý z dalších :-)

V. Vovák 13.8.2015 9:42

A který pramen že to vyschl?

ten původní, nebo ten nově vynalezený ekology poté, co kůrovec sežral les kolem původního a z bezpečnostních důvodů nebylo možné k tomu původnímu chodit?

K. Janyška 13.8.2015 8:53

Duha je nejchytřejší. Nebo nejzfanatizovanější ? To bývá,

posuzováno jimi, jedno a totéž... Dzp.

Š. Hašek 13.8.2015 6:48

Pane senátore,

změňte tema, přírodě moc nerozumíte.

Jinak s tím, že Kateřina Jaujau, Bursík a jiní tomu také moc nerozumějí, jen souhlas. Ale Vy si s nimi můžete podat ruku, protože Vy a oni jste jen budovatelští svazáci jiných odstínů. Stran přírody. Vy máte strach z kůrovce v přírodním parku? Nepleťe si rozsáhlé krajinné oblasti s maličkou zahrádkou u svého domu, případně řepkovým lánem. Zjednodušeno, zkráceno.

Z. Švrček 13.8.2015 7:21

Re: Pane senátore,

Tohle je jako protiargument?

O. Horák 13.8.2015 7:57

Re: Pane senátore,

Dnes již argumentů netřeba, dnes jsme dál. Stačí zesměšnit postavu diskutéra a pak můžete plácat co chcete, maltu, blbosti, povidla a nikdo na to nepřijde.

I. Schlägel 13.8.2015 7:37

Re: Pane senátore,

O jakém "přírodním" parku mluvíte? O těch monokulturních, stejnověkých porostech, po dlouhá desetiletí sloužící k průmyslové těžbě dřeva, které jsou náchylné na devastaci čímkoliv v přírodě se vyskytujícím? Humoristo.

P. Vaňura 13.8.2015 18:20

Máte i nemáte pravdu, pro normálního člověka se

monokultura smrků nazývá les, stejně jako přírodní prales. Obojí se sobě podobá více, než holina, sežraná kůrovcem.

Ale pokud máte pravdu, je to argument proto, aby tzv. přírodní park byl ZRUŠEN a nazván lesní půda!

T. Kubín 13.8.2015 7:44

Re: Pane senátore,

Plácáte nesmysly, Hašku.

M. Vondráček 13.8.2015 9:19

Re: Pane senátore,

Pane Hašku, změňte téma , přírodě moc nerozumíte .

J. Vintr 13.8.2015 9:24

Re: Pane senátore,

Kůrovec škodí v lese mnohem míň nž motorové pily a těžké mechanismy ...

V. Vovák 13.8.2015 9:43

Re: Pane senátore,

Hahahaha, to je dobrý! To je fakt dobrý!

J. Vintr 13.8.2015 10:31

Re: Pane senátore,

Nevím, jestli je to dobrý, ale je to pravda. Lesy i kùrovec tady byli miliony let před tím, než byl člověk schopen porazit první strom a lesy rostly a prosperovaly. Zato těžké stroje, které přeorávají a udusávají lesní půdu, takže nemůže vsakovat dešťovou vodu a buldozery vyhrnuté cesty, takzvané svážnice, aby si lidé usnadnili přístup do lesa a odvoz dřeva, které odvedou vodu z lesa pryč, jsou záležitostí několika posledních desetiletí. Tohle je příčina vysychání pramenů.

R. Gramblička 13.8.2015 11:43

Re: Pane senátore,

ještě doplním, že Kůrovec neškodí přírodě, ale lidským zájmům, stejně jako divočáci, srnky, hraboši, lišky či kormoráni.

Za humny mám Krušné hory - jedna monokultura se tam střídá s jinou, každých 100m je tam lesní cesta a na náhorní plošině každých 50m meliorační strouha, aby to tam lesáci mohli prznit snáze. A voda taky snadněji odtéká

M. Pavlíček 13.8.2015 16:22

Re: Pane senátore,

Zase "odborný" názor. Dokud tu byl les i kůrovec bez zásahu člověka, byla lesnatost úplně jiná a když chvíli les někde nerostl, bylo to každému jedno. On za pár set let tam zase nějaký začal růst.

Pak se tu začalo lesnicky hospodařit - mimochodem na úrovni, o jaké většina světa dodnes nemá ponětí - a lesníci se naučili si s kůrovcem poradit. Pak ale přišli chytrolíni, kteří si usmysleli, že můžou kecat do všeho. 150 let zkušeností s kůrovcem hodili do stoupy a začali prosazovat svoje nápady, že to půjde i jinak. Nepodložené, nevědecké a naprosto nesmyslné teorie. Mediální masáž, zaštítění několika tzv. vědci, kteří se možná zabývali hmyzem, ale úplně jiným a s kůrovcem neměli nejmenších zkušeností. Ale byznys je byznys, že. Za granty na kůrovce se tak krásně jezdilo bádat do Afriky.. no a máme to.

J. Jurax 13.8.2015 20:51

Re: Pane senátore,

Přesně popsáno.

