29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Úplatky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Štrobl 5.10.2010 20:36

Já bych je nechal odejít

Já bych je nechal odejít, protože se domnívám, že člověk skutečně může zvolit jiný druh sebevraždy, než se nechat léčit některými našimi lékaři.

M. Bílý 5.10.2010 18:58

Ti lékaři, kteří chtějí odcházet do ciziny...

... by si nejdřív měli zjistit, jak volili jejich předkové a příbuzní v roce 1946. Myslím, že by jich tu dost mělo zůstat, aby odčinili to, co napáchali (nejenom ve zdravotnictví) svou volbou jejich rodiče, prarodiče, strýčkové, tetičky...

J. Císař 5.10.2010 14:11

JEN POZN.

Z mého pohledu, člověka který nerozumí zdravotnictví, uznávám že pan profesor má pravdu a jeho návrhy jsou optimální. Dovolím si jen jednu poznámku z normálního soukromopodnikatelského prostředí: "Zaměstnanec který si vyžaduje zvýšení platu a podporuje to informací, že jinak odejde tam kde dostane víc, většinou dostane jednoduchou odpověď : ..no to se nedá nic dělat, tak holt jděte.. .

M. Bílý 5.10.2010 17:10

Re: JEN POZN.

A páni šéfové k tomu též občas dodávali: "U nás stejně nejsou vaše schopnosti a znalosti využity!"

J. Tachovský 5.10.2010 13:43

Jake uplatky

Lekar leci - stat mu za to moc neplati, tak mu to do odpovidajiciho prijmu doplati pacient. Uplatek je, kdyz urednik za uplatu nekomu preda nejaky verejny statek, nejcasteji porizeny z dani vsech. Prace lekarova nic verejneho neni.

T. Vodvářka 5.10.2010 12:44

O čem je článek profesora Pafka

Je zvláštní, že diskuse o ekonomických poměrech ve zdravotnictví a nutnosti jisté formy komerčního připojištění i v tomto oboru vyvolává v diskutujících naprosto jiné emoce, než které by měly být. Nejblíže pravdě v současném čase vývoje diskuse je paní Boublíková a pan Schwarz. Je jednoznačné, že české zdravotnictví je ne stejné úrovni, jako je německé či rakouské. Kdo měl možnost poznat třeba italské a francouzské, již nikdy nemůže o zdejším říci nic špatného. Problémem je však to, že zatímco v naší zemi se dává na zdravotnicvtví cca 7% z HDP, v ostatních zemích je to více. Jelikož máme stejné léky a přístroje jako kupř. v Rakousku, je jasné, že vzniklý rozdíl je v platech lékařů a sester. /Toto je důvodem odchodu některých specialistů do jiné země, málokomu se odchází po letech praxe doma do ciziny snadno/. Prof. Pafko říká, že je třeba dostat do zdravotnictví více peněz legální cestou, tak jak je tomu jinde. Není mi tedy jasné, proč stále někdo proti tomu protestuje s oddůvodněním, že naše péče je horší. Hodinová mzda lékaře na službě, který v 2 hodiny ráno operuje krvácení do mozku je ve srovnání s hodinovým tarifem mizerného opraváře auta v denní době směšná.

Naše zdravotnictví udělalo po 1989 výrazný skok kupředu a prostě není pravdou, že je na tom špatně. Naší odborníci i běžní lékaři jsou v zahraničí vítáni a to pro svou erudici a schopnost improvizovat. 

Pokud stát nenalije do zdravotnictví procentuálně stejný podíl jako Rakušané, bude stále trvat rozpor výše popsaný. Proto nezbývá, než souhlasit s názorem prof.Pafka, který navrhuje místo potupných obálek a skandalizace v médiích naprosto férový přístup, kdy se peníze takto přidané zdaní a všichni vědí, za co to bylo, že to bylo legální a že to v konečné podobě přineslo prospěch všem.

V. Pavel 5.10.2010 12:50

Re: O čem je článek profesora Pafka

Vodvářko! Výstižná, věcně správná rekapitulace, avšak chybný závěr! Správný závěr zní: Zdravotnictví ČR je v těžké krizi, protože reálně začal exodus odborného VŠ a SŠ perzonálu do zahraničí, kterému česká vláda nedokáže čelit, vzhledem k ekonomické úrovni státu, která je v porovnání se státy západních sousedů, tristní.

