24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Zase ti špatní lékaři

Tu a tam se objeví článek v médiích, který se týká soudního jednání s lékařem, který něco nepoznal, přehlédl, špatně udělal. Jako třeba tenhle, u něhož má řada diskutujících naprosto jasno, kde se stala chyba a co je třeba se zmíněnou lékařkou provést.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Márová 5.4.2021 14:56

Opravdu chcete tvrdit, že je stejná situace řidiče autobusu, který přehlédne značku Dej přednost v jízdě nebo vjede na červeně blikající přejezd kolejí, s lékařem, který posuzuje pacienta, u kterého příznaky jednoho onemocnění mohou překrýt další, jak je tady popsáno? To jsou názory lidí, jejichž rozhled obvykle odpovídá absolutoriu oblíbené "Vysoké školy života"...

Š. Šafránek 1.4.2021 8:00

Díky:-)

T. Vodvářka 31.3.2021 16:11

Věřím, že popsaný systém anglosaského práva, které jsi popsal tou příhodou, k nám nedorazí. Bylo by mi líto zmařených životů. Nicméně alibismus lékaře je jako rakovina, jsme svědky stále větší ingerence různých papírů, kdy již uniká smysl. Jako příklad uvádím jednu svou nemocnou, která šla na výměnu oční čočky a byla nucena podepsat před přijetím asi 5 listů A4, které si ovšem nebyla schopna přečíst ( a myslím, že vzhledem k jejímu věku a stavu ani zcela pochopit ). Jinak Tebou popsaná příhoda je děsivá a odlišuje skutečně dobrého lékaře od toho průměrného. Hodně štěstí, Štěpáne.

T. Vodvářka 31.3.2021 16:06

Pane Pivodo, děkuji za příspěvek. Abych Vám objasnil celý problém ( a nejspíše i některým čtenářům) tak sděluji. Pokud by se posléze ukázalo, že dotyčný sražený jedinec měl vážné poranění s následky, byla by Vaše manželka- lékařka, poměrně drsně popotahována po soudech. Mohu Vás ubezpečit, že dopravní zranění může několik minut vypadat zcela banálně, do doby, než se třeba rozvine krvácení do mozku. Ideální stav je zůstat u sraženého tak dlouho, než přijede RZP. V případě, že zraněný chce odjet, měla by si nechat podepsat papír, že trvá na svém odjezdu i přes výslovné upozornění, že může mít vážné následky. Jen v tomto případě je při případných soudních sporech zcela vyviněna. V každém jiném případě ji čeká dost nepříjemné období.

M. Pivoda 31.3.2021 15:39

Cituji z článku: "... V první – naštěstí menší skupině – jsou situace, kdy lékař nekonal vůbec a kdy konat měl. V tomto případě nejde o omyl, neznalost atd., ale o vědomé neposkytnutí pomoci tam, kde poskytnuta být měla. ..."

Případ, kdy lékař konal:

Seděl jsem za volantem a uviděl v dálce na křižovatce před námi cyklistu, který při srážce s automobilem prolétl vzduchem a dopadl na zem. Manželka, lékařka, mi přikázala zastavit, a šla se zeptat dotyčného, na jeho zdravotní stav. Nic vážného to nebylo. Morální povinnost lékaře byla tehdy splněna.

Budoucí případy na silnicích:

Vězte, že samořídící systém automobilu nemá občanské povinnosti, a nebude tedy občansky jednat, i kdyby snad byl přítomen probíhající vraždy. Jeho výkon je hodnocen jen dle toho, zda vás bezpečně odveze z bodu A do bodu B.

Technicky jsou dnes samořídící automobily Elona Muska již dostatečně dořešeny. I v průběhu testování tyto systémy zaznamenaly podstatné snížení počtu smrtelných případů na amerických silnicích, kde se ten konkrétní samořídící systém testoval. Teď v USA začíná právní bitva, KDY a KDE lze samořídící automobily již použít. Umělá inteligence v automobilu nemá dosud lidskou úroveň inteligence. Automobil má sice podstatně více očí (kamer) než člověk, ale nemá dosud lidskou empatii.