J. Vintr 13.8.2015 23:38

Re: Pane senátore,

Kůrovec (stejně jako v jiných končinách světa třeba požáry) patří do přirozeného mechanismu obnovy lesního porostu. V hospodářsky využívaném lese plní tuto roli (poněkud problematicky a nedokonale) člověk s pilou a dalšími zásahy při obnově lesního porostu, ale v lese, který je deklarovaný jako přírodní rezervace bez těžby, se les bez kůrovce neobejde. Pod vzrostlými stromy je stín, v němž nemají šanci narůst mladé stromky a kdyby vzrostlé stromy odcházely porůznu stářím, tak by to nad mladými semenáčky stromů vyhrála spíš tráva a křoviny. Pokud většinu starých stromů zlikviduje v krátké době kůrovec, poskytují stojící odumřelé stromy ještě dostatečné zastínění, aby mladé semenáčky stačily narůst do velikosti, kdy už je neudusí tráva a mlází, a vznikne mladý les

F. Navrátil 13.8.2015 18:55

Re: Pane senátore,

Pane Vintr, mám takový dojem, že kdyby všechny ty odrůdy ekologů, zelených a dalších dobrodějů mohly pracovat již v době kdy Šumavská příroda a lesy vypadala tak jak o ní psal Karel Klosterman, tak by jeho nádherné knihy byly spíše horory.

J. Jurax 13.8.2015 20:49

Re: Pane senátore,

Vskutku velmi zkráceno a zjednodušeno až přesmíru.

P. Hřebíček 13.8.2015 6:17

Ve Vltavě voda je

V neděli 9.8.2015 jsem byl v Českém Krumlově a ve Vltavě voda je, sice je jí tam méně, ale je. To znamená, že prameny vyschnout nemohly. Považuji článek za šíření poplašné zprávy. S tím že je Bursík velký pitomec a zloděj a lhář a gauner souhlasím. A navíc nepěkně píše o svých bolševických kolegyních a nazývá je domácím skotem!!!

P. Dvořák 13.8.2015 6:42

Re: Ve Vltavě voda je

Jste si jist, že "Vltava" je totéž jako "pramen Vltavy"?

J. Hruška 13.8.2015 7:40

Re: Ve Vltavě voda je

Pane Hřebíčku, voda zatím je v Lipenské přehradní nádrži, kde však už povážlivě ubývá, a používá se na výrobu elektřiny pro Váš počítač a z vyrovnávací nádrže ve Vyšším Brodě se vyrábí z nutného průtoku 6 - 8 kubíků za sekundu opět elektřina. Bohužel Váš poznatek z Krumlova je zavádějící. Vy banalizujete problém a tím šíříte falešný klídek, což je stejně nebezpečné jako poplašná zpráva. Nesuďte abyste nebyl souzen. Zdař Bůh, Josef.

T. Kubín 13.8.2015 7:45

Re: Ve Vltavě voda je

To je myšleno jako vtip, nebo jste vážně tak hloupoučký?

B. Volarik 13.8.2015 8:03

Re: To znamená, že prameny vyschnout nemohly.

Mohly. Takže je Vltava akorát krapítko kratší, neboť začíná až u prvního soutoku s jiným potůčkem. Ten potůček teď bude novým pramenem. Vody ale bude míň.

J. Lepka 13.8.2015 9:45

Re: Ve Vltavě voda je

Pane Hřebíčku, jste génius. Takhle snadno a rychle se znemožnit v pár větách, klobouk dolů.

P. Maleček 13.8.2015 5:54

Styďte se, bohužel senátore Jirso

Pan dnes senátor Jirsa cudně mlčí, že ta pitomost s ustanovením NP Šumava (tj. nepůvodní přírody z 95% přebudované Schwarzenbergy a komouši ve fabriku na dřevo) je i z jeho hlavy. Pitomost - spíš nenažranost, vzniklá ne z důvodu ochrany přírody, ale pro výnosnější dojení turistů lákaných a omámených značkou NP, prý šumavskými "patrioty" spíš nenažranci, mezi kterými je i Jirsa.

A tak je i pan Jirsa viníkem současné bídy Šumavy a to bez ohledu na to, že později jim NP vyfoukla pražská dřevařská a dotace dojící lobby, krytá Bursíkem a jeho jím manipulovanými ekopomatenci. Ta přes Bursíka prosadila zákaz likvidace kůrovce, aby se pak balíkovala na těžbě kůrovcem oslabeného lesa.

Takže p. Jirso nebýt i vaší nenažranosti, je dodnes Šumava, jen pod značkou CHKO, dál plně zelenou krajinou i s nevyschlým pramenem Vltavy, krytým staletými původně šumavskými velikány.

Styďte se bohužel senátore Jirso!!! Místo vyvalování se v senátu, by jste měl společně s Bursíkem doživotně dřít na obnově původního šumavského lesa.

T. Kubín 13.8.2015 7:49

Re: Styďte se, bohužel senátore Jirso

Človíčku, NP Šumava, ustanoveny zákonem z roku 1992 je i z Jirsovy hlavy? Nojo, nevadí co se píše, hlavně když se muze vynadat, co?

P. Scheck 13.8.2015 5:11

Možná bych jásal

Pane Jirso, připadáte mi jako student autoškoly, který vidí před sebe sotva 3 metry, klepe se, ale přece jen nakonec dostane řidičák. A potom v hospodě je po pár panácích řidič formule F1. To že nějaký les uschnul, ještě neznamená, že skutečně uschnul. Abych tak řekl, vidíte před sebe ty 3 metry. A v tom máte koneckonců pravdu...

T. Kubín 13.8.2015 7:46

Re: Možná bych jásal

To by bylo zajímavé rozvést. Les který uschnul neuschnul..... Bože bože, do kohos to duši dal...

B. Volarik 13.8.2015 8:00

Re: Možná bych jásal

No jistě, pane Scheck. A taky bych rád podotkl, že hlavní město Solnohrad je Solnohrad.