29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: To jsou paradoxy, pane sládku

To by řekl nejspíše Ferdinand Vaněk, kdyby poslouchal debatu na ČT 24 věnovanou euthanasii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Matousek 30.5.2016 13:41

domácí milácek

zádný domácí milácek ( pejsek, kocicka.... ) nezajde prirozenou smrtí. Vesmes bývají, nekdy i za poslední peníze majitelú, uspáváni predcasne.

V zájmu obohacení, nebo získání bytu ? Nebo z lásky k trpícímu ( i jen zvíreti ) ?

Vysvetlení nechávám na autorovi. Nejsem lékar a za srovnání pejska s na smrt nemocnou a trpící babickou, to tady nejspís " hézky " schytám.

J. Jurax 30.5.2016 1:03

Hm

"Každý laik je schopen říci nemoc, která ještě před několika desítkami let znamenala jistý rozsudek smrti. Dnes jsou tyto choroby buď vyléčitelné, nebo léčitelné natolik, že je délka i kvalita života jen málo odlišná od zdravé populace."

Tak tohle je jako argument pro odmítání euthanasie ze zřejmých důvodů argument diplomaticky řečeno velmi pošetilý.

T. Vodvářka 30.5.2016 5:52

Re: Hm

Možná pošetilý, ale pádný.

Tak třeba - Parkinsonova nemoc, pokud znáte. Před 30 lety nebyly léky a nemocní během krátké doby byli zcela odkázáni na zevní pomoc při zcela uchované mysli. Ztuhlí čekali, až jim někdo podá lžíci do úst. Jistě museli trpět nejen fyzicky, ale i psychicky. Jednoduchým řešením by bylo jim podat cosi, co je potíží navždy zbaví a nepřemýšlet, jestli najít něco, co jim pomůže.

Dnes tito lidé žijí statisticky jen o cosi málo kratší dobu než zbytek populace a to bez zásadních problémů popsaných výše.

J. Jurax 31.5.2016 2:52

Re: Hm

Právě Vámi uvedený příklad podtrhuje pošetilost oné argumentace.

Před třiceti lety byla choroba neléčitelná a stav, který popisujete, by nemocného opravňoval k rozhodnutí provést asistovanou sebevraždu. Dnes léčitelná je a euthanasie netřeba.

Jistě dnes existují neléčitelné choroby, jež postiženého vystavují nesnesitelnému utrpení, které za třicet let léčitelné budou. Nicméně ti dnes nesnesitelně trpící se léčitelnosti nedožijí a protrpí si své až do přirozeného konce. Proč jim tedy neumožnit euthanasii?

Samozřejmě můžete argumentovat, že lék se může objevit již zítra a chorého uzdraví. Jenže se taky objevit nemusí nebo nebude už zabírat na tak rozvinuté stádium choroby etc. a je tedy věcí každého, aby zvážil pravděpodobnost naděje kontra utrpení, které musí podstupovat.

Š. Šafránek 29.5.2016 12:35

Není co dodat.

Autorův pohled na euthanázii do puntíku sdílím. Paliativní péče (pasivní euthanázie) včetně podávání opiátů v dostatečné dávce je dostatečným opatřením, jak maximálně zmírnit utrpení umírajícím. Diskutovat můžeme o tom, je-li vždy využíváno. Je propastný rozdíl mezi tím, zemře-li pacient proto, že lékař smrti nebránil, nebo proto, že ji vyvolal. Prahne-li společnost po aktivní euthanázii, nechť do toho netahá lékaře - bezbolestné zlomení vazu zvládne kdejaký frekventant paragánského kurzu a když dostane notářsky ověřené dobrozdání od zájemce o sprovození ze světa, že si to tak přeje, může to být docela fajn živnost.

J. Jurax 30.5.2016 1:09

Re: Není co dodat.

"Paliativní péče (pasivní euthanázie) včetně podávání opiátů v dostatečné dávce je dostatečným opatřením, jak maximálně zmírnit utrpení umírajícím."

Jinak řečeno budeme držet chudáka oblbeného na opiátech, aby neřval bolestí, tak dlouho, dokud konečně neumře jaksi sám od sebe. Nebo pokud mu soucitný zdravotník nepodá ten opiát v dávce tak dostatečné, aby konečně umřel.

Hezké vyhlídky ...

J. Vintr 28.5.2016 22:13

Pokud se uzákoní euthanazie

a začne se provozovat, octne se spousta seniorů v situaci, kdy od nich budou příbuzní očekávat, že se nechají zprovodit ze světa (nebo si budou aspoň myslet, že se to od nich očekává). Buď aby je neobtěžovali péčí o ně, nebo třeba aby uvolnili byt nebo dům. Takže nakonec to skončí tak, že většina těch, kteří požádají o eutanazii, to neudělá ze své vůle, ale na přímý nebo nepřímý nátlak okolí.

J. Schwarz 29.5.2016 20:12

Re: Pokud se uzákoní euthanazie

Teď může senior dům prodat , odcestovat do Švýcarska, prachy odevzdat pánům od DIGNITAS a příbuzné trefí šlak!

F. Matousek 30.5.2016 13:29

Re: Pokud se uzákoní euthanazie

To máte pravdu. Ne kazdému se rodina vyvede ze ?!

M. Rastislav 28.5.2016 11:57

Eutanázie_nejde o selhání lékařské péče

Můj otec se dožil 96let, ale poslední dva roky měl tak silného Alzheimera, že nepoznal mne, svého jediného syna. Prostě žil a nežil, nic ho nebolelo a já byl rád za každý den jeho života.

