30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Solidarita

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vorda 15.2.2006 13:28

Re: Re: Co je ve zdravotnictví solidární?

Vážený pane doktore.
Obávám se, že jakékoli spojování privátního a státního sektoru je vždy zdrojem korupce, vždy tvoří černou díru na peníze. Proto opakuji, že řešením je co nejdůslednější oddělení státního a privátního sektoru. Státní nechť činí to, co činí dnes, privátní s privátními komerčními pojišťovnami, které s vysokou pravděpodobností nebudou solidární, nechť fungují přesně dle tržních zásad. Čili, ať funguje to, co se uživí v rovném obchodování, kdy prodávající i kupující jsou oba svobodnými subjekty existenčně závislými na úspěšné směně. Z druhé strany i lékař se musí rozhodnout, zda bude pracovat za měsíční plat, nebo privátně na zisk. Rozhodně ne tak i tak!!!!
Přiznávám, že mi dost dlouho trvalo, než jsem pochopil, že pro některé lidi je doslova trestem jet hromadným dopravním prostředkem, natož sedět s někým v čekárně u lékaře, či ležet s někým cizím v nemocnici na pokoji. Já jim bránit v jejich požadavcích nechci, ale ať si to platí odděleně. Já se v houfu necítím nijak špatně, konečně ani nemám na to, abych mohl platit zvýšené pojistné s omezenou výši úhrady zdravotních služeb.
Děkuji za váš příspěvek.
Lojzo 13.2.2006 21:46

Vaše příspěvky jsou krásná ale nic neřeší.

Mudr Kilián zde vyjadřuje postupné zdražování zdravotnictví.
Solidarita je skutečně krásná ale všechny strany ji zneužívají.Vláda a poslanci si přisvojují více pravomocí,další finanční výhody,neodvolatelnost ,atd.
Lékaři,lekárníci ,pomocný personál .A částka která je byť diktátem vybraná je stejná a čím více dalších příživníků (distributoři,podplácení, zvyšování úrědníků)snižuje stav peněz.Nikdo nikdy neřekl bude tolik lekáren ne počet lidí,bude tolik nemocnic,A není to vracení se do minulosti.Je to pouze rozpočet.a pochopitelně čím víc vydělám tím víc zaplatím a můžete mít větší plat.
Dnes kdo víc křičí tak dostane větší plat Pilotí,lékaři,zubaři.mašinfírové,učitelé atd.
Do toho se zapojí hejtmané a kraje.Akciová společnost  a její zisk by mohl přidat městům,hlavně správní radě,přece to nebudou dělat zdarma a další kolotoč.
Kde je potom solidarita ano v Pr...y
ehad 13.2.2006 19:03

a Ti bez lzic rikali:

Jestli se Vam to nelibi, muzete do pekla ;-) ...
občan z kraje města 13.2.2006 18:56

příběh o rabínovi

Když ho přivedl do Evropy seděli tam lidi z nich měla jen polovina ty dlouhé lžíce. Ti se lžícemi řvali únavou a hlady.
Franta 13.2.2006 18:36

POLITIKA: NasRath

KRIMINÁLNÍ CAUSA: MUDr. Rathovi lékárníci opravdu nevadí! Ve skutečnosti jde ještě o mnohem víc...
MUDr Jiří Kilian 13.2.2006 17:34

Re: Soudrznost

Milý pane poslanče,
 
Váš vzkaz voličům je vkutku naplněn nepatřičným předjímáním.
 
 
MUDr Jiří Kilian 13.2.2006 17:24

Re: Co je ve zdravotnictví solidární?

Milý(á) Vorda,
 
napsal bych poslední větu Vašeho příspěvku takto :
 
Občan musí dostat svobodu¨volby, zda chce zdravotní pojištění státem dirigované nebbo komerční. Nebo, zda chce povinné, státem dirigované, jakožto základ po úhradu basální péče a k tomu komerční, v němž si zvolí jmíru solidarity s druhými potřebnými a své vlastní jistoty.
ctenar 13.2.2006 17:23

vazeny hrdy

Tak proc neodmitnete veskere ostatni dane a povinnosti obcana, nebot ty by timto zpusobem mysleni z Vas delaly otroka, coz je jeste min a potupnejsi nez zaopatrene tazne zvire.
MUDr Jiří Kilian 13.2.2006 17:20

Re: Diky.

