20.4.2024 | Svátek má Marcela


ZVŮLE: Samozvaní aktivisté v Praze a na Lipně škodí

2.6.2022

Praze chtějí samozvaní „památkáři“ diktovat vlastníkům domů, co smí či nesmí. Na Lipně si zase jakýsi spolek osobuje právo rozhodovat o tom, kdo se tady bude rekreovat.

Princip je stejný. Nějací aktivisté se sejdou a prohlásí, tady tento dům je vzácnou památkou a nesmí se zbořit. Nebo rozkážou, tady v těchto místech se nic stavět nebude. Co na tom, že de facto porušují platné zákony České republiky. Ne, to je nezajímá.

V Praze se to například týkalo objektu Transgasu na Královských Vinohradech nebo domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Spolek za Starou Prahu bojoval proti tomu, aby zde investoři mohli strhnout staré budovy a postavit nové. Tohoto sdružení si jinak vážím, protože v minulosti odvedlo kus dobré práce, ale v těchto dvou záležitostech, jak se říká, šláplo vedle. Ministerstvo kultury neudělilo zmíněným objektům památkovou ochranu (osobně jsem neviděl důvod, proč by tak mělo učinit), investoři zbořili staré a na Václaváku už i postavili nové. Upřímně, budova The Flow Building je daleko krásnější, než to, co tu stálo dříve.

Na Lipně podle webu Budějcká drbna se zase spolek Lipensko pro život snaží nařizovat, kdo se zde smí nebo nesmí rekreovat. Členové spolku jsou místní chataři, kteří připravili petici, v níž žádají, aby v okolí Lipenské přehrady skončila nová výstavba. A prý, když se tak nestane, tak se v budoucnu lidé nebudou moci na Lipně koupat. To je zase špatně. To je šíření poplašné zprávy kombinované s výzvou k nerespektování platných právních norem.

Pokud totiž nová stavba či developerský projekt splní všechny potřebné náležitosti včetně tzv. EIA, čili posouzení vlivu stavby na životní prostředí a je rovněž v souladu s planým územním plánem, není možné ji zakázat.

Obecní či městská zastupitelstva mají v podstatě jedinou možnost, jak nové výstavbě zabránit, a tou je změna územního plánu. Jenomže to je nebezpečná zbraň, která se může obrátit proti jejich držitelům. Taková účelová změna územního plánu může být developerem úspěšně napadena u soudu a příslušná obec pak může platit milionové a vyšší pokuty za zmařené investice. Je jasné, že rozumní zastupitelé nic takového riskovat nebudou, protože by mohli být též trestně stíháni za to, že si nepočínali s péčí řádného hospodáře a způsobili své obci velké škody.

Jenomže tohle všechno aktivisty vůbec nezajímá. Oni si osobují v rozporu s platnými zákony tak nějak po bolševicku rozhodovat o tom, kdo si smí postavit na Lipně rekreační bydlení. Koneckonců si ty svoje chaty postavili většinou v éře bolševika. To je ovšem hodně sobecký přístup ve stylu, my tu mít domy můžeme, ale druzí lidé už nikoliv.

A co se týče životního prostředí, jenom připomínám, že chaty, jejichž majitelé tolik bojují za čistotu vody v Lipenské přehradě, nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci.