18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Situace není vážná, je zoufalá

Časopis České lékařské komory Tempus medicorum zveřejnil v posledním čísle článek, který by měl být nejspíše předmětem první zprávy na všech televizních stanicích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 18.1.2020 15:33

Mnoho lékařů má v hlavě jen peněženky.

J. Vala 17.1.2020 17:23

je samozrejme spraven pocet absolventu LF zvysit. Ale : ma to minimalni smysl v pripade, kdy system pece je socialisticky zabetonovany. Je nutne uvolnit povoleny pocet vykonu, povoleny pocet praxi, umoznit smluvni cenu za osetreni - zavest institut soukromeho pacienta. Jenze.......na to nepristoupi zadna vlada, obcane budou protestovat. Takze zdravotnoictvi pujde dale do kopru

J. Kanioková 17.1.2020 19:55

No, zvýší se počet absolventů LF, a o to bude větší odliv

absolventů VŠ na západ.

Dnes jsem dostala dost obsáhlý mail - z něj jen pár řádků, protože je to hodně dlouhé..

Kdo bude v ČR vlastně pracovat? Chceš být vzdělanec s titulem, přečti si dole výběr oborů. V největším (a jediném) učilišti na Vsetíně nepřijali letos do učebního oboru ZEDNÍK ani jednoho

učně!!! Je bída o zedníky, instalatéry, opraváře všeho druhu, kominíky, odborníky na práci se dřevem a železem atd.

Zato neziskovky už existující (nebo desítky či stovky těch, které teprve vzniknou), mají o podhoubí postaráno. Univerzita v Olomouci se stará o odbornost mladých například v těchto oborech:

Univerzita Palackého - studijní obory (ověřeno!): 1. „Centrum pro studia komiksu“

2. „Katedra politologie a evropských studií“ 3. „Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie“

4. „Administrativně právní klinika“ 5. „Antidiskriminační právní klinika“ 6. „Environmentální právní klinika“

P. Grigar 17.1.2020 16:31

..situace ve zdravotnictví je přinejmenším podivná. Před několika lety náhle zemřel "můj" praktický lékař a to zrovna několik týdnů poté, co jsem se přestěhoval na venkov. Ve vesnici sice je soukromý praktik, v čekárně měl prázdno.. ale nevzal mě, prý má plno. Naštěstí se mě ujal jiný a mám to k němu pouhých 12 kilometrů!

Když jsem se chtěl tento měsíc objednat na pravidelnou prohlídku u zubaře(2 x ročně..), zjistil jsem, že ukončil ke konci roku praxi bez náhrady. Požádal jsem svou zdravotní pojišťovnu(211) o pomoc prostřednictvím služby "napište nám, vážení a milí klienti..", potvrdili příjem e-mailu a.. nic, už týden, mají toho zřejmě moc. Z internetu jsem si vyjel stomatology v okolí do 25 km, absolvoval cca.20 krátkých telefonických hovorů.. a nic, mají plno. Naše babi říkala, že v dobách jejího mládí na vesnici trhal zuby kovářský mistr Brablík, prý moc dobře a nikdy nikoho neodmítl. Tož se poptám, kudy se jde ke kovárně. ;-€

Z. Ukolébavka 17.1.2020 13:27

Copak se asi přihodilo europoslancům Cabrnochovi a Ouzkému za prošustrované miliardy Kč v paskvilu zvanému IZIP? Nic! Jen to opět zacálují pacienti, kterým například na onkologii padá zvětralá omítka do talířů s jídlem. A to jsou ti šťastnější, pro které má špitál lůžko. Pane Rechnovský, jeďte se podívat do Brna-Bohunic, v jakých podmínkách se odchází ze světa, vy...statistiko.

J. Schwarz 17.1.2020 13:57

A pročpak to byl "paskvil"? Nebyl to naopak pokus o krok správným směrem, který zazdila tehdejší opozice / socani / spolu s medikusy, kteří opravdu nestáli o větší transparentnost a kontrolu?

Z. Ukolébavka 17.1.2020 14:01

IZIP byl něco jako česká letadlová loď. Tedy nic, co bychom potřebovali, nač byly podmínky. Rath za 7 miliónů kroutí sedmičku, řečení čachráři jsou vyřechtaní.

J. Kulheim 17.1.2020 14:09

Rath systém vítal, potom byl proti němu. Jestli to bylo dobré nemůže nikdo vědět, systém nebyl nikdy spuštěný.