Milý ehad,
 
přečetl jsem,  potěšilo mne, jestli se Vám líbil.
MUDr Jiří Kilian 13.2.2006 17:18

Re: Solidarita ad absurdum

Milý(á) Medv,
 
v daném systému nejste solidární s nikým. Musíte zplatit, co Vám nařídí a mucí Vám být poskytnuto, co je nařízeno.  To není solidarita, to je diktát.
MUDr Jiří Kilian 13.2.2006 17:16

Re: Autorovi

Milý kolego,
 
psáno jest : " ... a šel a rozhodil zrno hořčičné a jedno padlo na kámen a druhé do vody... a to jedno do prsti pohnojené a dalo vzlíčit klasu .."
 
srdečně kili
MUDr Jiří Kilian 13.2.2006 17:14

Re: Mě se to jeví tak, že politici prostě dělají propagandu a tak

Milý stredocechu, to je náplní jejich práce. Takovou jsme jim určili volbami.
 
 
stredocech 13.2.2006 16:53

Mě se to jeví tak, že politici prostě dělají propagandu a tak

nepojmenovávají věci pravými jmény.
stredocech 13.2.2006 16:50

Re: solidarita při epidemii cholery?

Jenže naši "humanrightisti" budou tomu obklíčení místa s epidemií výběrově bránit. Viz AIDS...
Je paradoxní, že některé podobné situace by lépe vyřešil Hitler, i když samozřejmě se jednalo o zločinný režim.
 
Doktor 13.2.2006 16:48

Autorovi

Vážený kolego! Cením si Vašeho úsilí, ale jak vidíte v diskusi, je to trochu házení perel sviním. Ale děkuji Vám za podnětný článek.
stredocech 13.2.2006 16:45

Re: Re: Re: Co je ve zdravotnictví solidární?

Já Vám rozumím, jenže zdravotnictví je schopno spolykat téměř neomezeně peněz už z principu a se soukromými či osobními zájmy to nesouvisí. VŽDYCKY bude existovat možnost přidat peníze a tím zachránit nějaké lidi, kteří by jinak nepřežili.
Dojení peněz ze systému různými skupinami je navíc.
 
stredocech 13.2.2006 16:28

Re: hospodareni se zviraty

Příklad ze života. Šel občan k zvěrolékaři s fretkou. Ten mu řekl, že nová fretka stojí 300 korun, ať dá nemocnou fretku utratit a koupí si jinou.
Na tomto pricipu fungovalo zdravotnictví za komunismu a takové zdravotnictví prosazuje mnistr Rath.
Problém je, že stát nemá jiné penize než ty, které sebere občanům. A někteří nejsou ochotni platit na individua, od kterých mohou očekávat jen to, že je někde okradou nebo přepadnou.
 
 
Gerin 13.2.2006 16:27

Re: hospodareni se zviraty

Pokud si pripadate jako tažný dobytek o který se musí hospodář/stát starat, tak s Vámi souhlasím.
 
Já bych se ale raději o sebe postaral sám a budu hrdý na to, pokud to dokážu.
MUDr Jiří Kilian 13.2.2006 16:11

Re: nesolidární armáda a policie?

Milý IS,
možná jste nevěnoval patřičnou pozornost tomu, co jsem napsal. Státní diktát není solidaritou, čímž není řečeno, že státní diktát je vždy špatný. Kdyby tomu tak bylo, nepotřebovali bychom stát.
Dopoušíte se, stejně jako stát, omylu : Označujete nařízení povinnosti za solidaritu.
Solidaritu nelze delegovat na někoho nebo nařídit někomu. Solidarita nemůže být z donucení.  Voják, který se dá dobrovolně na obranu vlasti v přesvědčení, že musí pomoci napadeným, je solidární. Voják, který je povinně brancem, plní svůj úkol na základě příkazu být vojákem. I když nebude chtít střílet po lidech, bude muset, protože jinak by sám přišel o život.  To je plnění povinnosti, nikoli solidarita.
Stát, který nařídí, že tak a tak musí se platit na zdravotní péči a tak a tak že se bude péče občanům poskytovat, tím nezavádí solidaritu, ale povinnost. Když při tom proklamuje solidaritu, aniž by dokázal sdělit, kdo  kým jak v čem a kdy má být " solidární", pak klame občany jak užitím pojmu solidarita, tak špatným přístupem k plnění svých povinností.
 
Pochopit princip demokracie, to znamená uvážit jak Platóna ( vláda lúzy, podřízení rozumu vášním ), tak Lincolna ( nejlepší naděje na rozšíření sféry společenské moci ), tak i Leca (hlavním zákonem tzv. demokracie stalo se počítati hlavy, ale nedbati mozků),Shawa a další.
A také K.H. Borovského : " každý je demokrat, když jde o někoho vyšího než on jest a každý je aristokrat vedle nižsího. Ta pravá demokacie však neleží v tom, abychom se rovnali vyšším,
což lehké jest, nýbrž abychom se nevypínali nad nižší, než jsme sami : každý musí začít s demokracií sám u sebe a pak to půjde. "
 
Pokud bych k příkladu užil odpověď na Vámi poslední větou položenou otázku, pak coby nevolič přispívám na boj proti terorismu daněmi z mých příjmů a jestli ještě nějak jinak, třeba v rámci solidarity, do toho nikomu nic není.
Dodo 13.2.2006 16:08

Re: Re: Re: Co je ve zdravotnictví solidární?

