29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Ekologický absurdistán

Události letošního léta nabraly neočekávaný spád. Letní vedra odkryla v plné nahotě míru poškození přírody a krajiny, ve které dramaticky ubyla voda. Viníkem však nejsou vedra, ta tu byla, jsou a budou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novak 20.8.2015 20:50

Hlavní příčina kůrovcových kalamit.

Za šumavské kůrovcové kalamity dob současných můžeme poděkovat tak leda rodu Schwarzenberků, který se zasloužil o monokulturní šumavské lesy se stromy stejného stáří na obrovských plochách. Původní lesy byly smíšené se stromy různého stáří, čili kůrovci mnohem lépe odolné a s velkou vzdáleností mezi kůrovcem napadnutelnými stromy, proto mohl po takových lesích kůrovec mnohem hůře migrovat. Navíc, hůře odolné vůči kůrovci jsou stromy vyššího věku než stromy mladé. Z toho logicky vyplývá i ta nevýhoda koncentrace monokulturního lesního porostu stejného stáří na jedné lokalitě. Jestli si pan starosta myslí, že vykácená holina po kůrovcové těžbě, byť nově zalesněná malými stromky udrží více vody nežli nová výsadba pod stromy kůrovcem napadenými či zničenými zadrží více vody, pak lze úspěšně pochybovat o jeho inteligenci a zdravém rozumu.

J. Jurax 21.8.2015 0:11

Re: Hlavní příčina kůrovcových kalamit.

No, pokud jsem rozuměl textu, tak starosta pléduje pro to, aby se stromy napadené zlikvidovaly, čímž by bylo lze dosíci toho, že další už napadeny nebudou a nebude tudíž je třeba kácet a dělat místo nich novou výsadbu.

Nová výsadba pod ponechanými kůrovcem napadenými stromy šíření kůrovce nezabrání.

V. Kain 20.8.2015 16:36

Šumavská pohroma

Ministr Brabec je jenom dálší z volů, kteří dostali na starost rezort  kterému vůbec nerozumějí.Bohužel to se týká i jiných ministrů kteří kdyby nebyli,tak na tom vyděláme.

P. Rada 20.8.2015 11:11

Absurdistán a ekologie.

Absurdních tvrzení je autor evidentně schopen, protože ekologie se rozhodně neřídí představami typu: ... „Co je dobré pro zdravý vývoj člověka, to je dobré i pro přírodu“...

Jde o vědu která je o VZÁJEMNÝCH VZTAZÍCH ORGANISMŮ A PROSTŘEDÍ  - nikoli o jednostraných a navíc jen vůči jednomu druhu i když toto lze detailně v rámci oboru také vyhodnocovat.

To, že se některý starosta může egoisticky považovat za něco nadřazenému lidskému i přírodnímu okolí a považuje to za údajně ekologické do té doby dokud mu to slouží - má proto spíš základ v jeho osobní duševní patologii.

O. Zuckerová 20.8.2015 12:02

Re: Absurdistán a ekologie.

On v článku někde autor tvrdí, že mu zelený les "má sloužit"? - Jinak být Vámi, bych raději  termíny typu "osobní duševní patologie" vynechala (jaká je ta "neosobní"?)

P. Rada 20.8.2015 13:52

Re: Absurdistán a ekologie.

Tou neosobní patologií  (abych začal od konce) může být - když chcete - celkové konání lidstva. Plantu jsme si sice podmanili ale neumíme na ní trvale udržitelně žít . Sami si ve světlých chvilkách občas připouštíme, že "svět se zbláznil". Je to sice poněkud vágní označení ale jak konec přirozené stabiity celosvětových přírodních systémů popst výstižněji?

Konkrétně i Šumava jak autor připouští opravdu trpí nedostatkem vláhy. Bagatelizuje ale klimatické změny, nepřivazoval se ke stromům u ptačího potoka a naopak byl pro jejich odvoz ... a dnes se diví, že půdě tam chybí nasákavost.   Navíc ale Š. trpí nadbytkem kyselých depozic a tak je např Černé jezero už od 80tých let prakticky mrtvé pro vysokou kyselost. Za dob "krále šumavy" ale obsahovalo pstruhy.