Když si představím, že bych měl takhle prožít konec svého života, zvolil bych dobrovolně eutanázii.

Volba Eutanázie není jen o bolesti nebo selhání lékařské péče, ale o svobodné volbě člověka o vlastním odchodu ze života.

K. Janyška 28.5.2016 9:16

Eutanázie normálně běžně probíhá. Lékaři nechají zemřít

každého, kdo se jim nelíbí nebo zlíbí... Dzp.

P. Dvořák 28.5.2016 6:01

Proč mají manipulátoři veřejného mínění takový strach,

dát beznadějně nemocnému a bolestmi trápenému člověku do ruky tlačítko, kterým by to ukončil?

Proč si myslí, že lékař, který beznadějně nemocnému a bolestí zdevastovanému pacientovi napíše jakési utišující prostředky a potom odejde domů šukat, tím vykonává pro nemocného dobro? Jako argument má být to, že "dnes již dokážeme docela úspěšně potlačit bolest"?

A co umírání? To až se naučíte potlačit, tak po lidech i proti jejich vlastní vůli chtějte, ať si to vyžerou až do konce. Nebo až to bude technicky možné a vy budete ochotni si na dvě-tři hodiny denně prožívat totéž, co pacient prožívá čtyřiadvacet hodin denně.

T. Pansky 28.5.2016 3:11

Dobre napsano, jen se autor dopustil jednoho omylu ...

"Požadavek na předčasné ukončení života samozřejmě zaznívá po mnoho

století a je téměř vždy signálem, že lékařská péče selhává. V

rozhovorech s nemocnými jsou meritorními důvody strach z bolesti,

bezmoci a opuštěnosti." Pozadavek na ukonceni zivota NENI signalem selhavani lekarske pece, nebot lekarska pece dela vse nejslepsi, co ji v dane dobe dovoluji znalosti a pouzivane prostredky. Pozadavek na ukonceni zivote JE signalem selhavani spolecnosti jako celku a kazdeho z nas. Jak spravne autor rika, hlavnimi duvody k euthanasii jsou strach z bolesti, bezmoc a opustenost a to nezpusobuji lekari, ale rodina a spolecnost. Bohuzel v dnesni "vyspele" spolecnosti se lide oddaluji jeden druhemu, chybi nam soucit a laska (coz uz povazujeme za naprostou abstrakci a zbytecnost). A prave ve "vyspelych" spolecnostech je nejvetsi tlak na povoleni euthanasie. Neni to trochu paradox? top0625top@live.com

D. Šimáček 28.5.2016 0:51

Euthanasie

tedy ukončení života na vlastní přání, je nezadatelné právo každého člověka. Jen namyšlení pachatelé dobra chtějí rozhodovat o jiných.

T. Pansky 28.5.2016 3:04

Re: Euthanasie

Priteli, mate naprostou pravdu v tom, ze kazdy clovek muze ukoncit vlastni zivot, v tom nikdo nikomu nemuze zabranit. Proc ale chceme nutit lekare, aby to provadeli prave oni? Oni prisahaji na to, ze budou lidske zivoty chranit !!! Takze nedelejte to same a nenutte lekare ukoncovat zivoty, ktere oni prisahali chranit a zlepsovat.

P. Sulc 28.5.2016 4:00

Re: Euthanasie

Prece zde nebyla rec o nuceni. Tam, kde je to povoleno, to lekari delaji dobrovolne. Zrejme maji slitovani s clovekem, ktery by mel trpet krute bolesti jeste dlouhou dobu. Takze nam zde, pane Pansky vylozene nelzete.

T. Pansky 28.5.2016 18:34

Re: Euthanasie

Pane Sulci, nez zacnete nekomu nadavat do lharu, dobre si prectete, co jsem napsal !!! I tam, kde je to povoleno, euthanasii nechteji delat vsichni lekari, protoze to mnoho lidi chape jako vrazdu. Take je pravdou, ze tam, kde je to povoleno, dochaze ke zneuzivani (kdy se vlastni rodina nebo zajmove skupiny snazi donutit cloveka k euthanasii = sebevrazde).

P. Sulc 28.5.2016 23:51

Re: Euthanasie

Pane Pansky, vy jster ale napsal ''lekari jsou nuceni". Nejsou, ti co to nechteji delat, to nedelaji, nuceni nejsou.A kde je to zneuzivano? Kde? Znate takove pripady? Kde byl nekdo nucen k sebevrazde? Nebo jen tak plkate? Pri dobrem legislativnim osetreni je to temer nemozne, ale reknem, ze se to zneuziti nekdy povede, jeden pripad s tisicu. Takze by tisice lidi melo trpet bolestmi dlouhou dobu, abu to jednou nebylo zneuzito, a to i na cloveku, ktery, sam v bolestech, nechce jeste umrit? Ta euthanasie neni pro kluky, kteri dostali ve skole petku, ta je pro lidi smrtelne nemocne, kde uz neni zadna pomoc a to ani proti bolestem. Co se zde da zneuzit? Nebo je lepsi, kdyz kvuli poboznym bigotum budou dlouho trpet, nez je ''Pan povola k sobe" ? Ti, co chteji cekat jak se Pan rozhodne, cekat mohou, ne?

J. Schwarz 29.5.2016 20:21

Re: Euthanasie

Možná by stačilo, kdyby bylo všeobecně známo jaký medikament a v jaké dávce použít a aby měl každý možnost takový preparát si koupit a vlastnit. V kombinaci s předem vyjádřenou vůlí řešící případy bezvědomí a vůbec stavů kdy o sobě člověk nemůže rozhodovat by to k řešení problému euthanasie stačilo.