28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Brzy dojde na lámání chleba

Mimo pozornost veřejnosti a hlavně ve stínu závažnějších problémů spojených především s migrací proběhlo před několika týdny v Parlamentu České republiky první čtení novely zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Plocek 9.3.2016 15:37

Re: ŠUMAVA: Brzy dojde na lámání chleba

Možná, že nemám pravdu, ale neštěstí je to, že se tomuto blbci nepostaví rozumně uvažující lidé. Blbci jsou v každé společnosti, ale je nutné je držet na uzdě, což se v Česku neděje.

V. Plocek 9.3.2016 15:34

Re: ŠUMAVA: Brzy dojde na lámání chleba

Pane Rybák. Velmi souhlasím s hodnocením naších odborníků "eko-blbcem". To sedí. Je to zvláštní kasta lidí se schopností "jít proti rozumu". Ale ten Brusel, na to se dívám trochu jinak.

Brusel je pochopitelně plný těchto expertů (a nejen přes Šumavu, ale i přes potraviny a další a další). Ale není nic snazšího, než rázně říci dost nebo takto ne. Již několikrát to přímo či nepřímo předvedly při různých příležitostech státy jako Maďarsko, Polsko, Slovensko a další. Odezva EU byla velmi tichá až nijaká. Takže pokud se nyní např. někdo dere (nahraďte písmeno d jiným) do našeho Polabí (kde je nutně třeba postavit jez, aby Labe bylo splavné celoročně a ,zlikvidovalo tak stovky až tisíce kamionů přes Středohoří a čehož velmi rádi využijí naši slavní polabští ekologové), je nutné mu rázně říci stop, běžte domů, a přestaňte nás otravovat. Jez zde jednoznačně bude, ale Vás zveme ke spolupráci a konzultacím, abychom jej postavili pro přírodu nejšetrnějším způsobem. A pozor, přijímáme pouze konkrétní návrhy, ne dogmata. Ale kdo toto v Čechách dokáže?

P. Maleček 9.3.2016 7:03

Re: Záchrana Šumavy = zrušení NP

No, holá pravda bývá často velmi nepěkná věc. Zvlášť pro ty, kteří halí své soukromé zájmy do krásných slovíček o jejich péči o společenské blaho. Což se ve věci zřízení NP Šumava evidentně stalo.

P. Papež 8.3.2016 23:59

Re: Jde mu hlavně o přírodu?

Koukám, že o všech víte všechno i to, co vůbec není pravda. Člověk má s přírodou žít a ne se na ní koukat za plotem. V oblasti také žijí lidé, o kterých by chtěli rozhodovat lidé odjinud pořádně zeleně zblblí. Váš lobistický balast za ekoteroristy je hodně okatý. Asi vám také z různých grantů kapou penízky.

V. Říha 8.3.2016 19:49

Re: Záchrana Šumavy = zrušení NP

Mýlíte se, národní park na Šumavě s tzv. bezzásahovým režimem (tehdy ještě tak nenazývaným) prosadili zelenkaví v čele s Moldanem, tehdejším ministrem životního prostředí. (To je člověk, který aktuálně tvrdí, že vliv lesa na vodní režim krajiny je bezvýznamný - viz http://www.sumava21.cz/?c_id=657.) A Pithart na to přistoupil, protože chtěl získat "zelené" body výměnou za rozhodnutí o dostavbě Temelína.

V. Říha 8.3.2016 19:40

Re: Zase další z ekoteroristických lží.

No, pane Hašku, který nechcete přijet na Modravu (abyste se možná dozvěděl něco nového), ač jste tak sám navrhoval, zdá se, že právě Babišem (jemu patří MŽP, to snad víte, ne?) byla Šumava vyměněna se zelenkavými za klid jeho zemědělského podnikání.

V. Říha 8.3.2016 19:31

Re: jde mu hlavně o přírodu

Drahý pane, pokud byste byl schopen údaje pana Nyklese VĚCNĚ vyvrátit, bezpochyby byste tak učinil a alespoň ty nejjednodušší protiargumenty uvedl. Ale kde nic není...

M. Prokop 8.3.2016 17:48

Re: jde mu hlavně o přírodu

Ani zde bych místní složku nepodceňoval - i když, ani vliv Brusele. Obě složky se úspěšně umocňují.

M. Prokop 8.3.2016 17:47

Re: ŠUMAVA: Brzy dojde na lámání chleba

Co já tak pamatuji, tak "atomgegneři" se srali do Temelína, ne do Šumavy. Nepodceňujte množství a aktivitu místních blbů.