To je to, o čem mluvím. Vaše bypasy by hradil solidární systém, ale nehradil by vám jídlo a obsluhu v nemocnici. Také byste musel zaplatit návštěvu lékaře kvůli špatnému zažívání. Nebo také nemusel, stačilo by připojištění.
Pokud tím drancováním myslíte zaplacení léků ze solidárního systému, tak kdyby to tak nebylo,musel by např. diabetik  chodit na žebrotu. Pokud myslíte platy sester nebo lékařů, tak je vyžeňme a nechejme se léčit Paroubkem, Sobotkou nebo Škromachem!
IS 13.2.2006 13:42

solidarita při epidemii cholery?

Diskutují se pohybují v salónní rovině operací srdce apod. Uvědomuje si někdo, v čem spočívá solidarita při epidemiích moru, cholery  atd. Základní pravidlem je isolace území a karanténa. Lokalitu obklíčí vojsko a odstřelí každého, kdo by se pokusil odejít mimo. To jsou ty principy, na kterých se zrodila současná solidarita ve zdravotnictví.
Vorda 13.2.2006 13:40

Re: Re: Co je ve zdravotnictví solidární?

Mám za sebou bypasy v IKEMu v roce 1995. (Tehdy snad 200-300 tis.Kč).  Jsem šťastným, že žiji v zemi se solidárním pojištěním, jinak bych na tu operaci patrně nešel, NEMĚL BYCH NA NI.
Patrně jste nepochopil podstatu, o čem píši. Jde o systémovou chybu, kdy solidární (společenský ) zdroj DRANCUJÍ ze zcela přirozených zájmů privátní subjekty, tedy zaměstnanec pojišťovny, lékař, dodavatel léků, lékárník, PACIENT, dodavatel zdravotních služeb, výrobce lékářaský zařízení atd, atd. Pochopte, že jakékoli úhrady (jídlo, obsluha) ve stávajícím systému jsou odkladem problému na příští rok. Představují další peníze do systému, ale privát bude příští rok chtít zase více. Tak to probíhá už 13 let a jsme z 30miliard na 180 !!!!
Dodo 13.2.2006 13:27

Naše pojištění navíc daní stát a za "své" pojištěnce platí polovinu nejnižší sazby.

Souhlasím s autorem článku.
Když si pojistíme nemovitost, pojišťovna nám také neuhradí opravu kapajícího kohoutku. Pojistka je pouze pro havárii, ve zdravotnictví je havárií operace, chronické onemocnění, úraz, ale v žádném případě by to neměla být rýma nebo hnačka.
Dodo 13.2.2006 13:18

Re: Co je ve zdravotnictví solidární?

Nemyslím si, že máte pravdu, pokud ovšem nemáte za to, že operace srdce stojí přibližně tolik, co oprava vašeho auta!
Každý z nás by měl platit zákldní pojištění do solidárního systému a zaražené pr@y hradit ze svého nebo komerčního připojištění. V nemocnici pak zaplatit stravu a "obsluhu".
Vorda 13.2.2006 13:08

Co je ve zdravotnictví solidární?

Snad to, že platby, které na tento účet odvádím, mohou být při jisté nemoci nedostatečné pro mé léčení. To při pohledu z mé strany. Opačně to znamená, že třeba také doplácím na jiné lidi. Vyplývá z toho, že je výhodné spojovat se ve velký celek, čím více platících, tím dražší výjimečné zákroky lze takto hradit. Rovněž je patrné, že tento způsob zdravotního pojištění je nejlevnější, pacient není v léčení limitován velikostí plateb, zdravotní pojišťovna nevyhlašuje limity úhrady za pacienta.
Problémem je to, že vlastně vzniká finanční zdroj mající charakter společenského zdroje se kterým nakládá pouze jeho správce, tedy nikoli vlastník existenčně závislý na vyprodukovaném zisku. Pokud o takto spravované prostředky usiluje privátní sektor, systém musí nutně neustále trpět nedostatkem zdrojů. Tržní vztahy jsou v tomto případě deformované, tudíž nefunkční ve smyslu konkurence, samoregulace a pod. Jde o typické, nezvládnutelné korupční prostředí, neb denně probíhá prakticky nekontrolovatelné množství finančně malých obchodních operací. Řešením není nic jiného, než že společenský zdroj bude odčerpávat opět jenom společenská organizace, (nezisková). To vede k tomu, že vedle všeobecné zdravotní pojišťovny by měly vzniknou zdravotní pojišťovny komerční, které budou existenčně závislé na svém zisku a mohou tak vytvořit ve spojení s privátními zdravotními subjekty skutečně fungující tržní vztahy. Jinými slovy, je nutné oddělit privátní od státního. Občan musí dostat svobodu volby, zda chce solidární zdravotní pojištění, nebo komerční.
pavel 99 13.2.2006 12:44