T. Vodvářka 5.10.2010 13:00

Re: O čem je článek profesora Pafka

Vážený pane diskutující Pavle, ve slušné společnosti bývá zvykem před jméno přidat oslovení pane, paní apod. Přijímením mne naposledy oslovoval na vojně podplukovík Laštovica, což byl typický vojenský tupec. Jelikož jsem zpozoroval, že máte podobné manýry i u ostatních diskutujících a nejsem tedy výjimkou, nebudu s Vámi nijak v budoucnu nijak polemizovat a moc bych prosil, abyste aspoň na mé přispěvky nereagoval. Zdvořile děkuji.

J. Skotnica 5.10.2010 16:23

Re: O čem je článek profesora Pafka

Marné, pane Vodvářko, marné. Neodolá.

S. Ševeček 5.10.2010 19:13

Re: O čem je článek profesora Pafka

Žádný stát nemůže "do zdravotnictví" (ani nikam jinam) nic "nalít", vážený pane. Může tam dát jenom to, co sebere lidem. Jestli chcete platil o polovinu víc "na platy dochtorů", tak si plaťte - mně do toho ale netahejte.

 Pokladna, pokladna!

T. Vodvářka 5.10.2010 21:35

Re: O čem je článek profesora Pafka

Vážený pane Ševečku, nevím, zda to budete ještě číst, ale mám za to, že se ve svých úvahách ubíráte špatným směrem. Totiž - jsou v podstatě dvě možnosti. 1.Dostat ve zdravotnictví jen to, co si opravdu ve svých 4,5% ze mzdy zaplatíte. Zkuste spočítat průměrnou mzdu /tu skutečnou, ne novinářskou/, vypočtěte z ní 4,5 %, připočtěte asi 2% od zaměstnavatele a násobte 12. Dostanete částku, kterou platí průměrně vydělávající občan na zdravotnictví ročně. Je to hodně málo, pokud byste měl tu smůlu a trpěl závažnou nemocí, nebo Vás srazilo auto a musíte si léčit následky. Další šance již není. 2. Platit od cosi méně na úplný bazál a na zbytek se připojistit /podobně jako si pojišťujete auto proti havárii, dům proti vykradení či zatopení/. Bude předem jasné, kolik a co dostanete za svou osobní pojistku.

Článek prof.Pafka je jen o tom, že stávající systém je neudržitelný, protože slibuje všechno všem /tedy například 10 milionů umělých ledvin/. To nemůže ustát žádná ekonomika. A jelikož není t.č. legální způsob, jak se dostat k lepší péči /jistě existuje lepší a horší péče, lepší a horší doktoři/, je lépe místo potupných obálek stvořit legální systém, který je zdanitelný, kde si za své peníze prostě koupíte lepší zboží.

Platy doktorů jsou u nás nízké. Nutno vždy rozlišit tzv. základní mzdu /to je kupříkladu stejné, jako Vaše mzda za 8 hodin práce denně/, kdy po skončení pracovní doby jdete domů a věnujete se relaxaci. U lékařů však existuje povinnost služeb, která mnohdy v hodinách je měsíčně okolo 100 hodin. Pokud se tato částka přičítá k celkovému výpočtu mzdy a uvádí se jako průměrná mzda lékaře, je to jen úmyslná operace s čísly, která má za úkol poštvat zbytek populace proti "bílé mafii"

S. Ševeček 5.10.2010 23:34

Re: O čem je článek profesora Pafka

Pane Vodvářko, páchejte, prosím, dobro za svoje peníze.

Víc pro Vás nemám.

J. Hejna 5.10.2010 11:46

Hmmm

A kam ti lékaři jako odejdou?

P. Boublíková 5.10.2010 13:36

Re: Hmmm

Třeba do Německa. Zájem je i o úplně čerstvé absolventy medicíny, bez jakékoliv praxe. A nabízejí jim i doškolovací kursy němčiny.

A. Bocek 5.10.2010 9:10

Lidské zdraví

je z 50% tvořeno životním stylem , z 20% genetickou výbavou, z 15% kvalitou jídla a pití a pouze15% kvalitou zdravotní péčí. Vážení doktoři, milé sestřičky zkrátka zdravotníci  více než 15% z rodinných hrubých příjmů za celou širokou rodinu (2důchodci, 2pracující dospělí,3děti nepracující ) nedostanete !

