Pátek 13. června 2025, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŽIVOT NOVINÁŘE 11: Poprvé a naposled na Bajkonuru

diskuse (2)

Z Moskvy jsme odlétali v neděli 3. září 1989. První výprava zahraničních novinářů na kosmodrom Bajkonur. Do Leninska na letiště Krajnij jsme dorazili po třech hodinách letu okolo třetí hodiny místního času – je tam o dvě hodiny víc než v Moskvě a o čtyři víc než v Praze.

Marně jsem se cestou z letiště do města díval po nějakých startovacích rampách nebo halách – na obzoru nikde nic nebylo. Za deset minut jsme dorazili k vysokému bíle natřenému dřevěnému plotu. Závora v bráně byla vztyčena, vojáci se širokými klobouky typickými pro sovětský středoasijský sbor salutovali. Město LENINSK.

Ulice, jimiž jsme ujížděli, se nelišily od ulic tisíců jiných sovětských měst: asfalt, stromořadí, několikaposchoďové činžáky, typické kasárenské bydlení, jaké známe i z našich sídlišť. Domky či vilky žádné. Nakonec Leninovo náměstí – jednu delší stranu zaujímá hotel Centralnaja, druhou vojenský štáb utopený ve stromořadí, na kratší straně vojenský kulturní dům, před ním Leninova socha, napravo Marxova ulice s pěší zónou, dál obchodní dům a činžáky.

Na první tiskové konferenci nám generál Ivan Kurinin, místopředseda Státní komise pro kosmické lety, řekl, že v Leninsku nyní žije 70 tisíc lidí, věkový průměr je 27 let. A abychom se s obyvateli podle libosti seznámili.

Ráno jsme jeli po mizerné asfaltce na vztyčování rakety. Míjeli jsme kontrolní body i menší sídliště, továrny, plynovou elektrárnu. Než jsme dojeli na místo, minuli jsme betonový památník s nápisem KOSMODROM BAJKONUR.

Když jsme dorazili k montážní a zkušební hale, právě z ní vyváželi na speciálním železničním podvozku raketu Sojuz s lodí k rampě. Transportér jel velice pomalu, trasou dlouhou dva kilometry se sunul 30 minut. Kousek od rampy byla obrovský nápis v kameni GAGARINSKA PLOŠČADKA. Odtud startovaly první družice, stejně jako většina kosmonautů. Tahle rampa je tedy v provozu od jara 1957.

Po hodině příprav začali raketu zdvihat z horizontální polohy do vertikální. Pod rampou je asi čtyřicet metrů hluboká jáma, jakási vana, do níž během startu vyráží oheň z trysek motorů. Napravo od rampy je malý háječek – v něm leží startovací bunkr. Vztyčování trvalo 10 minut.

Potom jsme navštívili domek Sergeje Koroljova, hlavního konstruktéra, člověka, který vlastně tohle všechno vydupal z nedůvěřivého Stalina a z hladové země, a domek Jurije Gagarina.

Obě obydlí jsou prosté dřevěné finské domečky, obehnané plotem a utopené mezi stromy. Všechno je tam jednoduché, až chudé. Ve skleněné vitríně jsme viděli Gagarinovo sako s nárameníky nadporučíka – to tady naposled svlékl.

Nedaleko pobýval ve stejném domku Koroljov. Měl tam pracovnu se stolem pokrytým suknem, telefon, pak ložnici a obývací pokoj. Otřesná prostota.

V přízemí hotelu zřídili pro novináře spojovací středisko. Tři telefony a tři dálnopisy. Usměvavá paní, která prodávala kosmonautické známky a objednávala telefonní hovory.

Rozhodl jsem se pro telefon – Praha přišla pět minut po tom, co jsem ji objednal. Nadiktování čtyřiceti řádků reportáže přišlo na jedenáct rublů, náramně lacino. Evu Jandíkovou z nabíracího střediska redakce jsem slyšel, jakoby stála vedle mne. Naše články nikdo necenzuroval, zatímco pro sovětské kolegy stále platilo cenzurní oddělení v agentuře TASS.

V úterý 5. září jsme vyrazili na exkurzi po kosmodromu. Nejdřív k montážní hale raketoplánů Buran. Jeli jsme tam přes 40 kilometrů na severozápad. K exempláři, který létal v automatické verzi, přistavili můstky a schůdky, takže jsme ho mohli okouknout ze všech stran. Měli dva raketoplány připravené ke startu, na dvou dalších pracovali.

Kousek vedle byla montážní hala pro rakety Energija. Uvnitř tři kóje. V pravé byly rozdělané jednotlivé díly Energije. V prostřední ležela raketa, na níž také pracovali. A v poslední byl kus hotový k vypuštění.

Start naplánovali na středu ráno. Ve tři hodiny jsme dojeli k pozorovacímu stanovišti, vzdálenému od rampy 1,5–2 kilometry. Nad námi se klenulo hvězdné nebe, které na obzoru přezařovaly reflektory. Z vysokých stožárů svítily na startovací plochu dvě obrovské baterie světel. A zprava tam přisvěcoval silný reflektor.

Minutová pohotovost. Vzápětí další povely. Start! Okolo rakety Sojuz vybuchl oheň a k nám dolehl rachot motorů, který však byl úplně jiný než Saturnu 5, tentokrát byl plynulý, ne jako rachot kulometů. A potom, jak se začala raketa zvedat, se pláň před námi rozsvěcovala ohněm, který plál pod ní. Najednou v jednom okamžiku bylo světlo jako za jasného dne. Raketa se majestátně zvedala a rachotila, bylo v tom něco velebného a ďábelského současně.

Myslím, že jsem jediný Čech, který viděl starty jak na mysu Canaveral, tak na Bajkonuru.

Pokračování příště

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz

Aston Ondřej Neff
13. 6. 2025

Všechno, co stát staví, trvá dlouho.

Tomáš Vodvářka
13. 6. 2025

Staré české přísloví může mít i omezenou platnost.

Ivo Fencl
13. 6. 2025

Jsou rádce Jak psát. Proč nevytvořit jednou i radu Jak nepsat?

Alexander Tomský
13. 6. 2025

Pater Halík nejspíš podléhá schematickému pohledu na svět.

Lubomír Stejskal
13. 6. 2025

Vítaný hlas rozumu v méně srozumitelném světě.

tals Štěpán Ťalský
12. 6. 2025

Čeští fotbalisté do 21 let v prvním zápase na letošním evropském šampionátu podlehli obhájcům z...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Nevšední incident se odehrál na tiskové konferenci americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi...

fred Alfred Hostička
12. 6. 2025

Při protiimigračních nepokojích v Ballymeně a dalších severoirský městech se v posledních dnech...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Letecké neštěstí v Indii má jednoho přeživšího, potvrdila spolčenost Air India. Na palubě stroje,...

berr Roman Berežanský
12. 6. 2025

Poslání dvou tisíc vojáků Národní gardy do Los Angeles bylo podle prezidenta Donadla Trumpa...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz