19.5.2022 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Císař 21.12.2010 16:36

OSTUDNÉ!

Lékař který dokáže v textu použít formulace: ".. dementní stařec který už ani neví jak se jmenuje.. " nemá nárok  na to běžné a vážnost vyjadřující naše české  oslovování " pane doktore". Zřizovatel té nemocnice, kde pracuje, by měl uvážit nabídnout mu "podání výpovědi".

Š. Šafránek 21.12.2010 17:04

Re: OSTUDNÉ!

Vážený pane. Slovo dementní je běžně užívaným lékařským termínem, který nemá v tomto kontextu žádný pejorativní obsah. Demence je degenerativní přeměna mozkové tkáně, nejčastěji se jedná o demenci stařeckou (senilní), ale třeba i o známou Alzheimerovu nemoc. Příklad dementního starce, který už zapomněl vlastní jméno, byl použit k dokumentování nesmyslnosti nákladné léčby bez ohledu na její přínosnost pro konkrétního člověka. Jinak na titul si nijak zvlášť nepotrpím, můžete mě klidně oslovovat "vole" nebo jak jste zvyklý z prostředí, kde se slovo dementní používá jako nadávka.

J. Císař 22.12.2010 9:24

Re: OSTUDNÉ!

Máte pravdu. Nějak jsem "ujel".

J. Sever 21.12.2010 20:42

Re: OSTUDNÉ!

Což, takto to "do-vychovávání" přenechat adminům a pokusit se o vlastní názor na věc, pane Císaři? Váš názor na ostatní je, uznejte, ... jaksi... 

J. Císař 22.12.2010 9:25

Re: OSTUDNÉ!

Souhlasím s Vámi. Nepromyslel jsem to dostatečně.

V. Novák 21.12.2010 16:15

Pražskou ÚVNku zrušit nelze,

neb je to papaláš-špitál!

J. Fiedler 21.12.2010 15:53

Souhlasím,ale.....

domnívám se,že mají pravdu oba.Jde jen ,aby už konečně začala reforma celého zdravotnictví,která jak doufám by měla být průsečíkem obou názorů.

L. Severa 21.12.2010 15:36

Pár poznámek

 

Vojenská nemocnice v Brně léčí i civilisty ( mimochodem má k Vyškovu blíž než ta Olomoucká), takže pokud ty pražské jsou výhradně pro vojáky tak má autor pravdu. Jestliže  se v Praze    dostane každému dementnímu starci drahého ošetření, jak uvádí autor, na př. katetrizaci, potom to jistě není v pořádku, protože v Brně, pokud  vím, se každý drahý  zákrok, jako třeba bypass,  zvažuje a dokonce bývala (nevím jak je to dnes) věková omezení. Zbytečné kapacity pražkých špičkových nemocnic pak jen  umocňuje řeči o pragocentrismu. Pokud autor pracuje v prosperující  nemocnici se slušně honorovaným personálem, tak zrušení takového zařízení asi nepřichází  v úvahu. Pokud prof. Beneš (často hovoří na Čro 2) mluvil o zrušení některých nemocnic, tak to bylo  asi    v souvislosti s odchodem lékařů. Nebylo by zbytí, nemohly by přece existovat v nějakém regionu   dvě nemocnice, které by měly na svých odděleních poloviční nebo i menší kapacitu zdravotního personálu.

 

 

J. Ráž 21.12.2010 14:26

Děkuji

Článek mne osvěžil...neškemrající a neprezentující se jako ublížený a nedostatečně ohodnocený lékař napíše argumentačně velmi obsažný článek, který nás pacienty uklidňuje, že existují lékaři s realistickým myšlením . Díky za něj.. potvrdilo mi to názor, že současnou "krizi" vyvolávají ti, kteří nejsou ochotni vykonávat medicinu tak jak při promoci slibovali....takže: " Koubkovi hoši - klidně odejděte a vezměte toho chlapíka sebou".

Podle mne je celá krize způsobená tím, že na jedné straně nás systém nutí chodit z každým prdem do fakultních nemocnic a na druhé straně je zřejmě nedostatek privátních specialistů, takže stávající jsou přetíženi a mají dlouhé čekací doby. Tak zvaně "malé" nemocnice jsou všude na světě a když mají i alespoň jedno medicínsky specializované pracoviště, zcela určitě ekonomicky prosperují...proč je administrativně rušit? Naprosto souhlasím s autorem, že nejdražším a nejvíce plýtvajícím článkem našeho zdravotnictví jsou fakultní a kapacitně nadbytečné "velké" nemocnice.

J. Bakala 21.12.2010 11:23

několik zajímavostí

několik zajímavostí-na kongresu v Paříží ukázal prof.Askenazy graf-velká Paříž i se Satelity

asi 8 mil obyvatel má 30 000 lůžek Praha 1100000 obyvatel lůžek 10200

-pracoval jsem v Bad Oyhausen ,kde je největší kardiologické centrum v Něměcku ,prý druhé největší v Evropě Bah Oyhausen je město lázenského typu s 60 000 obyv.Pan profesor mně pozval na večeři kde jsem se ho otázal-jak to že takovéto centrum je v městěčku na periferii a není součastí lékařské fakulty a není ve velkém městě-pan profesor se na mne podíval a povídá ....ale kolego to by byly náklady o 40% vyšší

-v Rakousku stačí 3 lékařské fakulty

M. Krátký 21.12.2010 10:40

ode zdi ke zdi

a v tomto duchu by tedy asi bylo najlepší zrušit i obvodní lékaře a s každou pihou jezdit do Bruselu - tam by mohlo být všechno v jedné budově EU parlamentu. Šťasné a veslé

M. Gavlák 21.12.2010 9:16

Dobře jsem se pobavil,

díky... i když je to vlastně smutné...