M. Prokop 8.3.2016 17:45

Re: ŠUMAVA: Brzy dojde na lámání chleba

Když blbec dostane do ruky (zelený) štempl, je neštěstí na krku.

P. Rada 8.3.2016 17:03

Re: Zase další z ekoteroristických lží?

To "brzy" nenastane dřív jak za 10tis let a spíše ještě později:

http://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Pokud by před cca 5 tisíci lety nezakládal člověk rýžoviště produkující metan a nevypaloval lesy - už by planeta v době ledové nejspíš opět byla. Vliv precese ale už pominul. Dnes už jsou navíc k masivnímu spalování fosilů i Milonkovičovy parametry neklesající.

B. Rybák 8.3.2016 16:37

Re: Zase další z ekoteroristických lží?

Zatím ještě trvá doba meziledová, která se brzy změní na dobu ledovou. Jestli nevíte kdy to začne a jak to bude probíhat, tak nás přestaňte obtěžovat samozvanými spasiteli a politicky zkorumpovanými falešnými proroky!

B. Rybák 8.3.2016 16:27

Re: jde mu hlavně o přírodu

Zřizování chráněných oblastí má u nás dlouhou a úspěšnou tradici (už od císaře Karla IV). Do moci ekoteroristů se dostalo až působením nám "Bruselem" vnuceného zločinného enviromentalismu!

J. Hruška 8.3.2016 16:24

Re: Problém je pravděpodobně v tom,

Dobrý den. Tak postupně. "Nechat zetlít" křížem krážem zpoválené kmeny trvá více jak 50 let a mezi tím jsou z "tlejícího" dřeva vyplavovány všemožné jedovaté zapáchající zplodiny hniloby a plesniviny (včetně oxidů síry) zamořující "životní prostředí". Nemluvě o neschůdnosti a nedostupnosti velikých ploch jak pro lidi tak pro zvěř včetně "chráněných" tetřevů. Pro stojící kůly to platí dvojnásob. Není zde tolik místa na rozbor toho, co způsobí taková "ochrana" vodním režimem. (listopadová blesková povodeň na přítocích Vydry a Otavy). Pokud jde o Smrčinu, dostavte se tam osobně a snad se proberete ze sna o "ochraně" před podnikavci. Na rakouské straně po vykácené a odvezené smrkové monokultuře prospívá buková houština s přeživšími staletými jedlemi, buky a javory. Perfektně upravené sjezdovky poskytují nejen sportovní vyžití sjezdařům, ale i dokonalé výhledy do krajiny turistům, lesními svážnicemi protkaný svah umožňuje přístup člověku i zvěři nejen lanovkou až na vrchol. Slovy "národní park". Zdůrazním PARK. A na české straně za státní hranicí.?? Ostudná smrdutá zněť klád, bezzásahová, zdevastovaná, nemocná, mrtvolným puchem zasažená pustina (divočina?). Osobně prosím kteréhokoli milionáře, zasáhni, vykácej a odvez tu "tlející" mršinu a vybuduj krásný lyžařsko-turistický areál a pro člověka národní klenot "Šumavský národní park". Takový, kde bych mohl vydýchat z plic městskou i uhelnou špínu. Zdař Bůh, Josef.

B. Rybák 8.3.2016 16:22

Re: ŠUMAVA: Brzy dojde na lámání chleba

Ten český eko-blbec je chráněný "Bruselem" (Berlínem) a k prosazování "ekologismu" (práva "PŘÍRODY" je nutno chránit proti většině lidí, a to mohou provádět jenom nadnárodní experti) je jeho vedení svými "protektory" zkorumpováno! V případě Šumavy to znamená exemplární zničení její přírody i proto, aby nekonkurovala té bavorské,...

Myslíte, že taková zhovadilost by se u nás mohla bez korumpující zahraniční podpory prosadit (ona snad má podporu většiny našich občanů)?

V. Plocek 8.3.2016 15:43

Re: Jde mu hlavně o přírodu?

Pane Rado.

Já bych Vaše názory ani nesdílel. Máte pravdu v tom, že za ekology se skrývá hodně "podnikatelů" se zájmem "využit" krajinu. V tomto případě si myslím, že se spíše jedná o jednoho z těch vědátorů, kteří nás již léta krmí teoriemi o záchraně přírody, v tomto případě Šumavy, zatímco příroda dále odumírá. Zdravím. Plocek

V. Plocek 8.3.2016 15:40

ŠUMAVA: Brzy dojde na lámání chleba

Na lámání chleba nedojde, protože chléb je již rozlámán. Článek opět ukazuje českou malost, tupost. A furianství, tj. ukázat, že já mám pravdu a ostatní jsou blbci. A tak nám ta Šumava odchází navzdory sousednímu Bavorsku, kde lze v praxi vidět, jak alespoň částečně omezit ničení porostů. A tak je nutné konstatovat, že největším problémem na české straně není kůrovec, ale český blbec, neschopný racionálního uvažování a dohody (to hlavně). A že nám lesy odchází, nevadí, je tu příroda a ta si sama pomůže, jak sám vyhlašuje "ochránce přírody".

