17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
lokki 12.3.2006 13:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hezky se zde papouškuje

zapomínáte oposmlouvu
jonáš 10.3.2006 0:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hezky se zde papouškuje

Tři volební období -- stačilo, čtyry mínus.
lokki 9.3.2006 3:09

Re: Re: Re: Re: Re: Hezky se zde papouškuje

fakt se nemůžete udržet :-)) musíte si kopnout jak se jen objeví holá kůže - starý reflexy co? Tržní podnikání sleduje právě cíle dva - valný většině lidí totiž jenom tvorba zisku nestačí (já vím, že v těch socialistickejch příručkách to je jinak) a ke svý seberealizaci potřebujou taky osobní uspokojení z vlastní práce. Extrémní odrůdou této potřeby jsou bývalé v.p.s., nicméně i tak existuje mnoho společností, které se statutu v.p.s. blíží alespon systémem finančních toků... Proto svět funguje tak jak funguje - kdyby všechno bylo tak černobílý, jak to tu pěkně malujete, nestálo by za to ráno ani vstát z postele. V tom článku argumentujete mnohem líp než tady - ale  nakonec to vyjde nastejno. Akorát já nevidím důvod nechávat tvorbu nový koncepce na socialistech - měli na to tři volební období a ani to nezkusili. A to je to co mě asi mrzí nejvíc - furt mám pocit, že systém bezplatný zdravotní péče by bylo při dobré vůli možný zachovat (to se s tržním prostředím nijak nevylučuje). Co udělá ODS těžko říct - pochybuju ale, že by julínek chtěl přijmout skutečně všechno co vyplodil, novej zdravotní systém stejně bude muset bejt komplexní dohoda.  Jinak se obávám, že pacientům bude celkem jedno, jaký máte osobně možnosti vyjednávání o ceně svý práce, pokud do toho alespon nepřímo nebudou moc zasáhnout.
challenger 8.3.2006 20:12

Re: Re: Re: Re: Hezky se zde papouškuje

Tržní podnikání má pouze jeden účel a tím je tvorba zisku, domnívám se. Otázkou - a tu zde řešíme - je, zda je morální, politicky a společensky únosné svěřit trhu celé zdravotnictví. Tuto otázku zde pochopitelně nikdo neřeší, protože je to už dávno vyřešeno. I v USA, kde je to nejtržnější zdravotnictví je pouchých 50% tržních vztahů, zbytej je regulován státem. V EU jde o 20% spoluúčast pacientů. Zdravotnictví a trh je tématem, na které jsem naspal příspěvky na jiný server - http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2005091202, kde shrnuji svoji představu - tato představa je mimochodem mnohem "pravicovější", než současná představa ODS, která jenom chce uvolnit ruce tunelářům, úředníkům pojišťoven a různým jiným vyžírkům a riziko za stav pacienta ponechat na lékařích, ovšem adekvátně jim za to neplatit. O omezení korupce jak na úrovni poskytování péče tak na úrovni sjednávání zakázek, si můžete nechat jenom zdát - návrh ODS je totiž bolševická diktatura úředníků ze zdravotních pojišťoven, kteří mají neomezené pravomoci, avšak žádnou odpovědnost za stav pacienta. já socialistické zdravotnictví neobhajuji. Obhajuji pouze svoje právo na vyjednávání o ceně své práce s autoritou, která tuto cenu reguluje. Pokud by byla cena mojí práce tržní - to znamená, že bych si cenu mohl určovat sám, pak by nebylo nic lepšího, co bych si pro zlepšení svého sociálního postavení mohl přát.  Za danných okolností mi nezbývá nic jiného, než preferovat současnou - vpravdě socialistickou - koncepci, proti koncepci modrého bolševismu. Socialisté totiž narozdíl od soudruhů z ODS nerezignují na svoji odpovědnost za situaci poskytovatelů služeb v rezortu, který regulují. V současnosti řvou hlavně ti, co ze systému neoprávěně profitovali většinou díky uměle nastavené regulaci. P.S.: zkuste si zopakovat neslabičné předložky "s" a "z". Vaše argumenty budou mít větší váhu.
lokki 7.3.2006 18:00