J. Schovánek 31.3.2021 15:16

Jo, a když takový autobusák, který najezdí spoustu kilometrů udělá jednu chybu a někoho při tom zabije, tak si to prostě odsedí. A nikdo se s ním nebaví a nikdo mu nepomůže. A princip je to velmi podobný.

J. Kulheim 31.3.2021 14:55

" Rozšířil se zvyk, považovat vlastní zdraví za věc samozřejmou.."

To je výsledek socialistické myšlení. Dejte nám pravomoci a peníze a my se o vás postaráme.

Š. Šafránek 31.3.2021 14:38

Tomáši, děkuji za pravdivý a vyvážený článek. Doba plná žalob a mediálních dehonestací přináší ještě jeden aspekt, a totiž ztrátu ochoty lékaře riskovat. Kdysi mě doslova vyděsila příhoda, kterou vyprávěla kamarádka, jejíž teta dělala neuroložku v Americe. Šly spolu městem a náhle na chodníku kdosi zkolaboval. Má kamarádka, tehdy medička, vyzvala tetu, aby zasáhla, ta ale místo toho zašla do nejbližšího obchodu a neteř odtáhla s sebou. Vysvětlila to tak, že pokud jako lékařka začne někoho resuscitovat na ulici, u čehož je vysoká pravděpodobnost, že to nedopadne dobře, vystaví se žalobě. To je extrém, který - doufám - u nás nehrozí. Nicméně i tak je lékař občas postaven před situaci, kdy na sebe riskantním zásahem bere riziko fatálního neúspěchu. Uvedu příklad: na interně kdysi za mé služby do té doby nekomplikovaný pacient náhle omdlel, upadl do šoku, zmodral a začal se propadat. Mohlo to být způsobeno řadou příčin, ale nejvíc ze všeho to vypadalo na masivní plicní embolii. Nešlo ale vyloučit ani náhlé vnitřní krvácení, ať již třeba z vředu, nebo z prasklé výdutě. Stav byl tak akutní, že ho v případě plicní embolie mohlo zachránit jen okamžité podání trombolytika - které se ale smí podávat pouze při potvrzení embolie na CT a vyloučení všech kontraindikací, a jehož podání by v případě, že se nejedná o embolii, ale krvácení, bylo fatální. Na provedení CT absolutně nebyl čas. Podal jsem mu trombolytikum naslepo a zachránil ho. Kdybych nebyl toto riziko podstoupil a postupoval bych tak, abych se kryl, jeho neúspěšnou resuscitaci a úmrtí, k němuž by nepochybně došlo, bych byl jistě obhájil. Na případ bych dávno zapomněl, kdyby mi dotyčný od té doby neposílal každý rok přání k Vánocům.

R. Langer 31.3.2021 13:31

Kamarádovi takhle odpravili šestiletého kluka. Odmítli hospitalizaci v nemocnici, i když už pomalu nemohl dýchat s tím, že se to samo spraví, drobná alergie. Do dvou hodin měl doma prakticky "mozkovou smrt", ale přežil. Ještě dalších cca 11 let. Zůstaly mu ovšem jenom základní životní funkce. Je to to nejhorší lékařské selhání, co jsem kdy na vlastní oči viděl. Soud pochopitelně žádné pochybení neshledal... :-(

R. Langer 31.3.2021 13:22

To těm s kovidem na mozku říkám opakovaně, a nic si z toho nedělají... ;-D

J. Jurax 31.3.2021 12:50

To on i posílá, jenže pacient není povinen poslechnout.

