Neviditelný pes

ZDRAVOTNICTVÍ: Ustupovat vyděračům se nevyplácí!

9.2.2011

Snad žádný hrdina akčních hollywoodských trháků nedokázal slizkého vyděrače porazit, když hrál jeho hru. Jakmile se děj filmu přehoupne do druhé poloviny a ze štvance se stane pronásledovatel, zrodí se hrdina! Kdybych byla lékařkou (předesílám, že ne členkou odborového svazu), napsala bych panu ministrovi Hegerovi následující recept: ráno zhlédnout film „Výkupné“ v hlavní roli Mel Gibson a večer například „Firewall“ s Harrisonem Fordem.

Aktuální průzkum společnosti SANEP ukázal, že nespokojení lékařští odboráři, kteří podávají hromadné výpovědi, mají podporu jen necelé třetiny veřejnosti. Podle názoru 67,1 % české populace není jejich finanční situace natolik špatná, aby bylo nutné podávat hromadné výpovědi bez ohledu na důsledky, které mohou nastat v řadě nemocničních zařízení. Nehledě na to, že v rámci nemocničních zařízení považuje nejvíce dotázaných za nejhůře placené zdravotní sestry.

Jsem přesvědčená, že vláda má málokdy tak neochvějnou podporu veřejnosti ve vyjednávání s odbory jako ta naše právě teď při střetu s odborovým svazem nemocničních lékařů. Když nic jiného, je to obrovská odpovědnost, jak s touto podporou naložit. Už odvaha sester, které se postavily proti požadavkům odborářských lékařů, ukázala, že se píšou, svým způsobem, „reformní“ dějiny. A já pevně doufám, že vláda v čele s panem ministrem zdravotnictví si tuto odpovědnost uvědomují. Ustoupit požadavkům odborářů, byť jen o píď, se stává návodem pro ostatní odborové svazy, fackou sestrám, nemocničnímu personálu a ostatním lékařům a utvrzením veřejnosti v dojmu, že být loajální ke státu se zatraceně nevyplácí.

Je milou shodou náhod, že v dnešních dnech si připomínáme sté výročí narození amerického presidenta Ronalda Reagana. Jeho odvážné řešení stávky odborů leteckých dispečerů v roce 1981, když vyhlásil nouzový stav a vyzval stávkující, aby se do 48 hodin vrátili do práce, jinak o ni přijdou, by se mělo stát inspirací. Nebál se vyhodit 11 345 stávkujících, kteří neuposlechli jeho výzvy. Výpadek překlenul armádními silami a s jejich pomocí vyškolil nové pracovníky. V historii si tento akt připomínáme ne jako destabilizaci letového provozu USA, ale jako odvážný čin politika, který díky tomu předešel mnoha dalším destabilizačním choutkám nejrůznějších odborových svazů.

Nemohu se zbavit dojmu, že strašení odchodem několika tisíců lékařů je jako mediální hysterie z prasečí chřipky či onemocnění šílených krav. Zajímalo by mě, jestli by odchod nemocničních odborářů vůbec někdo postřehl. Pan ministr by se neměl nechat vydírat. Má šanci být hrdinou. Ne několika tisíců odborových vyděračů, ale ostatních několika miliónů obyvatel.

Článek převzat z TerezaKakosova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky



zpět na článek