J. Schwarz 17.1.2020 14:18

Kdyby Rath nabídl kraji opravu Buštěhradského zámku za miliardu a někdo na kraji to od něho objednal, byl by mnohem "vysmátější", nicméně by neseděl. Seděl by ten, co to na kraji podepsal a oštemploval. Zmínění "čachráři" IZIP vymysleli, ale oni jej pro stát či VZP nekoupili.

Z. Ukolébavka 17.1.2020 14:24

Jak to sanuje škodu 2 miliardy Kč?

V. Petr 17.1.2020 13:08

Pokud jde o "digitalizaci." Za všemožné a často vzájemně nekompatibilní systémy už stát utratil STOVKY MILIARD!!! a dle presidenta Zemana byla většina těchto peněz ROZKRADENA!

A ještě by mě mohl někdo vysvětlit, jak zdravotnictví pomůže zavedení EET pro doktory. Podotýkám, že jsem nedávno pomáhal své doktorce s poměrně snadným problémem s jejím počítačem a opravdu si nemyslím, že by měla odejít do penze, pokud tu "digitalizaci" nezvládne!

J. Schwarz 17.1.2020 13:58

No stovky miliard snad ne, ale miliardy ano.

V. Petr 17.1.2020 14:44

Jsou to opravdu stovky miliard, jedna z hlavních položek byla tuším 125 miliard! Také jsem se tomu divil!

S. Kubů 17.1.2020 13:01

Není bohužel vzpomenuto, že lví podíl na nedostatku lékařů s kvalifikací v ČR má současný systém postgraduálního vzdělávání. Opravu to není dílo lobbingu ČLK a odborných společností ČLF JEP..?

Co se týče nedostatku zdravotních sester, je situace ještě transparentnější - jaká je přidaná hodnota oproti minulému stavu, že každá sestřička musí být vysokoškolačka..?

V. Petr 17.1.2020 13:11

Máte pravdu! Ono je to tak, že do r. nevím kolik byla absolventka SZŠ všeobecná sestra a po tomto datu už jen zdravotní asistentka. Ale teď snad stačí zase dodělat si jen rok, ne tři další roky!

V. Petr 17.1.2020 12:56

Především je nutné uzavřít penězovody, vedoucí z veřejných rozpočtů k všemožným politickým neziskovkám. Protože kdo by minimálně šest let studoval a pak se věnoval náročné práci lékaře, když se může pohodlně živit žvaněním?!

R. Benýšek 17.1.2020 12:19

Nějak nerozumím tomu, kam ti naši mladí lékaři údajně tak houfně odcházejí? Do zemí, kde je ještě větší nedostatek lékařů, nežli u nás? Na kteréžto podstatě by dle mne nic neměnilo ani to, pokud by jejich konkurenční výhoda spočívala v ochotě pracovat za méně nežli místní (ti totiž asi proto neodcházejí dělat ty ́klausovy ́pomyslné taxikáře. Anebo i oni odcházejí někam dále na západ, a takto to pokračuje dokola kolem zeměkoule? :- ). A pokud skutečně je u nás tak podivný (protože obecně statisticky nepravděpodobný) věkový průměr praktických a dětských lékařů, je to tím, že mladí nejsou? Anebo tím, že je ti staří na svá místa nepustí? Či případně nějakou jinou obdobně systémovou chybou? Jednou takovou by mohla být třeba ta v systému postgraduáního vzdělávání, jak již bylo i tady na Psu vícekrát uváděno, ale nevím. Dokáži si představit i jiné. Když i já, jen velmi vzácný využívatel lékařských služeb, jsem se stihnul seznámit s tím, že na téže vyšetření u specialisty (očaře) bych v jednom okresním městě (před pár lety v Rakovníku) musel čekat čtvrt roku, zatímco v jiném (v Příbrami - na mnohem větším nemocničním oddělení, a prý široko daleko pozitivně vyhlášeném) mi ho nabídli ještě týž den odpoledne (čím pádem od té doby dojíždím tam, a svůj problém jsem tím spokojeně vyřešil).

J. Vala 17.1.2020 17:19

samozrejme, ze se odchazi do zemi, kde je nedostatek lekaru, ale hlavne, kde odborny a financni postup zavisi pouze na tom, jestli mam o nej opravdu zajem. Coz v CR nelze, protoze odborny postup/postgradualni vzdelavani je v mnoha mistech temer nezadouci.

J. Rechnovský 17.1.2020 10:43

Pane Vodvářko, rád čtu Vaše články s jedinou výjimkou. Tou je zdravotnictví. Promiňte, to se fakt nedá číst.