Re: Re: Re: Hezky se zde papouškuje

Já tomu rozumím naprosto přesně - lidé tvrdící přesně to co vy (tedy že zdravotnictví nemá z trhem nic společnýho) si odvodili, že nejíp se zdravotnictví v nemocnici bude dělat tak, když ho nebudou zatěžovat takový přízemní věci jako je třeba prádelna, jídelna, dílna, dopravní služba.... protože to sou přece hnusně komerční záležitosti. Takže s nima podělili svoje známý a platí je z rozpočtu nemocnice. Vy tomu třeba říkejte oddělování zrna od plev, já zůstanu u svojí krádeže, podvodu, zlodějiny můžete si vybrat. To že to není trestný víte stejně tak dobře jako já, takže vaše plky o logice a trestních oznámeních si nechte pro někoho méně brilantně geniálního, jak jste správně pochopil.  Já vám váš pocit, že lékaři pracujou s nadšením a zdarma a že výrobci léčiv je vyrábějí pro vaše krásný oči a peníze vlastně chtějí jenom proto aby to nevypadalo blbě neberu. Vy se zase nepouštějte na tenkej led obhajováním socialistickýho zdravotnictví - každej podle svejch možností, každýmu podle jeho zásluh - myslel jste to tak ne? Máte pochvalu - jen čtyři urážky oponenta v textu, kde zároven tvrdíte že to nemáte zapotřebí je vylepšení oproti posledku :-))  Až pochopíte, že tržní podnikání má dvě roviny - rovinu zisku a rovinu výsledku, který jsou zaměnitelný, pak si budeme mít co říct. A možná byste měl udělat něco z klávesnicí - všude vám v textu vypadávaj soudruzi...
challenger 7.3.2006 11:58

Re: Re: Hezky se zde papouškuje

"trh je to, když si něco musím koupit" - to je vskutku brilantní závěr svědčící o skutečných znalostech. Policajta taky musím zaplatit, rovněž tak armádu. Trh, resp. tržní cena je dána rovnováhou mezi nabídkou a poptávkou, tržní cena je kompromisem mezi snahou o maximalizaci ceny u prodávajícího a volnou konkurencí. Volnou konkurenci podmiňuje možnost volby a možnost volby je podmíněna jednak časově - to jste že máte čas vybrat si službu jinde a jednak informačně - že máte přehled o tom, co kupujete. Což ve zdravotnictví v podstatném množství případů není. Tržní cena zdravotnické služby se, Vy génie, v případě život ohrožujícího onemocnění rovná hodnotě celého vašeho majetku a možná, že jste taková socka, že byste poskytovateli neměl co nabídnout.
Existence korupce jako důvod pro zařazení zdravotnických služeb do čistě tržních regulací, to je vskutku brilantní ukázka aristotelovské logiky. Korupce je i u policie, v soudnictví a v armádě, přesto ani nejzarputilejší libertarián nepovažuje tyto sektory zy tržní. Ale já so dovedu představit i tržní policii a tržní soudy. Dovede si to představit i kdejaký tunelář hlavně z ODS, který tímto způsobem dociluje, že zákon neplatí pro každého.
Pokud máte pocit, že se v nemocnici v Lounech krade, podejte trstní oznámení a jinak tady netlachejte blbě o něčem, čemu nerozumíte. Pokud máte pocit, že tzv. tržní (protože skutečně tržní zdravotnictví se u nás nikdy nezavede) funguje, běžte se léčit na Slovensko. Aspoň bude o jednoho voliče ODS míň.
Mimochodem, nerozumím Vaší větě, že "bezplatný a zdarma" motám úmyslně. Možná by jste se měl naučit číst, soudruhu. Protože podobná slova se v mých příspěvcích nemotají ani náhodou.
To, že nerozumíte nejen trhu, ale nemáte ani ánung o základech logiky a konzistentním logickém vyvozování, za to se stydět nemusíte, pokud budete kafrat výhradně do věcí, ke kterým máte co říct. Musíte se smířit s tím, že já nemám potřebu urážet. Pouze konstatuji realitu.
lokki 6.3.2006 16:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: příspěvek do diskuse

jak říkám, je to jiný soudek problémů, nicméně jde nastavit i v tomhle systému optimální počet volných lůžek. To že to velká část doktorů nechce nebo neumí na svých odděleních není důvod, aby se tímhle směrem mrhaly peníze a ještě se to omlouvalo systémem.
lokki 6.3.2006 16:26

