25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Radosti ostravského lékaře za dob pandemie

Rád se dívám na večerní zprávy. V nich náš premiér slibuje rozvoz roušek a respirátorů, pokud mu lékař osobně zavolá. I ty Ruslany na letištích jsou docela fajn. A pak se probudím a jdu do práce. A tam se nestačím divit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kovařovic 27.3.2020 7:29

Vážený pane autore.

Přečtěte si Pandemický plán z roku 2011. Zjistíte, že tzv. dotčené subjekty (všichni obvodní lékaři, všichni specialisté, všechny krajské nemocnice, všechny ústavy sociální péče atd.) měly v době před nástupem pandemie zodpovědnost za stanovení a nákup potřebného počtu ochranných prostředků před nákazou. Nechte toho osočování - až pandemie odezní, tak se ukáže kdo za co a kdo házel klacky pod nohy.

J. Jedlička 27.3.2020 9:05

Takové požadavky jsou ale úplně nesmyslné. Jistě i bez kalkulačky si zvládnete spočítat, kolik kusů ochranných prostředků by si jednotlivá zdravotnická zařízení měla pořídit předem pro různé typy pandemií, a to tak alespoň na půl roku dopředu, kdo by byl schopen tyto prostředky vyrobit a kdo by je byl schopen zaplatit. Vy si vážně myslíte, že by to mělo pokrývat zdravotní pojištění? Dosud s těmito náklady úhrady zdravotních výkonů v žádném případě nepočítaly, a tak argumentace nějakým Pandemickým plánem je přinejmenším nevkusná.

K. Kovařovic 27.3.2020 11:18

Pane Jedličko.

Pandemický plán je zákonné opatření, které platí od roku 2011. Předtím platil pandemický plán z roku 2006. Možná, že byste tyto plány mohl nastudovat. Nevkusné je svádět vše na vládu a hlavně na premiéra. Zdravotní pojištění je jedna věc a ochrana před pandemií druhá a jak je vidět zcela zásadní. Z rozpočtu lze tyto náklady pokrýt a neutrácet na blbiny jako například na nezizkové organizace a pod. Také, jak je viděl, lze poměrně rychle rozjet výrobu ochranných pomůcek v tuzemsku (dokáži si představit udržet část výrobních kapacit trvale pro tuto výrobu ve státním podniku). Kdopak předal výrobu zdravotnického materiálu a léků do Číny, protože to vyjde levněji ? Co předvedla EU ?

T. Kubín 27.3.2020 11:20

Přesně tak.

J. Jedlička 27.3.2020 11:46

Ochranné prostředky se měly samozřejmě řešit s předstihem, a to ze státního rozpočtu. Pakliže by je měly pořizovat dotčeně subjekty, musely by to udělat z příjmů ze zdravotního pojištění, jiné příjmy nemají. Pokud s tím zdravotní pojištění nepočítá, nelze to provést. Úhrady zdravotních výkonů dokonce ani nepočítají s přiměřenou mírou zisku. Pokud není Pandemický plán navázán na mechanismy, kterými ho lze realizovat, je na úrovni horečnatého snu.

J. Krynický 27.3.2020 0:55

Je 27., kolik toho obdrželi?

D. Rajninec 27.3.2020 1:11

Nebolo treba Aviu ,stačila igelitka , max. dve!