J. Sever 21.12.2010 8:59

Čekám, čekám, ...

kdy se někdo opováží podívat se na věc z druhě strany. Mám na mysli bezuzdné "čerpání" medicinské péče občanem. Termín "hodit se marod" je totiž, ne-li ve světě jediný, tedy jistě ojedinělý. Komunista zase zrušil stařenám velebníčky a hurádemokrati zase brigády, soudružské návštěvy, vyvěšování vlaječek, uliční a domovní výbory. Zbývá chudák doktor. Umíte si představit ten bugr, kdyby nějakého takémaroda jednoduše vyrazil? Vzpomínám si na prvý den po zavedení poplatku: vlezl jsem nedopatřením na místní polikliniku, kde v hale kdákalo na 30 stařen. 

Čekám, kdy někdo napíše korektní pohled na naši vlastní péči o zdraví.

Tak.

A teď si tu na mně smlsnou dobráci se sedřenými, chorými babičkami, co vychovaly 7 dětí a maminkami s pětiminutovými křeči. Protože těch je v ordinaci nejvíc. A což teprv feministky obojího pohlaví :-)

J. Anděl 21.12.2010 14:06

Re: Čekám, čekám, ...

Já mám pocit, že tohle přece vyřešily poplatky, neplacení nemocenské první tři dny a tak...

Ale jinak mám pro vás návrh - pečujte o své zdraví, ať k doktorovi do sedmdesáti vůbec nemusíte. Tak vás to alespoň nebude deptat a potom už tam budete mezi svejma ;-)).

J. Bakulová 21.12.2010 6:07

něco na tom je,

velké krajské město, například, objednává pacienty k operaci zhoubného nádoru za 3 měsíce. Nemají kapacity lékařské, nebo dost postelí ? A jestli v okolí zavřou pár těch nemocniček budou jich jako mít víc ? Na ambulanci čekáte až 5 hodin. To se taky vylepší ? A jakpak stihne matka porod, kfyž to bude mít o 30km dál ? No jo, je to moc otázek najednou.

V. Oslej 21.12.2010 3:42

Nejprve si to promyslet

Panu doktorovi evidentně někdo šlápl na bolístku, ale měl by si nejprve utřídit myšlenky, než něco takovéhoto napíše. Jestliže specializované pracoviště nepřijímá, protože má nedostatečné kapacity, pan doktor navrhuje ho? Zrušit?

Kromě toho, existují věci jako požár, malování a podobně, proto je dobře, že nemáme jen jediné centrum. Na druhou stranu 6 a více už by bylo zbytečných.

Podívám li se na prosté statistiky počtu doktorů na 10000 obyvatel, naše čísla podstatně větší než třeba ve vedlejším bohatším německu evidentně říkají, že asi by něco zrušení sneslo. Má to být ale pracoviště, které nestíhá?

R. Langer 21.12.2010 12:49

Re: Nejprve si to promyslet

Já myslím, že to pan doktor napsal docela dobře...

V. Skalová 21.12.2010 2:10

Článek je dobrou ilustrací teze, že ministrem zdravotnictví by asi neměl být doktor

I když jsou to často velmi dobří odborníci, vidí každý z nich především jen ten svůj obor. Autor zná problémy malých nemocnic, profesor Beneš zase špičkovou neurochirurgii a mezi tím se potácejí pacienti, pojišťovny a ekonomové. Skloubit to tak, aby to fungovalo a měli jsme na to, je spíš úkol pro špičkového manažera a geniálního pojistného matematika v jedné osobě.

M. Stuchlik 21.12.2010 23:33

Re: Článek je dobrou ilustrací teze, že ministrem zdravotnictví by asi neměl být doktor

Ještě to tak. Podívejte se na firmy, kde velí ekonomové a zaměstnance nabírají odborníci z HR, kteří o firmě neví vůbec nic zato vystudovali 3 školy humanitního zaměření. Výsledek je: 1. systematické snižování kvality pod záminkou úspor, 2. šikana zaměstnanců managery, kteří mají pocit, že by to zvládli lépe, rychleji a levněji (škoda, že nikdy nemají čas to předvést), 3. přesun výroby na druhý konec světa a ponechání si jen předraženého neproduktivního managementu, kterému jde o udržení koryt, nikoliv o fungování fabriky. 4. v lepším případě krach, v horším totální závislost na dotacích

Opravdu nechci lítat do číny kvůli operaci slepého střeva.

Z. Jaromír 21.12.2010 1:56

!

Klobouk dolů! 

B. Rampír 21.12.2010 14:48

Re: !

I já smekám!

K. Herink 21.12.2010 0:51

pane doktore

vas clanek nema chybu::))))diky