Re: Hezky se zde papouškuje

protože challengere bez ohledu na to, co si myslíte, tak prostě trhem je. Jestliže si slušnýho doktora a včasnou léčbu musím zaplatit, tak je to trh at se vám to líbí nebo ne. A to, že ho platíme dvakrát (jednou z daní a podruhý přímo doktora úplatkem) je jenom důsledek keců lidí, co maj stejný smýšlení jako vy, maj dost známejch a peníze co je netlačí. Pak se vám snadno kříčí při jakýmkoliv pokusu o zprůhlednění systému - "má to bejt zadarmo, zadarmo zadarmoooo" - a celou debatu prakticky udusí na začátku. Kdybyste nedochodil základku, řekl bych že za to nemůžete - takhle je jasný, že pojmy bezplatný a zdarma motáte úmyslně. Bezplatné zdravotnictví na tržních principech je možné, ošetření a léky zdarma jsou jenom kecy.  Výsledky ochrany vámi propagovaných neexistujících netržních komodit bez kontroly trhu jsou krásně vidět v nemocnici v Lounech - vypadá to, že hrstka lidí zastávajících stejný názory jako máte vy si tam z toho udělala dobrej byznys. Aspon se může každej kouknout, jak to vypadá když kradou zastánci netržního zdravotnictví pokud je někdo vypustí do tržní ekonomiky....heldte challengere, to že nerozumíte tržním principům není žádná hamba, z toho mít frustraci nemusíte. To že ale opakovaně odmítáte přijmout vysvětlení nakonec zjednodušená na naprostý základ, je Váš mnohem větší problém, stejně jako to, že neumíte diskutovat bez urážek oponenta.
STEM 6.3.2006 0:25

Re: Hezky se zde papouškuje

V anketě o nejvíce nafouknutého kreténa v diskusi.U Madridu se....
1.místo:  99,99%          nick-/challenger/....odměna:volný vstup do Rathovy zadnice v případě,že tam již není.
pavel 99 6.3.2006 0:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

"...O statistice toho moc nevíte...." - Vy zřejmě nepamatujete na "socialistické" statistiky, jak jsme se měli stále lépe a krásněji, že?
challenger 5.3.2006 23:41

Hezky se zde papouškuje

Ještě že máme ty pány Kohouty, Kinkory, Šímy a řadu dalších obskurních společenských "vědců". Kdybychom je neměli, nic bychom se od zdejších modrých aktivistů nedozvěděli.
Nicméně, ještě nikdo z modrých aktivistů zde tak nějak nevyvodil, proč by mělo být zdravotnictví trhem. Zdravotnictví trh není, stejně tak, jako trh není armáda, policie a soudy. Zdravotnictví totiž chrání komodity, jejichž ocenění se rovná celému majetku oceňovaného. Zároveň není možné garantovat prodej komodit ve zdravotnictví. Nikdo negarantuje, že vyšetří trestný čin, nikdo rovněž negarantuje, že vás uzdraví.
Zajímal by mě jeden názor: když je zdravotnictví trhem, na kolik si zdejší modří aktivisté oceňují svůj život, popřípadě některý ze svých životně důležitých orgánů. Modří aktivisté by měli být konzistentní a ocenit své životy a orgány, abychom mohli my, zlí a úplatní doktoři vytvořit tržní cenník našich služeb.
Problém je v tom, že modrým soudruhům nejde o trh. Oni jenom chtějí okrádat lékaře o jejich duševní vlastnictví. Stanovit regulace a když poptávka převýší finanční možnosti, pak prostě říct, že trh to neunese a okrást ty, kteří zdravotní služby poskytují.
Zloději křičí, chyťte zloděje. sami se zaklínají úctkou k majetku, ale vzhledem k níže uvedeným blábolům mám pocit, že úctu mají pouze k majetku vlastnímu. Co je  tvoje, to je moje. A co je moje, potom ti nic není. Jak příznačné pro zdejší modré revolucionáře.
challenger 5.3.2006 23:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Challengere

to je subjektivní hodnocení. Množství času k nasání diskusního příspěvku nesmíte hodnotit podle toho, za jak dlouho byste ho napsal vy.
IS 5.3.2006 23:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: příspěvek do diskuse

Halladine, outsourcing někdy skrývá obyčejné pijavice, odborně řečeno klientelismus. Že vyjde pak dráže, než si zajišťovat služby vlastními prostředky, poznaly už i mnohé obce, které  s jásotem svěřily provozování různých činností soukromým firmám (náhodou příbuzných zastupitelů). Outsourcing je docela dobrá věc, v korupčním prostředí však představuje něco na způsob ekonomické sebevraždy. Tím nemíním, že by se to muselo týkalo  zmíněných nemocnic, o nich bližší údaje nemám.
tonto 5.3.2006 23:05