Autor sám ve svém článku už úvodem vyvěšuje "Asurdistán" - ale sám absurdně jedná pokřiveně až lživě. Viz celá jeho poslední věta. ..."To vše za potlesku ekologických hnutí ... ". .... Toto nepovažuji za projev vyrovnanosti/korektnosti - chceteli zdraví - tak jsem to zařadil mezi patoplgie - tedy mezi poruchy a nemoci živých systémů. Jeho hromadná nekorektnost může být projevem pro mocenskou posedlost - což je u "náčelníků" typu starosta jev relativně běžný a zřejmě podnícený jinou hloupostí někoho jiného na ministerstvu kam už prsty pana starosty dnes nedosáhnou.

L. Kubeš 20.8.2015 16:37

Re: Absurdistán a ekologie.

Pan Rada je jistě zanícený ekolog a zajisté se také přivazoval řetězy  ke stromům nakaženým kůrovcem, aby snad tomu broučkovi někdo neubližoval =)). Výsledek je suchý sežraný les, a mohou za to tihle ekoteroristé, a ne vágní klimatické změny!

P. Rada 20.8.2015 17:44

Re: Absurdistán a ekologie.

Pane Kubeši jsem opravdu zanícený ekolog v tom smyslu, že mě přírodní vazby a zákonitosti zajímají doposud víc jak je asi obvyklé. Chci prostě znát pravdu o tom proč se co a jak v přírodě děje a i to, jakou roli kde hraje náš druh.

Máteli na mysli ty stromy napadené kůrovcem ve vrcholové lokalitě u Ptačího potoka tak mi dosud mrzí, že jsem na tom v té době nebyl se zdravím tak, abych mohl dát radikálněji najevo nesouhlas se Sráského/Mládkovým pojetím situace ..."Příroda je bestie se kterou je třeba bojovat".

Jak se také posléze ukázalo veškeré používání chemie a právě kácení v prvých zonách NPŠ bylo jak protizákonné tak škodlivé. Byly vykáceny i stromy odolnější které by přežily i se svým nenahraditelným genofondem. Aktivisté kteří tam nasazovali své zdraví aby na tuto krádež upozornili, splnili svou občanskou povinnost. To, že zásah policie byl protiprávním aktem je dnes soudně doloženo a to, že kůrovcová kalamita nebyla zastavena ani aktivisty ani těžaři ani chemií - ale náhlou vlnou chladného a vlhkého počasí které iniciovalo rozmach pro kůrovce patogenní houby holožila realita doby.

Celé "divadlo" tehdá asi trefně komentoval K. Schwar. jako "souboj bláznů se zloději" (absurdně byla policie nasazena proti "bláznům" a kryla zloděje) bylo svým způsobem právě ekologickým absurdistánem ze kterého se jak vidím doposud málo kdo v českém dolíku poučil.

S. Šebek 20.8.2015 18:38

Re: Absurdistán a ekologie.

Ano,a je třeba ukázat na toho ZLOĎEJE.Zloděj je ten,kdo škrtnutím pera,chce udělat z monokultury prales.

P. Rada 20.8.2015 20:41

Re: Absurdistán a ekologie.

Pane Šebečku souhlasím, že prales jen škrtnutím pera nevznikne. Analogicky jen škrtnutím pera nic nezničíte - zato prakticky všechny pralesy planety dnes průběžně devastujeme nepřímým způsobem skrze kyselé deště, klimatické změny atd. i když legislativně mají nejvyšší stupně ochrany. To se týká i NPŠ a v něm našeho Boubínského.

To co ale od stolu může vzniknout je dohoda o uceleném území dostatečné rozlohy k tomu, aby nabylo biologického významu. Takto právě narostl potencilál NPŠ dokonce do parku evropského formátu který nám leckteré země mohou závidět.

S biologiského hlediska přitom platí, že druhová rozmanítost i relativní stabilita biomů roste s rozlohou - a o toto jde - nikoli o prales jak podsouváte.

K. Frauknecht 20.8.2015 8:15

LOU Březina zdraví Modravu :-))))

Jó ekoteroristé: Husarský kousek se podařil aktivistům beroucím se za práva zvířat. Rozhodli se zachránit norky chované na kožešinu na farmě na Jindřichohradecku tím, že jejich kožíšky znehodnotí. Vloupali se na farmu a milovaná zvířátka postříkali barvou ve spreji. Vždycky mě dojme, když se někdo dokáže přes všechna rizika bez ohledu na vlastní pohodlí zastat těch nevinných němých tváří. Akce se ochráncům zvířat kromobyčejně povedla. Třináct norků po postříkání barvou uhynulo. Gratulujeme.

Zdroj: http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/303099-pozitivni-zpravy-zlaty-norek-nova-cena-za-ekoteror