19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ŠUMAVA: A nejdřív vystřílíme kamzíky …..

To modravské setkání tří řečníků a několika desítek zvaných posluchačů minulou středu mělo optimistický název "Šumavské jaro". Okolní příroda to ale tak ještě nebrala, sluníčko vykouklo jen občas, běžkaři rozhodně nekličkovali mezi lány bledulí a přednášky, ani přítomní lesáci, přírodovědci, místní starostové, politici či dokonce parlamentní poslanci nehýřili jarním optimismem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Brousková 20.3.2012 14:20

Fantasie cloumající majestátem

Je přinejmenším zvláštní, že autor detailně informovaný o problémech afrických a severoamerických národních parků, nějak přehlédl  (jistě jen nedopatřením), jak řeší problémy park Šumavě nejbližší.   Dovolím si citovat : " Správa Národního parku Bavorský les nikdy nezměnila nebo nerezignovala na osvědčenou a nařízením o národním parku předepsanou strategii k zásahům proti kůrovci. Cílem Národního parku Bavorský les stanoveným jeho právním předpisem je  dosažení 75% plochy parku na které se příroda může rozvíjet  BEZ LIDSKÝCH ZÁSAHŮ...Proti kůrovci se zasahuje jen ve ve vymezené OKRAJOVÉ ZÓNĚ. atd, atd."  O tom jak tam řeší problém s přemnoženými kamzíky kupodivu ani slovo. Tato slova si může každý přečíst,  když si ve vyhledávačí zadá "Bavorský les". Je to tam v tuto chvíli i česky. Jsou tam i časosběrné fotky, dokazující jak si dokáže příroda poradit i bez lidského zásahu na konkrétním místě. Paní Marková to má jen  "přes kopec". Ta by se tam mohla podívat i během nějakého turistického pěšího výletu. Pokud jde o kamzíky , tak před nějakou dobou ještě za socíku řešili zodpovědní orgánové problém co s alpskými kamzíky skotačícími ve Vysokých  Tatrách , kteří tam byli vysazení ještě někdy za Rakouska- Uherska. Vyřeřešili to tak nějak po bolševicku. Papaláši je obětavě odstřelovali z vrtulníků. A bylo po problému. Jen mi není jasné jak z letícího vrtulníku rozeznávali  ty původní od nepůvodních. Asi na to měli stranickou příručku .Všechno jde, když se chce.

K. Drábek 20.3.2012 18:49

Re: Fantasie cloumající majestátem

Tak jsem se podíval na stránky NP Bavorský les. Docela zajímavé:

"Pokud v nejvyšších polohách velkoplošně a dlouhodobě nedojde

k obnově lesa, bude zde podpořen vývoj stanovišti odpovídající

přirozené skladby lesa".

J. Marková 20.3.2012 19:18

Re: Fantasie cloumající majestátem

Ano, pane Drábku.

Oni to tak už leta dělají. Dokonce i leta kácejí v bezzásahových lokalitách - jen proto , aby zamezili nežádoucímu množení kůrovce na plochách - kde by jeho řádění nebylo žádoucí. V celém NPBL najdete lokality s různě letitými pařezy, bývalý lesník Schubert (starosta Modravy) potvrzuje - že v sousedním revíru(kolem Luzného) - revíru Modravy - se sázelo právě tam, kde se porost sám neobnovil. Prostě bezzásahovost Bavorů je něco zcela jiného než bezzásahovost v pravém slova smyslu.

Podvody se dějí nejen v Česku, ale i v Bavorsku. Navíc při příhraničních procházkách - je naprosto jasně vidět, kde se sázelo a kde ne. Nejde to dokázat.

J. Marková 20.3.2012 1:31

mystifikace

Krásný článek. Je pěkné i to, že onen dopis Nikity Lopoukhine je psán jazykem jihočeských vědců. Překlad do angličtiny jim dal možná zabrat, předpokládám, že s ním jim pomohl Ladislav Miko.

Ano, Češi žijí skandály a pohádkami. Těch pohádek je velmi málo, protože ty by zanechaly v Češích více iluzí. Skandály naopak vznikají z nedostatku iluzí.

Pan profesor se na ně dívá s nadhledem člověka, který leccos zažil a prožil. Chybí už jenom to vystřílení kamzíků. V Čechách by bylo nejjednodušší založit Spolek pro ochranu kamzíků a ten už by se o to postaral. Rychle, stručně, jasně.

B. Michal 20.3.2012 6:26

Re: mystifikace

Spolek pro ochranu kamzíků vznikne, ale teď se zabývá ochranou bobrů a má ještě práci, než se podaří bobrům sežrat zámecký park v Lednici. Teprve potom dojde na kamzíky.