Re: Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Proč urážíte Vlastu Tlustého?
strejda 5.3.2006 23:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

O statistice toho moc nevíte. Tam jde o velká a souhrná čísla, nikoli o jednotlivé případy. Ve velkých číslech je je zobecnění. A s tím, že si pacent neporadí bych si nedělal hlavu. Opusťte své socialistické myšlení a nechte to na pacientovi. Je to jeho zdraví a jeho život.
Andy 5.3.2006 22:16

Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

jistě by bylo řešení, kdyby například dr. Rath vystudoval regulérně ekonomii- času na to měl dost. Leccos by mu to osvětlilo.
To samé platí i pro další resorty- a ti z dob komunismu by si ji mohli zopáknout, aby nám tu pak velcí bossové neplácali hámotiny, jakože například zdroje jsou to, co máme v kasičce.
Koneckocnů tady leckdo tvrdí, že se dá ekonomka vystudovat o polední pauze, tak proč to neudělat, že?
pavel 99 5.3.2006 21:48

Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

víte pane doktore - ať se to komu líbí nebo ne, ale to a jak bude zdravotnictví léčit, rozhodují peníze. Když nebudou peníze na elektriku či léky, tak toho moc nevyléči ani géniové a mohou vykřikovat, jací jsou výrobci léků či elektřiny "gangsteři" od rána do večera. A s penězy (finančními zdroji) holt dokáží nejlépe pracovat ekonomové. A aby nedošlo k mýlce - ekonom není člověk, který bez ohledu na důsledky začne škudlit (na platech....), to je jenom ušmudlaný počtář. Ekonomie dokáže "ohodnotit" pohotovosti, havarijní připravenosti, které mohou a nemusejí být využity či různá rizika, jejich míru a "hodnotu" - a není pravdou, že se tyto záležitosti vyskytují pouze ve zdravotnictví - to jsou pouze někteří lékaři přesvědčení o své naprosté výlučnosti vyjímečnosti, na kterou se snad nevztahují žádné (ani přírodní?) zákony. Přitom i zde fungují veškeré ekonomické zákony - pokud nejsou ZDROJE, nebudou ani léky a léčba (rep. pokud jsou zdroje omezené, budou léky i léčba omezená). A pokud nepřipustíme (alespoň částečně) "oficielní" trh, bude to řídit trh "černý" - i ten si najde svá hodnotová měřítka a "sazby". Vážně nevím, co je na tom nepochopitelného.
Halladin 5.3.2006 21:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Tak co Vás tedy uspokojí ? Ona ta operace se dá blíže rozlišit, podle stádia nemoci. To byl jen hrubý příklad. Ovšem - ZP Vám neřekne vůbec nic. Asi takhle - kromě revizní doktorky VZP jsem nikdy žádného pracovníka jiných pojišťoven naživo neviděl, a nikdo z "malých" pojišťoven nikdy nebyl v mé ordinaci. Nikdy neviděli jediného mého pacienta. Tak co byste od nich čekal ? :-)))))))) Ale nakonec - v jádře je mi úplně fuk, co si myslíte, a přesvědčovat Vás je zbytečná námaha. :-)))
Ladislav N. 5.3.2006 21:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Nedá mi to nic, protože nevím, v jakém stádiu byla nemoc u jednotlivých pacientů odhalena (na čemž jistě velmi záleží, pokud se přežití pacienta týče). Dokonce si dovedu představit, že takové údaje mohou být velmi matoucí.... Jeden z mých dobrých přátel, ač pod neustálým zdravotním dohledem i pobytem na lůžku ve FN U svaté Anny v Brně, zemřel na rakovinu ledvin v den, kdy byl objednán na CT do téže nemocnice. Přivezla ho žena dopoledne, musel tam zůstat a po půlnoci zemřel. Co vám řekne statistika o takovém případu? Že na rakovinu nebyl léčen vůbec a nemoc nebyla odhalena? Že byl dlouhodobě léčen na chybnou diagnózu? Kdepak, na statistiky poskládané z takovýchto "případů", o nichž ministerští úředníci nemají ponětí, já nevěřím.
Halladin 5.3.2006 21:03

Re: Re: Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Milý Ladislave , jestliže kouknete na Weby jednotlivých nemocnic, případně ministerstva Zdr. a najdete tam v procentech třeba počet pacientů, kteří přežili 5 let po operaci rakoviny prostaty, a srovnáte si čísla u jednotlivých nemocnic, mělo by Vám to něco dát.
Ladislav N. 5.3.2006 20:58

Re: Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Opravdu státní úředník a statistika dokáže pacienta informovat nejlépe? Pochybuji o tom.
Ladislav N. 5.3.2006 20:25

Re: ...nechápu, že za příčinu té hrůzy, co se děje se systémem, vidí kdekdo doktora...