T. Vodvářka 5.10.2010 12:26

Re: Lidské zdraví

Vážený pane Bocku, bývá dobrým zvykem, chceme-li diskutovat o problému,  o něm něco vědět. Z platu každého člověka se strhává 4,5% jeho mzdy, zaměstnavatel poté ještě odevzdává ta zaměstnance menší procento. Tedy nikoli 15%, jak uvádíte.  Procenta, z něhož se skládá životní styl a která jste uvedl, celkem odpovídají realitě - ale to platí samozřejmě jen do chvíle, kdy se Vám či někomu ve Vašem okolí stane malér. Pak najednou zjistíte, že oněch 15% zdravotní péče pro život nestačí. Genetika je v tu chvíli na nic a vše závisí na tom, dostanete-li se ke kvalitnímu odborníkovi či na dobré pracoviště. Platí to o celém světě, ČR není výjimkou.  V naší zemi se dává na zdravotnictví cca 7% HDP, v okolních zemích je to podstatně výše. Jelikož máme k dispozici stejné léky a přístroje, jako kupříkladu v Německu nebo Rakousku, je z toho jednoznačný závěr, že rozdíl tvoří platy lékařů a sester. Lékaři a sestry nechtějí 15%, stačilo by poměrově tolik, jako v zemích se stejnou kvalitou zdravotní péče.

A. Bocek 5.10.2010 13:23

Re: Lidské zdraví

Pouze jsem chtěl podotknout, že sektor zdravotnictví si nemůže nárokovat více peněz,než jakou má váhu v životě lidském. Lékařská věda narazila na ekonomický strop nejen u nás. A z důvodu zachování kvality života své rodiny odmítám na úkor zdravotníků ubírat peníze z "životního stylu " a z "kvalitních potravin " i za cenu toho, že v pozdním stáří mi zdravotníci při určitých diagnózách řeknou sory ! Jinak v řešení trojúhelníka qalita x pro všechny x peníze stojím v pozici maximální kvalita pro 99% obyvatel  za optimum možných peněz.

T. Vodvářka 5.10.2010 13:39

Re: Lidské zdraví

OK, Váš postoj chápu, je mi blízký. Chtěl jsem jen říci, že pokud byste dával na zdravotnictví 15%, měli by se lékaři a sestry jako v ráji. Jen zvažte, jaké procento národa sportuje, nepřejídá se a nekouří. Většina se chová obráceně a je katastrofa, že pro největší lenochy, otylé a kuřáky se vydává mnohem více, než by si zasloužili. Proto je více než dobré, kdyby bylo jen jakési basální pojištění /úrazy, náhlé nemoci, atd./ a na ostatní by si člověk připlácel. Vy při svém pohledu na věc byste z toho profitoval, stejně jako já, naopak by to možná přimělo kuřáka o denní dávce 60 ks denně, aby zvážil svou denní dávku a z toho vyplývající výšku doplatku. Ale vše je na dlouhou diskusi, na níž zde není místo. Pěkný den.

J. Kejkrt 5.10.2010 8:51

Tohle se těžko vysvětluje lidem, kteří mají v hlavě tzv. ÚSTAVNÍ PRÁVO

na bezplatnou zdravotní péči.

Přirovnal bych to k víře, že je možné současně kousat jitrnici z obou konců, a ještě zprostředka.

V. Pavel 5.10.2010 7:59

Zdravotnictví je rovněž v degresi

Smutnou skutečností je, že od Listopadu 89 se naše zdravotnictví zdražuje a zhoršuje! Výhled je na intenzifikaci obojího zmíněného vpředu. Osobně stav v našem zdravotnictví nedokáži považovat za úspěch. Klausova údajně "úspěšná" ekonomická transformace dovedla rovněž naše zdravotnictví k degresi, jako všechny ostatní obory společenské činnosti, kromě korupce a zlodějství. Zdravotnictví je pouze jeden z mnoha důkazů, že se ekonomický úspěch polistopadového Česka nekonal, nekoná a co je nejhorší, v následujících stovkách let ani konat nebude. Přesto, že opět budu některými svými spoluobčany zde opět urážen a agresivně napadán, stav do kterého Klaus mou vlast přivedl, nemohu považovat v žádném ohledu za splnění mých polistopadových představ a objektivně za úspěch. V čem ho kdo, prosím, spatřuje?

P. Boublíková 5.10.2010 8:43

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Zdravotnictví se sice zdražuje, ale na rozdíl od předlistopadové doby, kdy bylo kvalitní nanejvýš ve srovnání s ostatními nešťastníky v RVHP, je nyní na evropské úrovni. Zdražování je logické - moderní léky a zdravotnický materiál jsou mnohem dražší než byly dřív. Konkrétně třeba inzulínová pumpa í se spotřebním materiálem vyjde pojišťovnu na nějakých 75.000 Kč ročně, kdežto před rokem 1989 v době, kdy nebyly k dispozici jednorázové stříkačky, stály pomůcky pro aplikaci inzulínu (tzn. vyvařovací stříkačky a jehly) odhadem tak 50 Kč ročně, po zavedení inzulínek stály pomůcky asi tak 2000 Kč ročně.