Popisujete guláš problémů, přičemž naznačujete klasická Kubkovská východiska. „Dejte nám víc peněz na platy i investice, dělejte co vám řekneme a pak nastane ráj“

Je to však trochu jinak, že? Z vrozené skromnosti „zapomínáte“ uvést, že počet lékařů na obyvatele máme jeden z nejvyšších na světě. Je například o trochu vyšší než v Holandsku, kde je kvalita péče o level jinde. Jistě, za větší prachy, ale nepředbíhejme.

Za současný stav mohou všichni aktéři. Pacienti, kteří se většinou odmítají aktivně starat o své zdraví a chtějí l. péči u nosu a zadarmo. Politici, kteří tupě plní zadání od pacientů/voličů a často usilují o podíl na netransparentních zdravotnických zakázkách. Zdravotníci, kteří většinou odmítají jakékoli systémové změny a převaha těch vlivnějších tyje na různých pochybných provizích. Jinými slovy. Zdravotnictví je nákladný BORDEL, který však VĚTŠINĚ AKTÉRŮ NAPROSTO VYHOVUJE!

Co by přineslo nejrychlejší posun k lepšímu? Přesně to, co Vy a většina aktérů odmítá. Systémová reforma a plná elektronizace (eHealth). Konkrétně? Transparentnost, odbornější zákroky praktiků a jejich povinná praxe v nemocnicích pro rozšíření kvalifikace, specializace okresních nemocnic (i na jednooborové) a jejich orientace na emergentní službu a doléčení pacientů, redukce některých zbytečných okresních nemocnic a posílení „velkých“, fakultních nemocnic. V elektronizaci pak zavedení pacientských elektronických zdravotních knížek, čerpajících data z centrálního úložiště a jejich volitelné zpřístupnění lékařům. Někteří staří lékaři nezvládnou píšete? Ano a budou muset odejít. V novém systému ani nebudou potřeba.

Že to jsou kecy podivných ajťáků a nás blbých ekonómů? Kdepak! I mezi vámi lékaři se najdou osvícení renegáti. Zajděte se třeba podívat do CERGE-EI na diskusní prezentace, které vede MUDr. Vepřek...

O. Mayer 17.1.2020 10:58

.. podle jakého objektivního parametru soudíte, že kvalita v Holandsku je o level jinde?

Jinak, máte pravdu , lékařů je opravdu zatím jistě poměrně hodně, ale pokud pokud si článek opravdu přečtete , pochopíte, že to tak v žádném případě nebude věčně. Osobně tleskám všem opatřením, uvedeným ve vašem předposledním odstavci, ale bohužel o nich slyším posledních 20 let a konce zatím nevidět. A taky si nedělejte iluze, i kdybychom všechno tohle od příštího týdne zázrakem měli, problém se tím nevyřeší- už teď ani ve velkém nemocnici není možné postavit kompletní směnu sester a lékařů Např. u nás, a to jsme relativně velký podnik, se ve službě na JIP střídáme v 5 lidech (tj 6 služeb/měsíc) a třetina lůžkové kapacity je odstavená pro nedostatek sester.

J. Rechnovský 17.1.2020 11:49

"Objektivní parametr" pro Holandsko nemám. Pouze osobní zkušenosti jednotlivců a články. Viz např. http://www.demografie.info/?cz_detail_clanku=&artclID=830.

JIstě. Vysoký věk lékařů je fakt, který je však důsledkem poměrů ve zdravotnictví. Navíc lékařská komora de facto sabotuje import lékařů ze zahraničí. Snižuje to konkurenci a zvyšuje tlak na růst platů...

Pokud by se udělali známé změny o kterých píši, systém by měl spoždění počítám tak 6 - 12 měsíců. Pak by začal přesun zdravotníků z menších do větších nemocnic. Pravděpodobně by mnozí skončili i mezi praktiky. Proč? Jednoduše by na ně nebyly peníze na původním místě...

Z. Ukolébavka 17.1.2020 12:08

Pane Rechnovský, tiše doufám, že nejste lékař, ani neděláte do medicíny. Dnes je velmi obtížné již v okresním městě sehnat obvoďáka. Vy se honosíte nějakou statistikou, která je na hony vzdálená realitě. A dovoz doktorů? Odkud? Z Ukrajiny, Běloruska, Mongolska? Tohle chcete? Pochybuji, že jsou všichni pacienti takoví hráči.

J. Kulheim 17.1.2020 13:47

Co s tím, pane Ukolébavko? Předpokládám, že máte nějakou představu o tom jak situaci řešit.