Jakkoli v dílčích věcech často oponuji

s tím podstatným souhlas. "...Nemíní ustoupit od systému kvazipojištění, nemíní zavést přirozené mechanismy regulace spotřeby péče, nedefinují postavení účastníků systému a ani základní pojmy, jimiž je systém charakterisován..." - toto je vážně to klíčové, co zdravotní systém potřebuje. Nikoli "palbu z vytasených koltů" (pochopitelně přednostně po "nepřátelích") či záplaty jakéhokoliv druhu.
Jura Jurax 13.2.2006 12:22

Re: Solidarita ad absurdum

Jojo - a taky sportovcem, který si nemírným holdováním svému koničků zhuntoval tělo ...
pep 13.2.2006 12:06

Historie

Podíváte-li se do historie, zjistíte, že systém sociálního i zdravotního pojištění zavedl jako první Bismarck v Německu. Problém zdravotnictví v České kotlině je velice starý.Již Český sněm se tímto problémem zabýval pernamentně viz Sněmovní dokumenty.Takže nic nového a řešení je v nedohlednu.
míša mýval 13.2.2006 12:05

kupecké počty

V USA je čtyřnásobný i plat za zametání v hypermarketu, naopak poloviční cena za benzín, velké procento peněz spolknou právníci, s jejichž pomocí chtějí někteří pacienti vysoudit miliony. Nelze tedy srovnávat nesrovnatelné. To bychom se dostali k argumentacím soudruha Filipa, že za bolševika bylo lépe, houska stála 40 hal, mléko 2,10Kčs a chléb 4,20 Kčs. Nájem za 3+1 byl 200Kč. Ano bylo to tak, ale moje babička měla důchod 840Kč (nedožila se slavného zvýšení důchodů v osmdesátých letech o 30Kčs měsíčně (aby mohli důchodci každý den zavolat na národní výbor, že ještě žijí).  Kuře (jinak preferovaný bůček nesměla) stálo 45 Kčs/kg, takže se ani nedivím že tenkrát byl oblíbený vtip: jak se říká těm, co nejí maso? /vegetariáni?/ne, důchodci. Takže, kdybych měl plat jako v USA, rád bych si zaplatil jejich ceny
míša mýval 13.2.2006 11:49

i solidarita má své meze

Bohužel lidé jako Rath si udělali ze solidarity skvělý byznys. Nedávno jsem si přečetl článek o pomoci hladovějícím v Africe. Žádost byla podepřena fotografiií podvyživené africké matky s umírajícím kojencem v náručí, za níž se zubil vyžraný černý bandita s kalašnikovem v ruce.  Autorka se zachovala nesolidárně, protože jí bylo jasné, že pomoc stejně shrábne marxistická nebo podobná junta pro luxusní život svých pohlavárů. Dokud řídí zdravotnictví zkorumpovaní (reklamy v Tempus Medicorum coby výpalné) amorální (vydržování milenky z našeho zdravotního pojistného) bonapartové (pacienta musí stávka bolet alias bony nebo parte), považuji zdravotnictví za relikt obálkového socialismu. O solidaritě budu mluvit, až bude oboustranná. Pokud je ráj, že všichni živí dlouhou lžící jednoho a sami hladoví, není to solidarita, ale Fond solidarity, jako byl ten na nákup kalašnikovů pro národně osvobozenecké hnutí. Proto si myslím, že nadstandartní platy ve státním zdravotnictví za standartní práci jsou nemorální. Mám známé na západě, základní péče u nich rozhodně není nedostupná, i když nejsou žádní boháči, jejich (rodinný) lékař také není žádný boháč, pouze patří mezi vážené občany, u nichž se nikdo nepodivuje, že jezdí lepším autem a má lepší dům. Snaží se, aby jeho pacienti byli zdraví. Nikdy by si nedovolil pacienta odmítnout pro nevhodnou dobu a dělat rozdíl mezi těmi, co si připlácejí.  To co je drahé, jsou různé nadstandartní , především kosmetické zákroky. Není problém, aby kuřák kombinací svých chorob zruinoval rodinný rozpočet, proto vědí, že zdraví je dobrá investice. Myslím, že by takový přístup byl vhodný i u nás, aby lidé méně spoléhali na solidaritu a sami více dbali o své zdraví. Potom bude současné procento na zdravotní péči dostatečné. Ještě jedna douška: mnoho lékařů si stěžuje, že nemají platy jako na západě. To bohužel nemá většina lidí v této republice. Buďte s nimi solidární.