Jediný obor, který byla na slušné úrovni, byla pediatrická péče, včetně systému očkování, včetně neonatologické péče (ale to vše díky návaznosti na prvorepublikové tradice, které několik nadšenců nedovolilo opustit).

V čem je nyní zdravotnictví lepší: dostupnost jakýchkoliv léků, které existují - s přihlédnutím k finančním limitům. Dříve se ovšem jezdilo i pro levné léky za hranice, samozřejmě soukromě, se devizovým přílibem atd.  Totéž platí pro medicínské a laboratorní přístroje, vybavnost nemocnic a laboratoří tehdy a dnes je nesrovnatelná (posun ze středověku do novověku). Dostupnost veškerých informací - i informace třeba o moderních operačních postupech zůstával dříve "za dráty", zahraniční lékařské časopisy a literatura vůbec se těžko sháněly. Kdo nechce vidět  nebetyčný rozdíl tehdy a teď vyjádřením například i o mnoho let delší průměrnou dobou dožití - nevidí, jeho problém...

V. Pavel 5.10.2010 9:14

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Pí. Boublíková. Zdravotnictví není má "parketa" zájmů a znalostí. Uznávám proto částečnou platnost vašich kvalifikovaných protiargumentů. Ovšem masivní odchod českého VŠ i SŠ zdravotního perzonálu do zahraničí, osobně nepokládám za žádoucí progres. Vy ano?

P. Boublíková 5.10.2010 9:18

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

To jistě ne. Ale zabránit by se mu dalo jedině dalším zdražením zdravotnictví.

Ještě stále relativně levné zdravotnictví (ve srovnání se západem EU) máme díky nízkým platům zdravotníků, které už ale tento sponzoring evidentně přestává bavit...

J. Schwarz 5.10.2010 9:33

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Člověče, kam na ty hlášky chodíte! Pokud byste se spokojil s úrovní zdravotnictví z před Listopadu 89, mohl byste je mít skoro zdarma. Zapomeňte na léky , co tehdy  nebyly vůbec nebo byly z důvodu " dovozu z devizové ciziny" pouze pro vybrané pro stát perspektivní jedince. Polykejte levná generika z Indie, nohy si máčejte v odvaru z dubového listí, zapomeňte na umělou ledvinu, CT, magnetickou rezonanci, operace oka laserem a další metody - přestanete se čílit nad Klausovými zločiny, zklidníte hormon a snad i  znovuzískáte  svou ztracenou duševní rovnováhu.

V. Pavel 5.10.2010 11:13

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Schwarzi! Od r. 1989 lékařská věda a technika ve světě samozřejmě pokročila! Nicméně, bez VŠ a SŠ perzonálu, přes dosažený pokrok, se naše zdravotnictví neobejde! Blíž k okolnosti ohrožující jeho současnou úroveň u nás, viz  v diskuzi mezi mnou a pí. Boublíkovou zde vpředu!

PS Příště se lépe připravte, než udeříte, ano? :-)

J. Schwarz 5.10.2010 11:45

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Drahý pane,  nepolemizuju s vámi o tom, jestli je nebo není ve zdravotnictví třeba  VŠ a SŠ personálu potažmo je-li adekvátně placen, ale s vaším tvrzením že "Smutnou skutečností je, že se od Listopadu 89 naše zdravotnictví zdražuje a zhoršuje"! Na základě tohoto VAŠEHO tvrzení o zhoršování vám doporučuji vrátit se k LEPŠÍMU, nezkaženému zdravotnictví před Listopadem. Howgh.

V. Pavel 5.10.2010 12:03

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Schwarzi! Přečtěte si znovu článek MUDr. Pafka a neobtěžujte mne hloupostmi! Díky!

R. Langer 5.10.2010 11:49

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Upřímně vám přeji přeji stejnou kvalitu zdravotnictví, jaká byla v roce 1989 a doufám, že se vám jí v plné péči dostane. Třeba potom přestanete psát podobné příspěvky.

J. Hejna 5.10.2010 11:51

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Schválně; zkuste někdy napsat, za co, podle vás, Klaus nemůže.

J. Kejkrt 5.10.2010 11:57

Re: Zdravotnictví je rovněž v degresi

Málem mi to roztrhlo hubu .. :D