Peníze do toho netahejte. Musí být takový systém, který bude odpovídat ekonomické realitě. Peníze tečou proudem s děravého koše. To co často slyšíme je, že lékaři pracují přesčas. Nikdo nepracuje přesčas, jenom má pohotovostní službu a to je něco jiného. Kolik % lékařů slouží pohotovostní služby? Někdy je pohotovostní služba horší, někdy spí celou noc. V současnosti ještě za to má volno po službě, asi aby se z toho vyspal. Na ten den má mnohdy domluvenou další práci např na záchrance a pod. To znamená, že v práci není a musí to za něho udělat ti, kteří neslouží. A to zdarma.

Je tu zamrzlý socialismu deformovaný pseudotržním systémem. Mnozí primáři mají mimo práci na oddělení, ještě soukromou praxi, kde si svoje pacienty volají na kontroly. Co je drahé se dělá v nemocnici na co nejsou náklady se dělá v soukromé ordinaci. Myslíte že je to normální?

Reformovat současný systém nelze. Je potřebné udělat systémové změny. Neustále přihazovat peníze do systému, který nefunguje nemá cenu. Jediným ministrem zdravotnictví, který byl na tuto funkci připravený byl. pan Julínek. Prosadil pouze první krok tj. platbu 30 Kš a poplatek za hotelové služby. Díky MUdr Rathovi a Kubkovi doministroval a ODS prohrála volby. Změnit systém financování a organizace zdravotní péče je běh na dlouhou trať. Přesahuje několik volebních období a po této zkušenosti se těžko bude hledat nějaká strana, která se do něčeho takového pustí

J. Schwarz 17.1.2020 14:14

Ale to co píšete je možné zase jen kvůli "úhradové vyhlášce" a pojišťovnám. Normálně by neexistovaly výkony "lukrativní" a prodělečné. Takhle je dost logické že primář s paralelní soukromou praxí si může snadno "přilepšovat" když to systém umožňuje.

J. Kulheim 17.1.2020 16:39

Je to tak. V tomto systému dělají cenu úředníci. Objektivní cenu nemůže udělat nikdo jiný než trh.

Souhlasím s tím, že pokud to systém dovoluje, ta proč by to nevyužili. Proto je potřebné systém změnit.

To nemůže dlouhodobě nikdo ufinancovat. V současnosti jde většina peněz do spotřeby a málo na investice.

J. Jedlička 18.1.2020 9:11

Přesně tak. Po listopadu 1989 se správně uvádělo, že normální fungování ekonomiky zajistí jen správně nastavené ceny. To se opravdu, ale opravdu ve zdravotnictví nestalo, ceny zdravotních výkonů jsou absurdní, v nejlepším případě výplodem horečnatých snů úředníků. Představte si, jak by asi fungoval obchod s potravinami, kdyby litr plnotučného mléka stál 2Kč, litr nízkotučného 15Kč, městská doprava při ceně za kilometr jízdy taxíkem 4Kč, a ceně lístku do tramvaje 50Kč.

P. Kubáč 17.1.2020 11:19

To jsem rád, že se dá občas dočíst jaký přístup nás do současné situace dostal - je to přesně tento přístup - rychlého reflexu oko ruka - neboli za dva staré doktory dome jeden e-health a je vyřešeno.

J. Ježek 17.1.2020 10:28

Buďte v klidu. Problém vyřeší rychle a efektivně ilegálně do Evropy příchozí "lékaři" z muslimských zemí. Každý z nich zvládne denně podříznout několik z nás, "nevěřících psů".

Problém bude vyřešen. Děkujeme Angelo!

P. Flener 17.1.2020 10:10

Málokdy se bohužel v souvislosti s tímto problémem dočtu, že by se mělo zabránit jednoduchému odchodu mladých doktorů do zahraničí !!! Vím že to je jakési nouzové opatření, ale je to jedno z těch, které by mohly částečně zafungovat. Jiná neexistují - vedou se jen jalové řeči. Navrhuji, aby byl přijat zákon, že každý lékař který odejde po studiu do zahraničí musí před odchodem uhradit celé své lékařské studium, které má od našeho státu zdarma. Tato podmínka padá poté, co mladý lékař neodejde hned a odslouží si v ČR třeba 5 či více let. Nouzová situace si vyžaduje nouzová řešení.

J. Ježek 17.1.2020 10:30

Lékaři jsou u nás nasraní. Na rozdíl od svých germánských kolegů nemají v bavorácích osmiválcové, ale jen šestiválcové motory. Svinstvo!