Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996ZDRAVOTNICTVÍ: Proč jsou platby určitým pozitivem
Před II. světovou válkou nastoupil do Zlína dr. Fajkus, přišel z kliniky a stal se prvním zlínským kardiologem. Pocházel z bohaté rodiny a byl bohatě finačně zajištěn. Rozhodl se, že bude léčit skoro zdarma, jen od těch bohatých bude vybírat. Jednou v restauraci vyslechl nasledující rozhovor: "Ten nový doktor je prý z kliniky, je velmi zkušený, ale nic za ošetření nebere. To já jdu raději k dr. Bohačkovi, ten bere 150 Kč, ale máte jistotu že vás vyšetří důkladně.“ Fajkuse to rozhořčilo a od té doby bral 500 Kč od každého. Za pár let, ve stejné restauraci, slyšel rozhovor: "Ten dr. Fajkus se strašně zlepšil, já teď k němu chodím. Je to velmi drahé, ale je vidět, že má zkušenosti z pražské kliniky.“
Je to podobné starému vtipu. Dotaz na radio Jerevan: „Jaké má býti české zdravotnictví?“ Odpověď: "Nejlepší, pro všechny a zadarmo."
Ale pokud je pro všechny a zadarmo, tak nemůže být nejlepší, pokud je pro všechny a nejlepší, tak nemůže být zadarmo... a pokud je nejlepší a zadarmo, tak nemůže být pro všechny.
Myslím si, že byl velmi poučný film "U pokladny stál", je tam dobře popsán tehdejší systém, o kterém píši níž. Závěrečná scéna, kdy sekční rada, po zákroku od Buriana-Rozrucha, říká: „A je to na pojišťovnu?“ Rozruch-Burian odpovídá: „Jste nezaměstnaný? Máte chudinské potvrzení? Nemáte. Tak dostanu 250 Kč.“ Zdejší zdravotně- sociální systém před rokem 1948 vycházející z Albert- Nedvědova systému, byl tehdy nejvyspělejší v střední Evropě. Tento systém úspěšně převzaly okolní země, např. Rakousko. Byla to jistá obdoba pokladenského systému. Jednou za čtvrt roku člověk dostal od lékaře fakturu a zaplatil ji, potom šel s fakturou na pojišťovnu, která mu celý účet nebo jeho část proplatila. Byla to znamenitá kontrola vykázaných výkonů od lékaře či zdravotního zařízení. Dále to sloužilo jako sociální síť - velikost vraceného doplatku se řídila příjmem. Zaměstnavatel dával na čtvrt roku poukázku na léčbu, v Rakousku to u některých firem platí i pro celou rodinu - další možný regulační systém.
Bohužel, zákon z roku 1951 to všechno smetl a dodnes straší v hlavách pacientů a najmě politiků. Jenže na tento systém nepřistoupí pacienti, lékaři a politici, o ministerstvu ani nemluvě - a zcela souhlasím, že by mělo být zdravotní pojištění (daň) doplněno "bonus malus systém". Kouříš? Budeš platit víc. Ve Švýcarsku je to zavedeno a docela mě překvapila ostrost, se kterou se to kontroluje. Kdo nekouří, platí méně. Bylo by vhodné, kdyby se sloučilo zdravotní a sociální pojištění, jak to bylo zde a je i v jiných zemích.
Jako zajímavý doklad předkládám účet za svůj porod, tedy za pobyt mé maminky v nemocnici, platil se jen pobyt. Všimněte si, že dovoz sanitním vozem byl pouze do nemocnice a chuděra maminka ležela ve III. třídě, přestože byla manželka lékaře z Baťovy nemocnice.

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března. Plánuje další omezení pohybu i zavření škol a obchodů

Údajné ‚kompro‘ na Hniličku? Na fotkách prý vybírá peníze z bankovní schránky, podle něj to je podvrh

Podle Blatného se v příštích dvou týdnech dají očekávat denní přírůstky nakažených kolem 20 tisíc denně

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