J. Ticháček 31.3.2021 12:32

Ono s lékaři je to stejné, jako s kteroukoliv další profesí a činností. Nikdo nedělá nic bez chyby. Zkuste se zamyslet nad tím, jak řídíte auto. Na pravidelné trase, kterou jezdíte den co den do práce. Kolikrát týdně uděláte nějakou chybu, která je bez následků jen proto, že tam zrovna nikdo nejel, nebo bylo trochu víc místa, nebo tu vaši chybu vyřešil ten, kdo jel proti vám? A s doktory je to stejné. Dělají chyby. Někdy mají kliku, někdy je napraví sami, jindy zasáhne někdo jiný. Takže až příště budete řvát, co to proti vám jelo za vola, zkuste si vzpomenout na to, kolikrát už si to mysleli o vás ti, co jeli opačným směrem. A zkuste u toho věnovat tichou vzpomínku lékařům.

Z. Lapil 31.3.2021 10:22

To skoro vypadá, že doktořina je technika jako každá jiná: na OPRAVDOVÝ průšvih jeden fušer nestačí.

J. Ganaur 31.3.2021 8:52

Očekávají neboť zdravotnictví má výbornou reklamu.To aby se lidé neptali, co za placení zdravotní daně dostanou!Zadarmo to v žádném případě není, právě naopak!A lékaři zásadně nepřiznají chybu!

D. Šimáček 31.3.2021 8:50

před nějakým časem jsem měl problémy se záněty očí.. chronické... na bulovce mě léčili úspěšně až do předposlední recidivy kdy jsem se dostal do rukou nějakému mladému doktorovi přistěhovalému z východu, ten 6l6 ani neuměl správně přečíst dokumentaci a nasadil mi lék s podobným jménem ale úplně jiným účinkem než jsem měl v dokumentaci hlavní o co se staral bylo abych se nechal hospitalizovat nebo podepsal revers... po týdnu kdy se zánět nelepšil jsem se naštěstí dostal k doktorce co si přečetla dokumentaci a nasadila správnou medikaci pak mi ještě řekla že si mám pamatovat co užívám aby se mi to nestalo opakovaně

J. Ganaur 31.3.2021 8:45

Ze mě uděli vdovce.A tolik arogance, sprostého lhaní jsem si nikdy a nikde "neužil".A nebyl jenom jeden.Považují se za bohy, ale umějí tak leda řezat, občas zastavit krvácení a spravit ulomenou kost!Coronavirus jen to demaskoval.:-(

R. Gramblička 31.3.2021 8:21

volně dostupných informací je všude kolem dost, lidi jsou líní si je vyhledat, natož je dodržovat

R. Gramblička 31.3.2021 8:18

Holt, tak jste měl několik negativních zkušeností, na základě kterých jste ale došel k bizarnímu poznatku o tom, že každé druhé lékařské rozhodnutí je špatně. A z toho usuzujete, že naše, potažmo západní zdravotnictví je špatné. Hm, nevím jak vy, ale já se budu léčit raději tady, než někde v Nigérii či Kambodži

A. Stárek 31.3.2021 8:18

V kategorii "vědomé neposkytnutí pomoci" ovšem chybí i jiné důvody, obecně bych je popsal jako "lékař je prostě líný, nesvědomitý a nepříjemné povahy". Tohle se vyskytuje mezi všemi lidmi napříč profesemi, lékařská není výjimka. Bohužel jich není tak zanedbatelné procento, aby se to dalo vynechat. V každém větším zdravotnickém zařízení takoví jsou, ví se to o nich, blbě se s nimi spolupracuje, ale blbě se s tím něco dělá, protože za ně není náhrada.

PS: Pracuji ve zdravotnictví.

L. Písařík 31.3.2021 8:15

R^

L. Písařík 31.3.2021 8:14

Všem, co tady žehrají na špatné lékaře. Rozšířil se zvyk, považovat vlastní zdraví za věc samozřejmou a pokud dojde k jeho poškození, jdeme k lékaři a ten je musí opravit stejně, jako mechanik pokaženou sekačku. Co tak se taky trochu starat sám?8-o

V. Církva 31.3.2021 7:41

To je taky pravda, ale zrovna prevence je nedostatek naší medicíny. Lékař by měl posílat lidi i k dietologovi nebo rehabilitačnímu, kteří by lidem radili co mají dělat.

