16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ŽIVOT: Člověk není jen nedokonalé zvíře

Inteligence lidí je nedostatečná a je nutné technologické vylepšení, říká úspěšný programátor Tomáš Mikolov, pracující pro Google. Jeho úsudek o nedokonalosti druhu člověk je ale neplatný. Proč? Protože jej vyslovuje jedna z těch bytostí, která je (i podle jejího vlastního soudu) nedokonalá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Karza 23.5.2022 17:16

Asi by šlo jisté relativní dokonalosti dosáhnout metodou pokus-omyl. Mengele by mohl vyprávět. Kdo se hlásí?

J. Jurax 23.5.2022 16:58

Příliš pfilozófické.

Ale možná i autor by bral technologické vylepšení třeba lidské paměti. Nebo schopnosti se učit.

P. Adámek 23.5.2022 11:40

Podobně jako panu Rudolfovi i mně vadí ta logická chyba v úvodní úvaze. Nemusím být truhlář, abych poznal, že má židle různě dlouhé nohy.

V. Petr 23.5.2022 11:02

Pitomost! Nebezpečí nepředstavuje technika ale rudozelená ideologie. Politika by měla vycházet z biologie a nesnažit se implementovat různé fantasmagorie.

Jinak, kriminálnílk nezasluhuje žádná práva ani žádnou důstojnost!

M. Valenta 23.5.2022 10:24

Sečteno podrženo se domnívám, že technici napáchali mnohem méně škod než žvanilové.

V. Petr 23.5.2022 11:02

R^R^R^R^R^

B. Rudolf 23.5.2022 9:39

S podstatou článku souhlasím, jen mne nadzvedla logická chyba v jeho úvodu. To, že jsme nedokonalí, je přímo zřejmé z podstaty věci, takže zpochybňovat tuto samozřejmost opravdu není nejlepší nápad. Nemusím umět hrát na housle k tomu, abych poznal, že na housle opravdu hrát neumím.

Pokud jde o doplnění lidské inteligence strojovou inteligencí, už v tom dávno žijeme. A z tohoto mraku bude pršet čím dál tím více. Záleží na nás, zda to bude zavlažující déšť, který nutně potřebujeme, nebo liják způsobující potopu, během níž se beznadějně utopíme.

Už to chvíli vypadalo, že jsme schopni vytvořit a žít v poměrně lidském světě. Sice beznadějně zašmodrchaném, chamtivém a prolhaném, ale ve světě, kde kvalita lidského života pro co nejvíc lidí je nezpochybňovaným cílem.

Místo toho primitivně válčíme (jakožto lidský druh) na Ukrajině o kus území (jako zvířata o svá teritoria) a chystáme se na vývoj těch nejsofistikovanějších (pravděpodobně autonomních) zbraní, které se bez umělé inteligence neobejdou.

Stačilo by se jen trochu uskromnit a "všechno ostatní by nám bylo přidáno". Zatím to naopak vypadá tak, že sobě a svým potomkům budujeme nový typ pekla.

V. Petr 23.5.2022 11:04

Jaké uskromění! Bída nesmí být cílem! Navíc, nebezpečím není bohatství vyspělých zemí ale bezbřehé množení se primitivů.

J. Jurax 23.5.2022 17:00

I primitivy potřebujeme. Mohou na nás pracovat, neboť jsou levnější a hlavně univerzálnější než jakýkoliv robot s UI. ;-)

F. Navrátil 23.5.2022 9:29

Patláme se v detailech a mnohdy nevidíme širší souvislosti. Chtěl bych upozornit na myšlenky filosofa a historika Fernanda Braudela. Zaujal mne jeho pohled na vývoj civilizací, který je odlišný od historického materialismu a jeho učení o vývoji lidstva od prvobytně pospolné společnsti ke komunismu. Braudel hovoří o civilizačních centrech a perifériích. Takové civilizační centra byla ve staré Číně, Indii, Mezopotámii, Egyptě a přemístila se do antického Středomoří, později do Benátek a Janova, pak do oblasti Antverp, Amsterodamu, Londýna a Paříže, až první světová válka ukončila evropské civilizační centrum a novým centrem se staly USA a New York. Dnes patrně nastává přesun civilizačního centra zpět do Jihovýchodní Asie a jako každá taková událost, je doprovázen válkami, nestabilitou a stěhováním národů.

P. Kotyza 23.5.2022 9:12

Obávám se ale, že plánem soudruhů z brusele je vytvořit dokonale nedokonalého, pokud možno nemyslícího a poslušného člověka.

J. Jurax 23.5.2022 17:05

K tomu ovšem není žádoucí inteligenci lidí navyšovat technologicky či jinak, nýbrž podstatně snížit. A vytvořit tak nového, normovaného EUčlověka.

P. Hering 23.5.2022 8:26

Pane Robejšku, máte pravdu. Ale problém lidstva je také v tom, že hranice možného se nejlépe pozná tehdy, až jí člověk překročí a dostane přes nos. A někdy to může být i taková pecka, že se z toho bude těžko vzpamatovávat. Nezdá se mi, že by si zástupci lidstva někdy někde sedli ke stolu a v klidu se dokázali domluvit, kam už nepůjdou, protože to už je o život. A proto jsem velký skeptik. To nemají lidé v genech, jak nás přesvědčuje historie. A proto mne to sakra mrzí, protože jsem vždycky preferoval schopnost rozumné dohody.

T. Diblík 23.5.2022 7:00

Stokrát můžete mít pravdu. Víme ale, že lidi nakonec udělají všechno, co udělat můžou.

Co lidi udělat můžou říká profesor Jaroslav Petr ve své přednášce Geneticky vylepšené lidstvo.