J. David 20.3.2012 9:44

Re: mystifikace

Organismus původní / nepůvodní v přírodě. Asi jsem "blbej", ale kde se bere v ekoteroristech ten entuziasmus. Kamzík, bažant, daněk, muflon, norek, brambory, rajčata, etc. Zakažme, je to nepůvodní v našem biotopu. Zásahovost či bezzásahovost? KOS ve vrcholových partiích Jeseníků, vyklučit. SM v šumavských hvozdech nechat sežrat lýkožroutem, je tam lesní typ JD/BK? Kde se to tam asi vezme, když nelze uměle zalesňovat danými dřevinami, je to bezzásahové (jo, asi kvíčali tam vyšprknou stratifikovaná semena  JR, divočáci bukvice a křivky  vyluštěná semena JD, když otevírají šišky). Udělat z lesa hospodářského "urwald" je opravdu nápad "hlav se zobákem". Les má také mimoprodukční eternality, jímání vody, vznik mrazových kotlin, mikroklima, symbiotické houby a třeba i tetřeví tok. Šumava či Jeseníky nejsou Yelowstone, či Aljaška, tedy co do rozměru. Hostoricky zde byl vždy lesní porost hospodářský, ve smylsu "les přírodě blízký". Roubovat ale chiméry "urwaldu" na lokální úroveň ze zvrhlost. To nám nestačí Boubín? Třeba bobr. Je původní hlodavec. Je přemnožen, či není? Má predátora či nemá? Stává se škůdníkem? Na to ať odpoví ti, kteří v lokalitě bobry mají. Vypuštěné nutrie, není to zvěř, takže nelze zákonně lovit. Nepůvodní, ale ochranáři drží kušnu. Ochranářství je nyní kšeft. Kouzelné příjmy za žvanění. Za mrazu jsem tahal pytle obilí vodním fóglům na "vejvařiště" na náplavce pod jezem. Blb s prořídlou bradkou to fotil. Pak mi nabídl, že by jejich organizace to mohla metodicky vést. Pouze má asertivita mi zabránila, abych ho i s foťákem nehodil mezi ledy. Klasičtí vyžírkové, když by ale měli máknout, raději se řetězem přikurtují ke kmeni a mediálně ryčí. Bivakovaného "ochranáře" v koruně smrku, co s ním? Udělám pilou náseku a ... Dosaďte sami. Sleze, či s sebou a smrkem se nechá smýtit? Asi jsem se nechal unést profesí, omluva, asi nebudu IN. Rád se ale nechám poučit.

J. David 20.3.2012 9:47

Re: mystifikace

Omluva jazykozpytcům, "kvíčaly" a interpunkci. Tluču do keyboardu bez jazykové korekce.

J. Kadeřábek 20.3.2012 15:26

Re: mystifikace

Ostatně myslím, že původním druhem byli dinosauři.

J. David 20.3.2012 17:50

Re: mystifikace

Díte pravdu. Ale k jakému časovému horizontu to máme vnímat. Tedy tu původnost či nepůvodnost. Jinak, takové mufloní či kamzičí medailonky, to je ňamka. A nemusím jezdit na Korsiku či pod Dachstein. U známých z Ennsu (Horní Rakousy) nikdo nemá problém s korsickými muflony. V české kotlině je biodiverzita vnímána specificky, "ode zdi ke zdi". Bobři, kormoráni, etc... Na jednu stranu tzv. ohrožený druh, na druhou stranu škody.  A co se děje, nic, jenom se jalově žvaní, jako ve všem jiném. Ano, byl jsem profesí myslivec, měl jsem to i v popisu práce. Vrah zvěře. Nicméně, položme si otázku, je třeba řezník vrahem? Jak by měl vypadat potravní řetězec? Vymordovat pomocí ručnic "nepůvodní elementály"? Technicky žádný problém, hlavně u jedlé komodity. Ono je to dvojsečné. Když vidíte v optice na ručnici třeba "světla" kolouchova, i když je to "slabý kus", prstík na spoušti se zdráhá zmáčknout. Ale dienstreglamá velí, zamorduj. Řezníkovi také dienstreglamá velí, zamorduj, aby byl vysoký roštěnec na steaky či ovarová hlava pro lid partikulární a triviální. Lid ex post, s hubou zvěřinovými hody zmlsalou, pak ale myslivce nazývá vrahouny. Buj, jdu do revíru rekognoskovat srnce, jak který má shozeno či nasazeno, možná "narazím" i na lončáka sus scorfa. Do 31.3. lze je lovit. Weidsmannheil! To je Lovu zdar!. Přeji pěkný den.

J. David 20.3.2012 10:24

Re: mystifikace

Paní Marková. Vzít ručnici a hromadně mordovat "nepůvodní chamraď" by bylo to nejjednoduší. Nutno ale zákonem definovat, co je zvěř a zvíře škodlivé či nepůvodní, pak vlastnit ZP skupiny C, LL a povolenku k lovu. Tak hovoří dikce platného zákona. Kamzíky vystřílet lze totálním odstřelem, o tom není pochyb. Ale, otázka, čim jsou kamzíci škodliví? Paní Marková, čím Vám kamzík v Jesenících, v severních Čechách či v jiné lokalitě ublížil? Rychle, stručně a jasně. Netřeba spolku, ale zdravého racia.

Budu imprtinentní. Hodnoťme nepůvodní tribus dle jeho přínosu, ve smyslu "bono publico". Budeme chovat a hýčkat nepůvodní druh, který není ekonomicky profitabilní do SR? Když střelím kamzíka na kšeft, s bodovou hodnotou trofeje a masem odvedu do SR DPH a daň z příjmu (zvěř je kategorizována jako národní bohatství). Musím to evidovat (i když cestičky jsou, já politikovi bianco odstřel kamzíka, on mi přihodí zakázku). Jsem myslivec, vrah zvířátek. Co je pak ale řezník, který ve "šraňcích" morduje? U mne má zvěř šanci úniku, u řezníka nikoliv. Vy všici, co žerete maso, uvědomte si, že někdo živou bytost musí zamordovat. Já, jako myslivec s prstem na spoušti "odstřelovačky" mám slzu v oku, když musím "zmáčknout". Nejsem lidolovec, bouchal. Ale na loupežící nepůvodní tribus klidně ve smyslu "akce" klidně užiji železo ve smyslu ZP E  "ochrany života, zdraví a majetku". Asi budu "prepr*án".

J. Hruška 20.3.2012 18:17

Re: mystifikace a práce.

Dobrý den. Vidím to stejně jako Vy, děkuji. Zdař Bůh, Josef.