Pokud máte na mysli MUDr Ratha, pak já naopak chápu... :)
Halladin 5.3.2006 20:23

Re: Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Nedokáže, není na to vybavená. Kromě toho, je lepší to dělat centrálně,za pacienty jako takové. Jde o statistiku, a čím větší soubor, tím přesnější.
Ladislav N. 5.3.2006 20:19

Re: Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Nebylo by jednodušší, kdyby pacient konzultoval léčbu s pojišťovnou, u níž by měl sjednanou pojistku (ne daň jako dnes) ? Pojišťovna si informací o zdravotnickém zařízení dokáže zajistit dostatek. Nebo ne?
MUDr Jiří Kilian 5.3.2006 20:11

Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Milý Ladislave N.,
 
 povězte to státu a občanům, nikoli doktorům, o ¨tom vodovodu a trhu. I o té volbě. můžet třeba vystavět samoobsluhu, v níž si pacient vyber cokoli a doktor bude ten robot, co vyhoví příní a příkazu.
 
Rozhodnutí o tom, jaký tu bude systém, je na politicích a nikoli na lékařích. Lékaři nic v tomto směru rozzhodnout nemohou.
 
Ona optimální varianta být může, nechte ji jako občané státem zavést.
 
Já stále nechápu,  že za příčinu té hrůzy, co se děje se systémem, vidí kdekdo doktora.  Byli tu u nás politici z kraje a že máme šetřit. Říkám jistě,  ať tu slouží pro celou nemocnici v mimopracovní době dva lékaři a ti zajistí životní funkce pacnetům. Někteří budou čakt, ale nedá se svítit. Ale vy, politici, to řeknět lidem, aby se nezlobili na nás, že nestíháme. A co myslíte, že ti politici, z nichž jeden vedle druhého jsou manažeři a ekonomové, na to řekli ?
 
nedovedu si ale představit, že jeden člověk ekonomický odborník, bude řídit zdravotnictví. Nastavte systém, občané a jejich státe. Pak zlstane akorát otázka , kdo za kolik v něm bude ochoten pracovat.   
Halladin 5.3.2006 20:05

Re: Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

Pěkná pitomost. Hodnocení kvality nemocnic není ekonomická kategorie. Doba přežití po operaci rakoviny, procento pooperačních komplikací, procento nutných reoperací a podobně, to vůbec nejsou ekonomické kategorie. A právě takové hodnocení nemocnic zavádí Rath u státních nemocnic, a povinnost ostatních to dělat taky má nařídit nový zákon. Ostatně první takové hodnocení už proběhlo.
Ladislav N. / iHNed.cz 5.3.2006 19:59

Pavel Kohout: Kdyby zdravotnictví řídil Gott ( Pohled ekonomického analytika )

 
Dnes je již zřejmé, že David Rath v čele ministra zdravotnictví totálně selhal. Nedokázal nic. "Záchrana" VZP stála miliardy. Odvolání ředitelky Musílkové nic nevyřešilo stejně jako nucená zpráva. Dramatické zvěsti o "tunelování" VZP zůstaly nepotvrzeny, přestože se Rathovi lidé jistě snažili. Neobjevili však nic, co by stálo za řeč. Rathův postup ohledně financování zdravotnictví lze hodnotit jako nesystematický - pokud použijeme krajně decentní a politicky korektní slovník.
...
...
...
Všemocní páni doktoři
Zdravotnictví je tedy trh, nikoli vodovod, který stačí jednoduše utěsnit. Vždycky tomu tak bylo, i v dobách, kdy se v rámci černého trhu v socialistických (pochopitelně neziskových) nemocnicích platilo za přednostní operace "obálkovou metodou" v hotovosti, bez zdravotních pojišťoven. Zdravotnictví je však komplikováno ještě tím, že jde o trh s asymetrickými informacemi. Jedna strana - pacienti - jsou v informační nevýhodě. Nemají lékařské vzdělání, a proto často neumějí posoudit, co je pro ně nejlepší. Na tuto asymetrii často a rádi upozorňují právě lékaři s dodatkem, že jediné správné a logické řešení je odepřít pacientovi možnost volby a všechnu moc předat právě lékařům, eventuálně státu. Jenže toto řešení je ekonomicky suboptimální: vždy vede k méně efektivní alokaci zdrojů než trh, byť nedokonalý trh. Optimální variantou je systém konkurenčních zdravotních pojišťoven, které pomáhají zmírňovat informační asymetrii cestou hodnocení kvality zdravotnických zařízení. Tento mechanismus funguje například ve Francii nebo ve Švýcarsku, v zemích s vysokou kvalitou a vynikající dostupností zdravotní péče. Mohl by fungovat i v České republice, pokud by zdravotnictví řídil ekonomický odborník.
MUDr Jiří Kilian 5.3.2006 19:50