V. Církva 31.3.2021 7:40

No těch chyb zas tak málo nebude. Kamarádově mamince po 2 návštěvách lékaře, který tvrdil, že je vše OK málem zemřela maminka na "banální" dehydrataci. Naštěstí je neposlechl a odvezl ji do nemocnice.

Z nemocnice jsem jednou musel volat manželce ať zavolá na sesternu (neměl jsem číslo). Dvakrát v životě mne léčili naprosto špatně. I když jsem jim přesně popsal příznaky, co to asi je, i pravděpodobnou příčinu. Po asi 20 letech se jednou ultrazvukem, v druhém případě rentgenem potvrdilo že jsem měl pravdu. Jednou jsem si musel vyžádat test krve, který potvrdil můj předpoklad. Manželce jsem diagnostikoval problém který po zavedení medikace vyřešili.

Takže článek je nesmysl. Naše ale možná západní zdravotnictví celkově je v horším stavu. Odhaduji skoro každá druhá diagnóza je nesprávná. Většinou to ale bylo za komunistů, myslím, že zdravotnictví i díky diagnostickým metodám a lepšímu přístupu lékařů se pomalu zlepšuje. Když mi umíral otec trvala diagnoza zbytečně dlouho (mohl být doma dřív a neumírat v nemocnici), ale jinak se chovali slušně

Na druhé straně jsem poznal i skvělé ortopedy, či jiné lékaře, kteří se za svoji práci nemusí stydět. No ale dnes si samozřejmě vážím obdivuji sestry a lékaře co bojují s Covidem19. Zdá se ale, že jsou v menšině.

D. Zítko 31.3.2021 7:26

Lidé se o své zdraví většinou vůbec nestarají a pak očekávají od medicíny zázraky a hlavně hned a zadarmo .

L. Harvánek 31.3.2021 3:11

Je opravdu snadné někoho odsoudit. Ale ne na každou nemoc je účinný lék a nemocný člověk zemře přes veškerou snahu lékařů. Proto bychom neměli za každou cenu hledat chybu u lékaře, ale v tom, že nikdo z nás není nesmrtelný a jednou se jeho čas naplní. Šablona na to žádná není, ani statistické údaje nám nedají šanci na delší život. Jsou ale případy, kdy sebelépe míněná léčby nevede k uzdravení, ale k úplnému opaku. Příčinou jsou nejrůznější alergie a než by se detailně zjistilo, nač je člověk alergický, byl by dávno po smrti.

Do této kategorie se mohu zařadit i já a to, že jsem se dožil svého věku, je i zásluhou odpovědnosti lékařů. Začalo to už u zubaře, kdy některý ze zubů už ztratil svoji funkci a bylo třeba jej nahradit. Ovšem trhání (byť poškozeného) zubu není zrovna bezbolestivou operací a proto se místo výkonu lokálně umrtví, aby bolest byla snesitelná a lékař mohl zákrok bez větších problémů provést. A před jedním takovým zákrokem jsem jaksi upadl do bezvědomí. Nikoliv následkem strachu, ale z důvodu alergie na použití anestetikum. Takže v budoucnu se podobné zákroky prováděly za plného vědomí. O několik let později jsem dopadl mnohem hůř při banální operaci za odstranění polypů v nosních dutinách. No naštěstí jsem přežil poctivě u sebe nosím seznam anestetik, na něž trpím alergií. Ale protože vývoj jde dopředu, mohl jsem si před 3 roky do seznamu přidat další položku po závažnějším operačním zákroku. Takže lékař může postupovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale může se nečekaně objevit faktor, který jeho úmysl zhatí.

J. Ganaur 31.3.2021 0:35

Vrána vráně oči nevyklove!:-(