M. Prokop 8.3.2016 14:58

Re: Šumavu nechme Šumavákům

Beru.

M. Prokop 8.3.2016 14:56

Re: Jde mu hlavně o přírodu?

Třeba se mu jen nelíbí uschlý les, ve kterém se auty projíždí ekologisté a ekoteroristé a lidé tam nesmějí.

M. Prokop 8.3.2016 14:54

Re: jde mu hlavně o přírodu

Ekoteroristé národní parky poslední dobou (a za Bursíka) obvykle řídí.

Ku škodě parků i lidí.

P. Rada 8.3.2016 14:27

Re: Jde mu hlavně o přírodu?

Nebo o rozšiřování a ceny stavebních pozemků které jsou v oblasti Šumavy na úrovni Prahy? Návštěvníci tam některé superstavby posledního desetiletí mohou sami shlédnout, Záměr stavět sjezdovky, lanovky... také není tajemstvím a jak to tak čtu tak se chystá další výstavba tunýlků na peníze návštěvníků Š.právě pod rouškou tzv rozvoje obcí.

Typuji, že autor tohoto pokryteckého lobistického balastu proti údajným ekoteroristům fakticky lobuje na podporu nové "Velké privatizace Šumavy".

V. Pavelka 8.3.2016 13:31

jde mu hlavně o přírodu

Tvrdit že národní parky jsou ekoteroristé ,je stejně bl=bé přirovnání že porodnice jsou tady pro vraždění novorozenců.pan Fr.Nykles vyrobil tak negativní snůšku názorů ,ze které kouká zájem o dřevo a pozemky ,nebo zájem brazilské těžební jak sláma z bot.

A. Alda 8.3.2016 12:23

Do Boubínského pralesa

je zakázán vstup vysoké i černé zvěře. Tak jakýpak prales!

Ta zvěř totiž systematicky ničí semenáčky a stromy by se tam vůbec neobnovovaly.

A. Hrbek 8.3.2016 11:20

Je zajímavé,

že se ekoteroristé nepoučili ze stávajících velmi starých "pralesů" žofínského, hojnovodský a boubínského.

Přírodní obnova tam skutečně je, ale zcela jiného porostu, než tam původně byl. Tyto pralesy nebyly při jejich ustanovení původní florou, ale florou již významně ovlivněnou člověkem. Navíc v těchto "pralesech" se až do druhé poloviny 19. století stejně prováděly nejrůznější zásahy a provádějí dosud. Dále současná okolní příroda je značně jiná, než byla v době jejich ustanovení, takže původní fauna se příliš neobnovuje. Zcela se změnily vodohospodářské poměry, Ukazuje se tvrdá skutečnost, že bez zásahů současného člověka by se tyto "pralesy" přeměnily v něco zcela jiného. Tak např. v Žofince se díky kůrovcovi zvyšuje podíl buku oproti smrku, naopak přemnožení jelenů vede k potlačení bukových porostů a proto se jeleni stříleli. Prakticky se neobnovuje dříve dominantní jedle. Významné je ohrožení "pralesa" nálety pionýrských dřevin.

Summa summarum: Jenom fanatický zabedněnec může tvrdit, že se v současné době příroda v "lesích" obnovuje do stavu, v jakém byla před 170 lety, což odpovídá době přirozené obnovy. Zcela naopak, na "pralesích" je možno sledovat, jak se mění obnovovací schopnost a druhový výběr přírody. Pokud si, pokud možno, chceme zachovat relikt "pralesa", musíme o něj cílevědomě pečovat, třeba i kácením a sázením.

Je to prakticky totéž jako v obnově původní fauny, a to nejen u nás, ale třeba i v Africe. I ta je bez zásahu člověka nemožná. Ani v určité lokalitě vyhynulá jedle, ani vyhynulý rys se sami neobnoví.