Re: příspěvek do diskuse

Milý abc,
 
myslím, že většině lékařů docela křivdíte. Pojďte a optejte se tu rodičů našich pacientů, zda mají pocit, že jejich děcka jsou koleny na nějakém čísle.  Jeslti ano, pak pište, že to tak je.
Zdravotnictví patří politikům. Ale politikové a stát nesmějí být diktátory. Současný systém ničím jiným než diktátem není. Když už tak vzýváte ekonomii jako modlu, chcete snad říci, že pokud Vám někdo nařídí, že něco musíte udělat za danou cenu, je to ekonomické pravidlo ?
Výplatní paska nás zajímá. To abychom se mohli vzdělávat, uživit odiny a odpočinout si. Není to ale jdinmé, co nászajímá. Přijeďte tu tza mnou, povedu Vás , posoudíte a pak povíte, na co lékaři myslí a co mají za hlavní ukazatel.
Lékaře řídí lékař -  to je n celém světě. Nevím, co by sekundáři opověděl ekonom na otázky u visity.  Jde o to, co mají lékaři řídit.  Jestli stát chce dát nějaký objem peněz, měli by to být lékaři, kteří odpovědí, co nza něj mohou poskytnout. Jestli stát chce nějaký rozsah a klvalitu péče, měli by o být lékaři, kteří řeknou, kolik to bude stát peněz.
Nemá za správné, že nějaký ekonom nařídí vyléčit zápal plic za 400 Kč. Ať to zkusí, půjčím mu ty bankovky.
 
MUDr Jiří Kilian 5.3.2006 19:43

Re: Re: Re: Re: Re: příspěvek do diskuse

Milý H.K.,
 
já teď nevím, jestli toto píšete mně, ale něco Vám povím. Kdysi v Angllii došla doktorům trpělivost a prost ěpřestali pracovat. Za necelé tři týdny povolila i Železná Lady a dodnes tam v tomto ohldu žádný větší problém není.  Zato naši mladí jezdí o Irska.  Já jsem zase pracoval v Africe.  Doma je doma, to víte, člověk je mezi svými. Tady mi to ale přijde, že jsou tu samí nepřátelé.  Já to dost obtížně nesu.
MUDr Jiří Kilian 5.3.2006 19:38

Re: Re: Re: Re: Re: příspěvek do diskuse

Milý lokki,
 
jednak státní zařízení - nevím, jsou nestátní zdravotnická zařízení a k nim patří naprostí většina nemocnic, aniž by byly privátní.  Je tu trochu  chaos v pojmech a já pak nevím, o čem vlastně kdo píše.  
Dotknul jste se jedné podstatné věci : objem pacientů . Systém bohužel sám sebe vydírá právě na tom, že hradí podle objemu  - množství poskytnuté péče ( předpokládám, že to máte na mysli tím objemem pacientů ).  Systém vůbec nehodnotí připavenost poskytnout péči. Je to jeho zásadní chyba.  Vyplatí se mít jen plné nemocnice  - nejlépe na 100%, což ovšem by znamenalo nefunkční nemocnice.  Každé oddělení, poskytující akutní péči, musí mít volná lůžka pro nové pacienty. Systém to nechce  a za ta volná lůžka trestá. Jakby šlo o půlnoci někoho poslat domů, protože pišel někdo jiný.  Jakoby hasičům placeno bylo jen za požáry. .