J. Schwarz 8.3.2016 11:17

je to pořád

o tomtéž. Pár "nadšenců" dokáže zlobovat "zástupce lidu" pro skoro jakoukoli pitomost, zvlášť když ti "zástupiči" vědí, že si sami pro sebe takřka z jakéhokoli zákona odhlasují výjimku. A taky se ukazuje, že jak se kohokoli, včetně vědce, zmocní ideologie dokáže tvrdit kapitální nesmysly aby své předsudky zdůvodnil a stane se tak "vjedcem" par excellence - příkladem budiž pan P.Rada, zasloužilý bojovník s uhlíkem a entropií.

K. Novák 8.3.2016 11:02

Re: Problém je pravděpodobně v tom,

Sahá. Obmýtní doba smrku je kolem 100 let, na Šumavě pravděpodobně o něco více (průměrný věk je 250 let). S tím musí podnikatelé počítat. Ale "podnikatelé" mají nejspíš na mysli jednak ty současné stojící stromy (v minulosti se v rámci boje proti lýkožroutovi kácely i stromy lýkožroutem nenapadené), které ochranáři chtějí nechat "neužitečně" zetlít, jednak pozemky, které by bylo možné převést na stavební a prodat (rozvoj obcí), udělat na nich sjezdovky (na Smrčině, na Boubíně), golfová hřiště (ve Stožci) ap.

P. Rada 8.3.2016 10:46

Re: Zase další z ekoteroristických lží?

Přírodu lze rozdělit na živou a neživou. Ta živá nyní v antropocénu ztrácí druhovou rozmanitost tempem už víc jak 1000x větším jak dříve.

Naopak ta neživá si s námi zřejmě "poradí" a nemusí to trvat tak dlouho. Srážek bylo vloni nejméně za 55let a leckde se zásoby spodní vody nedoplnily doposud.

http://www.novinky.cz/domaci/390430-srazek-bylo-letos-nejmene-za-55-let-a-bude-zrejme-hur.html

S problémem klimatického rozvratu se vyjma deklarace dobré vůle prakticky nic seriozně nedělá a přitom hrozí oteplení až o 8C v přístím století/dvou. To je ale zhruba doba života jednoho smrku velikána kterému jen skrze odpar bude nutně chybět až 1m srážek ročně! - a nejen jemu!!! (http://amper.ped.muni.cz/jenik/gw/)

http://domaci.ihned.cz/c1-64675260-zeme-se-za-200-let-otepli-o-osm-stupnu-musime-prekopat-hospodarstvi-vyzval-v-praze-klimatolog-schellnhuber

P. Rada 8.3.2016 10:34

Re: Zase další z ekoteroristických lží?

Ano naprostá většina šumavského lesa je uměle vysazený monokulturní smrkový porost vysázený po ničivé vychřici 1870. To je ale patrno i s odkazu který jsem uvedl.

"Ekoteroristickou lží" když už tak je, že ve vrcholových partiích Šumavy nebyla celá tisíciletí klimaxová smrčina. Konkrétně pak i v lokalitě "Uptačího potoka" kde došlo k největšímu otevřenému střetu zájmů těžařů s ochránci přírody. Ve vrcholových partiích se navíc daleko častěji nalézají stromy s hustým tzv "rezonančním dřevem" a takovéto kousky jsou mnohonásobně cennější jak cokoli kolem a stojí proto za to dojet je těžit až tam nahoru...

Tragedií když už tak je, že nejednoznačnosti ve vymezení zon a jejich rozdrobenost spolu s chtivostí lidskou vedla ke sporu mezi těžbychtivými kteří si pletou produkční les s režimem NP kde by mělo být chráněno vše živé. Tragedií je také, že toto poslání parku který zaujímá i přes svou rozlohu relativně jen nepatrné procento s celé rozlohy jinak už ale tzv kulturní krajiny, která je však spíš skrze používání herbicidů, pesticidů a dalších technologií umožnujících intenzifikaci de facto pouští mnoha druhům a autor článku i Vy tento zásadní význam parků bagatelizujete.

Š. Hašek 8.3.2016 10:23

Re: Problém je pravděpodobně v tom,

Samozřejmě, že o to se tady stále hraje. Divoká příroda je přeci "k ničemu", není zisk, nepotřebuje dotace, nepotřebuje zachraňovat, .........

A televizní reportérka omdlévá z "mrtvých stromů". Ta spoušť! A taky tam může být pro turisty víc blátíčka. Zkráceno.

Š. Hašek 8.3.2016 10:15

Re: Zase další z ekoteroristických lží.

Domnívám se, že větším průs... by bylo Šumavu propachtovat Babišovi na dřevní štěpku.

Šumava si poradí, příroda si poradí. Při tom všem jsem rád, že tam vznikl národní park. Zkráceno.